IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czysto w górach

2015-07-13 //Wstecz
Czysto w górachPonad 4 tys ambasadorów i wolontariuszy usunęło kilkaset kilogramów śmieci pozostawionych przez niefrasobliwych turystów, podczas jednego z weekendów w górach.Poznaj bohaterów.


No i proszę, dobiegła końca IV edycja Akcji Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, która odbyła się podczas weekendu w górach, w dniach 3-4 lipca 2015 w Zakopanem. Licznie zgromadzeni ambasadorzy, partnerzy i wolontariusze ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci pozostawione przez niefrasobliwych, żeby nie powiedzieć niechlujnych turystów i tym samym zachęcić ich do współpracy w ramach tak pomyślanej ekologicznej edukacji.

Akcja Czyste Tatry -Podhale

Padł kolejny rekord, gdyż w tegorocznej akcji wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach ziściło się mini marzenie ekologów i pracowników TPN, bowiem zebrali - jak do tej pory - najmniejszą ilość śmieci - 440kg. Nie przeszkodziło to ustanowić również kolejnego Rekordu Polski w budowaniu największej konstrukcji –tzw. góralskiej parzenicy z surowców wtórnych, która osiągnęła 26 m długości, 15 m szerokości, a została zbudowana z bagatela 750 kg plastikowych
nakrętek.
 
.Fot.Mateusz_Szelc

Sięgając pamięcią wstecz podsumowujemy, że w trakcie trzech poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci w tym w 2014 r. – 580 kg.

                              Czyste Tatry 2015-Podhale

Swoją obecnością akcję skutecznie popularyzują celebryci i osoby z pierwszych stron mediów, co najlepiej było widać na szlakuw Dolinie Chochołowskieji na Kasprowy Wierch, gdzie wraz z wolontariuszami sprzątali związani z akcją Ambasadorzy:

 • Rafał Sonik,
 • Mateusz Ligocki,
 • Anita Sokołowska,
 • Andrzej Młynarczyk,
 • Anna Kerth,
 • Katarzyna Ankudowicz,
 • Mateusz Janicki,
 • Jakub Zaborski,
 • Joanna Jabłczyńska,
 • Magdalena Małochleb.

                              Ambasadorzy _Dolina ChochoBowska_Akcja Czyste Tatry 2015

Poza czysto fizyczną aktywnością, która tak przydała się Tatrom, w miasteczku namiotowym wolontariusze mogli odwiedzić m.in.: stoiska TPN i PTTK oraz skorzystać z dwudniowych atrakcji: koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej:

 • Fisz Emade,
 • Filip Mettler,
 • Hatbreakers,
 • Kasia Moś,
 • Piotr Szumlas & Jakub Zaborski,
 • Future Folk,
 • Turnicki,

Wolontariusze_RafaB Sonik_ Kasprowy Wierch_Akcja Czyste Tatry 2015 

aktywności sportowych, pokazów filmowych:

 • K2.
 • Dotknąć nieba reż. Eliza Kubarska.

Na Tatrach nie koniec, będzie jak co roku kontynuacja.
Na kolejne, letnie miesiące Stowarzyszenie Czysta Polska przenosi się nad oblężone w wakacje morze.
Już latem 2015 wystartuje siostrzany cykl akcji sprzątania plaż na wybrzeżu Bałtyku - wspólnie Barefoot Projekt Czysta Plaża.

 
 

                                 Czyste Tatry 2015

Harmonogram BAREFOOT PROJEKT CZYSTA PLAŻA we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska przewiduje, że odbędzie się:

 • 11.07 POZNAŃ, Kontener ART , godz. 10.00
 • 18.07 SOPOT, Tropikalna Wyspa, wejście na plażę nr 28 , godz. 10.00
 • 23.07 DĘBKI, Beach Bar Cooler, wejście na plażę nr 19, godz. 10.00
 • 01.08 GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00

 

Czyste Tatry 2015 

Akcja Czyste Tatry w zamyśle organizatorów ale i uczestników angażuje co roku w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności nas wszystkim za nasze wspólne środowisko naturalne. Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona bardzo cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Co istotne to wielce uczęszczany region Polski i rocznie spaceruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety, dla wielu poczucie wspólnego dobra jakim jest natura, to obco brzmiące pojęcie i większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały. Swoją drogą, ciekawe, czy tak tłumnie przybyli by na śmietnisko i spacerowali po nim, bo takim miejscem byłyby Tatry, gdyby nie wspomniana akcja i jej dobroczynny wpływ na przyrodę.

Mateusz_Szelc

Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry - podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku - nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ - przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło Akcji - "śmiecenie to obciach" - ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą.

Fot.Mateusz_Szelc

Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera dowolny rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.

Wolontariusze 1_rejestracja 2_Akcja Czyste Tatry 2015

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

 
Czyste Tatry 2015 - imprezka 

Cieszy obecność na akcji liczna reprezentacja młodzieży, a wiadomo czym skorupka za młodu… a i te tegoroczne 4 tys. uczestników powinno uświadomić, że aby posprzątać trzeba zaangażować duże siły, a śmieci się tak łatwo. Edukacyjna misja akcji, poza hasłem- "śmiecenie w górach to obciach", to też m.in. coś w rodzaju sms-a do nas - 

 

 • widzisz śmiecącego, zwróć mu uwagę, 
 • spostrzegłeś śmieć- nie przechodź obojętnie, 
 • uwrażliwcie swoich bliskich- co ze sobą przyniosłeś zabierz z powrotem. 

 

Mamy nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż odnotujemy z dumą- 4 tys. uczestników akcji Czyste Tatry zebrało podczas atrakcyjnego weekendu w górach 0.00 kg śmieci.

 
 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór na weekend i wakacje dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Opracowano na podstawie udostępnionych materiałów przez Katarzynę Starosta
Rzeczniczkę Prasową Akcji Czyste Tatry
Stowarzyszenie Czysta Polska 
Jacek Grzesiak 
 


Rozkład jazdy


Noclegi

CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Willa MagnatWilla Magnat
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na wypoczynek do Villi Magnat położonej w Białce T.
Restauracje

Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Karcma U WróblaKarcma U Wróbla
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
"Karcma u Wróbla" to 80 lat tradycyjnej domowej kuchni.

Warto przeczytać

E-kartki góry