IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wakacje w góry wjadą sycząc i gwiżdżąc

2015-06-23 //Wstecz
Wakacje w góry wjadą sycząc i gwiżdżącWiele z imprez podczas tegorocznych wakacji w górach ma szansę na długo zostać w naszej pamięci. Będą podróże, śpiew, pokazy i wiele innych atrakcji, o których piszemy poniżej.

 

11 czerwca minęły 22 lata od uroczystego otwarcia Skansenu w Chabówce. Te kilkadziesiąt lat, to mozolna, czasem na miarę zdawało by się mitycznego Syzyfa praca, gdy pokonywano kolejne progi niemożności. Jak każda rocznica tak i ta zbiega się z licznymi zapowiedziami ze strony właściciela skansenu- PKP Cargo, o organizacji imprez kolejowych, których centralnym punktem będzie właśnie Skansen i jego historyczny tabor.

Skansen w Chabówce - Podhale 
Właściciel tego górskiego skansenu starych lokomotyw i innych pojazdów szynowych-PKP Cargo- uruchomić ma w te wakacje jedną z największych atrakcji Podhala-przejazdy pociągiem retro. Ciesząca się wielką popularnością impreza skutkuje w tym roku tym, że teraz będzie to kilkadziesiąt kursów pociągów retro. Wszystko to dzięki NSMK, które otrzymało niebagatelną kwotę 200.000zł tytułem dotacji dla uruchomienia projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" w ramach, którego zorganizuje przejazdy pociągów z zabytkowym taborem stacjonującym na terenie Skansenu w górskiej Chabówce.
 

Skansen Chabówka -Podhale 

Usytuowany u podnóża Gorców Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce ma do dyspozycji najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Każdego roku odwiedza go rzesza ciekawych wrażeń turystów i nie wychodzą stąd zawiedzeni. Te niezwykłe eksponaty, do przenoszenia których trzeba nierzadko dźwigu, cieszą się wielką sympatią turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają teren skansenu, czy to z racji cyklicznie tu organizowanej z roku na rok Parowozjady lub innych nie mniej ciekawych imprez. W Skansenie można się dobrze zabawić ale i odpocząć, bowiem dysponuje nowoczesną bazą noclegową.

Skansen Chabówka - Podhale 

Niewątpliwą atrakcją Skansenu, poza jego eksponatami jest jego górskie otoczenie. Nie ma piękniejszych szlaków kolejowych jak te na Podhalu. Biegnący po łuku Karpat szlak kolei transwersalnej – niezwykłe dzieło inżynierów, zalicza się do niezwykle widowiskowych.

Niezwykłość tej trasy sprawia, że wagony sezonowo kursujących podczas weekendów w górach składów retro pociągów są wypełnione po brzegi, a zachwyt widokami z górskich tras, które są przepiękne i niezapomniane również jak najbardziej autentyczne.

Schemat Kolei Galicyjskiej 

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce– miejscowości leżącej na szlaku kolejowym ale i drogowym pomiędzy Krakowem a Zakopanem,ma do dyspozycji najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Każdego roku skansen odwiedza coraz liczniejsza rzesza turystów cieka wych niezwykłych wrażeń. Dzięki niezłomnej pracy fachowego personelu- skansen i zachowana tu infrastruktura techniczna funkcjonują na zasadzie muzeum, gdzie jednak na co dzień wykonywane są np. dość enigmatycznie brzmiące ale niezbędne naprawy rewizyjne główne lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych oraz wagonów retro. To nie tylko odkurzane z okazji festynów eksponaty, skansen może także na bieżąco realizować zamówienia na uruchamianie pociągów retro z programem dostosowanym do potrzeb Klienta. Dlatego też realizowane są zamówienia na wynajem taboru m.in. do realizacji zdjęć filmowych zgodnie z realiami historycznymi. Dotąd pociągi z Chabówki brały udział a następujących produkcjach filmowych:

 • "Aryjska Para"
 • "Szatan z siódmej klasy"
 • "Skrawki"
 • "Summer Love"
 • "Przeprowadzka"

Parowóz na szlaku kolejowym przez Podhale 

Przez całe wakacje– począwszy od 27.06.2015-ruszają ogólnodostępne pociągi retro. Oznacza to, że w 2015 roku, podobnie jak w latach 2004-2008 i 2012-2014 na szlak kolejowy wyruszą ogólnodostępne pociągi retro z parowozem i zabytkowymi wagonami. W tym roku ich relacja dzięki staraniom służb kolejowych została przedłużona do Kasiny Wielkiej, dotąd jeżdżono do Mszany Dolnej. Jazda po górskim szlaku kolejowym pełnym widokowych zakrętów składem złożonym z kilkudziesięcioletnich wagonów pasażerskich ciągniętych przez majestatyczną i pełną czaru lokomotywę, to niezwykle ciekawa pełna atrakcji i ciekawostek przygoda. To pobudza wyobraźnię tak małych jak i dużych pasjonatów kolei a dźwięk pracującej niemal bez przerwy migawki w aparacie fotograficznym, to stały element towarzyszący podróżnikom. No i do tego gwizdy i syk pary. Podróż w przeszłość na Podhalu jest jak widać jednak możliwa.

