IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Festiwal górskiego smaku w Stolicy Podhala

2015-07-03 //Wstecz
Festiwal górskiego smaku w Stolicy PodhalaDziesiątki producentów z tysiącami niezwykle smakowitych góralskich wyrobów. Małopolski Festiwal Smaku zawita do Nowego Targu, miasta które słynie i z niezwykłych smakowo lodów, oryginalnych bo opartych na tradycyjnej recepturze serach ale i jagnięcinie i wybornych wędlin.

Już niebawem na Rynku w Stolicy Podhala-w Nowym Targu, na wspólnym kulinarnym festiwalu swoje smakołyki pokażą wystawcy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Leżące na styku Pienin, Gorców i Spiszu - Podhale nieodłącznie kojarzy się z wieloraką eksploracją, rekreacją i wszelkiej maści kuracjami zdrowotnymi. Życie tętni tu o każdej porze roku. 

10.Małopolski Festiwal Smaku Podhale-Nowy Targ

Tegoroczna-11. edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku, ponownie zawita na Podhale, gdzie jak gdzie ale tradycja i przywiązanie do oryginalnej gastronomii wszystkim leży na sercu, co widać na talerzu. Ta impreza stanowi największe wydarzenie kulinarne na Podhalu ale też w Polsce, bowiem jej zasięg jest ogólnokrajowy.Ważnym celem jest przede wszystkim wyłonienie i uhonorowanie najlepszych regionalnych producentów zdrowej żywności.

Na festiwalu smaku Nowy Targ - Podhale 
 

Gdy w 2003 r. opracowywano mapę pt. "Małopolskie przysmaki", to kierowano się potrzebą stworzenia idei nawiązujących do promocji regionalnych, małopolskich przysmaków. Znalazły się tam najbardziej rozpoznawane marki spożywcze z regionu. Wystarczy rzut oka na mapę, by wiedzieć, jaki region co oferuje.

Festiwal Smaku Podhale- Nowy Targ 

Efektem tych konsekwentnie realizowanych projektów, który przeistoczył się niebawem w "Małopolski Smak", było wykreowanie wydarzenia o zasięgu nie tylko regionalnym, skupiającego producentów żywności z terenu Małopolski oraz osiągnięcie realnego efektu rynkowego, związanego ze sprzedażą małopolskich przysmaków.

 Nowy Targ - Podhale -10.MFS
Małopolska to niezwykle bogata w różne specjały kraina. Wiele oryginalnych potraw i wyrobów kulinarnych pochodzi z samego Krakowa. W stolicy Małopolski króluje przecież smaczny żurek po krakowsku czy barszcz czerwony. Krakowscy piekarze wypiekają znane i atrakcyjne a zwinięte spiralnie w kształcie pierścienia, posypane makiem, solą lub sezamem obwarzanki i złociste, chrupiące precelki. One też uchodzić mogą niemal na równi z Krakiem i Smokiem Wawelskim za symbol miasta.

10.MFS Podhale-Nowy Targ


Oryginalne wyroby piekarnicze to nie tylko specjalność krakowska: każdy smakosz zachwyci się drożdżowym jodłownickim kołaczem z serem, posypanym kruszonką kołaczem jurajskim czy podłużną pszenną bułeczką –kukiełką lisiecką. Niewątpliwie  każdy głód zaspokoi owalny, posypany zgniecionymi ziarnami pszenicy chleb żarnowy z Łomnej lub chleb jurajski, który np.dzięki dodatkowi płatków ziemniaczanych długo utrzymuje świeżość. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że świeże pieczywo najlepiej smakuje z miodem, gdy skórka i miękkie wnętrze nasiąkną słodyczą, a do tego pochodzącą z górskich pasiek. To tam, pośród czystych borów jodłowych i świerkowych, powstają najlepsze miody spadziowe w tym "małopolski" i "sądecki".

Nowy Targ - Podhale - 10.MFS

Do atrakcyjnych małopolskich produktów regionalnych zaliczane są również sól wielickalody nowotarskie, czy zyskujący coraz większą sławę a wzmacniający nasz organizm balsam kapucyński. Spośród serów i wyrobów nabiałowych wymienić należy, prócz oscypka i bryndzy, takie przysmaki jak:redykołka-wędzony serek w kształcie zwierzątek, serca lub wrzeciona, żentycabedąca serwatką z owczego mleka, ser gazdowski to tzw. gołka, pucok; ser wyrabiany w całości z mleka krowiego i bundz będący łagodną, lekko kwaśną odmianą sera w kształcie bochenka. Napoje reprezentują mocne trunki – produkowane ze śliwek śliwowica łącka i wyborna, a także przygotowywane na bazie owoców jarzębiny jarzębiak izdebnicki i słodka jarzębinka.

10.MFS Podhale - Nowy Targ

Dla mięsożerców góry, to istny raj wyśmienicie przyprawionych wędlin, a do niewątpliwie najciekawszych należy kiełbasa lisiecka, wyrabiana w Liszkach i Czernichowie pod Krakowem. Przyrządzana jest z najlepszej wieprzowiny i wędzona aromatycznym dymem ze specjalnie dobranego drewna owocowego. Z mięs do niezwykłych produktów regionalnych zaliczyć należy także tuszki gęsi zatorskichjagnięcinę podhalańską.

Rynek w Nowym Targu-Podhale-10.MFS

Będąc w górach warto spróbować tutejszych owoców i warzyw, takich jak charsznicka kapusta kwaszonafasola :Piękny Jaś" z doliny Dunajca, łukowicka śliwka suszona oraz suska sechlońska, czyli inny rodzaj suszonej śliwy. Mało kto wie, że z Małopolski pochodzą też tradycyjne odmiany jabłek z Raciechowic oraz Łącka. Nie może zabraknąć wreszcie specjału szczególnego, którym jest: karp zatorski z okolic Zatora, gdzie już od XII w. hoduje się ryby w licznych stawach w tzw."Dolinie Karpia". 

Tak to w świadomości Rodaków uzmysłowia się fakt, że Małopolska, góry i tym samym Podhale, to bogaty w tradycje obszar pełen kulinarnych specjałów.

 10.MFS-Nowy Targ-Podhale
 Małopolski Festiwal Smaku to największe w Polsce, regionalne wydarzenie o charakterze kulinarnym, promujące małopolskich producentów żywności, produktyi potrawy lokalne oraz tradycyjne. Impreza realizowana jest cyklicznie od 2005 roku w formie plenerowych kiermaszów. W największych miastach regionu organizowane są eliminacje półfinałowe podczas których małopolscy producenci artykułów rolno-spożywczych prezentują swoje wyroby.
10.MFS-Podhale-Nowy Targ 

Ta niezwykła wyprawa jest pełna niespodzianek. Jej trasa wiedzie od:

 1. Wieliczki, 
 2. przez Oświęcim, 
 3. Wadowice, 
 4. Miechów, 
 5. Nowy Targ, 
 6. Tarnów, 
 7. Stary Sącz,
 8. Kraków.
 • Wytyczają ją niezwykłe aromaty i tradycyjne a przy tym regionalne smaki. Tegoroczna podróż kulinarna rozpoczęta została w Wieliczce (7 czerwca). Władzę nad miastem przejęły wędliny z pobliskich Podstolic, a także sól wielicka, będąca nieodłączną podstawą wielu dań i potraw.
 • Oświęcim (14 czerwca) wypełniły aromaty produktów regionalnych i tradycyjnych. Wśród nich prym wiodła królewska ryba jakim niewątpliwie jest karp zatorski.
 • Wadowice (21 czerwca), kojarzone są z rozsławioną kilka lat temu niezwykłą kremówką. Nie można też tracić z widoku innej lokalnej atrakcji jaką są świetnie smakujące - okrągłe, drożdżowe przysmaki - bugle zembrzyckie.
 • Następnie kulinarna trasa niezwykłych smakołyków przeniesie się do Miechowa (5 lipca). To nie gdzie indziej, ale właśnie tutaj dojrzewa słynna kapusta charsznicka – podstawa wielu regionalnych potraw.

Przysmaki Małopolski
 • Kolejny będzie Nowy Targ (12 lipca). Stolica Podhala ma w swoich spisach atrakcji kulinarnych wiele pozycji. Letnią porą, a upały są tego wymownym przykładem, że podczas tegorocznych wakacji w górach słońca nie brakuje, warto nieco się nieco ochłodzić, a to z pewnością ułatwią pyszne lody nowotarskie.Będąc na Podhalu i nie spróbować tutejszych serów? Toż lubiany oscypek i miękka bryndza podhalańska- chronione już przez UE specjalnym certyfikatem, to jedynie początek obszernego menu serowych smakołyków. Łyk żentycy ale i kęs jagnięciny, czy smakowity grill złożony znowotarskich wędlin i kaszanki, są niewątpliwie nie do pogardzenia i żadna ogródkowa a zarazem letnia impreza bez nich odbyć się po prostu nie może. 
 • Na trasie tej niezwykle smakowitej podróży jest także uroczy Tarnów (19 lipca). To właśnie w jego okolicach dojrzewają najsmaczniejsze śliwki. Te suszone owoce, to dla wielu niezbędna słodka niespodzianka w niezliczonej ilości tradycyjnych dań. W menu tutejszej kuchni obficie występują też uprawiane tu zioła i chrzan, nadające daniom intensywny i niepowtarzalny smak.
 • Na koniec małopolska trasa kulinarnych smakołyków zawiedzie nas do Starego Sącza (26 lipca), którego okolice niezmiennie słyną z soczystych owoców, w tym doskonałe jabłka i wyśmienitych aromatycznych miodów.
 • Ta pełna kulinarnych atrakcji podróż zakończy się już miesiąc później na krakowskim placu Wolnica. W ostatni weekend wakacji-29 i 30 sierpnia nastąpi kulminacja smakowitych atrakcji. Wszystko to podczas wielkiego finału z udziałem najlepszych producentów z całej Małopolski.
 Kraków-degustacje
Partnerem Strategicznym Małopolskiego Festiwalu Smaku są Delikatesy Alma.

Podczas każdego półfinału jak również w trakcie finału organizowany jest konkurs "Małopolski Smak", w którym zgłoszone produkty i potrawy ocenia komisja konkursowa, która przyznaje Grand Prix oraz II i III miejsce. Zwycięzcy półfinałów otrzymują "przepustkę" do krakowskiego finału, w którym wybierane są najlepsze produkty całej Małopolski.

Także publiczność odwiedzająca kiermasze wskazuje najlepsze według niej produkty w specjalnym plebiscycie publiczności. Na głosujących podczas każdego z kiermaszów czekają atrakcyjne nagrody. 

11 Małopolski Festiwal Smaku, który odbędzie się na płycie Rynku w Stolicy Podhala- w Nowym Targu również obfitować będzie w liczne konkursy i quizy o tematyce kulinarnej, a na zwycięzców czekają jak zawsze atrakcyjne i ciekawe nagrody. Będzie też okazja do licznych degustacji, kontemplacji, fascynacji. Sympatyków zdrowego, bo rodem gór jadła nie może tu zabraknąć. Całość uprzyjemnią występy licznie zaproszonych zespołów regionalnych .

 11. MFS

Hasłem nowotarskiego festiwalu może być z powodzeniem zawołanie "Oto Podhale- czym chata bogata".

 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
 
Źródło:malopolska.pl/ i inne publikacje medialne.
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
Restauracje

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.

Warto przeczytać

E-kartki góry