IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Na rowerze i na nogach wokół góry Wdżar

2015-05-15 //Wstecz
Na rowerze i na nogach wokół góry WdżarZ Podhala w Pieniny zjeżdżają całe rodziny, na Festiwal Joy Ride i tu nawet najbardziej wybredny turysta nudzić się nie będzie, gdy atrakcji festiwalowych nieco już ubędzie.


Gdy pojedziemy wzdłuż uroczego Jeziora Czorsztyńskiego, nie zdziwmy się, że drogę zatarasuje na chwilę stado owiec. Nieco rozkojarzone, sympatyczne, wełną pokryte zwierzątka, nierzadko z młodym przychówkiem, becząc, przebiegają truchtem szosę zaganiane przez stróżujące psy, a nieopodal ich opiekun, ze stoickim spokojem ma baczenie, czy wszystko jest O.K. Czas wiosny, to czas nie tylko dla nas radosny, to przede wszystkim czas budzącej się ze snu przyrody, z której korzystają też owce. Stąd już tylko cieszyć trzeba oczy widokami, bo oto zapierające dech w piersiach Tatry, a poniżej jezioro i zamki - Czorsztyn, Niedzica. Tylko stąd widać cztery parki narodowe: Babiogórski i Pieniński,Tatrzański i Gorczański.

Brama wejściowa do PPN

Gdy na Górze Wdżar rozgrywany będzie Joy Ride Bike Festival, który to ściąga w Pieniny rzesze miłośników rowerów, to poza atrakcjami sportowymi, których nie zabraknie, to dla tych co nie chcą całego dnia spędzać pośród fascynatów rowerowych szaleństw, jest  do dyspozycji przepiękna okolica.

Okolice Czorsztyna

Wiele milionów lat temu obszar Pienińskiego Pasa Skałkowego pokrywało morze. Gdy ustąpiło, teren uległ silnemu fałdowaniu, któremu towarzyszyła aktywność wulkaniczna. Płynna magma wykorzystując płaszczyzny przesunięć tektonicznych wdarła się między skały osadowe i podnosząc się w pobliże powierzchni ziemi zastygała tworząc skały andezytowe. Z czasem, postępująca erozja zdarła warstwy skał osadowych, odsłaniając bardziej odporne na wietrzenie andezyty. Magma nie wydostawała się, więc na powierzchnię Ziemi, dlatego też nazywanie Wdżaru śpiącym wulkanem nie jest do końca poprawne.

Wdżar

Co nam proponuje okolica?

Na horyzoncie jest malowniczo położona Szczawnica, która jest tak wspaniale wkomponowana w otaczający ją krajobraz, że weekendowy wypad w góry,to tylko rekonesans, jeśli chcemy na poważnie zaznajomić się z ta okolicą zaplanujmy pobyt nieco dłuższy. Stąd już tylko rzut kamieniem do Wąwozu Homole. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów. Po drodze mijamy wiele bacówek, producentów swojskiego miodu, a nawet przepięknie komponujące się z okolicą konie w przydrożnej stadninie. Warto przystanąć na moment, nacieszyć oko swoje i nie tylko, widokiem młodych źrebiąt, radośnie brykających po wybiegu, majestatycznie poruszających się dorodnych klaczy. Taki widok wspaniale wpływa na małych podróżników, którzy przybywszy z miast, rzadko mają okazję podziwiać prawdziwego konia.

Szczawnica

 

Nieopodal Szczawnicy, w kierunku  na Podhale leży wieś Kluszkowce ze swoją wielką - dosłownie atrakcją - górą Wdżar - 767 m.n.p.m.To ona jest właśnie gospodarzem festiwalu Joy Ride. Gdy jedni będą dokonywać nadludzkich wyczynów, by wydusić ze swojego dwukołowego przyjaciela wszystko co mu fabryka dała, to zapewne młodego globtrotera zaciekawi fakt, że stąpa swoją młodą stopą po terenie gdzie ongiś ogień i groźna lawa królowały. Bo to jedno z dwóch miejsc w Karpatach, w których występują skały wulkaniczne ale i anomalie magnetyczne, co widać po zwariowanych kompasach. Latem na szczycie królują dziko tu rosnące przepyszne poziomki. Ze szczytu góry rozciąga się wspaniały widok na całe Pieniny, pasmo Gorców i Tatry. Stąd wybrać się możemy na spacer na przełęcz Snozka i sprawdzić czy zagrają nam Organy Hasiora, które artysta tworzył budując stalowy szkielet, ni to skrzydła, ni straszliwe szpony rozdzierające niebo, a dźwięki miały niczym wspomnienia wojny domowej rozdzierać duszę wspominających. Historia powstania pomnika jest ciekawa, bowiem pomnik powstał na zamówienie ówczesnych władz PRL dla tzw. "utrwalaczy" władzy ludowej. Niestety pomnik nie śpiewał, podobno zaginęły piszczałki, które miały być na nim już zamontowane. 

Przełom Dunajca

Tę górę można też zdobyć wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym od strony wsi Kluszkowce. Czeka tu na nas góralska gospoda, a stada pasących się i wszędobylskich teraz owiec, nieodzownie nam uświadamiają, że jesteśmy gdzieś na Podhalu lub tuż obok. Niech nie przerazi nas smoczyca na jaju - rzeźba, ale to nawiązanie do legendy mówiącej, że mieszkający tu smok był nomen omen synem smoka wawelskiego. Dużą atrakcją dla milusińskich będzie niewątpliwie zjeżdżalnia alpine coaster. Mają tu dwuosobowe pojazdy, które poruszaja się po umocowanych na metr nad ziemią szynach to ekscytujący zjazd kolejką z prędkością ok 35 km/godz. Długość trasy to 1000 m., średnie nachylenie zjazdu wynosi 12%, zaś różnica poziomów wynosi 84 m.Zjeżdżalnia dysponuje 44 wózkami, z których każdy wyposażony jest w:

 

  •  pełne oparcie,
  •  profilowane siedziska dla dwóch osób,
  •  pasy bezpieczeństwa identyczne jak w samochodach,
  •  hamulce odśrodkowe ograniczające prędkość do ok. 40 km/h,
  •  hamulec ręczny dający możliwość regulowania prędkości. Baczmy jednak by wszystko odbywało się bezpiecznie, stosując się do reguł. 
Na zboczach góry Wdżar powstał prawdziwy Park Rowerowy, który zawiera: 
  • trasę zjazdową downhill, 
  • trasę freerideową, 
  • slopestyle, pumptrack, 
  • trasę do dual slalomu, i gdzie swoje boje toczyć będą o laur najsprawniejszego rowerzysty uczestnicy bieżącego Joy Ride Festival.

Po znojnym dniu, pelnym atrakcji, wrażeń, trzeba gdzieś zasiąść, by pokrzepić zdrożone ciało. Idealnymi do tego miejscami są: zbudowana z bali drewnianych stylowa Gospoda "POD ŚPIĄCYM WULKANEM" ,a na szczycie Wdżar znajduje się Karczma "BACÓWKA WDZOR", w której serwowane jest też piwo, zakąski oraz inne specjały - także smacznej kuchni regionalnej. W pobliżu Mini ZOO a tu do Państwa dyspozycji "STRUSIA KOLIBA", w której specjalnością są dania z grilla, dla zmarzniętych, przemoczonych lub po prostu zdrożonych wędrowców polecamy piwo i wino grzane, oraz herbatę góralską.

Widok z góry Wdżar

Jest też Zbiornik Czorsztyński, które to jezioro to istny raj wędkarski i nazywane bywa również góralskim morzem.Trudno się temu dziwić, ponieważ jego powierzchnia przy średnim piętrzeniu jest bliska 14 km2, a jego największe głębiny osiągają 35, a bywa, że i 40 metrów. Przede wszystkim jest to największe jeziorowe łowisko ryb łososiowatych. Można tu trafić na głowacicę, a także troć jeziorową, pstrąga potokowego, tęczka, a także na lipień - w obu cofkach -dunajeckiej i białczańskiej. Pełno tu szczupaków i okoni. Żyją tu także płocie, liny, leszcze, karasie. Od wymieniania gatunków może rozboleć głowa. Znajdziemy tu również: brzany, klenie, jelce i świnki. 

 

O tym jak dojechać w opisywane miejsca i skutecznie ominąć zakopiankę informujemy pod linkami:

Polecamy też lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.


 

opracowano w opraciu o materiały MSIT,czorsztyn-ski.com.pl, szczawnica.pl.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,
Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...

Warto przeczytać

E-kartki góry