IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Weekend czerwcowy w górach to strzał w dziesiatkę

2015-06-03 //Wstecz
Weekend czerwcowy w górach to strzał w dziesiatkęDłuuuuugi czerwcowy weekend i wybór padł na góry? Wspaniale, jedno jest pewne, nuda nikomu tu nie zagrozi.

Czy świeci słonko, czy siąpi deszcz, to w górach zawsze co robić jest. Nasz przewodnik podpowiada jak atrakcyjnie spędzić te kilka weekendowych dni w górach. A skoro już niebawem rozpoczyna się długi weekend pod Tatrami, to i gospodarze Podhala, Orawy i Spisza czynią starania, by każde odwiedziny u nich były mile zapamiętane, by wracać myślami i planować kolejne wizyty. Oferta turystyczna jest niezwykle bogata, do tego dochodzą imprezy lokalne, które i tak dodatkowo uatrakcyjnią pobyt w górach. Już od jutra aż do niedzieli włącznie na samym tylko Podhalu górale spodziewają się nawet ćwierć miliona gości. Wielu świętuje już od minionej niedzieli i teraz też pod Tatrami jak zwykle wypoczywają setki turystów.

Poranek w Gorcach - Podhale

Mottem każdego weekendu jest-góry tylko dla rozważnych.
Z naocznych relacji TOPR-u wiadomo, że w wyższych partiach Tatr na znacznych odcinkach szlaków nadal panują trudne warunki ze śniegiem włącznie, więc niemal zimowe. Do linii schronisk jest O.K. Śnieg na szlakach jest obecnie twardy i niebezpiecznie oblodzony. Niestosowne obuwie może zagrozić naszemu bezpieczeństwu, bo chociaż na dole miło, słonecznie i ciepło, to w wyższych partiach gór wręcz na odwrót. Często występująca o tej porze roku mgła i padający przy tym deszcz ograniczają widoczność i utrudniają orientację w nieznanym terenie.

W Tatrach

Czerwiec to też czas wycieczek szkolnych wiodących w góry i trzeba pamiętać, że istnieje obowiązek wynajęcia licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego przez grupy wędrujące po Tatrach. Obowiązek taki obejmuje wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz szkołach ponadgimnazjalnych.

Gorce-Podhale

Najpopularniejszymi szlakami wybieranymi przez szkolne wycieczki w Tatrach są trasy do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej i Strążyskiej. Bardziej ambitne dzieci i młodzież chętnie odwiedzają też Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich lecz to wymaga odpowiedniego przygotowania na większy wysiłek. Planując swoje wędrówki po Podhalu miejmy zatem na uwadze występującą okazyjnie tu i ówdzie większą aktywność tzw. grup zorganizowanych.

Gorce-Podhale

Do dyspozycji są jeszcze przepiękne Gorce, Pieniny oraz pasmo Babiogórskie, które nie mniej atrakcyjne turystycznie, jednak aż takiego zagęszczenia turystami nie odnotowują. Szczególnie bogata baza turystyczna Gorców, z licznie występującymi tu schroniskami, bacówkami, obozami dostępnymi dla wędrujących turystów zachwyca na tle innych nie tylko pięknem przyrody ale i o wiele spokojniejszymi szlakami.

Babia Góra

Już dzisiaj pod Tatrami spodziewani są kolejni turyści, którzy przez najbliższe dni chcą spędzać czas na zwiedzanie Podhala. Po spacerach można w atrakcyjnych warunkach skorzystać z bogatej oferty basenów termalnych, których liczba stale rośnie. Ostatnim takim nabytkiem jest Gorący Potok w Szaflarach, który kusi oryginalnością mocno odbiegającą od znanego nam schematu występującego w aqua parkach. Tak więc do już istniejących w Bańskiej Niżnej, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Zakopanem jest leżący niemal na peryferiach Nowego Targu nowoczesny obiekt, który zadowolić powinien każdego turystę. Warto spróbować.

Okolice Babiej Góry

Jak przypomina TPN-od początku roku obowiązuje ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Pozwala to rodzicom posiadającym co najmniej trójkę dzieci za okazaniem specjalnej karty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) za darmo.Tak więc i duże rodziny będą mogły swobodnie korzystać z piękna tatrzańskiej przyrody. Dotychczasowy jednostkowy koszt biletu wynoszący kilka złotych, był dla pięcioosobowej rodziny już dużym wydatkiem. Przepisy przewidują, że karty przysługują rodzinom, które mają na utrzymaniu, co najmniej trojkę dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 w przypadku, gdy się jeszcze uczą. Dostęp do karty przysługuje też dzieciom niepełnosprawnym bez limitu wieku. Każdy posiadacz karty otrzymuje od parku również 20-to procentową zniżkę na wydawnictwa TPN, które można kupić w Centrum Edukacji Przyrodniczej, Punkcie Informacji Turystycznej oraz Wozowni w Kuźnicach.Oprócz TPN ulgi dla wielodzietnych rodzin na wybrane atrakcje oferują też inne parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Roztoczański Woliński, Słowiński, Gór Stołowych, Poleski, Wigierski i Ujście Warty.

Aplikacja TPN

Dotychczas mało dostępne z racji uwarunkowań finansowych górskie szlaki a w polskiej części Tatr jest 275 km znakowanych traktów turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki, stają się dostępne dla wszystkich chętnych. Wkraczającym po raz pierwszy na ścieżkii turystyczne w Tatrach przypominamy, że są one oznakowane kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Kolory nie wskazują trudności trasy jak często błędnie sądzą turyści, a jedynie służą identyfikacji danego szlaku w terenie.

W Tatrach

Spodziewane tłumy turystów na zakopiańskich Krupówkach, w drodze do Morskiego Oka ale i w wielu innych miejscach w polskich Tatrach zmusza do zastanowienia, czy koniecznie musimy akurat być tam gdzie jest najciaśniej i najtłoczniej. TPN szacuje, że codziennie na szlaki turystyczne w okresie długich weekendów w górach wchodzi kilkanaście tysięcy osób, a w pogodne dni do samego Morskiego Oka wędrować potrafi nawet do 10 tysięcy turystów. Ruch jest więc spory a liczba dostępnych szlaków duża i warto wybrać się w mniej popularne ale nie mniej atrakcyjne te tatrzańskie doliny ale i również pienińskie czy gorczańskie.

Pieniny

Miłośnicy niezwykłych widoków zapewne nie odpuszczą sobie pobytu na głównym tarasie widokowym polskich Tatr, czyli sesji fotograficznej na Kasprowym Wierchu. Nadal nieliczni tylko wiedzą, chociaż informacji o tym jest sporo, że z kolejki na ten szczyt można korzystać bez potrzeby odstania w innej kolejce, która tradycyjnie ustawia się do kasy biletowej na Kasprowy. Biletomaty oraz aplikacje internetowe dostępne na stronie PKL umożliwiają bezstresowy zakup biletu uprawniającego na swobodny wjazd i zjazd tak na Kasprowy Wierch jak i na inne szczyty, które pozostają w gestii PKL.

Na Kasprowym Wierchu

Przyjazd kolejnych tysięcy osób w góry, które zarezerwowały sobie miejsca noclegowe na całym Podhalu, to nie tylko wzmożony ruch na szlakach ale i niestety obawa, czy nasz pensjonat, nocleg nie będzie li tylko wirtualny. Pamiętać trzeba, że okazja czyni oszusta a pośpiech jest złym doradcą i można paść ofiarą oszustów, którzy korzystają z takich okazji bez skrupułów . To problem ogólnopolski i tylko zdrowy rozsądek może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami nazbyt pośpiesznego zawierania umowy. Kilka wartościowych uwag jak nie dać się nabić w butelkę znajdziecie pod linkiem- http://www.otopodhale.pl/n/1081/wykiwanynie-ja

Niestety przez najbliższe dni, które zapowiadają się więc wyjątkowo tłumnie, jeśli chodzi o ruch turystyczny w Tatrach jak i w okolicznych miejscowościach, musimy liczyć się z dużą liczbą samochodów na trasach dojazdowych do atrakcyjnych miejscowości, w tym też tych położonych w górach. Dobrze zaplanowana podróż i optymalnie dobrana trasa wcale nie musi być utrapieniem.

Dojazd w góry

 

  • W góry wiedzie wiele dróg tak samochodowych ale i kolejowych też. Niezmiennie kierowcom przypominamy, że przy zwiększonemu natężeniu ruchu korki tworzą się tam gdzie kończy się dwupasmowa droga. Kolejne utrudnienia mogą czekać przed kolejnymi światłami. Kierowcom wybierającym się na Podhale proponujemy więc objazdy od Nowego Targu albo przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską albo też przez Czarny Dunajec i Chochołów. W samym Zakopanem warto zaś dla zdrowia samochód zostawić przy hotelu i po mieście poruszać się pieszo.
  • Dojazd z Krakowa pod Tatry pociągiem nadal jest niemożliwy z uwagi na trwający remont szlaku kolejowego. Na stronie PKP dostępne są informacje o zastępczych połączeniach autobusowych ale te wybierają raczej mieszkańcy podkrakowskich i podhalańskich miejscowości. Bogata oferta połączeń autobusowych, które wiodą do Zakopanego, Szczawnicy pozwala na swobodne planowanie podróży.
  • Wybierający się na weekend swoim samochodem muszą mieć świadomość, że zaostrzone ostatnio przepisy o ruchu drogowym owocują m.in. tym, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego ustawia na drogach nowe fotoradary. Kierowcy, którzy zawodowo poruszają się po polskich drogach dostrzegają te zmiany na bieżąco, inaczej wygląda sprawa z tymi, którzy za kółko siadają doraźnie. Przyzwyczajenie jest tu złym doradcą. W Małopolsce jest już 25 punktów, w których kierowca po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości zaliczy osobliwe zdjęcie. Najnowszy małopolski fotoradar stanął kilka dni temu w Nowym Targu w dzielnicy Niwa, czyli miejscu gdzie miejscowość przecina ruchliwa "zakopianka''

 

Sieć radarów

Nie przeminął jeszcze echem Dzień Dziecka , gdy obsypywaliśmy nasze pociechy bardziej czy mniej zasłużenie, ale zawsze od serca licznymi prezentami, to teraz, gdy przed nami długi czerwcowy weekend w górach i jeśli odkładaliśmy uhonorowanie naszego dziecka podarunkiem, to teraz możemy zabłysnąć pomysłowością i sprezentować nie lada ciekawy prezent. Właśnie pobyt w górach jest tym, co czyni, że gdy jeden zamysł obdarowania dzieci spala na panewce, bo pomysł nie trafiony, to bogaty w atrakcje region podsuwa kolejne pomysły. Sfrustrowanym rodzicom, dziadkom podpowiadamy, że takim trafionym prezentem będzie np. wizyta w Skansenie Kolejowym w Chabówce nieopodal Miasta Dzieci – Rabki Zdroju. Już teraz wiadomo, że cieszące się właśnie wśród najmłodszych wielkim powodzeniem retro podróże będą kontynuowane i to ze zdwojoną intensywnością. Jak informują władze Skansenu, oprócz tradycyjnych wakacyjnych pociągów retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej będą kolejne pociągi retro na jesień tego roku. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które współorganizuje to przedsięwzięcie zostało Operatorem nowego produktu turystyczno-muzealnego, finansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Optymistycznie brzmi wiadomość, że rozpoczęły się prace nad projektem pod roboczą nazwą: "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego i współpracy Stowarzyszenia ze Skansenem Kolejowym w Chabówce tworzony jest produkt turystyczny, który będzie przyciągać nie tylko pasjonatów kolei i turystyki z regionu ale także z najdalszych zakątków Polski, Europy czy nawet świata.

Skansen w Chabówce

Zapowiadany jest już najbliższy przejazd pociągu retro i nastąpi 5 lipca. Będzie to zarazem inauguracja całego projektu. Cały zabytkowy tabor, który odgrywa kluczową rolę w tym projekcie, na co dzień właśnie stacjonuje wSkansenie Taboru Kolejowego w Chabówce i jest dostępny dla zwiedzających a przeżycie to jest niezwykłe.

Wyrwawszy się z ciasnych i dusznych miast, gdy spacerujemy, a po górskich szlakach turystycznych przede wszystkim, to zwracajmy uwagę na nasze pociechy oraz będące z nami zwierzęta. Wkraczając na tereny parków narodowych, rezerwatów przyrody lub po prostu do lasu, musimy liczyć się z obecnością tu ich stałych mieszkańców. To ich dom a tak samo one jak i my nie lubią, gdy ktoś im się szarogęsi po ich obejściu. Kto wie, być może taka wędrówka zaowocuje bliskimi spotkaniami z tym czy innym stałym mieszkańcem lasu, a okazji ku temu sporo, bo naturalne siedliska dzikiej zwierzyny w bogatym w lasy regionie Podhala mają się całkiem dobrze. Niedawno media donosiły, że powrócił w nasze strony słynny czteroletni niedźwiadek Iwo, który po dalekiej wędrówce zatęsknił za domem. Wirtualni opiekunowie zwierzęcia monitorowali jego wędrówki i odnotowali, że miś na początku maja dotarł aż na Węgry wyruszając z polskich Tatr.Po krótkiej wizycie zagranicznej teraz znów wrócił do kraju. Nie tylko ludzie jak widać cenią sobie polskie góry. Na marginesie można z lekka oszacować, że niedźwiedź w ciągu tych trzech tygodni przeszedł prawie 380 kilometrową trasę.

Tatry

Wybór miejsca na zasłużony wypoczynek, to ważka i niełatwa decyzja. Za wyjazdem w góry, do tego na Podhale przemawiają jednak oczywiste fakty.

Szukasz pomysłów na weekend lub urlop w górach? Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na

http://www.otopodhale.pl/n/1229/podhale-w-social-media-facebook-instagram-twitter

Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa RoztokaWilla Roztoka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Gość gospodarzowi świętym" - nasze motto.
Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Restauracje

Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja

Warto przeczytać

E-kartki góry