IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskie schroniska oferują coraz więcej

2015-06-25 //Wstecz
Górskie schroniska oferują coraz więcejŻycie w nich nigdy nie zamiera, służą jadłem i noclegiem. Coraz częściej są bazą szkoleniową ale i użyczają swoich wnętrz do celów dalece odległych od idei, dla której zostały przecież powołane. Góry w nich zawsze smakują naturalnie.

Czy idealne schronisko to utopia? W opinii wielu jest to jak próba połączenia wody i ognia. Nie bez racji jest opinia, że z jednej strony obiekt powinien wygenerować takie przychody, aby pokryć wszystkie koszty, to z kolei z drugiej jest przecież turysta-konsument, który oczekuje dobrej usługi za jednak niewielkie pieniądze. Gros odwiedzających schroniska górskie są w dużej mierze ludźmi optującymi za pobytem w średniej klasie obiekcie za niewygórowaną cenę. Rolą gospodarza obiektu jest więc takie stworzenie dodatkowych warunków, aby turysta był zadowolony z pobytu. Poza funkcjami typu nocleg, wyżywienie, obiekt aby przyciągać musi mieć bogata ofertę, niekoniecznie nastawiona na konsumpcję. Niestety nadal otwartym pozostaje pytanie, jak zrobić, aby schronisko nie straciło swojego dotychczasowego charakteru, nie stając się zarazem skansenem.

W Tatrach

Przyciąganie turystów obleka się często w najprzeróżniejsze formy. Przy schroniskach organizują się i działają coraz liczniejsze w górach szkoły ukierunkowane na podnoszenie i upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa na szlakach.

 Schronisko Roztoka Tatry
Nie tylko zimowa turystyka narciarska staje się coraz bardziej dostępna i popularna. Coraz więcej osób nie tylko marzy, by np. zimą przemierzać Tatry na nartach, ale też swoje marzenia realizuje. Jednak to wymagająca dużej wiedzy impreza i chociaż góry są dla wszystkich, to właśnie przy wielu schroniskach w Tatrach gospodarze chcąc pomóc miłośnikom gór i narciarstwa, by swoje marzenia realizowali w sposób możliwie bezpieczny, oddają ich w ręce niepodważalnych autorytetów w tematyce górskiej, jakimi są bez wątpienia ratownicy. Temu właśnie służą wszelkiej maści szkółki górskie prowadzone w schroniskach, które najczęściej w ramach weekendu w górach szkolą i edukują oraz demonstrują najnowocześniejszy sprzęt. Korzystają na tym i gospodarze schroniska, bo co najmniej dwudniowy obóz wymaga noclegu i wyżywienia jego uczestników ale i sami uczestnicy, gdyż maja gwarancję odbycia szkolenia na najwyższym, do tego górskim poziomie.
 
Droga do Morskiego Oka 
 

Poza taką formą zachęcania turystów do odwiedzin schronisk, funkcjonują też inne jak chociażby coraz popularniejsze kursy fotografii górskiej, spotkania z ciekawymi ludźmi gór a także wystawy, wernisaże etc.

 Wernisaż w Roztoce
Wędrujący górskimi szlakami turyści mogą np. wziąć udział w ciekawie zapowiadających się warsztatach fotograficznych . Nie ma chyba teraz nikogo, kto nie skusiłby się na uwiecznienie w cyfrowej postaci widoku, który rozpościera się przed naszymi oczami. Dla wielu samo pstrykanie to mało, chcą by zdjęcia, które wykonują prezentowały wysoki poziom, odzwierciedlały ich wiedze ale i temperament. Takich umiejętności nabędą podczas organizowanych plenerowych warsztatów fotograficznych, które prowadzone są przez uznane w tej materii autorytety.
 Wernisaż w Roztoce

W okresie wakacji ale i przez miesiące jesienne, gdy górskie krajobrazy są najpiękniejsze, miłośnicy aparatów fotograficznych będą mogli skorzystać z porad udzielanych podczas warsztatów przez dwie wyjątkowe Panie, które w kilku górskich schroniskach opowiedzą i zademonstrują jak ciekawie i oryginalnie fotografować górskie pejzaże.

Prowadzącymi warsztatów będą:

 • Agnieszka Sawicka - przewodnik tatrzański dla której bez względu na wysokość, góry są największą pasją. Uczestnikom wypraw z przyjemnością przekazuje niezbędną wiedzę oraz zaraża fascynacją górskim fenomenem przyrodniczym. Dzięki uprawnieniom pilota wycieczek oferuje również połączenie swoich umiejętności tak, by niezwykłą przygodę z górami rozpocząć już w Krakowie, następnie kończąc na terenie wybranych krain geograficzno-etnograficznych
 • Renata Małek – fotograf studiowała fotografię dziennikarską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej fotografie zdobią liczne strony tak magazynów górskich jak i prasy codziennej. Do największych osiągnięć należą: nagroda w konkursie „Portret kobiety”, „Uliczna bitwa”, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii górskiej: Przestrzeń Życia.

Warsztaty zaplanowano w terminach:

 • ·3-5 lipca (Babia Góra; Zawoja)
 • ·10-12 lipca (Pieniny)
 • ·31 lipca – 2 sierpnia (Pieniny)
 • ·25-27 września (schronisko Roztoka)
 • ·9-11 października (schronisko Roztoka)
 • ·16-18 października (schronisko Roztoka)
 • ·23-25 października (schronisko Roztoka)

Natomiast dla sympatyków dobrej fotografii, którzy chcą skonfrontować to co sami prezentują z tym co demonstrują fachowcy w tej dziedzinie-do 31 września w pomieszczeniach Schroniska Roztoka dostępna jest ciekawa wystawa jaką zorganizowano w ramach cyklu wystaw "Kadr Górsk". Kilkanaście zdjęć rozwieszonych jest na ścianach w pomieszczeniach schroniska, pięknie współgrając z unikalnym oświetleniem.

 Autor-Michał Sośnicki

Tym razem na ścianach uroczego schroniska zagoszczą fotografie Michała Sośnickiego. Wystawa nosi tytuł „Góry moje, góry....” Autor - to rodowity krakowianin, który od kilku lat mieszka pod królową Beskidów - Babią Górą, w Zawoi. Fotografią zajmuje się od 2008 roku a zawodowo od 2015. Jest absolwentem kursu Fotografii Artystycznej Zbigniewa Pozarzyckiego w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Tematem przewodnim jego prac są: krajobraz, pejzaż, architektura - głównie drewniana, przydrożne kapliczki oraz krzyże.
Autor-Michał Sośnicki 

Wykonane przez niego fotografie były często nagradzane w konkursach fotograficznych,m.in.: „National Geographic Polska–Nasze Karpaty 2014” – wyróżnienie; „Najpiękniejsza Góra Świata 6/2014” - fotografia znalazła się wśród 30 finałowych prac;„Skarby Małopolski 2014” - fotografie na wystawie pokonkursowej; „XIV Biennale Fotograficzne-Z dala od zgiełku...Beskidy w obiektywie 2013” - II miejsce; „Zabytki znane i nieznane-odkryj skarby kultury materialnej Podbabiogórza 2013” - I miejsce; "Tatrzańska jesień 2014" - II miejsce oraz prezentowane były na wielu wystawach pokonkursowych.

 Autor-Michał Sośnicki
Jedna z wystaw fotograficznych "Krajobraz światłem malowany" gościła: w Kasztelu w Szymbarku, Pijalni w Wapiennem, Zamku w Suchej Beskidzkiej, Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej, Informacji Turystycznej w Zawoi Wilcznej, Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, Pijalni Artystycznej w Piwnicznej - Zdrój.
 
Autor-Michał Sośnicki 

Poszukując nadal inspiracji, gdzie jechać na weekend lub na wakacje, warto zwrócić uwagę na to, że niezwykle różnorodna oferta turystyczna, która eliminuje z naszego rozkładu dnia tzw. nic nie robienie dostępna jest w górach. Poza wypoczynkiem na świeżym powietrzu, mamy okazję uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych, sportowych, które licznie goszczą na całym Podhalu, Orawie i Spiszu. Spragnieni ciszy i spokoju, oderwania od hałaśliwej rzeczywistości, zapewne znajdą liczne chwile wytchnienia na górskich szlakach turystycznych, których na Podhalu jest moc.

Autor-Michał Sośnicki 
 

Opisujemy je w swoich artykułach, dostępnych na naszym portalu. Zachęcamy do lektury.

O leżącym na drodze do Morskiego Oka schronisku Roztoka piszemy m.in. tu:

 Roztoka Tatry

 


Pokonując kolejne kilometry, podczas wędrówek po górach i pnąc się pod górę i schodząc z niej, gdy jesteśmy czasem ubłoceni do tego niestety zmoczeni, to myślimy już tylko o jednym, wygodnie rozsiąść się w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Takie pomieszczenie to nie tylko przytulisko, to już coś więcej.

Tabliczki na szlakach turystycznych w górach informują beznamiętnie, ile to jeszcze minut, bo tak mierzy się odległość w górach, ma wędrowiec do najbliższego schroniska bądź bazy noclegowej. Odczytując kolejne wskazania odczuwamy przypływ si, bo już oczami wyobraźni widzimy te przytulne miejsca, gdzie i zjemy, odpoczniemy oraz wysuszymy to i owo. Stali bywalcy na górskich szlakach już teraz odczuwają na własnej skórze pozytywne zmiany jakie nastąpiły w obiektach administrowanych przez PTTK. Zbliżając się do majestatycznych budowli, które służą za schronienie w górach, już na pierwszy rzut oka widzimy rozlokowane na dachach i w okolicach instalacje solarne. To widoczny efekt, że wdrożono tu w życie plan współfinansowany przez Unię Europejską z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a funkcjonuje pt. MARKOWY PRODUKT TURYSTYKI GÓRSKIEJ "ZIELONE SCHRONISKA".

Schronisko Roztoka Tatry 

Przybyło sporo atrakcyjnych szlaków, tras i miejsc widokowych w otoczeniu:

 • Markowych Szczawin,
 • Hali Łabowskiej,
 • Jaworzyny Krynickiej,

a w schroniskach o historycznym rodowodzie misternie odtworzono ich pierwotny wystrój oraz wzbogacono regionalną aranżację o nowoczesne części wyposażenia na:

 • Maciejowej
 • Turbaczu
 • Chochołowskiej.

Można więc już bez kłopotu doładować komórkę, która w górach często przyobleka się w niezbędny dla wędrowca element wyposażenia.

Schronisko na Turbaczu 
 

Program "Zielone Schroniska" miał na celu powiązanie oferty z tradycją przy jednoczesnym szerokim zastosowaniu i dostępie do współczesnych technologii IT. Skierowany jest on przede wszystkim do tych grup turystów, w tym zagranicznych, uprawiających tradycyjną turystykę pieszą w górach. Już obecnie dzięki realizacji projektu nastąpiło wzbogacenie i podniesienie jakości nieodpłatnej oferty w 18 schroniskach górskich PTTK. Te o szczególnym znaczeniu obiekty przeobrażają się na naszych oczach w nowoczesne placówki co niestety jest często równoznaczne z zerwaniem, z dotychczasowym wizerunkiem schronisk, ale i z jednoczesną kontynuacją ich przecież bogatej tradycji. Instytucje te przechodzą liczne przemiany, a najważniejszą dla nas i dla nich jest to, że ich wydatki muszą się bilansować. Czasem rodzi to komplikacje, bowiem zbyt rygorystyczne przestrzeganie tej formuły grozić może odcięciem turyście dostępu do bezpiecznego schronienia, gdy np. obiekt jest wypełniony i to nie tylko turystami ale i np. weselnikami.

 Maciejowa-Gorce
Wdrażając program "Zielone schroniska" założono, że nastąpi tym samym:

• podniesienie jakości ogólnodostępnej nieodpłatnej oferty schronisk- a oferta ma być wysokiej jakości.

• wprowadzenie nowych atrakcji, które staną się dodatkową zachętą do podejmowania wędrówek na szlakach górskich.

• przygotowanie i promowanie szlaków i tras zimowych-, co przyczyni się do zmniejszenia sezonowości ruchu turystycznego w górach.

• modernizację i rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska w obiektach, zgodnie z wymogami ochrony środowiska i możliwie najmniejszym negatywnym oddziaływaniu na otoczenie.

Dzięki tak realizowanemu przez PTTK o/Karpaty projektowi "Zielone Schroniska" mamy tam wiele ciekawych i atrakcyjnych udogodnień dla turystów.

Schronisko Stare Wierchy Gorce 

Wiele oporów budzi traktowanie schroniska jak mikro przedsiębiorstwa, jakim jednak w rzeczywistości jest każdy obiekt. Wszystkie niestety muszą zarobić na dzierżawcę, czynsz, na amortyzację, a to już bywa trudne. Nie wszystkie leżą przecież na uczęszczanych trasach, a jednak ich obecność jest nieodzowna acz kosztowna. Z danych statystycznych wynika, że jedna trzecia schronisk jest rokrocznie pod kreską, dotyczy to głównie obiektów mniejszych i oddalonych od ruchliwych szlaków. Nie zawsze jest to zasadą, bo są przecież schroniska, które dobrze sobie radzą. Wszystko zależy od inwencji gospodarzy.

Gorce 

Pobyt w schronisku górskim przestał już być postrzegany przez turystów jako okoliczność do niczego niezobowiązująca poza ciepła strawą i suchym spaniem, nawet na deskach podłogi. Obecnie schroniska górskie albo będą funkcjonowały w dotychczasowej formule, albo w ogóle przestaną istnieć. Muszą być ukierunkowane komercyjnie również chociażby z tego powodu, że tego wymagają od nich klienci. W obecnych czasach turysta, który mało oczekuje jest już niemal rzadkością i trzeba mieć jednak przygotowaną jakąś ciekawą ofertę. Jeśli zatem ktoś pojawia się w schronisku, musi mieć nie tylko miejsce do spania, ale też solidny posiłek i do takich wymogów gospodarze schronisk muszą się dostosować.

Wnętrze schroniska na Turbaczu 
 • Wielu turystów przede wszystkim tych z dużym doświadczeniem ze zdziwieniem odbiera fakt, że pokazały się coraz częstsze zakazy spania na podłodze i opłaty za wrzątek, co spowodowało, że ceny poszybowały mocno w górę.
 • To co dla nas turystów, odwiedzających schroniska górskie jest oczywistym i bezdyskusyjnym, jak np. dostępność do atrakcyjnych miejsc, możliwość zaopatrzenia, dostęp do energii elektrycznej, wody, internetu, to dla zarządcy obiektu już stanowi źródło nieustannych wydatków. Gdy gospodarze jednych obiektów wykazują się dużą inicjatywą w kreowaniu własnej oferty i własnej grupy docelowej klientów, to inni wykorzystują tylko bezpośredni przepływ turystów.
 • Centralne statystyki o schroniskach górskich nie mówią jednak wiele. Na terenie kraju zarejestrowanych jest około 60 schronisk i nocowało tam nawet do 220 tys. turystów rocznie.
Schronisko Trzy Korony Pieniny

Przed zarządcami schronisk niełatwe zadanie, muszą profesjonalnie zarządzać schroniskami, jako zupełnie inna niż hotele kategoria w strukturach PTTK, co da gwarancję ich utrzymania i przetrwania. Do tego aby tak się stało niezbędna jest jednak współpraca wielu osób, w tym także dzierżawców i instytucji oraz konieczne są planowe działania. Do nadrobienia są liczne zaniedbania z minionej epoki. Warto pamiętać, że schronisko nie jest hotelem a jego warunki mocno odbiegające od hotelowych, to jednak atrakcja, a nie wada
 
Schronisko Murowaniec tatry.

W czasach PRL schroniska PTTK były całkowicie dotowane przez państwo. Wraz ze zmianami ustrojowymi wypracowano pomysł zarządzania obiektami należącymi do PTTK. Organizacja ta na bazie swojego majątku utworzyła pięć regionalnych spółek prawa handlowego, które w założeniu mają na celu wypracowanie zysku, który przeznaczany będzie m.in. na zachowanie, odtworzenie oraz modernizację istniejącego majątku.

 

 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


 

Źródło informacji: PTTK, www.sosnicki.cba.pl ,www.schroniskoroztoka.pl
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Restauracje

Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry