IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale zapełniają miłośnicy Nordic Walking

2015-05-29 //Wstecz
Podhale zapełniają miłośnicy Nordic WalkingCoraz bogatsza sieć szlaków o niezwykle atrakcyjnej lokalizacji sprawiają, że na Podhalu wzrasta z roku na rok liczba miłośników spacerów z kijkami.

 

W końcu nadszedł czas, by przypomnieć sobie, że nogi służą nie tylko do monotonnego naciskania pedału gazu. Nawet gdy póki co nie starcza kondycji godnej zawodowca, to nic nie stoi na przeszkodzie aby ją zacząć zdobywać. Góry w Polsce zasłużenie cieszą się naszymi szczególnymi względami, proponujemy zatem sporą dawkę górskiej adrenaliny.

Nordic Walking Podhale

Nordic Walking Podhale

Po całotygodniowym przymusowym spędzaniu czasu na mało ruchliwych zajęciach za dnia, miłośnicy chodzenia aktywizują się i znowu będą chodzić.

Już w najbliższy poniedziałek, 1 czerwca 2015 r. w Nowym Targu po raz kolejny rusza bezpłatny cykl treningów Nordic Walking. Tak jak w latach poprzednich tak i obecnie treningi będzie prowadzić – certyfikowany instruktor Nordic Walking-Arkadiusz Marczyk.

Nordic Walking Podhale

Wsłuchując się w słowa prowadzącego zajęcia, z satysfakcją odnotowujemy, że tego typu aktywność zaraża coraz szersze kręgi osób. Cyklicznie organizowane zajęcia dają kolejne owoce. Arkadiusz Marczyk powiedział m.in. , że "to już czwarty rok naszych spotkań z kijkami. Niezwykle cieszy mnie tak prężny rozwój tej rekreacji, szczególnie tu na Podhalu, gdzie naprawdę mamy wspaniałe warunki przyrodnicze do uprawiania Nordic Walking. Mam nadzieję, że ten sezon będzie obfitował w pogodne dni choć jak mówią moi koledzy i koleżanki z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking - nie ma złej pogody na Nordic Walking – jest tylko złe ubranie".

Nordic Walking Podhale

Za takim sposobem spędzania czasu przemawia przede wszystkim aspekt zdrowotny. Już nikogo nie trzeba chyba przekonywać co do dobroczynnego wpływu marszu z kijkami na całe ciało a także naszą psychikę. Zaskakujące, że tak prosta zdawało by się forma aktywności stała się wręcz fenomenem motorycznym XXI wieku. Warte podkreślenia jest , że stosowanie poprawnej techniki poruszania się z kijkami konsumuje o 1/3 więcej kalorii na godzinę niż w normalnym marszu, dodatkowo zmniejsza napięcia mięśniowe oraz eliminuje bóle szyi i kręgosłupa, może angażować do 90% wszystkich mięśni nie obciążając dodatkowo stawów i kolan (ok. 5kg odciążenia z każdym wbiciem kijka).

Nordic Walking Podhale

Poza dobroczynnym wpływem na stan naszych mięśni Nordic Walking to także wzmocnienie systemu immunologicznego, z obniżeniem poziomu hormonu stresu włącznie, zapobiega skutecznie cukrzycy lub łagodzi jej objawy gdy już tę chorobę nabędziemy. Dla ludzi w podeszłym wieku taki spacer z kijkami, to ponadto wydatne wzmocnienie kości zmniejszającym tym samy ryzyko osteoporozy ale i poprawia sprawność całego układu krążenia bez wdawania się w kosztowne medykamenty.

Nordic Walking Podhale

Na nasze dobre samopoczucie duży wpływ ma też stan naszej psychiki. Bezstresowy spacer z kijkami nie tylko odpręża i zwiększa poziom energii ale poprawia samopoczucie, dotlenia umysł a uprawiany w towarzystwie ludzi o podobnym aktywnym usposobieniu stwarza świetną możliwość nawiązania i utrzymywania kontaktów społecznych.

Na szczęście w stolicy Podhala jest wiele ścieżek do uprawiania Nordic Walking, w tym kilka dedykowanych specjalnie dla miłośników kijków . Najsympatyczniejsze to te w Borze na Czerwonem oraz w lesie za byłym "kombinatem". Unikalne leśne powietrze wolne od uciążliwych cywilizacyjnych naleciałości stwarza atmosferę rzadko spotykana w ruchliwych miastach. Nie dziwi więc, że tam też na zmianę będą się spotykać uczestnicy treningów.

 

 

Nordic Walking Podhale

Dotychczasowa praktyka ukazuje, że liczba miłośników spacerów z kijkami rośnie i jest nadzieja, że w tym roku uda się również aktywizować i zachęcić do usprawniania aktywności fizycznej rekordową liczbę osób. Dzięki daleko podjętym działaniom już w tym roku ze wspólnych treningów skorzystali mieszkańcy gminy Czorsztyn, a obecnie odbywają się też zajęcia w Czarnym Dunajcu, niedługo dołączy do nich Nowy Targ i być może jeszcze jedna orawska miejscowość. Na 4 lipca przygotowano prawdziwą gratkę dla sympatyków tego sportu. W ten dzień Podhale stanie się centrum fanów Nordic Walking, gdyż zjadą się tu miłośnicy (amatorzy i profesjonaliści) uprawiania Nordic Walking z całego regionu i sąsiednich województw. W zamyśle organizatora – Arkadiusza Marczyka, będzie to święto tej formy rekreacji, ale i drugie już „Powitanie Lata z Nordic Walking”. Więcej szczegółów na temat tej imprezy wraz z możliwością zapisania się na nią znajdziecie Państwo na stronie www.powitanielata2.pl . Wszyscy chętni do udziału w zajęciach są mile widziani na spotkaniu , które odbędzie się przy kładce na Białym Dunajcu już w najbliższy poniedziałek o godzinie 18:00. Zalecany jest strój sportowy. Brak kijków nie stanowi problemu, bowiem jeśli ktoś nie będzie posiadał własnych, to istnieje możliwość bezpłatnego ich wypożyczenia.

Nordic Walking Podhale

Cykl zajęć Nordic Walking w Nowym Targu jak co roku organizowany jest przy czynnym współudziale Gminy Miasto Nowy Targ.

Jeśli trenujemy sami możemy korzystać z telefonu z GPS i wykorzystać aplikację Endomondo Sports Tracke. Jest bardzo wygodna w korzystaniu i działa na takich systemach jak: Android, iPhone, BlackBerry, WindowsPhone 7, Windows CE, Symbian, Java. Pozwala śledzić swoje treningi. Jest idealna do Nordic Walking ale i biegania, jazdy na rowerze, chodzenia i dla innych dyscyplin. To swoisty osobisty trener, który pomaga się mobilizować do ćwiczeń, sprawdzać swoje postępy, dzielić się wynikami z innymi znajomymi chociażby poprzez facebook.
Przypominamy, że spacerując z kijkami dajemy tylko i aż 6 korzyści naszemu organizmowi:

  • pomagają utrzymać odpowiednią wagę, szczególnie w okresie wiosenno-jesienno-zimowym,
  • pozwalają utrzymać sprawność, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych,
  • wzmacniają odporność organizmu, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno zimowym gdy zwiększona jest zachorowalność na grypę,
  • dotleniają organizm, poprawiając samopoczucie,
  • kije utrzymują równowagę podczas chodu, chroniąc przed upadkami- istotne dla osób starszych, mających problemy ruchowe, 
  • urozmaicają zwykłe spacery. 

 

Polecamy też lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na

http://www.otopodhale.pl/n/1229/podhale-w-social-media-facebook-instagram-twitter

Materiały udostępnił Arkadiusz Marczyk Wizja Sportu.
Opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
U GazdyU Gazdy
Nowy Targ / Nocleg
Noclegi Gazdy to nowoczesny obiekt położony w zacisznym zakątku Nowego Targu
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Karcma ZapiecekKarcma Zapiecek
Zakopane / Restauracja
Kapela góralska umila każdy wieczór.

Warto przeczytać

E-kartki góry