IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskie zamki w jeden weekend

2015-07-16 //Wstecz
Górskie zamki w jeden weekendŚladem dawnych wojów co na straży granic stali, szlakiem rycerstwa spod kresowych stanic... czyli zamki Podhala i nie tylko

Pośród gór, lasów, łąk i wody zawsze wypoczywa się najlepiej. Nic dziwnego też, że takie miejsca były w przeszłości wykorzystywane nie rekreacyjnie ale przede wszystkim obronnie. Ich znaczenie militarne widoczne jest do dziś. Obecnie gdy zmieniły się koncepcje i nie ma potrzeby budować już na wzniesieniach, pośród lasów i wąwozów warownych twierdz, ale są one natchnieniem dla artystów, którzy piórem, pędzlem lub obiektywem utrwalali to piękno. Nic jednak nie zastąpi obcowania na żywo z przepiękną fauną i florą, jaką spotkamy w bezpośrednim otoczeniu takich miejsc, a na Podhalu trochę ich mamy.

Jezioro Czorsztyńskie
Wiadomo nie od dziś, że podtatrzańskie zamki niejednego - zwłaszcza miłośnika historii już urzekły. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach pogoda będzie sprzyjać górskim wyprawom i warto zrobić sobie po nich mały objazd. Niekoniecznie do tego musi nam służyć nasz samochód. Od czegóż są rowery?

Gdzie szukać takich miejsc? Otóż po polskiej stronie Tatr znajdują się aż trzy takie warownie. W nieodległych od Zakopanego Pieninach urzekają urodą zamek w Niedzicy i i ruiny zamczyska w Czorsztynie. Ich pochodzenie jest podobne, obydwa powstały w średniowieczu i wznoszą się nad obecnym Jeziorem Czorsztyńskim. Przed wiekami jednak oddzielała je dolina wartkiego krnąbrnego Dunajca, którą również przebiegała dawna granica polsko-węgierska. Dzisiejszy Spisz, to dawne lenna węgierskie a obecna Słowacja była częścią Królestwa Węgier.

Jezioro Czorsztyńskie 

Jadąc z Podhala ale w przeciwnym kierunku dotrzemy do zamku Suskiego w Suchej Beskidzkiej. Nazywany jest też Małym Wawelem. Warto zboczyć tam w drodze na lub z Podhala I tym samym ominąć mało życzliwą w okresie weekendów w górach zakopiankę. Droga nam się urozmaici i czas stracony w korku przeznaczymy na wizytę w niezwykłym miejscu.

Sucha Beskidzka 

Ale zabytkowych budowli obronnych nie brakuje także po naszej południowej stronie Tatr, u braci sąsiadów Słowaków.

Zamki w Orawskim Podzamczu, Starej Lubowni i wiosce Żehra dzieli od Zakopanego od kilkudziesięciu do 100 km  Nieopodal, po drugiej stronie Dunajca jest Czerwony Klasztor. Podróż do nich zajmuje ok. 1-1,5 godz.a do Czerwonego Klasztoru wiedzie piękny szlak pieniński-rowerowy. Można taką wyprawę rozpocząć i spokojnie zakończyć w ciągu jednego dnia- samochodem rzecz jasna.

Czerwony Klasztor

Historia powstania sztucznego zbiornika w Czorsztynie jest dość zawiła. Rozpoczęto jego budowę w zamierzchłych można rzec czasach, gdy nasz kraj wyglądał zgoła inaczej niż dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że taka wycieczka rowerowa po okolicznych wsiach rozlokowanych nad urokliwymi brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, będzie piękną, wielokilometrowa przygoda po wielce widokowo urozmaiconej trasie.

Te ciekawą wyprawę tę najlepiej będzie rozpocząć z Kluszkowiec drogą 969 obierając azymut na Czorsztyn ( 49°26′N 20°19′E ), który opada ku brzegom jeziora, tworząc wielce urokliwe zakątki. Liczne pensjonaty, kwatery i hotele oddają turystyczny klimat wsi. Uwagę przyciągają ruiny XIV w. zamku, wzniesionego przez tego co zastał Polskę drewnianą a pozostawił murowaną. Z zachowanej nieźle Baszty Baranowskiego rozpościera się znakomity widok na panoramę Pienin, a odbijający się w toni jeziora zamek, niejednego fotografa już natchnął.

W Czorsztynie niebieskim szlakiem kierujemy się na przełęcz Osice do Sromowiec Wyżnych (49° 24′ 20″ N, 20° 20′ 26″ E). Jadąc koroną zapory przejedziemy obok Jeziora Sromowieckiego- tak nazwano zbiornik wyrównawczy. Droga poprowadzi nas ku granicy, a tu napotkamy zespół rekreacyjny Polana Sosny. Cała ta osada należy do spółki Zespół Zbiorników Wodnych "Niedzica", który zimą kusi wyciągami narciarskimi a poza nią mnogimi atrakcjami. w tym Parkiem Miniatur. To również ciekawe miejsce złożone z zabytkowych obiektów architektury Spisza, jak chociażby chata z Kir, dwór z Grywałdu.

Spisz Niedzica 
 

Rozkoszując się wspaniałymi krajobrazami, wzdłuż brzegów jeziora, przygotujmy się do pokonania pierwszej górskiej premii na trasie naszej wyprawy. Zwieńczeniem tego wysiłku będzie jednak owocne dotarcie na stok wzniesienia, gdzie nad okolicą góruje pochodzący z XIV w. zamek w Niedzicy (49°24′29″N 20°18′02″E). Była to węgierska strażnica na polsko-węgierskiej granicy. Pomieszczenia zamku, oprócz typowo muzealnych z bogatym zbiorem eksponatów,to też hotel i kawiarnia. Jako, że w zamku ponoć straszy, wrażliwych na tego typu przeżycia ostrzega stosowna tabliczka. Otoczenie zamku stanowi szereg ciekawych i wartych obejrzenia dóbr zamkowych jak chociażby Leśniczówka,spichlerz zamkowy czy grobowiec znamienitej rodziny ostatnich właścicieli zamku Salomonów.

 Wozownia - Niedzica

Tam gdzie w granitowej skale koryto Dunajca przegradza zapora, spacer po niej dostarczy niezapomniane wrażenia wizualne. Widoczne są z dala kąpieliska i plaże, które w porze letniej oferują możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem zbiornika. Są one wypełnione wówczas i kąpiącymi się ale i uprawiającymi wszelkiej maści sporty wodne Turystami. Zupełnie jak nad morzem.

Ukontentowani widokami, które uwiecznimy na licznych fotografiach, ruszamy dalej na naszą wycieczkę i obieramy kierunek na Falsztyn ( 49°25′39″N 20°16′27″E). Stąd ujrzymy górującą nad Pieninami Spiskimi-Górę Wdżar.

Wyjeżdżając z Falsztyna pokonujemy widokowe łąki i docieramy do Frydmanu (49°26′55″N 20°13′40″E) , i jeśli chcemy zapoznać się z tą ciekawą wsią, a warto,to kierujemy się do jej centrum.Ujrzymy tam pochodzący z XVI w. dwór ochronny rodziny Horvathów. Do samego dworu nie wejdziemy, to obecnie prywatna posiadłość, ale właściciele udostępniają go np. do zwiedzania, a są tam frydmańskie piwnice winne. To dwa poziomy sklepionych specjalnych komór. Ponadto we wsi znajduje się XIV wieczny kościół ze słynną renesansową attyką,w formie tzw. jaskółczego gniazda.

Pieniny 

Opuszczając Frydman poruszamy się po wale Zbiornika, aby za mostem skręcić na Dębno (49°28′00″N 20°12′30″E). Znajduje się tu wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO kościół pw.Św. Michała Archanioła. Obiekt niezwykle ciekawy, warty, by poświęcić mu nieco uwagi.

 

Z Dębna drogą 969 docieramy do wsi Maniowy, to nowa stosunkowo wieś,z bardzo jednolitą zabudową, gdyż stara jest pod taflą wody Jeziora Czorsztyńskiego. Przez wieś przemkniemy szybko i obieramy kierunek na wieś Mizerna. Pokonując kilka naprzemiennych podjazdów i zjazdów, a widoki są niesamowite, co zwiększy przyjemność jazdy.

I tak docieramy do Kluszkowiec (49°28'N 20°18'E), przejeżdżając przez most przerzucony przez potok Kluszkowianka.

Kluszkowce to pochodząca już z XIII wieku wieś. Jej lokalizacja w dolinie potoku Kluszkowianka, w gorczańskim Paśmie Lubania, przyczyniła się do tego, że już z początkiem XX wieku była popularną wioską letniskową. Jej walory wzrosły z chwilą powstania zbiornika czorsztyńskiego. Obiektów turystycznych jest sporo. U wylotu Kluszkowianki m.in.powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla sympatyków nart zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. usytuowano Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski.Ta góra to też dajka andezytowa,bo od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący skałę plutoniczną – andezyt. To magiczne miejsce, z którego roztaczają sie niesamowite widoki I na Tatry I Pieniny oraz Gorce a w oddali połyskującą białym czubkiem Babią Górę na Orawie. Kilka słów o tym miejscu, które zimą gości narciarzy a później też rowerzystów, poczytacie pod linkiem :

Widok z góry Wdżar 

Urok Pienin z pewnością zachwyci niejednego entuzjastę aktywnego wypoczynku. Brak własnego roweru nie stanowi żadnej przeszkody. Dla chętnych by wypróbować Pienińskie trasy rowerowe można go wypożyczyć np. w Schronisku PTTK Trzy Korony (49°24′18,7″N 20°24′40,4″E). W ofercie są m.in.25 nowe rowery marki Giant. Fachowa obsługa pomoże w dobraniu odpowiedniego roweru. Schronisko czynne jest od 08:00 do zmroku. Położone jest przy szlaku prowadzącym na najsłynniejszy pieniński szczyt-Trzy Korony.

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 
 
 
Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.
 
 Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.

Warto przeczytać

E-kartki góry