IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Groźne burze w górach, jak uniknąć?

2015-07-24 //Wstecz
Groźne burze w górach, jak uniknąć?Lato w pełni, słońce w górach cieszy. Wypoczynek na Podhalu wybrało sporo turystów ale natura czasem płata figle i z nieba sypią się gromy.   
Lato, wakacje,w górach wzmożony ruch turystyczny. Podstawową kwestią jest zagwarantowanie maksimum bezpieczeństwa tym wszystkim, którzy aktywnie spędzają ten czas w górach. To, że aura kapryśną bywa,a pogoda w górach potrafi zmienić się diametralnie z godziny na godzinę, wiemy prawie wszyscy. Pół biedy jeśli to tylko deszcz, gorzej sprawa się przedstawia, gdy z czarnych, nisko płynących chmur słychać złowieszcze grzmoty, a błyskawice rozdzierają pociemniały nieboskłon. Wówczas nie ma już żartów. Dla planujących wycieczki dobrą wiadomością będzie to, iż pojawiło się nowe narzędzie dla turystów wędrujących tego lata po Tatrach. Pierwszy detektor burz, bo tak nazywa się ów oceniacz, w jakim akurat usposobieniu jest dziś gromowładny Jowisz,  może pomóc uniknąć niebezpieczeństwa na terenie Podhala.

Urządzenie ma nie tylko rejestrować wyładowania atmosferyczne, ale śledzić tworzące się burze, a wyniki publikować na bieżąco w internecie. - To da nam informację, że burza właśnie powstaje i gdzie się ona tworzy. Niemal w każde wakacje mamy potwierdzenie w doniesieniach o tragicznych zgonach turystów rażonych piorunem na szlakach. Jak dotąd nie ma urządzeń, które byłyby w stanie dokładnie określić gdzie i z jaką siłą uderzy piorun, można jednak znaleźć informacje o tworzącej się burzy. To z kolei może pomóc turystom w podjęciu decyzji czy iść w góry, czy może zrezygnować z wycieczki.

Urządzenie zainstalowano z końcem czerwca w Zakopanem i jest ono w stanie wyłapać tworzące się komórki burzowe, nim sytuacja dojrzeje do powstania poważnego zagrożenia, czyli zanim tak naprawdę burza rozpęta się nad naszymi głowami. Najkrócej rzecz ujmując, z miejsca, gdzie formuje się burza, wysyłane są fale radiowe o skrajnie niskiej częstotliwości i oznaczone są symbolem ELF. Po zlokalizowaniu tego groźnego zjawiska atmosferycznego poinformuje nas detektor, którego informacje znajdziemy pod adresem: http://www.stacjameteo.pl/detektory_eu/zakopane.php 

Miejmy jednak świadomość, że nie ma tu informacji czy piorun uderzy za 10 min, czy za dwie godziny, bo choć detektor wskazuje wszelkie lokalizacje już istniejących i potencjalnych wyładowań. to nie wiadomo czy burza będzie trwała np. 15 minut, czy może też nieco dłużej. Tego na razie nie potrafi przewidzieć żaden system na świecie. Detektor może za to dokładnie wytyczyć trajektorię burzy i pokazać jej intensywność oraz możliwość wystąpienia gradu, co też nie jest bez znaczenia. Gradobicie na szlaku jest równie mało pożądane jak spotkanie z Jowiszem.Fachowcy, w tym osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w górach uważają, że to dobre narzędzie dla turystów wędrujących po Tatrach. Korzystanie z niego może być wskazane zwłaszcza dla tych turystów, którzy znajdują się w dolinkach, gdzie dokładnie nie widać nieba. Wyżej już można analizować chmury. Zanim jednak ktoś zdecyduje się korzystać z internetowej mapy burzowej, powinien ją dokładnie przeanalizować i poznać jej sposób działania, bo na szlaku, gdy zewsząd słychać już gromowładnego, może być stanowczo za późno na rozpracowywanie mapy. To równie ważne jak kompletowanie niezbędnego wyposażenia na potrzeby udanej i bezpiecznej wycieczki.
Garść informacji jak się zachować, gdy jednak dopadnie nas burza bo w górach może być ona bardzo niebezpieczna. 
Groźne zatem  są szlaki z metalowymi instalacjami. Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc jest Giewont, 

gdzie znajduje się metalowy krzyż. Gdy widzimy zbliżającą się burzę, trzeba czym prędzej zejść w doliny. W sytuacji, gdy złapie nas burza w górach, najlepiej jest skulić się i przeczekać ją. Bezpiecznie jest usiąść na plecaku, ale tak, by gdy pada deszcz nie okazało się, że siedzimy w środku spływającego z góry potoku. Woda bowiem doskonale przewodzi prąd.
Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzimy nadciągającą burzę, starajmy się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udajmy się do niego jak najszybciej i przeczekajmy tam groźną pogodę.Nie rozmawiajmy przez telefon stacjonarny i nie korzystajmy z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy warto część cenniejszych urządzeń elektrycznych odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętajmy jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.

Dostępna jest też apka, która zainstalowana w naszym telefonie poinformuje nas o nadchodzącej burzy. Na stronie opisującej znajdziemy taki zapis "Aplikacja pozwala na bieżące śledzenie powstających i istniejących komórek burzowych na terenie Polski oraz w strefach nadgranicznych. W odróżnieniu od innych dostępnych narzędzi StormTec korzysta z danych z dwunastu detektorów burzowych nowej generacji zainstalowanych na terenie Polski. Dzięki aplikacji możemy bardzo dokładnie monitorować warunki sprzyjające powstawaniu burzy oraz same burze. Oprócz położenia komórek burzowych uzyskujemy także informacje o rodzaju wyładowań (IC - wyładowanie chmura-chmura; CG - wyładowanie chmura-ziemia), a także intensywności burzy oraz dokładną statystykę występujących zjawisk. Aplikacja idealna jest dla służb kryzysowych, żeglarzy, przewodników górskich, turystów a także entuzjastów meteorologii". Link do niej jest tu- https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.stormtec

Materiały źródłowe-gazetakrakowska.pl , stacjameteo.pl ,https://burze.dzis.net/, tapeciarnia.pl.
Jacek Grzesiak.


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracje

Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry