IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zwierzęcy mieszkańcy gór są wśród nas

2015-06-11 //Wstecz
Zwierzęcy mieszkańcy gór są wśród nasWraz z wiosną i pełnymi słońca dniami uaktywnili się zwierzęcy mieszkańcy lasów i gór. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nie powinniśmy sobie wchodzić w drogę.

Gdy tylko w górach zrobiło się cieplej, to swój okres godowy rozpoczęły najmniej chyba sympatyczni mieszkańcy - żmije zygzakowate. Niewykluczone, że podczas górskich wędrówek nadziejemy się na te pełzające zwierzęta i tym bardziej trzeba uważać na nie, bo zaliczają się raczej do tych niebezpiecznych. Ostrzegamy więc turystów, aby uważali na szlakach na wszystkie zwierzęta, którą mogą nas użądlić lub ukąsić – w szczególności jednak żmije. Wiemy, że pozostawione w spokoju nie zaatakują ale nastąpienie na nie, nawet niechcący, bo jak inaczej, już spowoduje u nich odruch agresji. Dlatego apelujemy o rozwagę i nie zaczepianie węży. Szczególnie można je spotkać na polanach lub blisko lasu, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Lubią też wygrzewać się na kamienistych podłożach, lubują się bowiem w kąpielach….słonecznych. 


Planując wycieczkę w góry zachowajmy niezbędne środki ostrożności. Przede wszystkim nośmy wysokie buty, które mogą nas uchronić przed groźnym ukąszeniem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które z uwagi na swoją niefrasobliwość nie zwracają dostatecznej uwagi na realne zagrożenia, bo nie żyjemy przecież w wyizolowanym otoczeniu. Najważniejsze jest też aby nie prowokować tych czy innych zwierząt, bo wtedy np. żmija może stać się agresywna. Gady te to jednak nie jedyne zagrożenie, z jakim możemy spotkać się podczas wakacyjnych wycieczek. Groźne są również owady, które mogą ukąsić np. osy czy szerszenie. Nadal dużym zagrożeniem są kleszcze. Szczególnie dotyczy to osób uczulonych. Wybierając się na wycieczkę, szczególnie w zalesione tereny, osłaniajmy ciało ubraniem, by zminimalizować liczbę miejsc, które owady mogą zaatakować. Tu również musimy szczególnie troskliwie odnosić się do dzieci. To one biegając, siadając lub po prostu bawiąc się beztrosko nie zwracają uwagi na krążące wokół nich owady, które do przyjaznych nie należą. W razie ukąszenia radzimy natychmiast powiadomić służby ratownicze, a gdy taka sytuacja zaistnieje w górach powiadamiajmy niezwłocznie ratowników górskich pod alarmowym numerem 601 100 300 lub 985.


Zagrożenia nie wolno bagatelizować, nie można tez popadać w przesadne obawy, ale odrobina wiedzy w tym zakresie przyda się. Ukąszenie żmii jest groźne, gdyż jej jad uszkadza układ nerwowy, zmniejsza krzepliwość krwi i zmienia rytm serca. Wszystko zależy od organizmu, ale osoba ukąszona powinna jak najszybciej udać się do lekarza, który poda jej surowicę. Odłóżmy między bajki metody zaczerpnięte z amerykańskich westernów typu wypalanie ran czy wysysanie jadu. Aby zapobiec groźnym skutkom ukąszenia, lekarz musi podać surowicę najpóźniej 2-3 godziny po ukąszeniu. Wiek osoby ukąszonej ma istotne znaczenie, a szczególnie narażone są tu dzieci i osoby starsze, dla których kontakt z jadem żmii może być nawet śmiertelny.

Lekarze zalecają, aby pokąsany jak najmniej się poruszał. Rannego trzeba ułożyć też w takiej pozycji, by ukąszone miejsce w miarę możliwości znajdowało się niżej niż serce.

Oba gatunki podlegają w Polsce ochronie, więc też najlepiej zostawić je w spokoju.


Ciepła i wilgotna wiosna sprzyja rozmnażaniu się gadów. Wędrując po szlakach turystycznych Mazur ale i gór jak np. Gorc, czy Pienin możemy natknąć się na naturalnych zwierzęcych mieszkańców lasu. Gady można zaobserwować podczas ciepłych, słonecznych dni, gdy wygrzewają się na kamieniach lub kawałkach drewna w pobliżu szlaków. Czołowym przedstawicielem tego gatunku jest Żmija Zygzakowata Vipera berus, będąca jedynym w polskiej faunie jadowitym wężem. Jej populacja jest dość liczna także na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, czy też Bieszczad ale i Pienin. Gad ten zamieszkuje różne środowiska: lasy, zręby i polany. Najchętniej zasiedla ciepłe, południowe zbocza. Występuje w różnych odmianach barwnych. Oprócz szarej, najbardziej pospolitej, można spotkać żmiję o barwie brązowej – tzw. "miedziankę" lub formę zupełnie czarną.

Nie mamy za to czego obawiać się napotykając Zaskrońca zwyczajnego, który jest niegroźnym gatunkiem węża z charakterystycznymi żółtymi plamami na głowie, zamieszkującym doliny potoków oraz podmokłe łąki i polany śródleśne. Najchętniej przebywa w pobliżu zbiorników wodnych, w których poluje na płazy i ich larwy. Czym różni się zaskroniec zwyczajny od żmii zygzakowatej? Przede wszystkim - żółtymi plamami za skroniami (stąd nazwa). Poza tym jest smuklejszy, ma bardziej podłużną głowę, no i nie ma zygzaka na grzbiecie (takiego, jak ma najbardziej powszechna odmiana kolorystyczna żmii).Nie musimy też obawiać się Padalca Anguis fragilis, bo to beznoga jaszczurka, mylnie uważana za węża. Cechuje się znaczną zmiennością ubarwienia. Najczęściej występuje w odmianie szarej lub brązowej. Rzadko spotykana jest forma turkusowa, z niebieskimi plamami na brązowym tle. Jego środowisko to ściółka w wilgotnych lasach z dobrze rozwiniętym podszytem, a także niewielkie śródleśne polany. W odróżnieniu od większości gadów raczej unika silnego nasłonecznienia. W okresie godowym (w maju) można go zaobserwować na drogach dolinowych i szlakach turystycznych.


Faktem jest jednak, że każdy pełzający gad napotkany na naszej trasie powinien pobudzić nas do czujności. Nieraz nie starcza czasu na dostatecznie dokładne zidentyfikowanie intruza, lepiej omijać go z daleka, uczulając też na to niebezpieczeństwo dzieci, które często mylą gada z kijem.

Leśnicy informują również , że w lasach naszego kraju uaktywniły się ostatnio lisy. Zwierzęta te podążają na szlakach turystycznych w ślad za ludźmi w nadziei na pożywienie, które ci beztrosko porzucają. Przyrodnicy alarmują i z niepokojem obserwują lawinowo rosnącą liczbę tego drapieżnika, który podkrada się coraz śmielej do ludzkich siedzib.Zwierzęta te szybko nauczyły się, że tam gdzie jest człowiek jest również pożywienie.

Nawet mieszkańcy Zakopanego skarżą się na te drapieżniki. Lisy pokonując zalesione tereny i brzegi potoków często dochodzą nawet do centrum miasta. Lisy w swojej rzec można bezczelności zakładają nawet nory w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich, upatrując w tym sposób na łatwe pożywienie. Przyrodnicy coraz mocniej zastanawiają się nad odstrzałem tych drapieżników, co znacznie zmniejszyłoby ich populację.

Jak zawsze trzeba zachować zimną krew i zdrowy rozsądek. Żmije, lisy i kąsające owady zawsze towarzyszyły turystom podczas ich wakacyjnych wędrówek. Rozwaga przy właściwym doborze stroju, zwiększony nadzór nad dziećmi, niezbędna apteczka pierwszej pomocy oraz co niezmiernie ważne numery telefonów do służb ratowniczych, by wezwać pomoc są jak zawsze podstawowym ekwipunkiem każdego dojrzałego turysty. W górach pomoc uzyskamy kontaktując się ze służbami ratunkowymi dzwoniąc pod nr. 601 100 300 lub 985. 

RATUNEK

Warto mieć w smartfonie aplikację RATUNEK, której działanie opisujemy tu-http://www.otopodhale.pl/n/1097/turysto-poczuj-sie-bezpieczny

  • Mamy ciekawe pomysły na udany wypoczynek w górach:  

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 


Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Restauracje

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska
Karcma po ZbójuKarcma po Zbóju
Zakopane / Restauracja
Największa restauracja regionalna na Krupówkach.

Warto przeczytać

E-kartki góry