IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wakacje w górach na wiele sposobów

2015-07-01 //Wstecz
Wakacje w górach na wiele sposobówGórzyste Podhale z Tatrami i Gorcami, pełne jest licznych rzek, szlaków dla turystów pieszych i rowerzystów oraz konnych. Będąc tu trzeba rozejrzeć się nieco dookoła, aby w nawale wielu imprez jakie przygotowano podczas tegorocznych wakacji w górach, nie uronić tych, które będą przysłowiową wisienką na tym letnim torcie.

Głównym ośrodkiem miejskim tego regionu jest Nowy Targ - miasto o długiej historii, obecnie pełniące rolę ważnego centrum handlu i przemysłu. Opisujemy je dość często na naszych stronach, a to z racji jego kulturowej pozycji na mapie Skalnego Podhala- kilka ciekawych uwag o innym obliczu miasta znajdziemy pod linkiem:

Inną zgoła pozycję ma po sąsiedzku, nieomal za miedzą położone Zakopane, które odwiedza wielka rzesza wielbicieli tak z kraju jak i z zagranicy. Miasto raczej nie ma spokojnych dni, zawsze kipi, chociaż z różną częstotliwością. Upodobali je sobie i młodzi i starsi. Zimą to nadal Mekka sportów zimowych, latem kusi dostępnymi na szeroką skalę Tatrami i Tatrzańskim Parkiem Narodowym z jego niezwykłym bogactwem- park i jego 60.rocznice powstania wart jest bliższego poznania:

 
Podhale 
Zakopane jest dosyć młodym miastem. Pierwsze informacje o nim pochodzą z XVII wieku. Pierwotnie życie toczyło się tam na terenach pomiędzy Gubałówką a Tatrami, gdzie znajdowało się kilka mniejszych wiosek. W XVIII wieku największą i najlepiej prosperującą z nich były Kuźnice - znane z produkcji stali. Już od początku XIX wieku Zakopane stało się wiodącym ośrodkiem w regionie.W drugiej połowie XIX wieku miasteczko "odkryła" polska elita intelektualna w tym światek artystyczny. Zakopane stało się modnym ośrodkiem wypoczynkowym. Stałymi bywalcami zakopanego byli między innymi kompozytor Karol Szymanowski, aktorka Helena Modrzejewska, prozaik Henryk Sienkiewicz oraz malarz i architekt Stanisław Witkiewicz, twórca "stylu zakopiańskiego", zainspirowany ludową architekturą regionu, malarz – artysta Władysław Jarocki. Miasto też zawsze słynęło z tradycyjnej i smacznej kuchni:

 Podhale i jego smaki

Niekwestionowane zasługi w rozkwit miasto położył doktor Tytus Chałubiński, który rozpropagował właściwości klimatyczne Zakopanego, szczególnie dobroczynne dla gruźlików i osób chorych na serce. Napływ turystów powodował coraz większą ich aktywność biosferę. W 1873 roku założono Towarzystwo Tatrzańskie, którego celem jest ochrona tutejszej przyrody i popieranie rozwoju miasta, głównie promując jego walory turystyczne. Swoistą rewolucję miasto przeszło z chwila, gdy w 1899 roku Zakopane uzyskało połączenie kolejowe z Krakowem. Dla obecnych i przyszłych pokoleń, w celu ochrony przez cywilizacyjną degradacją, od 1954 roku przyrodę Tatr otacza się ochroną  Tatrzański Park Narodowy-

 TPN - Podhale

W Zakopanem warto też zobaczyć:

 • Krupówki- reprezentacyjna ulica miasta z niezliczona liczbą karczm, gospód, sklepów ale i obiektów muzealnych, galerii, etc.
 • Muzeum Tatrzańskieim. dr. Tytusa Chałubińskiego,
 • willę Koliba, jeden z najładniejszych domów w Zakopanem,
 • willę Atma- dom kompozytora Karola Szymanowskiego,
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego- willa Opolanka dzieci z ciekawymi ilustracjami Koziołka Matołka
 • Nad miastem góruje majestatyczny Giewont– będący atrakcyjnym turystycznie masywem górskim w Tatrach Zachodnich.

