IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Maraton Podhalański

2015-07-21 //Wstecz
Maraton PodhalańskiSpecyfiką Maratonu Podhalańskiego jest to, że będzie to połączenie biegu górskiego z biegiem ulicznym. Uroczysty start do Maratonu Podhalańskiego nastąpi o godz. 8:30 z płyty Rynku w Nowym Targu z metą na Placu Niepodległości w Zakopanem.


Bieganie to już powszechne zjawisko na naszych ścieżkach, chodnikach, trasach i szlakach wycieczkowych. Rosnąca rzesza biegaczy pragnie nie tylko wykazać się swoimi umiejętnościami, ale też poddać się sportowej rywalizacji na najpiękniejszych trasach biegowych w Polsce.

Impreza biegowa w Jaworkach

Najlepszą okazją do zmierzenia się w tej szlachetnej rywalizacji są organizowane zawody biegowe. w górach. Na Podhalu startuje całkiem nowa impreza biegowa. To Maraton Podhalański z trasą do przebiegnięcia - 42,2 km i wiedzie z Nowego Targu do Zakopanego.

Plakat Maratonu Podhalańskiego

 

Trasa została rozplanowana tak, że będzie przebiegać po nawierzchniach asfaltowych przez następujące miejscowości:

 

 • Nowy Targ – 
 • Trute – 
 • Ludźmierz – 
 • Maruszyna Górna – 
 • Maruszyna Dolna – 
 • Szaflary – 
 • Bańska Niżna – 
 • Bańska Wyżna – 
 • Sierockie – 
 • Bustryk – 
 • Ząb – 
 • Kościelisko – 
 • Zakopane. 

 

Trasa charakteryzuje się 900 m przewyższeniami i ok. 650 m do zbiegania. Różnica poziomów między startem, a metą wynosi + 240 metrów. Przewidziano limit czasu wynoszący 7 godz. Zawodników obowiązuje też limit na bramce pomiaru czasu na 20 kilometrze w Bańskiej Niżnej, wynoszący 3,5 godziny. Uczestnicy maratonu muszą stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

meta biegu Zamoyskiego 2014

Co jeszcze charakteryzuje trasę Maratonu Podhalańskiego? Beż wątpienia możemy zaryzykować stwierdzeniem, że Maraton Podhalański odbywać się będzie po najpiękniejszej maratońskiej trasie na świecie.

Podhale

Organizatorzy Maratonu Podhalańskiego stawiają na upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu i tym samym promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Ważne jest też, że w drodze tak organizowanej imprezy skorzysta też region górski, który przedstawiony będzie jako przyjazny dla biegaczy.

Jak na rasowy maraton przystało cała trasa będzie oznaczona w terenie znacznikami, taśmami, strzałkami. W najtrudniejszych dla zawodników nawigacyjnie miejscach na trasie będą znajdowały się osoby z obsługi biegu wskazujące właściwy kierunek. Odpowiednie tabliczki kilometrowe będą rozmieszczone co 1 kilometr trasy. Wzdłuż trasy biegu będzie 7 punktów żywieniowych. Na tych punktach będą dostępne; napoje izotoniczne, woda, pomarańcze, banany, czekolada. Przewidziano także punkty odświeżania lub systemy zraszania wodą zlokalizowane w pobliżu punktów żywieniowych.

Bieg w Jaworkach

Uczestnikami Maratonu Podhalańskiego mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie, które w dniu 26.07.2015 będą miały ukończone 18 lat. Limit uczestników na Maratonie Podhalańskim wynosi 1000.

Dla wszystkich uczestników, którzy ukończą Maraton Podhalański przygotowano na mecie pamiątkowy medal a zdobywcy miejsc I -III w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn, zdobywcy miejsc I – III w klasyfikacjach wiekowych otrzymują pamiątkowe statuetki.

Ponieważ regulamin Maratony Podhalańskiego przewiduje, że organizator zastrzega sobie prawo do ufundowania dodatkowych nagród pieniężnych oraz rzeczowych w wybranych przez siebie kategoriach i klasyfikacjach oraz do stworzenia dodatkowych klasyfikacji, to czekający na uczestników biegu worek atrakcji zapewne dopełni się jeszcze.

Bieg w Jaworkach 2014

Po uiszczeniu stosownej opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma: 

 • imienny numer startowy z chipem
 • pamiątkową koszulkę,
 • folder informacyjny z mapą biegu,
 • 10 Dutków Podhalańskich,
 • dostęp do posiłków i napojów regeneracyjnych na trasie biegu,
 • możliwość skorzystania z depozytu na starcie (worek dostępny w punkcie odbioru depozytu na stracie w dniu 26.07.2015),
 • transport depozytu ze startu na metę,
 • możliwość skorzystania z sanitariatów dostępnych na mecie (toalety, przebieralnie, prysznice)
 • ew. dodatkowe świadczenia uzależnione od pozyskanych sponsorów,
 • pamiątkowy medal na mecie. 

Dla każdego z uczestników najważniejsze będą końcowe wyniki Maratonu Podhalańskiego, które będą dostępne w Internecie, w terminie do 5 dni po zakończeniu biegu.

Podhale

Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w Maratonie Podhalańskim jest zgłoszenie online wraz z opłaceniem kosztów wpisowego. Nie warto zwlekać, gdyż o uczestnictwie decyduje kolejność wpłata te zwiększają się w miarę przybliżania do dnia startu. Każdy startujący w Maratonie Podhalańskim ponosi koszty wpisowego tzw-opłaty startowej. O wysokości opłaty startowej decydujedata wpłynięcia opłaty na konto organizatorapodane w regulaminie. I wynosi ona na dzień dzisiejszy

– 200 zł po 17 lipca 2015, wyłącznie w biurze zawodów. Po 17 lipca wpłata gotówką tylko w biurze zawodów.

Jak wspomnieliśmy, każdy z uczestników otrzyma dutki podhalańskie, które są wewnętrzną walutą Maratonu Podhalańskiego. Występuje ona w dwóch nominałach 5 oraz 10 Dutków Podhalańskich.

Pełnią one funkcje wewnętrznych kuponów do otrzymania świadczeń podczas biegu. Zawodnicy za ich pomocą będą mogli opłacić posiłek – Pasta Party w przeddzień biegu, wymienić na napój, zakupić pamiątki w sklepiku Maratonu Podhalańskiego, opłacić dodatkowe usługi związane z biegiem.Mają one ważność do 26.07.2015.

 

Podczas Maratonu Podhalańskiego prowadzone będą następujące klasyfikacje:

Klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn,

Klasyfikacje wiekowe:

– K-20 M-20 (rocznik 1997-1986)
– K-30 M-30 (rocznik 1985-1976)
– K-40 M-40 (rocznik 1975-1966)
– K-50 M-50 (rocznik 1965-1956)
– K-60 M-60 (rocznik 1955 i 1946)
– K-70 M-70 (rocznik 1945 i starsi)

Podstawą klasyfikacji jest elektroniczny pomiar czasu. Na trasie biegu będzie punkt kontrolny, brak zawodnika na danym punkcie kontrolnym może powodować dyskwalifikację.

Wszystkie klasyfikacje będą oparte na wynikach mierzonych na podstawie czasu brutto.W wynikach końcowych biegu każdy zawodnik otrzymuje informację o czasie brutto i netto.

Wyniki Maratonu Podhalańskiego będą dostępne w Internecie, w terminie do 5 dni po zakończeniu biegu.6. Protesty przyjmowane są droga elektroniczną do 18:00 do 26.07.2015. Protesty będą rozpatrywane w ciągu 24 godzin, zaś ostateczne i oficjalne wyniki zostaną opublikowane do 5 dni po zakończeniu biegu.7. Wzór dyplomu za ukończenie Maratonu Podhalańskiego do pobrania/wydrukowania, będzie dostępny po biegu na stronie www.maratonpodhalanski.pl w ciągu 7 dni od zakończenia biegu.

 

Imprezę organizują: 

 

 • Stowarzyszenie Biegam Po Górach, 
 • Urząd Miasta Nowego Targu, 
 • Urząd Miasta Zakopanego, 
 • MOSiR Zakopane. 

 

Szczegóły imprezy, jej regulamin dostępne są pod linkiem www.maratonpodhalański.pl


Polecamy też lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na

http://www.otopodhale.pl/n/1229/podhale-w-social-media-facebook-instagram-twitter


 

Opracował Jacek GrzesiakRozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Usług Hotelarskich RedykOśrodek Usług Hotelarskich Redyk
Ząb / Nocleg
Najwyższy poziom usług hotelarskich w Polsce - 1023 m n.p.m.
Pensjonat BacaPensjonat Baca
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego.
DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Restauracje

Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.

Warto przeczytać

E-kartki góry