IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Brawo dla górskiego schroniska w Roztoce

2015-07-23 //Wstecz
Brawo dla górskiego schroniska w RoztoceDobrych wieści nigdy za dużo. Jedne z najbardziej kameralnych tatrzańskich schronisk zostało wyróżnione i stało się zwycięzcą czwartej edycji Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”
 
Gdy jedni są na wierchu inni muszą się pogodzić z klęską, która jednak rzuca się cieniem na tak uhonorowanego.Najgorsza tym razem okazała się Orlica w Zieleńcu. 

Ten ciekawy ranking schronisk "n.p.m." powstaje w cyklu dwuletnim. Ocena ale i wyróżnienie nie są wynikiem jakiejś oczywistej a najczęściej przecież bezmyślnej "klikanki". Jak informuje organizator, to dokładnie przygotowywane zestawienie, które opracowywane jest w oparciu o dwukrotne odwiedziny specjalnych ankieterów w każdym obiekcie. Uczestniczący w teście dziennikarze i współpracownicy "n.p.m." podczas wizyty w charakterze incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, co skutkuje tym, że mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde lustrowane schronisko.

Do Roztoki - Podhale


Jakimi kryteriami kierowano się w ocenie schronisk, bacówek? Są one stałe i bo tak jak w latach poprzednich na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). Nie bez znaczenia jest, że właśnie teraz, w szczytowym okresie sezonu turystycznego w górach, gdzie nie tylko na weekend w góry ale i na całe urlopy rzesze turystów idą od schroniska do schroniska, opublikowano ranking, dzięki któremu każdy czytelnik może dokładnie zobaczyć, gdzie turysta traktowany jest jak intruz, gdzie może się natknąć na grzyb pod prysznicem, a gdzie ma problemy z wejściem do środka. To czy gospodarze dbają o swój obiekt, a goście to niemal domownicy dowiemy się właśnie z rankingu.

 Okolice Roztoki

Bieżący IV Ranking schronisk górskich "n.p.m." wyłoniło zwycięzców i niekwestionowanym prymusem jest tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki. Ankieterów urzekło nie tylko malownicze położenie schroniska ale też m.in. czysto praktyczne względy jak chociażby np. to, że bufet programowo jest czynny już od godz. 6 do 22! Drugie miejsce zajęła Andrzejówka w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha. To jedyny obiekt, który we wszystkich edycjach rankingu znajdował się w pierwszej piątce. Można rzec, że tradycyjnie już kolejne schronisko z małopolski wchodzi na pudło. Tym razem trzecie miejsce zarezerwowano dla Markowych Szczawin pod Babią Górą. To zasłużona nota, bowiem ten obiekt konsekwentnie, cyklicznie, co dwa lata, poprawia swoją lokatę. Na czwarte miejsce awansowało Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, które dokonało wręcz niemożliwego, bo odnotowało skok w górę aż o 50 pozycji. Wymiana gospodarzy na prawdziwych opiekunów schroniska i przyjaciół turystów zaowocowało az tak wysoką notą. Wielką piątkę zamyka niepozorna Bacówka na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Niechlubne, bo ostanie miejsce zajęło schronisko Orlica w Zieleńcu. Gospodarze chyba pomylili się tam z powołaniem, bowiem podczas dwóch wizyt ankieter nie mógł o zgrozo dostać się do środka, bo schronisko było zamknięte na cztery spusty. To totalna dyskwalifikacja, gdyż nie ma nic gorszego niż zamknięte drzwi w obiekcie, który powinien być dostępny dla turystów przez całą dobę. Pełen zestaw 66 obiektów w najnowszym numerze "n.p.m.". Sprawdźcie, których miejsc unikać, by nie pocałować przysłowiowej klamki, a do których warto zawitać w trakcie wakacyjnych wojaży.

Okolice Roztoki - Podhale 


Pełna tabela z punktacją, a także dodatkowe klasyfikacje z podziałem na kategorie oceny oraz pasma górskie tylko w sierpniowym magazynie "n.p.m.". W sprzedaży już od 20 lipca!

Taka wysoka pozycja Roztoki nie dziwi tych którzy tam byli.

 Do Roztoki - Podhale

Nawet krótki wypad na weekend w góry, ale czy na dłuższy i polecany przez nas tu urlop, ma swój głęboki i niepodważalny sens. Wybierając się nad znane i pożądane, słynne nie tylko w Polsce Morskie Oko- ceperskim szlakiem z tramwajami konnymi, jako już chyba niebawem będące reliktem z przeszłości, mamy okazję zobaczyć m.in. po drodze owe słynne Wodogrzmoty Mickiewicza. Wędrujący nacieszą oczy trzema większymi i kilku mniejszymi kaskadami liczącymi od 3 do 10 m na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki),a wypływających z Pięciu Stawów Polskich.Wodogrzmoty kojarzą się i słusznie z hukiem, który im towarzyszy a powoduje go spadająca z wysoka woda, co zwłaszcza po dużych opadach podnosi akustyczny efekt. Nazwisko narodowego wieszcza jako element nazwy wydaje się tu ze wszech miar uzasadniony.

Trzy większe wodospady noszą nazwy:

  • Wyżni Wodogrzmot,
  • Pośredni Wodogrzmot
  • Niżni Wodogrzmot.

Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w Masywie Wołoszyna.

Punktem startowym na szlaku jest parking w sławetnej  Palenicy Białczańskiej.Dojazd do Palenicy zapewniają liczne busy kursujące z Zakopanego, sprzed dworca PKS.

 W Roztoce

Asfaltowa droga, którą jest główny szlak, nie kończy się przy parkingu, ale wiedzie dalej w górę, aż do schroniska. Odcinek ten jest jednak całkowicie zamknięty dla samochodów. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ta asfaltowa szosa z parkingu na polanie Palenica Białczańska (niedostępna dla samochodów), łączy się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza (2:20h, ↓1:55h).

 Okolice Roztoki

 

Spontaniczność i oryginalność działania Gospodarzy to dodatkowa atrakcja schroniska, które organizuje, patronuje i udziela schronienia takim pomysłom jak np:

  • GÓRSKI BLASK
  • WARSZTATY FOTOGRAFICZNE 

Zrelaksowani, napojeni i nakarmieni, bo inaczej z Doliny Roztoki wyjść niepodobna, a szarlotka należy do najprzedniejszych jakie na Podhalu dostać można, możemy dalej wędrować a opcji mamy kilka, by nadal cieszyć się urokiem Tatr :

Polecane szlaki turystyczne :

czerwony z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu aż na Rysy.

  • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska nad Morskim Okiem: 1:30h, ↓1:15h,
  • Czas przejścia od schroniska do Czarnego Stawu: 50min, ↓40min,
  • Czas przejścia od schroniska na Rysy: 3:50h, ↓3:10h,

czerwony szlak dookoła jeziora to spacer ok. 50 minutowy

niebieski przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (2h, powrót 1:40h)

żółty na Szpiglasową Przełęcz (2:15h, ↓1:40h)- "Ceprowski" szlak.-to wycieczka określana jako łatwa technicznie, bogata widokowo, najlepiej z noclegiem w schronisku.

Zaraz nieopodal po lewej stronie, tak nieco w zaciszu, gdy nacieszymy oczy i uszy grzmotami, i widokami pieniącej się, bo spadającej z wysoka wody, to skromnie kierując się stopa za stopą, wydeptaną nieomal wstydliwie ścieżką, oznakowaną jak każdy inny szlak, wiedzie do Roztoki ścieżynka o podłożu kamiennym.

Schronisko PTTK w Roztoce

To piękny krajobrazowo spacer, który odbędziemy bez większego wysiłku i pokonamy w kilkanaście minut, aby dotrzeć do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki. Piękna bryła budynku, w stylowym stylu, z zewnątrz niepozorna mieści niezwykły temperament, smak i gust. Cieszy nas, że to nieodosobniona opinia.
 
 

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Opracowano na podstawie doniesień medialnych.
Jacek Grzesiak
 


Rozkład jazdy


Noclegi

U GazdyU Gazdy
Nowy Targ / Nocleg
Noclegi Gazdy to nowoczesny obiekt położony w zacisznym zakątku Nowego Targu
Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry