IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Folklor świata spotyka się pod Giewontem

2015-08-05 //Wstecz
Folklor świata spotyka się pod GiewontemW sierpniu potykają się ze sobą zespoły z różnych stron świata, z odmiennych kręgów kulturowych. Niezwykłym walorem tego wydarzenia jest więc możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa.
 
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, którym szczyci się Zakopane, sięga daleko tradycją wstecz, gdyż odbywa się tu od niemal pół wieku. Na przestrzeni lat stał się on wielkim kulturalnym świętem wyczekiwanym zarówno przez mieszkańców jak i licznych turystów. Trwa on aż dziesięć dni wypełnionych od rana do wieczora bogatym i różnorodnym programem, na który składają się występy zespołów z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Jego siłą jest sięganie do korzeni i ukazywanie piękna ludowej tradycji w atrakcyjnej widowiskowej formie, a jednocześnie ogromna troska o autentyzm.
Grojcowianie z Wieprza

To nadal jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Zespoły przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Tym samym festiwal przyczynia się do ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Skutecznie promuje polską kulturę ludową, folklor podhalański, a także miasto Zakopane.

46.MFFZG Zakopane 2014 

W tym roku wezmą w nim udział następujące zespoły folklorystyczne z:

 • Bułgarii (Gorna Oryahovitsa, „SIDER VOIVODA”),
 • Francji (Bayonne, „ORAI BAT”),
 • Grecji (Thessaloniki, „AGIOS IOANNIS O THEOLOGOS”),
 • Hiszpanii (Murcia, „COROS Y DANZAS DE SANTOMERA”),
 • Indii (Ahmedabad, „RHYTHM PERFORMING ARTS”),
 • Meksyku (Nueve Leon, „ARTE Y TRADICIÓN BALLET FOLKLÓRICO”),
 • Portugalii (Braga, „GRUPO FOLCLÓRICO DR. GONÇALO SAMPAIO”),
 • Rumunii (Maieru, „CUNUNA SOMEŞANӐ”),
 • Serbii (Belgrad, "IVO LOLA RIBAR”),
 • Słowacji (Poluvsie, „LUBENÁ”),
 • Ukrainy (Czerniowce, „BUKOWIŃSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA IM. ANDRIYA KUSZNIKRENKA”),
 • Włoch (Sardynia, Tempio Pausania, ACCADEMIA TRADIZIONI POPOLARI "CITTA’ DI TEMPIO”),
 • Turcji (Izmir, „EFEM YOUTH AND SPORTS CLUBS”),
 • Węgier (Sátoraljaújhely, „ZEMPLÉN”).

Natomiast polskie zespoły zakwalifikowały się pod koniec lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i są to:

 1. „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
 2. „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju,
 3. „Grojcowianie” z Wieprza 
 4. „Limanowianie” z Limanowej.
 5. „Giewont” z Zakopanego pełni funkcję gospodarza festiwalu.46.MFFZG Zakopane 2014 
 Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.
46.MFFZG Zakopane 2014 

Konkursowym zmaganiom towarzyszą bowiem posiady, warsztaty, pokazy, kiermasze i wiele innych atrakcji – od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i Etno Piknik.

- "Festiwal ma swoją sprawdzoną formułę i stałe punkty programu lubiane przez publiczność. Jest to efekt ciężkiej pracy zespołu ludzi tworzących to wydarzenie
na przestrzeni lat. Mam ogromny szacunek do tego, co do tej pory zostało wypracowane i nie chcę tego zmieniać. Pojawi się jednak klika nowości. Zależy nam na tym, by festiwal był atrakcyjny i przyciągał coraz więcej publiczności -wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont, która w tym roku została kierownikiem artystycznym festiwalu, a w latach 2007 – 2013 była z nim związana jako kierownik Biura Organizacyjnego. - Będę starała się godnie zastąpić moją poprzedniczkę dr Stanisławę Trebunię-Staszel, która przez kilkanaście lat pełniła tę funkcję"
– dodaje.

46.MFFZG Zakopane 2014

Z festiwalem rzeczywiście nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, warsztaty folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kapela ze Wsi Warszawa – zespół wykonujący awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z terenu Mazowsza. Wśród nowych propozycji znajdziemy m.in. animacje dla dzieci, plener rzeźbiarski, koncert orkiestry góralskiej oraz wystawę fotografii nagrodzonych w zeszłorocznej edycji konkursu "Żywioł folkloru".
46.MFFZG Zakopane 2014 
 

Festiwal oficjalnie rozpocznie się 22 sierpnia w samym sercu Tatr - na Kasprowym Wierchu, gdzie rano zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie wszyscy wezmą udział w Mszy św. ekumenicznej w kościele pw. św. Krzyża, barwnym korowodzie ulicami Zakopanego, a wieczorem w uroczystym koncercie inauguracyjnym.

Polskę na 47. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem reprezentować będą zespoły: „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, „Grojcowianie” z Wieprza i „Limanowianie” z Limanowej.

Zostały one wybrane spośród laureatów 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywającego się w dniach 25-28 lipca w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wzięło w nim udział 17 zespołów z różnych regionów, które rywalizowały o Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca.

Regionalny Zespół Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju zdobył Złote Żywieckie Serce za program "U Wojciecha sypło ziorno", Zespół Regionalny Grojcowianie z Wieprza - Srebrne Żywieckie Serce za program "Po odpuście". Natomiast Zespół Regionalny Biołodunajcanie z Białego Dunajca został wyróżniony przez jury za odtworzenie i prezentację zapomnianego zwyczaju "bursy" oraz za stroje regionu Podhala, a Zespół Regionalny Limanowianie im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej - za prezentację zwyczaju "ograbka", muzykę i tańce. 

46.MFFZG-Zakopane 2014 
 
Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.
 
 • Podsuwamy też inne pomysły na ciekawy wypoczynek podczas wakacji górach:    

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.Materiały udostępniło Biuro Prasowe MFFZG Zakopane 2015 Anna Karpiel-Semberecka
Jacek Grzesiak
 Rozkład jazdy


Noclegi

Dom Wczasowy TulipanDom Wczasowy Tulipan
Zakopane / Nocleg
Dom Wczasowy„Tulipan”znajduje się w spokojnej i cichej dzielnicy Zakopanego.
Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Restauracje

Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry