IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

XV Jarmark Podhalański w Nowym Targu

2015-08-19 //Wstecz
XV Jarmark Podhalański w Nowym TarguZaułek rzemieślników,Luna Park BRNO,plenerowa inscenizacja "Jarmark",Colory Nowego Targu,Rezerwat Wodnych Stworów,Bzik Akademia, ZAKOPOWER i WILKI oraz wiele innych atrakcji na Jubileuszowy XV Jarmark Podhalański w Nowym Targu


W najbliższy weekend w górach rusza XV Jarmark Podhalański.W jego programie przewidziano bardzo wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na placu Słowackiego w Nowym Targu stanie m.in. skansen, w którym pokazane zostaną zabytkowe sprzęty rolnicze, a zainteresowani przeszłością miasta będą mogli zwiedzić plenerową ekspozycję "Jarmarki w Nowym Targu", natomiast "zaułek rzemieślników"to okazja do spotkania twórców ludowych, którzy odkryją swoje tajniki zanikających zawodów. W ramach Strefy Rodzinnej zaplanowano zajęcia plastyczne dla najmłodszych (2-5 lat) wraz z opiekunami i zabawy integracyjne, dla trochę starszych zabawy, zawody sportowe,i konkursy z nagrodami, np.warsztaty szycia maskotek wodnych zwierząt, czy eksperymenty z wodą. Odbędą się również spektakle na scenie na Rynku.

Jarmark Podhalański 
 

Impreza rozpocznie się już 21 sierpnia uroczystą paradą, która zainauguruje odbywający się już po raz piętnasty w Nowym Targu Jarmark Podhalański. Ta rozpoznawalna w całym regionie plenerowa impreza będzie trwać do 23 sierpnia 2015 roku.

Cóż jest w tym Jarmarku, że przybiera taką postać, gdzie obok twórców, rzemieślników, producentów jest też miejsce dla artystów? Fenomen Jarmarku Podhalańskiego polega właśnie na tym, że odwołuje się on w prostej linii do tradycji nowotarskich jarmarków, które jakże chlubnie zapisały się na kartach historii tego miasta. Ich korzenie sięgają średniowiecza, gdyż Jarmarki znaczącą rolę pełniły już od czasów Króla Kazimierza Wielkiego. Wówczas też w dni targowe do historycznej stolicy Podhala zwanego ot zwyczajowo Miastem, ściągały zewsząd rzesze kupujących i sprzedających, rozbudowując i pobudzając gospodarkę miasta oraz stając się zarazem istotnym impulsem do dalszego jego rozwoju. Dlatego też Jarmark nigdy nie był wyłącznie miejscem handlu i areną odbywających się zażartych targów, ale też znakomitą okazją do spotkań towarzyskich pełnym kuglarzy.

Jarmark Podhalański

Obecny, jubileuszowy Jarmark bezpośrednio odwołuje się do historii, której rola w budowaniu atmosfery Jarmarku jest nie do pominięcia. Organizatorzy XV Jarmarku Podhalańskiego zadbali o to, aby towarzyszyła mu atmosfera nawiązująca do tych tradycyjnych jarmarków z mocno zaakcentowanymi góralskimi zwyczajami. Dlatego też ciekawe dzieje góralskich jarmarków przybliży specjalnie na tę okazję przygotowana inscenizacja historyczna oraz obszerna wystawa plenerowa jak i ekspozycje sprzętu używanego dawniej w gospodarstwach domowych i w pracy na roli. Stragany zapełnią się wyrobami rzemieślniczymi i sztuką ludową, podczas tego niezwykłego spaceru pomiędzy szpalerem straganów przyjrzeć się będzie można pracującym rzemieślnikom, który nawiązują do tradycyjnych form produkcji a nawet wziąć czynny udział w pokazach. 

Tak zaplanowany Jarmark Podhalański to nie tylko impreza skierowana do dorosłych, inscenizacje, zabawy, pokazy mają pokazać również młodemu pokoleniu jak to dziadowie żyli i gospodarzyli. Temu wszystkiemu towarzyszyć będą liczne warsztaty, konkursy, zabawy i konkurencje sportowe, które pomyślano ku zadowoleniu najmłodszych uczestników Jarmarku.


Zwyczajowo już w kilkunastoletniej tradycji Jarmarku przyjęło się, że staje się on też areną dla zaprezentowania się na nim lokalnych zespołów folklorystycznych, z koncertami uznanych gwiazd muzyki rozrywkowej, które gromadzą wielu entuzjastów tego typu rozrywki.

Program Jarmarku Podhalańskiego skomponowany jest w ten sposób, by zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta odwiedzających. Dzięki tej różnorodności bazującej na doświadczeniach z lat poprzednich - XV Jarmark Podhalański będzie również atrakcyjny zarówno dla turystów jak i mieszkańców regionu.

To największa impreza kulturalna w Nowym Targu z koncertami gwiazd estrady, pokazami tradycyjnego rzemiosła, atrakcyjnie skomponowanymi programami dla najmłodszych, pełnym konkursów, zawodów sportowych. Nic dziwnego, że wszystko to przyciąga tysiące uczestników dając wspaniałą okazję do zaprezentowania i sprzedaży swoich produktów.


Jarmark Podhalański

Rozmach i zainteresowanie stwarzają nową sytuację dla Jarmarku, który po prostu nie mieści się już w obrębie nowotarskiego Rynku- tradycyjnym miejscu jego prezentacji. Dlatego też w tym roku Jarmark Podhalański rozszerzył się o kolejne miejsca: obejmie obszar wzdłuż ulicy Szkolnej. przez Plac Słowackiego, aż do Hali Lodowej, gdzie zlokalizowane będzie "Wesołe Miasteczko" .

Organizatorzy szczególnie zapraszają do Strefy Rodzinnej , która w ramach XV Jarmarku Podhalańskiego będzie w nowej lokalizacji – tym razem na pl. Słowackiego w okolicach Gimnazjum nr 1. Tegoroczny Jarmark uświetnia swoimi występami m.in. ZAKOPOWER i WILKI. Szczegóły imprezy na plakacie.

Jarmark Podhalański


Pobyt na Podhalu, to wyśmienita okazja do zapoznania się z kulturą, tradycją i historią ludzi gór.

Ciekawe miejsca do zwiedzania znajdziesz na naszych stronach, a tam: 
 
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.            

     


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

 
Źródło informacji: MSIT
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Dom Wczasowy TulipanDom Wczasowy Tulipan
Zakopane / Nocleg
Dom Wczasowy„Tulipan”znajduje się w spokojnej i cichej dzielnicy Zakopanego.
Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Restauracje

Restauracja LechaletRestauracja Lechalet
Murzasichle / Restauracja
Legendarna rzekomo włoska knajpa założona przez góralkę po powrocie z Włoch
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry