IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pienińskim traktem

2015-07-31 //Wstecz
Pienińskim traktemTworzą go m.in. pionowe ściany skalne opadające ku dolinie Dunajca z wyjątkową szatą roślinną.Tutejsze łąki słyną z najbogatszych ekosystemów roślinnych w kraju, a innymi słowy-na jeden metr kw. łąki przypada tu od 30 do 40 gatunków roślin kwiatowych. Zauroczenie murowane.

Lato w pełni, pogoda dopisuje i dzień za dniem mija na odwiedzaniu coraz to innych i ciekawych miejsc, których na Podhalu nie brakuje. Pieszo, czy na rowerach, bo to też ciekawa forma zwiedzania, możemy np. podążyć tropem legendarnego zbójnika z Podhala-Józefa Baczyńskiego i jego kompanów, co to zasłynęli ze sprawności w wojowaniu ale i z bezwzględności w zbójowaniu. Los Harnasia poza krótkimi momentami chwały jest jednak okrutny, gdyż jego i podkomendnych obwieszono jak karze obyczaj za poślednie ziobro na haku. Nikt nie karze na szczęście nam uczestniczyć w takich pseudo atrakcjach, które jak jednak widać na początku XVIII w. były dość mocno zakorzenione u naszych pra-pra dziadów .

Widok na Podhale 
 

Z siodełka górskiego roweru widać równie dużo co z pozycji maszerującego a może i nawet nieco więcej. Malownicza trasa jaką mamy do zaoferowania, to pieniński szlak, na którym atrakcji co niemiara.

Wyruszamy zatem z Krościenka nad Dunajcem. Wiadomo o niej, że jest nie tylko malowniczo położona u bram Pienińskiego Parku Narodowego ale i stąd blisko na turystyczne szlaki tego parku. Dostępne są stąd:

 1. Pieniny Właściwe- najwyższy szczyt Trzy Korony – 982 m n.p.m.,
 2. Małe Pieniny-najwyższy szczyt Wysoka - 1052 m n.p.m.,,
 3. Pieniny Spiskie-Najwyższy szczyt Żar – 879 m n.p.m.leżący na głównym grzbiecie razem z Cisówką (777m n.p.m.).

 W Pieninach

Dla ochrony rzadkich form fauny i flory i aby uatrakcyjnić ten najcenniejszy pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszar-powołano do działania w 1955r. Pieniński Park Narodowy, który obejmuje Pieniny Właściwe:

 • Masyw Trzech Koron,
 • Pieniny Czorsztyńskie,
 • Pieninki,
 • Przełom Dunajca.

 W Pieninach

Poruszanie się po górskim terenie ma jednak to do siebie, że czasem, może raz rzadziej innym częściej ale jednak na pewno będziemy mieli do czynienia z podejściami lub podjazdami jak kto woli. Początkowy fragment trasy, który opisujemy, to niestety ale nieco meczące podejście (podjazd), dlatego zanim dosiądziemy naszego, czy wypożyczonego dwukołowego rumaka, zadbajmy zawczasu o jako taką kondycję.bo zakwasy to tylko mała część nieprzyjemnych sytuacji, z którymi może przyjść nam się zmierzyć, gdy na tzw. żywca ruszymy my albo nasi podopieczni. Te chwilowe nieprzyjemności związane z większym wysiłkiem, który musimy włożyć, by to czy tamto wzniesienie pokonać, zrekompensuje nam jednak ciekawy szlak, który prowadzi rzadkim lasem i zarastającymi z wolna polanami. W słoneczny dzień słońce ma tu doskonałe pole do popisu, oczywiście, zatem przyodziawszy tylko lekkie odzienie wystawiamy te i owe partie ciała na widok publiczny. Żwawo pedałując zostawiamy za sobą głęboką dolinę Dunajca i tak zwany tylmanowski przełom tej górskiej rzeki. 

