IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Nie taka straszna zakopianka

2015-08-14 //Wstecz
Nie taka straszna zakopiankaZbliża się newralgiczny weekend w górach. I to nie jeden. Końcówka wakacji może przywrócić o zawrót głowy. Już w najbliższy czeka nas Piknik Lotniczy w Nowym Targu, na który zjedzie i zleci się wielu miłośników lotnictwa.
 
Już w dniach od 21 do 23 sierpnia 2015 r. na płycie Rynku oraz na placu Słowackiego w tym samym Nowym Targu organizowany jest XV Jarmark Podhalański. Lokalizacja tej ostatniej imprezy stwarza nowe warunki dla zmotoryzowanych, którzy muszą liczyć się z inną niż zazwyczaj organizacją ruchu drogowego w centrum miasta. 
Zakopianka 
 

Jak zwykle zjadą nie tylko wystawcy, artyści ale i widzowie Jarmarku. Dlatego w tych dniach zamknięte zostaną dla ruchu wszelkich pojazdów ul. Św. Katarzyny, ul. Szkolna oraz pierzeje Rynku: południowa, północna i zachodnia, nie dotyczy skrzyżowania z ul. Kolejową i ul. Kazimierza Wielkiego. Objazd prowadzony będzie ul. Kościuszki, wschodnią pierzeją Rynku i ul. Szaflarską. Wprowadza się też ruch dwukierunkowy na pierzei wschodniej ul. Rynek i ul. Szaflarskiej na odcinku od ul. Rynek do ul. Królowej Jadwigi oraz obustronny zakaz postoju na w/w ulicach. Ponadto w obrębie parku przy pl. Słowackiego usytuowany zostanie skansen, natomiast na płytach parkingu przy Miejskiej Hali Lodowej zorganizowane zostanie wesołe miasteczko. W tym czasie ruch w obrębie Rynku, pl. Słowackiego i drogi dojazdowej do Miejskiej Hali Lodowej będzie utrudniony ze względu na przewidywany tu zwiększony ruch pieszych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w ruchu kołowym. Pojawią się też zmiany w lokalizacji przystanków na czas trwania Jarmarku Podhalańskiego 2015 Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu uprzejmie informuje, że w związku z zamknięciem dla ruchu kołowego Rynku w dniach 21- 23 .08.2015 r. tj. na czas trwania Jarmarku Podhalańskiego, przenosi się przystanki: 1. Rynek I, Rynek II – nowa lokalizacja przy Banku PeKaO S.A.(Rynek) 2. Krzywa MOK – nowa lokalizacja przed MOK na Al. 1000-lecia.


Podhale


A jak przeżyć podróż naszą "zakopianką", gdy planujemy dojazd na tę czy inna imprezę na Podhalu? Mamy kilka porad, co zrobić, aby zminimalizować ujemne skutki podróżowania .

Tradycyjnie już podczas wakacji kierowców czeka trudny weekend na "zakopiance". Tak jest już od kilku tygodni, żeby nie powiedzieć, że to norma.

I być może, że kierowcy przyzwyczaili się już do długiej i niewygodnej podróży najsłynniejszą małopolską trasą, to warto pamiętać kilka podstawowych zasad i odpowiednio przygotować się do podróży, aby odczuć nieuniknione jednak kłopoty w o wiele mniejszym wymiarze.

Gdzie więc spodziewać się można korków i co istotne jak je ominąć?

Bywalcy tego odcinka drogi z doświadczenia już wiedzą, że korki na "zakopiance" pojawiają się niemal zawsze w tych samych miejscach. A są nimi : 

 • Libertów:Wyjazd z Krakowa w kierunku Zakopanego jest utrudniony z powodu serii świateł w Opatkowicach i Libertowie. Kiedy miniemy ostatnią sygnalizację, korek się automatycznie rozładowuje. Natomiast podczas powrotu korki tworzą się już od granicy Mogilan z Gajem. Nie ma tu sensownej możliwości objazdu. Trzeba więc przez to jakoś przebrnąć.
 • Lubień:Tu kończy się wygodna, dwupasmowa S7 i kierowców czeka zwężenie jezdni do jednego pasa. Przy tak dużym ruchu dojazd do tego wąskiego gardła musi się więc zatkać. Dla wyeliminowania stania w korku, można na węźle w Lubniu, jeszcze zanim się zwęzi, skręcić w lewo na drogę wojewódzką 968 na Kasinę Wielką i Mszanę Dolną, a w Mszanie skręcić w prawo na drogę krajową 28 w stronę Rabki Zdrój. Wyjedziemy wówczas na skrzyżowaniu w Skomielnej Białej. Niestety ruch na tej drodze również bywa wzmożony, bo zna ją już wielu kierowców. Jest jednak raczej mało prawdopodobne, aby te korki były większe niż na "zakopiance".
 • Skomielna Biała, z jej słynnymi światłami. Bywa, że korek ciągnie się od Lubnia i dalej do Chabówki. To miejsce również można objechać skręcając w Lubniu na Mszanę, zalecamy aby w Chabówce skręcić w prawo na drogę wojewódzką 958 przez Rabę Wyżną i Czarny Dunajec. Na "zakopiankę" możemy powrócić już w Nowym Targu, ale i to też nie jest konieczne. Jeśli pojedziemy dalej tą trasę, wjedziemy do stolicy Tatr od strony południowo-zachodniej.
 • Klikuszowa to kolejny newralgiczny odcinek. Kontynuowanie jazdy "zakopianką", skutkuje, że nadziejemy się na utrudnienia na kolejnym skrzyżowaniu ze światłami (tam, gdzie skręca się na Ludźmierz). Warto więc skorzystać z trasy objazdowej przez Czarny Dunajec.
 • Nowy Targ:przejazd przez miasto zawsze jest utrudniony. Przejazd przez nie szczególnie w czwartki i soboty nastręcza wiele problemów, bowiem wówczas w mieście odbywają się tradycyjne jarmarki. Jest dużo przyjezdnych z ościennych powiatów ale i ze Słowacji też. Warto dokładnie przestudiować trasę przejazdu, by np. ominąć korki na licznych tu światłach. Jadący np. na Bukowinę dotąd zjeżdżali z zakopianki za os. Niwa i wjeżdżali do miasta niewyględnie wyglądająca drogą, by przez ul. Doroty dotrzeć do ul. Kościuszki i dalej na rondo Rotmistrza Pileckiego i kierowali się na most przez Czarny Dunajec. Tu jednak z uwagi na remont przeprawy mostowej przez Biały Dunajec trzeba przebijać się przez centrum, co zdecydowanie odradzamy.
 • Biały Dunajec –jest tu most nie mniej znany niż światła w Skomielnej. Ta przeprawa jest w tak fatalnym stanie, że nie może naraz korzystać z niej zbyt wiele samochodów. Obowiązuje zatem ruch wahadłowy sterowany światłami, które potrafią spłatać figla i przy tym upale po prostu paść. Przy tak wzmożonym ruchu wiadomo, z czym to się wiąże.
 • Poronin i zaraz za nim już wjazd do Zakopanego. Znajdują się tu kolejne skrzyżowania i ruch wewnątrz miasta, w którym są już obecne tłumy turystów, co w oczywisty sposób sprawia utrudnienie. Zalecany jest więc dojazd od drugiej strony wspomnianym już objazdem przez Czarny Dunajec.

 

Tych samych problemów doznamy w drodze powrotnej –jadąc w przeciwnym kierunku. "Zakopianka" korkuje się tam w tych samych miejscach. Warto więc korzystać z tych samych tras alternatywnych. Drogowcy i służby porządkowe apelują, by zwłaszcza mieszkańcy Małopolski z nich korzystali, gdyż turyści podróżujący z kierunku Łodzi, Warszawy czy Śląska nie muszą znać sieci dróg, więc to oni najczęściej jadą "zakopianką", bo o objazdach po prostu nie wiedzą. Mieszkańcy Podhala mogą natomiast ulżyć i sobie i innym. 


Wychodząc naprzeciw tym problemom i aby już w trasie unaocznić jak drożną jest ta trasa od kilku lat na "zakopiance" i na drogach na Podhalu działa specjalny elektroniczny system informujący o czasie jazdy między poszczególnymi miejscowościami. Jest on niezwykle przydatny i jeśli potrafimy z niego korzystać, możemy wygrać walkę z korkami i nerwami. Specjalne tablice zainstalowane przy "zakopiance" pokazują, ile minut trwa dojazd z Krakowa do Myślenic, z Myślenic do Rabki, z Rabki do Nowego Targu i z Nowego Targu do Zakopanego.

Tymczasem do dyspozycji turystów są następujące szlaki komunikacyjne. 

 • Z Gdańska do Zakopanego: 

autostradą A1 przez Toruń do Łodzi, potem z Łodzi E-75 do Częstochowy, stamtąd do Katowic, i autostradą A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 688 km. 

 • Z Poznania do Zakopanego: 

Drogą nr 5 do Wrocławia, potem A8 i A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7 i 47 do Zakopanego, w sumie 552 km. 

 • Z Warszawy do Zakopanego: 

Częściowo gotową trasą S8 do Piotrkowa Trybunalskiego, potem do Częstochowy, do Katowic, potem autostradą A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 455 km.

Mapa dojazdowa


Wyruszając w drogę, nie warto podporządkowywać się tzw. owczemu pędowi i jechać bezmyślnie jeden za drugim, byle do przodu i przed siebie. Wielu turystów nie zna wystarczająco dobrze topografii podhalańskich dróg i za cel wyprawy mając Białkę lub Bukowinę Tatrzańską, najpierw jedzie do Zakopanego i na miejscu pyta, jak dotrzeć do tych miejscowości. Może lepiej więc wcześniej zasięgnąć języka i właśnie w Nowym Targu skierować się na te miejscowości, jednocześnie nie nadkładając drogi i nie marnować czasu. 


Zakopianka

Mieszkańcy regionu zauważają, że przyjezdni kierowcy nie korzystają zbyt często z dostępnego systemu, bo kiedy "zakopianka" jest zapchana, to alternatywne drogi są puste. Warto więc właściwie przygotować się do podróży, bo na modernizację "zakopianki" na kolejnych odcinkach poczekamy ładnych parę lat. Udostępniajmy niniejszy poradnik, może i dzięki temu korki będą choć odrobinę mniejsze, czego Państwu życzymy.

Poza tradycyjnym drogowym szlakiem dostępny jest ten kolejowy. 

Obecnie podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego trwa od 3 do 4 godzin. Pociągi nie jeżdżą pełne, jest ich jednak mało i są w dużej mierze mało nowoczesne. Pociąg to jednak nieporównanie bardziej komfortowy środek lokomocji aniżeli samochód. Wygodnie mogą w nim podróżować ludzie jak i ich niezbędny im w planowanych wyprawach ekwipunek. Do tego minimum stresu a maksimum przyjemności.

 

Cieszy, że na prawie wszystkich głównych liniach kolejowych trwają intensywne prace remontowe, które w najbliższy latach zaowocują znacznym skróceniem czasu podróży i podniosą sam komfort podróżowania.

Czas przejazdów-porównanie

Już w regularnych odstępach czasowych po wybranych traktach kolejowych jeździ Pendolino, które obsługuje m.in. szlak z Trójmiasta i Warszawy do Krakowa. To bezkonkurencyjna jak na polskie warunki podróż. Jest cicha i szyba, co czyni jazdę tym pociągiem czystą przyjemnością. Do Krakowa można już dojechać z Gdańska w 5h30, z Warszawy w 2h30. W kolejnych latach ma być jeszcze szybciej. Problemem jest jednak właśnie linia na odcinku Kraków – Zakopane. Te 100 km, które dzielą te dwa miasta pociąg pokonuje w 4 h. Ta okoliczność powoduje, że jadąc w dzień trzeba po prostu przesiąść się na autobus na dworcu autobusowym w Krakowie.

Autobusy PKS i firmy prywatne, które odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Krakowie przy ul. Bosackiej oferują liczne połączenia z podgórskimi miejscowościami:
 • Firma Szwagropol oferuje liczne połączenia i bilety w cenie 14 zł do Zakopanego, 
 • Polski Bus w cenie ok. 15 – 18 zł.  
 • minibusy firm Majerbus, Maxbus, Kos cena biletu w jedną stronę to ok. 15 zł. 
 • Autobusy sieciowe PKS w jedną stronę-cena ok. 18 zł.
Czas podróży wynosi ok. 2 godzin i wiedzie przez zakopiankę.
 
Poczytaj też nasze artykuły o Podhalu i nie tylko

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 


 


Opracowano na podstawie doniesień medialnych.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak


 

 Rozkład jazdy


Noclegi

DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Willa RoztokaWilla Roztoka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Gość gospodarzowi świętym" - nasze motto.
Restauracje

Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku

Warto przeczytać

E-kartki góry