IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Te górskie gminy przyjazne są rowerzystom

2015-08-10 //Wstecz
Te górskie gminy przyjazne są rowerzystomKażdemu mieszkańcowi górskich gmin leży na sersu rozwój turystyki w jej możliwie najszerszym wymiarze. Lokalne społeczności wspierają też budowę coraz to nowych odcinków szlaków rowerowych, których oferta jest coraz bogatsza.
 
Jeszcze tylko do piątku, 15 sierpnia przyjmowane są zgłoszenia do tegorocznej, czwartej już edycji ogólnopolskiego konkursu PTTK "Gmina przyjazna rowerzystom". Konkurs prowadzony jest pod auspicjami Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Celem twórców i patronów konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej, promowania jednostek samorządowych tworzących infrastrukturę odpowiednią dla ruchu rowerowego, popularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów, popularyzują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, uczestniczą aktywnie w imprezach i akcjach rowerowych, wydają przewodniki i mapy dla rowerzystów. Idea organizacji konkursu dla gmin zrodziła się w 2012 roku ustanowionym przez PTTK Rokiem Turystyki Rowerowej.

 • Wręczenie certyfikatów i wyróżnień odbędzie się 25 września podczas Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike Expo.
Gminy przystępujące do konkursu oceniane będą w kilku kategoriach. Gmina wiejska, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska i gmina miejska na prawach powiatu. Regulamin konkursu przewiduje, że pod uwagę brane będą zrealizowane inwestycje w latach 2014 i 2015, w tym m.in. między innymi długość utworzonych dróg, ścieżek rowerowych, oznakowanych szlaków i miejsc postojowych, działania w celu konserwacji i utrzymania istniejącej infrastruktury rowerowej, a także liczbę i rodzaj organizowanych imprez dla rowerzystów i sposób popularyzacji ruchu i turystyki rowerowej. 
 • W ubiegłym roku w kategorii "Gminy miejskie powyżej 50 do 100 tys. mieszkańców" Certyfikat „Gminy Przyjaznej Rowerzystom" otrzymała gmina Piła z województwa wielkopolskiego, która utrzymuje 30 km dróg rowerowych i w latach 2013-2014 wybudowała prawie 7 km nowych dróg.

Zgłoszenia do konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom" przesyłać należy do 15 sierpnia na adres Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Główny, 00-075 Warszawa ul. Senatorska 11, z dopiskiem Gmina Przyjazna Rowerom. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Jolanta Śledzińska, sekretarz ZG PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych. Tel.: 22 826 57 35; e-mail:jsledzinska@pttk.pl .


 Trasy rowerowe Nowego Targu - Podhale

Terenem wręcz wymarzonym do aktywnej eksploracji z pozycji rowerzysty są górskie tereny podhalańskich, pienińskich, spiskich czy orawskich miejscowości. Wiele unikalnych tak krajobrazowo jak i rekreacyjnie szlaków wiedzie wzdłuż koryt tamtejszych rzek, ścieżkami i duktami leśnymi pełnych malowniczych wąwozów, polan i szczytów. Gorce, Podhale i Spisz widziane z perspektywy siodełka rowerowego gwarantują niezapomniane wrażenia z jazdy w górskim terenie, połączone z trudnymi technicznie podjazdami, spektakularnymi zjazdami i widokami zapierającymi dech w piersiach. Ze stolicy Podhala - Nowego Targu prowadzą np. oznakowane szlaki rowerowe na Turbacz- w Gorce i w rejon Jeziora Czorsztyńskiego- Spisz.

Mapka tras rowerowych w kierunku Niedzicy z Podhala na Spisz 
 

Proponujemy kilka takich ciekawych tras, których przebieg gwarantuje niezapomniane wrażenia i daje niezwykłą satysfakcję z odbytej wycieczki.

 • Start do trasy (Nowy Targ)-Rezerwat Bór na Czerwonem – kładka na Dunajcu – ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Sikorskiego – wzdłuż ul. Studziennej – oś. Bereki – ścieżką rowerową na nowy most – rondo im. Rtm. Witolda Pileckiego – ul. Kowaniec – os. Gazdy, gdzie zaczyna się odcinek typowo górski – góra Bukowina Miejska (1143 m n.p.m.) – Polana Rusnakowa (Kaplica Papieska) – schronisko PTTK na Turbaczu (1310 m n.p.m.). Szlak nazywany jest górskim szlakiem rowerowym. Należy zwrócić uwagę, na odcinku od końca oś. Gazdy do leśniczówki (skrzyżowanie szlaku czerwonego rowerowego ze szlakiem pieszym żółtym), gdzie może być okresowo prowadzona tzw. zrywka drewna. Kolor oznaczenia– czerwony – długość szlaku 15 km.
Mapka tras rowerowych Nowy Targ-Podhale

 • Start do trasy (Nowy Targ)-Rynek – ul. Kościuszki – ul. Bulwarowa – rondo im. rtm. Witolda Pileckiego. Jest to szlak łącznikowy do górskiego szlaku rowerowego, biegnącego z Nowego Targu na Turbacz, oznaczonego kolorem czerwonym. Kolor oznaczenia– czarny – długość szlaku 1 km. Stąd kierować możemy się na Gorce i zdobyć najwyższy ich szczyt Turbacz – 1311 m.n.p.m. Właśnie tym szlakiem jechał rajd rowerowy na Turbacz organizowany w ostatni weekend w górach. Ten amatorski rajd rowerowy na szczyt Turbacza wiódł żółtym szlakiem na wjazd i zjechał zielonym szlakiem. Długość szlaku - 12 km.

