IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Najmłodsi promotorzy góralszczyzny

2015-08-20 //Wstecz
Najmłodsi promotorzy góralszczyznyMiasto Dzieci jakim jest Rabka Zdrój często jest areną, na której prezentują się młodzi artyści. Tym razem podziw wzbudziły przedszkolaki z Suchego, które pokazały, że z góralszczyzna nie jest im obca


Z tych dzieciaków będą gazdowie i gaździny. Mowa o przedszkolakach z Suchego, które z wdziękiem promują góralszczyznę.

Zespół złożony z 10 dziewczynek i 5 chłopców z przedszkola "Górolicki" zaśpiewał i zatańczył na Festiwalu w Rabce, aby pokazać, że góralszczyznę ma się w sercu już od najmłodszych lat. Wiadomo, czym skorupka za młodu…


Widzowie zebrani w minioną niedzielę w rabczańskim amfiteatrze w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich w Rabce Zdroju ujrzeli dzieci z Integracyjnego Punktu Przedszkolnego "Górolicki" w Suchem, które z wdziękiem zaprezentowały się na scenie. Program, który przedstawiły chwycił za serca i ścisnął gardła zebranym. Jego regionalny charakter, opracowany przez prowadzące zespół nauczycielki, w którym znalazły się m.in. góralskie śpiewki, tańce oraz utwory poetyckie recytowane w podhalańskiej gwarze niezwykle wymownie brzmiał w wykonaniu dziecięcego zespołu. Maluchy potraktowano niezwykle poważnie jak na prawdziwych artystów przystało. One zmotywowane profesjonalną obsługą muzyczną, kamerami i liczbą publicznością dały też z siebie wszystko. Widownia nie pozostała dłużna i nagrodziła je za to gromkimi brawami. Przedszkolaki dały przedstawienie przy akompaniamencie zespołu muzycznego, w skład której wchodzili też przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Poza owacyjnym ze strony widowni podziękowaniem za występ, dzieciaki w nagrodę za swój trud dostały sportowe plecaki oraz zaproszenie na kolejny festiwal ale już w Krakowie.

Festiwal_w_Rabce_Autor_zdjec_Marek_Zabrzewski

Zespół powstał na bazie przedszkola integracyjnego w Suchem, gdzie o powołanie takiego punktu starano się od lat, gdyż dzieci w okolicy przybywało. Stąd też idea "Górolicków".

Górskie a do tego wiejskie tereny cierpią na brak profesjonalnej opieki nad dziećmi, w których jak widać po Górolickach, drzemią utajnione talenty. Mijają właśnie dwa lata, gdy Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza postanowiło walczyć z nierównością dostępu do edukacji przedszkolnej. W tym czasie nie było żadnego przedszkola w Suchem, a zapotrzebowanie na nie było ogromne. Po wielu miesiącach starań Stowarzyszenie otrzymało ponad pół miliona złotych dotacji z Funduszy Europejskich. Projekt "Z tradycją od przedszkola. Integracyjny Punkt Przedszkolny "Górolicki" stał się rzeczywistością. Dzieciaki nie próżnowały i przez 2 lata uczęszczając na zajęcia – również te ze śpiewu i tańca regionalnego, z zapałem jakiego nie pozazdrościli by dojrzali artyści, osiągnęły efekt, który z sukcesem zaprezentowały na deskach rabczańskiego amfiteatru. Kariera przed nimi stoi otworem i efektem tego są występy na festiwalach i reprezentowanie góralszczyzny szerszemu gronu odbiorców.

Festiwal_w_Rabce_Autor_zdjec_Marek_Zabrzewski_2 
 

Jak wszystko rozbija się zawsze o fundusze, a te właśnie w tym roku uległy wyczerpaniu.Co dalej z będzie z Górolickami ?

Chociaż finansowanie projektu zakończyło się w tym roku, to jednak Góralicki zamierzają odwiedzić kolejne festiwale, a punkt przedszkolny nadal będzie funkcjonować.  

  • Poczynania najmłodszych promotorów regionu można obserwować a zarazem ich wspierać i dodawać niezbędnej otuchy na ich fanpage’u https://www.facebook.com/Gorolicki?fref=ts
Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 
 
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.             

     


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

Materiały udostępnił Mateusz Mróz

Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Górski Ośrodek Wczasowy ZbójnikGórski Ośrodek Wczasowy Zbójnik
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle to malownicza miejscowość położona w pobliżu Zakopanego.
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry