IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Święto Gór w Zakopanem

2015-08-11 //Wstecz
Święto Gór w ZakopanemSzykuje się prawdziwe święto gór i górali, sięgające korzeniami czasów II Rzeczpospolitej. Idea tego święta nawiązywała do ruchu regionalnego i działalności jaką reprezentował miłośnik gór, wielbiciel Podhala-Władysław Orkan.


Dawno, dawno temu, za lasami… tak mogłaby się zacząć ta opowieść, bo latka niemałe już przeleciały, gdy Polscy Górale hucznie obchodzili swoje święto w czasach II Rzeczpospolitej. Obecnie przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich organizatorzy tej niezwykłej imprezy z okazji jej 80-lecia, przywołują do naszej świadomości jubileusz „Święta Gór” w Zakopanem.

Nieco zapomniane już korzenie, przypominają o wielkim jak na owe czasy „Święcie Gór” . Odbyło się aż 80 lat temu w pierwszych dniach sierpnia. Tym razem wyjątkowy Jubileusz obchodzony będzie 27 sierpnia. Według zamysłu organizatorów MFFZG w ten jeden festiwalowy dzień zostanie specjalnie przygotowany program zakończony „Hołdem górom”.

Jak ważnym wydarzeniem dla całego kraju było ówczesne zakopiańskie „Święto Gór” z 1935r świadczy symboliczna w swej wymowie i zorganizowana jak na tamte czasy z ogromnym rozmachem impreza, o której pamięć jednak przetrwała . Dziś to jednodniowy spektakl nawiązujący do tego sprzed 80-ciu laty z bogatym 8-dniowym program, który wypełniały wystawy, koncerty, przedstawienia, odczyty, pochody, wieczornice, wycieczki i zawody sportowe. Ówczesny dwutygodnik „Echo zdrojowe” informowało z dumą, że do Zakopanego z tej okazji mogło przyjechać nawet 50.000 osób – uczestników i publiczności. Na ówczesne możliwości, przy braku powszechnie dziś występujących samochodów, drogich połączeniach kolejowych, było to prawdziwe święto gór i górali, którzy przybyli tu przecież z różnych regionów II Rzeczpospolitej sięgającej od Czeremoszu aż po Olzę. Zaprezentować wówczas niewątpliwe bogactwo swoich tradycji. Idea tego święta nawiązywała bowiem do ruchu regionalnego i działalności jaką reprezentował miłośnik gór, wielbiciel Podhala-Władysław Orkan.

W organizację tego przedsięwzięcia oprócz Komitetu Głównego pod przewodnictwem generała Tadeusza Kasprzyckiego włączyły się także liczne komitety powiatowe, m.in. z Cieszyna, Bielska, Żywca, Wadowic, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Jasła, Krosna, Leska, Sanoku, Związek Podhalan, a także już dziś nieco zapomnianych i niejako egzotycznych -Stanisławowa, Sambora, Stryja i Kołomyi, a także Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny. Honorowy patronat uroczystości objął Prezydent Ignacy Mościcki, który też osobiście wziął w nim udział.


Nie wszystko szło jednak gładko, gdyż pierwotnie „Święto Gór” miało się odbyć pod Giewontem w 1934 roku, jednakże katastrofalna powódź jaka nawiedziła w tamtym czasie ale zniweczyła te zamiary. Święto przełożono i szczęśliwie odbyło się w dniach 4 – 11 sierpnia 1935 roku. W niedzielę 11 sierpnia 1935r. uświetniona została obecnością Prezydenta Mościckiego. Tego dnia rano obok Kościółka na Jaszczurówce miał miejsce historyczny „Hołd Górom”. W południe złożono wieniec pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego, wieczorem zapalono zaś sobótki na szczytach górskich oraz odbyła się pamiętna Iluminacja Tatr. Od 1968 roku do tego niezwykłego wydarzenia nawiązywała na tyle na ile można było „Jesień Tatrzańska”, a następnie już ,Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich o czym przypomina honorowy Gazda „Święta Gór” Franciszek Bachleda–Księdzularz.

W tegoroczne „Święto Gór” zaangażowali się m.in. Burmistrz Miasta Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego przy współpracy z zakopiańskim Związkiem Podhalan. Cel imprezy jest ten sam jak 80-lat temu, popularyzacja gór oraz Zakopanego, a przede wszystkim świadczyć o wspólnocie wszystkich górali, wyrażać miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim wciąż są tutaj góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara.


Program jubileuszu 80–lecia „Święta Gór” w Zakopanem (1935-2015) przedstawia się następująco:

27 sierpnia (czwartek) 2015, godz. 14:00-17:00, wioska festiwalowa, scena plenerowa

 

 • 14:00 Wjazd dra Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) do Zakopanego w wykonaniu Teatru Scena A2
 • 14:15 Promocja publikacji oraz płyty Góry moje góry mnie tęskno za wami - śpiewki góralskie, wydanych przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich w ramach projektu „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży”
 • 14:30 Koncert górali żywieckich, Grojcowianie z Wieprza
 • 14:45 Prezentacja dud podhalańskich, występ muzyki dudziarskiej Zornica pod kierunkiem Szymona Bafii z TCKiS „Jutrzenka”
 • 15:15 Prezentacja laureatek konkursu Nośwarniejso górolecka 2015
 • 16:00 Koncert górali podhalańskich, Biołodunajcanie z Białego Dunajca
 • 16:30 Hołd górom. Dolna Rówień Krupowa

 

Ponadto w godz. 14:00-17:00

 

 • Plenerowa wystawa archiwalnej fotografii "Święto Gór 1935":
 • Prezentacja podhalańskiej twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego
 • Prezentacja specjałów kuchni regionalnej, degustacja potraw. 
Poza tym proponujemy inne ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 
 
 • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
 • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.           

   


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu


 W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione przez Annę Karpiel-Semberecką Kierownika Biura Prasowego 47.MFFZG

Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Restauracje

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Restauracja LechaletRestauracja Lechalet
Murzasichle / Restauracja
Legendarna rzekomo włoska knajpa założona przez góralkę po powrocie z Włoch

Warto przeczytać

E-kartki góry