Z miasta Nowy Targ wiedzie również historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak prowadzący wokół Tatr, który to projekt współfinansowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka na lata 2007-2013

Wokół Tatr na rowerze 
 

Projekt dotyczył budowy szlaku rowerowego prowadzącego z Nowego Targu przez tereny historycznego rozwoju osadnictwa regionu Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa, położone po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Szlak pokazuje i promuje najcenniejsze walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe regionów przez które przebiega. 

 • W projekcie uczestniczyło 13 gmin w tym 9 ze Słowacji i 4 z Polski (Gmina Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ,
 • Łączna długość ścieżek rowerowych zrealizowanych w ramach projektu na terenie Gminy Miasto Nowy Targ wynosi 12596 mb.
Użyteczność szlaków rowerowych realizowanych w ramach wspomnianych inwestycji doceniają tak mieszkańcy jak i sportowcy regionu Podhala. 
W ubiegłym roku górskimi drogami i szlakami wiódł np. XIX Rajd Rowerowy wokół Tatr. Impreza odbyła się 31 sierpnia. 2014, pokonując :

- dystans: 205 km, z przewyższeniami 2395 m.
 
Nie tylko Podhale ale i okolice Kluszkowiec, Czorsztyna zaroiły się od entuzjastów zdrowej rywalizacji, pełnych młodego ducha i żądnych przygód i szlachetnych uniesień. Te połączenie gór, lasów, łąk i wody stanowi niezwykłą otoczkę dla tak ciekawej i wszechstronnej rywalizacji. Suną więc często początkowo najczęściej na dachach samochodów sprzęty rowerowe, wioząc je w urokliwe miejsca położone w pasie Pienin. Gdy jedni fascynują się spokojnym wykorzystaniem roweru i delektowaniem się pokonywanych kilometrów po wytyczonych i doskonale utrzymanych szlakach, to inni szukają ekstremalnych form wykorzystania roweru. Tego typu przyjemność dedykowana jest średnio zaawansowany rowerzystom, którym zapewne do gustu przypadną też trasy rowerowe wytyczone wewnątrz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiodą one np. drogą pod Reglami, z Kuźnic na Kalatówki oraz z Brzezin do Murowańca i Suchej Wody. Takim idealnym miejscem do szaleństw dla zawodowców są zimą wykorzystywane obiekty jako stoki narciarskie. Wiele z nich jak choćby Harenda czy Jurgów oraz Kluszkowce oferuje możliwość wjechania na szczyt kolejką (wraz z rowerem) a następnie ekstremalny już zjazd w dół specjalnie do tego celu wytyczoną trasą.

 Kluszkowce wjazd na górę Wdżar

 • Musimy jednakże pamiętać, że na obszarach chronionych jak chociażby w TPN turystykę rowerową można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość dostępnych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne z ich lokalna specyfiką. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.
 • Na górskich szlakach udostępnionych dla rowerów obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego.

Na bardzo popularnym szlaku turystycznym w Dolinie Chochołowskiej działa wypożyczalnia rowerów. Można tam wypożyczyć rower w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia,Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w samym Zakopanem.

Jak kraj długi i szeroki rower przeżywa swój renesans. Miłośnicy dwukółek mają coraz więcej powodów do radości, gdyż przybywa odpowiednio oznakowanych i przygotowanych dla wzmożonego ruchu szlaków rowerowych. Takim też przykładem jest m.in. Karpacki Szlak Rowerowy, który przechodzi przez 35 gmin województwa małopolskiego. Podzielony jest na kilka mniejszych szlaków, z których rowerzyści mogą przebierać do woli. Łączna długość to prawie 800 km. Każdy szlak posiada określony poziom trudności, co warto sprawdzić przed udaniem się w trasę. Szlak główny wiedzie przez historyczny szlak handlowy z południa do Krakowa. Zaczyna się na granicy w Leluchowie i wiedzie między innymi przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę.

O ile tzw. rower wyczynowy nie ma potrzeby posiadania świateł, czy dzwonka, to już ten turystyczny tak, aby być w zgodzie z przepisami ruchu drogowego, a te stanowią, że musi mieć:

- światło pozycyjne przednie o barwie białej lub żółtej selektywnej,
- światło pozycyjne tylne barwy czerwonej - może być migające,
- światło odblaskowe tylne czerwone o kształcie innym niż trójkąt,
- przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Ścieżka rowerowa - Nowy Targ Podhale 
 

Kask na głowie to coraz powszechniejszy widok u rowerzystów, tym bardziej jeśli nasza wycieczka wiedzie pełną niespodzianek trasą pośród górskich lasów z piaszczystymi lub kamienistymi ścieżkami, z wystającymi twardymi korzeniami oraz odcinkami o dużym spadku terenu. Udana wycieczka, to przede wszystkim bezpieczny z niej powrót.

Inne ciekawe miejsca do zwiedzania znajdziesz na naszych stronach, a tam:
 
 • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
 • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.          

   


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
Źródło informacji: MSIT
Jacek Grzesiak 

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel ZbójnicówkaHotel Zbójnicówka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Nowoczesny Hotel*** Zbójnicówka znajduje się w malowniczej miejscowości...
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,

Warto przeczytać

E-kartki góry