IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pólmetek wakacji w górach za nami

2015-08-04 //Wstecz
Pólmetek wakacji w górach za namiTegoroczne wakacje w górach obfitują w niezwykłe wydarzenia. Goszczący na Podhalu mogą odetchnąć z ulgą, bowiem pogoda w tym roku dosłownie rozpieszcza wczasowiczów, pozwalając na szeroko zakrojoną aktywność w plenerze i zabawę.

Jako, że gościnność górali nie budzi wątpliwości, to i pobyt w górach obfituje w liczne atrakcje. Dotąd Ci, którzy na wakacje wybrali się w góry i przebywali tu w lipcu, mieli do wyboru pomiędzy wieloma ciekawymi wydarzeniami.

 • A było to między innymi "Bicie rekordu w śpiewaniu", gdzie w ramach festiwalu Odkryj Beskid Wyspowy podjęto z powodzeniem próbę bicia rekordu piosenki zespołu Wałów Jagiellońskich "Wars wita Was"
Chabówka-skansen kolejowy

Impreza ta cieszy się wielkim wzięciem i tak, we wszystkie weekendy wakacyjne do 30 sierpnia włącznie (z wyjątkiem 22 i 23-go sierpnia), odbywają się przejażdżki pociągami retro. Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed 80-ciu lat, to dla wszystkich pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku, tym bardziej, że w tym roku wydłużono relację pociągów z Chabówki przez Rabkę-Zdrój do Kasiny Wielkiej –do jednej z najpiękniej i najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce u stóp Śnieżnicy.

Parowozjada - Skansen Chabówka
 •  Po raz kolejny wolontariusze z całego kraju ruszyli w lipcowy weekend w góry, by wziąć udział w pięknej akcji "Czyste Tatry"  Miłośnicy czystych gór wyruszyli na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci, ale przede wszystkim by podnosić świadomość ekologiczną turystów.
Czyste Tatry 2015
 • Stolica Podhala natomiast tradycyjnie już stanęła w szranki chwalebnej rywalizacji i dołączyła do "11.Małopolskiego Festiwalu Smaku" . Jak Małopolska długa i szeroka, od Wieliczki, przez Oświęcim, Wadowice, Miechów, Nowy Targ, Tarnów, Stary Sącz rozciąga się trasa kulinarnych doznań. Wytyczają ją niezwykłe aromaty i tradycyjne smaki. Letnią porą warto nieco się ochłodzić, co z pewnością ułatwią pyszne lody nowotarskie. Czy ktoś zatrzymał się na Podhalu i nie spróbował tutejszych serów? Lubiany oscypek i miękka bryndza podhalańska to jedynie początek obszernego menu serowych smakołyków. Rynek miasta zapełnił się straganami ale i poszukujących smakowitych kąsków turystami.
 Festiwal Smaku Nowy Targ Podhale

 • Liczący się turystyczny potentat odkrył, że Podhale, które wyróżnia się na tle innych regionów kraju poszanowaniem tradycji, w tym też kulinarnej nie ma w swoim kalendarzu imprezy, która w należyty sposób uhonorowała by specjał kuchni góralskiej, jakim bez wątpienia pozostaje nieco zapomniany moskol. To zaniedbanie natychmiast nadrobiono i tak zainaugurowano "Festiwal Moskola w Białce Tatrzańskiej". Szefowie kuchni wzięli udział w konkursie na przygotowanie Przystawki, której istotnym składnikiem był tytułowy tytularny moskol.

 Festiwal Moskola Białka Tatrzańska

Licznie zgromadzoną publiczność zabawiali goście Jagody Kret, laureatki jednej z edycji X-Factor , którzy w ciekawych aranżacjach polskich szlagierów sprzed lat doskonale bawili zgromadzoną publiczność. Gromkie brawa zebrali:
Absynt Nowy Targ Podhale
 
 1. Jagoda Kret, 
 2. Michał Grobelny, 
 3. Mateusz Grędziński 
 4. oraz Aro Kłusowski.
 • Z kolei miłośników motocyklowych zmagań w kategorii Trial niewątpliwie usatysfakcjonował rozgrywany w Nowym Targu "70 Rajd Tatrzański Trial 2015". W jego ramach z Długiej Polany, gdzie rozgrywano liczne konkurencje, wyruszyła niezwykle barwna i oryginalna parada motocyklistów i nie tylko, która przejechała ulicami Nowego Targu wraz z zawodnikami biorącymi udział w zawodach. Imprezę uświetniły koncerty plenerowe muzyki country. Więcej o tym wydarzeniu w galerii foto dostępnej pod linkiem:
 • https://goo.gl/photos/TotpC4Ssjyhobxxw9

 Parada na Rytnku w Nowym Targu-Pohale

 • Najwyżej i niewątpliwie najpiękniej położone lotnisko w kraju, jakim jest to zlokalizowane w Nowym Targu, było gospodarzem Pikniku modelarskiego w ramach 10. Podhalańskiego RC Show.

 Zawody Modelarskie Nowy Targ-Podhale

 • Po raz kolejny Białka Tatrzańska zgromadziła wielbicieli dobrej zabawy, gdzie nie tylko dokonywano wyboru Cepra i Ceperki roku, ale odbył się cieszący się wielkim zainteresowanie koncert legendarnego zespołu "Dżem" oraz Urszuli z pokazem sztucznych ogni. Imprezą tą był  XIX Festyn Białczański
Jak informuje Gazeta Krakowska, po patronatem, której odbywała się ta impreza, ponad 4 tysiące osób oglądało w sobotę (1 sierpnia) wieczorem koncerty zespołów Harlem i Dżem. Oba rockowe zespoły były główną gwiazdą pierwszego dnia "Festynu Białczańskiego" Festyn Białczański Podhale

 • Stolica Tatr przez trzy dni opanowana była przez miłośników rowerów, którzy rywalizowali w Zakopanem podczas rozgrywanego tam "Joy Ride Festival" Wybudowano specjalne miasteczko, które wypełniły namioty czołowych firm rowerowych, tuż obok nich powstało rowerowe przedszkole a w jego ramach odbyło się kilka mini dyscyplin specjalnie dla dzieciaków. Zakopiańska Harenda i Dolna Rówień Krupowa stały się areną rowerowych popisów i niezwykłych zawodów.
KidsRace_foto_Piotr-Staron
Przez 3 dni ponad 1000 uczestników wzięło udział w 6’ściu konkurencjach rowerowych, przejeździe pierwszej Podhalańskiej masy krytycznej, pokazach skoków i targach rowerowych. Co więcej była to jedna z nielicznych imprez w Polsce, która została prowadzona w dwóch miejscach na raz. Pierwsze skrzypce grały Dolne Równie Krupowe, gdzie w miasteczku festiwalowym odbywało się większość atrakcji. Niemniej jednak Rówień wspierał stok Harenda, na którym zostały przeprowadzone dwie ekstremalne konkurencje – zjazd rowerowy i dual slalom.

Również niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejny letni miesiąc w górach- sierpień gdzie nie ma dnia bez ciekawej imprezy. Kilka z nich niewątpliwie zasługuje na uwagę, gdyż atrakcji na nich będzie co niemiara.  
Wspomnijmy tylko, że czekają nas jeszcze  m.in.: 
47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem


Piknik Lotniczy, 


Jarmark Podhalański w Nowym Targu.  


To  tylko te główniejsze masowe imprezy Podhala. Wbijaj na Podhale, u nas nudy nie ma wcale.
 • Podsuwamy też inne pomysły na ciekawy wypoczynek w górach:    

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 Jacek Grzesiak
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Apart-Center Ogrody GórskieApart-Center Ogrody Górskie
Zakopane / Nocleg
Apart-Center Ogrody Górskie zaprasza.
Restauracje

Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub
Pizzeria & Restauracja AdamoPizzeria & Restauracja Adamo
Zakopane / Restauracja
Pizzeria i restauracja „Adamo” to lokal, który od 1995 roku cieszy...
Restauracja LechaletRestauracja Lechalet
Murzasichle / Restauracja
Legendarna rzekomo włoska knajpa założona przez góralkę po powrocie z Włoch

Warto przeczytać

E-kartki góry