W Pieninach 
 

Dotrzemy tym samym w okolice, gdzie onegdaj niepodzielnie i twarda ręką dowodził Harnaś. Tu na mniej więcej połowie trasy zaliczymy ciekawy uskok i rumowisko skalne nazywane przez dawnych mieszkańców tzw. zbójeckimi stołami. Są tu także wejścia do jaskiń, które według legend prowadzić mają aż do Tylmanowej. Właśnie w nich przed ścigającymi zbójników "dworskimi" ukrywać się miał jeden z najsłynniejszych na całe Podhale zbójnik-Józef Baczyński. Skarbów tam nijakich nie ma, bo czas uczynił swoje, a legenda przyciągnęła niejedno ciekawskie oko, które zlustrowało groty od podłoża po sklepienie. Jako wcześniej się rzekło, życie zbójnika, to żywot raczej krótki acz nie pozbawiony ciekawych przeżyć. Sam koniec jednak jest może i widowiskowy ale zapewne zbójnik ten czy ów zamienił by się miejscami z widownią, by ustąpić miejsca sprzed dyndającego mu przed nosem haka. No ale jakie życie taka śmierć, a ta była dla nich niezbyt łaskawa. Poszperawszy po okolicy lub chociażby tylko rzuciwszy okiem dla zasady, ruszamy dalej i na naszym szlaku spotykamy ciekawą wieś Grywałd. To jedna z większych wsi wchodzących w skład gminy Krościenko nad Dunajcem. Jej malownicze położenie w paśmie Gorcówu podnóża Lubania czyni z niej wielce atrakcyjną letniskowa miejscowość.

 

Grywałd ma swój specyficzny mikroklimat, cieszy się dużą ilością słonecznych dni. Już sama bliskość gór i czyste powietrze nasączone wonnymi olejkami eterycznymi z sąsiednich lasów i okolicznych łąk sprawiają, że wieś stała się atrakcyjną miejscowością turystyczną. Grywałd, który leży na obrzeżach Pienińskiego Parku Narodowego jest tym doskonałą bazą wypadową na ciekawe trasy piesze i rowerowe w pobliskie Gorce. Za najciekawszą uznawana jest przez wielu trasa wiodąca zielonym szlakiem na Lubań, przez GronikPolanę Pisarzową. Z Lubania przy dobrej widoczności można już rozkoszować się pięknymi widokami na TatryJezioro Czorsztyńskie oraz całe zielone Podhale.

 Jezioro Czorsztyńskie-Pieniny

Lubań-(49°29′21,6″N 20°20′20,3″E), to istna ciekawostka, ma bowiem owo dziwo 2 wierzchołki i to co ciekawe tej samej wysokości. Wierzchołek wschodni, tzw. Średni Grońjest zarośnięty lasem i pozbawiony widoków, co czyni go mało atrakcyjnym dla turystów ale już wierzchołek zachodni natomiast słynie z rozległych panoram, a szczególnie efektowne widoki bywają wczesnym rankiem. Wschód słońca z Lubania należy do jednych z najatrakcyjniejszych i może skutecznie konkurować z tym, który podziwiać można zerkając na widnokrąg z Diablaka lub Babiej Góry jak kto woli. Na mapach wysokość Lubania określona jest na 1211 m n.p.m. ale tablica informacyjna na szczycie podaje wysokość 1225 m, podobnie informuje przewodnik Gorce.

 Widok na zamek w Niedzicy

Pomiędzy tymi dwoma jakże jednak odmiennymi wierzchołkami Lubania rozpościera się polana Wierch Lubania, a i to dogodny punkt widokowy na Tatry,Pieniny i Beskidy, to też swoisty węzeł szlaków turystycznych. Licznie występujące potoki spływają z północnych stoków Lubania i uchodzą do Ochotnicy, a te ze stoków południowych do Krośnicy lub do Zbiornika Czorsztyńskiego.

 Czorsztyn

Na Lubaniu funkcjonuje studencka Baza namiotowa Lubań. Czynna jest ona w miesiącach wakacyjnych. Nocować tutaj można i we własnym namiocie, albo w bazowym, dużym namiocie. Są tu namioty-stołówki, zadaszona wiata, wodę czerpie się ze źródełka położonego na południowych stokach Lubania.

Niebawem stanie na Lubaniu schronisko z prawdziwego zdarzenia.

Dostępne są szlaki turystyczne z Lubania-

 • szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Krościenko – Przełęcz Knurowska:

1. z Krościenka przez Marszałek 3:10 h, ↓ 2:10 h

2. z Przełęczy Knurowskiej przez Runek 3:35 h, ↓ 3:10 h,

 • szlak turystyczny niebieski fragment szlaku Tarnów – Wielki Rogacz:

1. z Ochotnicy Dolnej 2:15 h, ↓ 1:30 h

2. z Przełęczy Snożka 2:05 h, ↓ 1:40 h,

 • szlak turystyczny zielony szlak Ochotnica Dolna – Grywałd:

1. z Ochotnicy Dolnej 2:30 h, ↓ 1:35 h

2. z Grywałdu 2:10 h, ↓ 1:20 h

 • szlak turystyczny zielony szlak Tylmanowa – Lubań (Średni Groń):

1. z Tylmanowej 2:15 h, ↓ 1:15 h.

Jaki sposób pokonywania kolejnych kilometrów wybierzemy, zależy od nas samych, a dostępne są i szalki piesze lub też te na tratwie z flisakiem albo stateczkiem, ewentualnie rowerem-możliwości sporo.

 Czorsztyn-Pieniny
Do dyspozycji turysty, by nie tylko szedł, jechał czy płynął są też atrakcje i to nie byle jakie.

Jedną z takich nietuzinkowych jest zamek w Niedzicy, który przetrwał wszelkie burzliwe dzieje. Wzniesiono go w XIV wieku i zwany też bywał Dunajcem. Stąd czujnym okiem węgierscy władcy Spisza lustrowali przygraniczne tereny, ścigając też owych zbójników ale i dając odpór wojowniczym zapędom Tatarów i innych. Zamek ma swój niepowtarzalny smaczek rodem z filmów kostiumowych i warto zwiedzić mieszczące się w nim pomieszczenia jak chociażby muzeum i poznać jego historię oraz licznie zgromadzone eksponaty. Góruje nad okolicą od XIV w. a obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim.

 Czorsztyn -przystań

Niedzicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku, mieści się słynna zapora na Dunajcu. Jest ona po części udostępniona zwiedzającym. Wał zapory ma długość 400 m i łączy Górę Zamkową w Niedzicy, ze wzgórzem. Jej wysokość to 56 m. Do dyspozycji jest pawilon wystawowy zapory, który daje możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej wraz z przewodnikiem oraz obejrzenia filmu poświęconego budowie zapory. Całość tworzy malownicze Jezioro Czorsztyńskie.

 Widok na Zamek w Niedzicy od strony Jeziora Czorsztyńskiego

Rejs może nie parostatkiem ale jednak statkiem spacerowym po Jeziorze Czorsztyńskim, to podróż, która i pozwoli odetchnąć, podziwiać z pozycji siedzącej przemieszczający się przed naszymi oczyma krajobraz wsłuchując się w głos przewodnika, który obrazowo opowie i o historii budowy zbiornika ale i historycznych dziejach tych obszarów, gdy w przeciwległym do Niedzicy zamku w Czorsztynie usadowionym na skalistym brzegu Dunajca - włodarzył Zawisza Czarny. Zamek nie miał tyle szczęścia co ten z Niedzicy. Zostały po nim murowane ruiny. Była to warownia, którą osadzał na wapiennym wzgórzu, w XIII wieku król polski Kazimierz Wielki i zlecił on załodze zamku ochronę szlaku handlowego na Węgry. Starostą i właścicielem czorsztyńskiego zamku był w XIVw. ów legendarny Zawisza Czarny- symbol szlachetnego i walecznego polskiego rycerza, obiektu wielu damskich westchnień oraz tematu wielu pieśni i opowiadań. Dziś zamek jest już niestety tylko ruiną, uległ nie najeźdźcy ale i piorunom, po czym spłonął. Stanowi niezwykle urokliwą ciekawostkę turystyczną- odbijając się w toni Jeziora Czorsztyńskiego.