Skład retro na Podhalu 
 Imprezowanie w Skansenie nabiera tempa i tak już
 • 5.07.2015-rusza "Pociąg do śpiewania", który zainauguruje projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Organizator-Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza tym samym na ciekawy przejazd pociągiem turystycznym złożonym z zabytkowej lokomotywy spalinowej SP42-260 oraz wagonów (typu Bhixt z lat 60. oraz przedwojennego Bhuxz z 1939 roku). Skład odjedzie z Nowego Sącza do Kasiny Wielkiej. Na stacji końcowej odbędzie się niezwykła impreza plenerowa z biciem rekordu świata w śpiewaniu.
Szlak Kolei Transwersalnej - Podhale

Poza weekendowymi wojażami w otoczeniu górskich pejzaży widzianych z okien retro pociągu Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie zaprasza na dwudniowe przejazdy pociągami zestawionymi z zabytkowych wagonów-ryflaków i lokomotyw SP42-260 i ET21.
 • To przejazd "Kociołkiem" i "Sputnikiem" po Małopolsce i Podkarpaciu w dniach 25/26.07.2015.

 W Skansenie -Chabówka Podhale

Program imprezy przewiduje:

W pierwszy dzień 25 lipca rozpoczęcie ok. godz. 7 po przyjeździe pociągu "Monciak" zakończenie ok. godz.19.

Skład pociągu: SP42 + 2 ryflaki, ET21 + 2 ryflaki pojedzie trasą: Chabówka-Nowy Sącz, Nowy Sącz-Muszyna-Nowy Sącz.

 • W dzień drugi 26 lipca 2015 rozpoczęcie o około godziny 7 zakończenie około godziny 19.

Skład pociągu: ET21 + 2 ryflaki, SP42 + 2 ryflaki pokona trasę: Nowy Sącz-Gorlice Zagórzany-Gorlice-Gorlice Zagórzany-Jasło-Nowy Sącz, Nowy Sącz-Chabówka. 

 • Wakacje zakończą się tradycyjną już w Chabówce "Parowozjadą", która odbędzie się w dniach 22/23.08.2015

 Parowozjada w Skansenie Chabówka 2014 - Podhale

Organizator imprezy-PKP Cargo już dziś zaprasza wszystkich na XI Parowozjadę ,która odbędzie się w malowniczo położonej pośród Gorców- Chabówce. Tegoroczna Parowozjada zamknie cykl wakacyjnych imprez w ramach przygotowywanego przez PKP CARGO "Lata z Parowozami".

Podczas Parowozjady 2014 Skansen Chabówka - Podhale 

W to niezwykłe miejsce położone pośród gór, gdzie z jednej strony na wyciągnięcie ręki są ciche i spokojne Gorce a z drugiej horyzont zamykają majestatyczne Tatry dojedziemy:

 • z Krakowa:

pociągiem, te-zatrzymują się w Chabówce jadące do Zakopanego, łącznie z ekspresowymi. Dojść do Skansenu można cofając się ze stacji PKP Chabówka ok.300m w stronę Zakopanego. Czas przejazdu: 1h47min-2h30m w zależności od wybranego typu połączenia.

Samochodem-jadąc słynną zakopianką. Tu należy skręcić w prawo obierając kierunek na Skawę, na pierwszym zjeździe na dwupasmowym odcinku. Po przejechaniu pod małym wiaduktem kolejowym ujrzymy Skansen, który będzie widoczny po prawej stronie.

 • Z Zakopanego:

pociągiem, które zatrzymują się w Chabówce -łącznie z pośpiesznymi i ekspresowymi.Czas przejazdu w zależności od typu połączenia to ok. 45min-1h05m.

Aby dotrzeć do Skansenu, należy cofnąć się ze stacji PKP Chabówka ok.300m w stronę Zakopanego.

Samochodem-jadąc drogą nr 47-zakopianka. Po przejechaniu 40km zjechać należy w kierunku Rabki. Na następnym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo obierając kierunek Zakopane-Czarny Dunajec, aby skręcić następnie w pierwszy zjazd w prawo pod wiaduktem. Skansen będzie widoczny po lewej stronie.

Podhale - mapa dojazdowa


 • Więcej o atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


Źródło informacji- Miłosz Mazurek www.parowozy.pl
Opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
SOLAR SPA HOTELSOLAR SPA HOTEL
Szczawnica / Nocleg
Solar Hotel Spa położony jest w sercu Pienin, w samym centrum Szczawnicy.
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Restauracje

Cafe HelenkaCafe Helenka
Szczawnica / Restauracja
Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla.
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.

Warto przeczytać

E-kartki góry