IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Stara ciuchcia na górskim szlaku kolejowym

2015-08-03 //Wstecz
Stara ciuchcia na górskim szlaku kolejowymZostał zainaugurowany cykl retro przejazdów na trasie z-do Nowego Sącza. Przy zabytkowym dworcu w Kasinie Wielkiej kilkaset zebranych tam osób pobiło rekord we wspólnym śpiewaniu szlagieru Wałów Jagiellońskich „Wars wita was”.


Dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego i współpracy Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei ze Skansenem Kolejowym w Chabówce tworzony jest produkt turystyczny, który przyciąga nie tylko pasjonatów kolei i turystyki z regionu ale także z najdalszych zakątków Polski, Europy, czy co nie dziwi i nawet świata. Trzeba zaznaczyć, iż zabytkowy tabor, który odgrywa tu kluczową rolę , na co dzień stacjonuje w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce na Podhalu. Pierwszy taki przejazd miał miejsce 5 lipca br.

Skład retro na Podhalu

Podróż po pięknym górskim szlaku jakim jest kolej transwersalna odrestaurowanymi wagonami prowadzonymi przez w pełni sprawną zabytkową lokomotywą - to nie lada gratka.

Na terenie Skansenu Kolejowego w Chabówce

Od czerwca 2015 roku wdrażany jest już w życie nowy projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. A wszystko to w scenerii niezwykłej rocznicy, bowiem niedawno, w dniu 16 grudnia 2014 r. przypadała okrągła - 130. rocznica otwarcia Galicyjskiej Kolei Transwersalnej- zbudowanej przez austriackie CK Koleje Państwowe. Powstała ona w ciągu dwóch lat 1882-1884. Trasa biegnąca po północnych stokach Karpat uznawana jest za znaczące dzieło techniki kolejarskiej. Jej pierwotne przeznaczenie, to połączenie twierdz jakimi były Kraków i Lwów z zapleczem Cesarstwa. Organizowane obecnie tzw. kolejowe weekendy w górach cieszą się z roku na rok coraz wikszym zainteresowaniem.

Na stacji w Nowym Sączu

Tradycyjnie przejazdy retro miały już miejsce i podróżni na pokładach składów retro spędzali wielce atrakcyjne weekendy w górach,mogą zwiedzić Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego w Nowy m Sączu a także wziąć udział w piknikach na stacjach:  

  • Męcina (poczęstunek – drugie śniadanie), 
  • Dobra (regionalny posiłek na ciepło) – z atrakcjami kulinarnymi w ramach biletu. 
Stałym elementem przejazdów jest postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który  „odprawia” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowiada pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W czasie jazdy w wagonach odbywają się konkursy wiedzy o regionie, nagradzane drobnymi upominkami

Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej na bazie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej" jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego a honorowy patronat nad projektem objął Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego. Partnerami projektu są jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury z terenu województwa małopolskiego, stowarzyszenia i organizacje historyczne i kulturalne, a także lokalni przedsiębiorcy i producenci wyrobów regionalnych oraz przedstawiciele branży hotelarskiej i turystycznej. Projekt ma na celu stworzenie nowego produktu turystycznego pod nazwą "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej"obejmującego przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z pakietami dodatkowych atrakcji.,

Nowy produkt turystyczny jest tworzony w oparciu o zasoby Skansenu oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie województwa małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka-Nowy Sącz. NSMK w trakcie każdego z przejazdów przewiduje szereg dodatkowych atrakcji obejmujących m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.

 Podczas Pikniku na trasie Nowy Sącz-Chabówka

Akcja nabiera tempa i już nie tylko w letnie weekendy w górach po żelaznej drodze pędzą stare pociągi ale również zimą mieliśmy taki przejazd, gdy w niedzielę 22 lutego na kolejowy szlak do Zakopanego wyjechał zabytkowy skład złożony z lokomotywy parowej Ty42-107 oraz sześciu zabytkowych wagonów. Był to pierwszy taki od kilku lat ogólnodostępny przejazd pociągiem retro w zimowej scenerii. Przejazd ten członkowie NSMK przygotowali jak zwykle we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania.

Widok z okna retro pociągu na trasie Chabówka-Nowy Sącz

Takim wielkim sukcesem zakończyła się np. niezwykła impreza, której mottem było 100-rocznica wybuchu I Wojny Światowej. Przypomniano wówczas najważniejsze wydarzenia z tego okresu związane z naszym regionem, w tym także rolę jaką odgrywał transport kolejowy, w tym nasza galicyjska linia kolejowa.

Obecnie w ramach omawianego projektu zaplanowano przejazdy na trasach: 

  • Nowy Sącz - Krynica Zdrój 6.września 2015r. - Parowozem przez Dolinę Popradu.
  • Nowy Sącz - Biecz 20.września 2015r - Perła Małopolski
  • Chabówka - Nowy Sącz 26 i 27 września 2015r. Weekend pod Parą
  • Chabówka - Nowy Sącz 9.października 2015r. - Zielona Szkoła
  • Chabówka - Nowy Sącz 11. listopad 2015r. Pociąg wolności
  • Chabówka - Zakopane 5. grudnia 2015r.   Zimowy pociąg retro
  • Chabówka - Mszana Dolna 6. grudnia 2015r.  Mikołaki z parowozem                    

 

Grupy rekonstrukcyjne podczas pikniku retro

Planowane przejazdy poprowadzi historyczna lokomotywa parowa i wagony retro. Na zapowiadane przejazdy wzorem poprzednich na pokładzie retro pociągów będą wyspecjalizowane ekipy z obsługi, które serwować będą napoje, upominki a także zabawiać pasażerów. Rezerwacji na wyprawy takim pociągiem dokonywać należy na stronie organizatora: www.kolejegalicyjskie.pl

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które zawiązało się w 2007 roku jako grupa pasjonatów kolei, początkowo liczyła 4 osoby, z czasem dołączyły kolejne. Już po roku działania , bo w 2008 roku nieformalna jeszcze grupa zorganizowała po raz pierwszy Dni Techniki Kolejowej w Nowym Sączu, a także współorganizowała Małopolski Pociąg do Przyjemności. W roku 2009 stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS.

Nieuczęszczanych szlaków kolejowych w naszym kraju jest bardzo dużo. Smutnie wyglądają opuszczone budynki stacyjne, popadające w coraz większa ruinę. Czas gdy kłębiły się w nich tłumy podróżnych dawno już minął. Są niemym dowodem na to, że kolei potrzebna jest daleko idąca zmiana. Smutkiem napawa też widok porastających zielskiem torów, które rdzewiejąc nadal jednak przeciwstawiają się nieubłaganemu zębowi czasu. Górskie plenery, to niezwykle pociągające miejsca dla pasjonatów współczesnej techniki a nawet tej rodem z zeszłego wieku. Kręte szlaki kolejowe, liczne mosty, pod którymi toczą wody górskie potoki, co rusz zmieniający się krajobraz- to wszystko powoduje, że podróż po zabytkowych trasach kolejowych to niezwykle ciekawe przeżycie. Czy poruszając się siłą własnych mięśni, by w dalszej perspektywie dosiąść swojego dwukołowego rumaka, czy też wykorzystując moc pary i węgla, wsłuchując się w miarowy turkot kół i gwizd parowozu- to już zależy tylko od nas samych. 

  • Podsuwamy też inne pomysły na ciekawy wypoczynek w górach:    

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu


 

Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnianych na swoich stronach www przez: 
Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Restauracje

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.

Warto przeczytać

E-kartki góry