 Pieniny

Stąd też w zasięgu wzroku są także i Wąwóz Homole i Rezerwat Białej Wody. W tych właśnie miejscach, jak w soczewce widać całe piękno Pienin, które łatwo i przyjemnie możemy zwiedzać i podziwiać z pozycji siodełka rowerowego.

W nieodległej Szczawnicy można rowerem własnym lub wypożyczonym odbyć uroczą wycieczkę po licznych szlakach tam dostępnych.

Pieniny 
 

Funkcjonują tam wypożyczalnie rowerów:

1) ul. Szalaya 5a,

2) ul. Szalaya 54,

3) ul. Szalaya 56,

4) ul. Jaworki 18,

5) ul. Pienińska 3a

(parking w Pieninach),

6) ul. Pienińska 6,

7) ul. Pienińska 13,

8) ul. Nad Grajcarkiem 51,

9) ul. Groń 3,

10) ul. Główna 24,

11) ul. Główna 28,

12) ul. Ogrodowa 18a.


Usatysfakcjonowani pobytem pośród niezwykłych górskich krajobrazów możemy zażyć nieco innej przyjemności, gdy skorzystamy z bogatej oferty kulturalnej, jaką przygotowali dla turystów gospodarze. W przepięknie zlokalizowanym Krościenku n/Dunajcem skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę, trwa kolejna edycja niezwykłego wydarzenia muzycznego, na które w pogoni za uciekającym czasem naszego dnia powszedniego, nigdy nie mamy ani czasu ani możliwości uczestniczenia. Organizatorzy tegorocznego 6. Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum: Stowarzyszenie Artystyczne Piano Classic oraz Parafie Rzymsko-Katolickiej Krościenku n.D. oraz Niedzicy mają przyjemność serdecznie zaprosić na koncerty oraz wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu.

Plakat 
 

To jedyne w tej formule wydarzenie artystyczne jakie ma miejsce w Pieninach, w dziedzinie muzyki klasycznej, zawierające w programie również inne gatunki rozszerzone o unikalne wątki kultury pienińskiej. Czas poświęcony na spotkanie z taką muzyką niewątpliwie okaże się dla wszystkich wzbogacający oraz ze wszech miar niezapomniany.

W najbliższy weekend w górach dostępne już są koncerty:

 • sobota 1 sierpnia, godz. 19:00, Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n. Dunajcem
 1. Marek Stefański organy
 2. Krzysztof Jakowicz skrzypce
 • niedziela 2 sierpnia, godz. 16:30, Kościół św. Bartłomieja, Niedzica
 1. Marek Stefański organy
 2. Michał Nagy gitara

Kolejne weekendy w górach to dalsze porcje muzycznych przedstawień:

 • sobota 8 sierpnia, godz. 19:00, Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n. Dunajcem
 1. Christian Tarabbia (Włochy) organy
 2. Wojciech Kwiatek klarnet
 • sobota 15 sierpnia, godz. 19:00, Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n. Dunajcem
 1. Tomasz Glanc (Niemcy) organy
 2. Jacek Ozimkowski bas.

 

Czas spędzony na zwiedzaniu Pienin, poznawania ich tradycji, kultury oraz historii w połączeniu z zetknięciem się z nadal żywą muzyką wywodząca się z tych stron, to chwile na długo zapadające w pamięci i mile wspominane przy jesienno-zimowych spotkaniach.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo również inne niezbędne informacje nt.:
Poczytaj też nasze artykuły o Podhalu i nie tylko, a tam:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione przez P. Agnieszka Radwan-Stefańska - Johann Sebastian Bach i mistrzowie gitary.
Więcej na stronie wydarzenia www.fb/pieninyfestiwal i http://pieniny-kultura-sacrum.pl.tl/
Jacek Grzesiak
 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny

Warto przeczytać

E-kartki góry