TPN - Podhale

Z Zakopanego blisko do:

 • Morskiego Oka– to największe jezioro w Tatrach, znajduje się 1395 m nad poziomem morza,
 • Polany Chochołowskiej– najpiękniejsza bywa wiosną, kiedy pokrywa się kobiercem krokusów - kwitną zazwyczaj aż do początku maja,
 • Doliny Kościeliskiej z atrakcyjnymi dla turystów jaskiniami, w tym Jaskinia Mroźna – to długa prawie na 500 m, z podziemnym jeziorkiem, 
 • nad wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza– tu pieniący się i huczący potok Roztoka, spada z gór tworząc niezapomniane widoki a zimą zamarzając rzeźbi majestatyczne lodowe postaci i najlepiej oglądać go z mostku nad wodą,
 • Doliny Małej Łąki pod Giewontem,
 • Hali Długiej pod Turbaczem w Gorcach u stóp, których leży Nowy Targ.
 Fot.Albin Marciniak
Atrakcji turystycznych podczas tegorocznych wakacji w górach jest bez liku, ale niewątpliwie na wyróżnienie zasługuje organizowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem i Muzeum Jana Kasprowicza wystawa. Poświęćmy jej chwilę czasu, bo sale muzealne, to również dobry sposób na ucieczkę z zatłoczonych Krupówek, pełnych gwaru karczm i tętniących życiem szlaków górskich. 
Autor Władysław Jarocki 

Na wystawę złożą się prace z muzeów z całej Polski oraz bogatej i nieznanej kolekcji z Harendy, która była jego drugim domem. Będą więc znane wątki huculskie i mniej znane podhalańskie. Będą też obrazy z licznych podróży Jarockiego po Kaukazie, Turcji, Włoszech. Ekspozycja dostępna będzie w dwóch miejscach: galerii przy Krupówkach i w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, gdzie urządzona została wystawa pokazująca malarza, mieszkańca tego miejsca.

Autor-Władysław Jarocki 
 

Tradycyjnie, podczas wakacji w górach rusza kolejna edycja letniego kina wyświetlającego te same filmy o tym samym czasie tak jak w partnerskim Sopocie i jego słynnym "Monciaku". Przed nami w Zakopanem pełne 62 dni kinowych wrażeń. Impreza znana jest jako Orange Kino Letnie z seansami filmowymi zaplanowanymi od 1 lipca do 31 sierpnia. W tym czasie na dmuchanym ekranie rozstawionym na Górnej Równi Krupowej publiczność zobaczy polskie i zagraniczne hity. Uroczyste otwarcie Orange Kino Letnie 2015, odbędzie się 1 lipca o godzinie 21:00, na terenie miasteczka filmowego, przy Górnej Równi Krupowej w Zakopanem.

W pierwszy lipcowy wieczór zostanie wyświetlony obraz "Lucy" - megahit science fiction. Jak przewiduje program - wysokobudżetowe produkcje będzie można zobaczyć w każdą środę. Organizatorzy festiwalu podzielili poszczególne dni tygodnia na bloki tematyczne. 

 1. Początek tygodnia to "muzyczne poniedziałki", 
 2. wtorki wciągną nas w "azjatyckie podróże". 
 3. W środę zawitają pod Tatry "megahity", 
 4. w czwartek zobaczymy produkcje "made in Poland". 
 5. Na początek weekendu oczaruje nas "zakochany piątek", 
 6. w sobotę kino "po francusku", 
 7. a niedzielę kończymy "klasyką polskiego kina". Wstęp na wszystkie seanse, jak co roku, jest darmowy. Widzowie oglądają filmy siedząc na góralskich drewnianych ławach. W lipcu seanse zaczną się o godz. 21.30, a w sierpniu o 21.

Kino Letnie Orange Podhale 

Dla większego relaksu zaplanujmy zawczasu dojazd na Podhale, który jest możliwy na wiele sposobów. Kolejowe i drogowe szlaki wiodą np. przez główne miasto regionu-Nowy Targ. Podróż koleją z Krakowa zajmuje około 3 godzin. Pod Tatry wiodą bezpośrednie połączenia kolejowe z głównymi miastami Polski. Z Krakowa można też dojechać w góry korzystając z licznych połączeń autobusowych a podróż trwa wtedy szybciej niż pociągiem - 

 Dojazd na Podhale

O specyfice dojazdu samochodem w góry w okresie wakacyjnym mówi się dość obszernie, ale jak widać na przykładzie innych regionów kraju, nawet autostrady nie uwalniają nas od korków i niepotrzebnych stresowych sytuacji. Rozsądne połączenie kolei i dróg wydaje się być tym, co zminimalizuje ujemne skutki dojazdu i powrotu po wakacjach w górach.

 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
 
Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez : Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego w Zakopanem-ul. Krupówki 41
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.

Warto przeczytać

E-kartki góry