IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Na Podhale nową zakopianką

2015-05-13 //Wstecz
Na Podhale nową zakopiankąPowoli bo powoli ale systematycznie "zakopianka" zmienia swoje oblicze. Coraz więcej odcinków z nową nawierzchnią i okalającą ją infrastrukturą. Nieuniknione są w takich sytuacjach utrudnienia drogowe.


Na zakopiance między Szaflarami a Białym Dunajcem trwa układanie ostatniej warstwy nowego asfaltu. Liczmy się z utrudnieniami na drodze, gdyż drogowcy na czas tych prac zamknęli całkowicie ruch na tym newralgicznym odcinku drogi.- Prace potrwają do piątku , tak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Co to oznacza? A mianowicie to, że normalnie - bez wyznaczonych na tę okoliczność objazdów pojedziemy zakopianką dopiero w najbliższą sobotę. Bieżący remont objął odcinek 5,7 km - od Bańskiej Niżnej do Białego Dunajca. Na blokadę drogi natkniemy już w Szaflarach, gdy jedziemy w stronę Zakopanego. Na pocieszenie GDDKiA informuje, że droga jest całkowicie wyłączona z ruchu w godzinach od 8 rano do 20 wieczorem. W ramach objazdów samochody kierowane są na tzw. starą zakopianką przez centrum wsi Szaflary i Biały Dunajec.

Zakopianka

Prace polegają też na frezowaniu nawierzchni, co wymusza ruch wahadłowy, na początek od strony Nowego Targu. W miarę postępu prac na drodze utrudnienia będą się przesuwały w stronę miejscowości Biały Dunajec.


Jakie są dalsze zamierzenia? GDDKiA informuje, że już w przyszłym roku rozpocząć się ma z kolei przebudowa skrzyżowania w Poroninie. Niezbędny będzie zastępczy most. Tzw. węzeł tatrzański od lat w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, gdy na Podhale zmierza nieustający sznur samochodów jest zmorą kierowców. Zazwyczaj korki w tym miejscu sięgają kilku kilometrów. Ta z racji swojego newralgicznego usytuowania powoduje, że krzyżówka ta w okresie wzmożonych wyjazdów, np. podczas weekendów górach blokuje nie tylko dojazd do stolicy Tatr, ale również drogę w kierunku Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka. Cała inwestycja powinna się zakończyć w półtora roku do dwóch lat. Warto zapoznać się z mapą zastępczych dróg dojazdowych do Zakopanego i w ogóle na Podhale. Im wcześniej opanujemy położenie dróg alternatywnych, tym łatwiej nam przyjdzie pokonać te utrudnienia. Jak zapewnia GDDKiA , jeżeli tylko nie wystąpią przeszkody geologiczne, w początkach 2017 r. powinniśmy już jeździć Zakopianką w zupełnie innych warunkach .


Dobra wiadomością jest też fakt, że istnieje duże zainteresowanie wśród firm budową tunelu w ciągu S7 pomiędzy Naprawą i Skomielną Białą. Z wnioskami do GDDKiA wystąpiło 20 chętnych, głównie konsorcja dwóch i więcej firm. Wiele firm jest z Włoch i Hiszpanii, ale także po raz pierwszy są Szwajcarzy czy egzotyczna na naszym rynku firma z Korei Południowej. Odnotowano też dwie firmy z Turcji i dwie z Ukrainy. Na szanse udziału w przetargu ma tylko połowa z nich, która będzie zaproszona do składania ofert do II etapu przetargu ograniczonego, po weryfikacji dostarczonych dokumentów.


Do 5 marca 2015 r. był czas, by składać oferty na budowę drogi ekspresowej S7 Kraków - Rabka Zdrój na odcinku Naprawa – Skomielna Biała, wraz z budową ponad 2 km tunelu pod Małym Luboniem.


Ten odcinek drogi będzie inny, niż pozostałe, gdyż w ramach inwestycji wybudować trzeba tunel o długości ok.3,0 km. W nazewnictwie drogowców wygląda to tak, że będzie on dwukomorowym tunelem o długości ok. 2,06 km, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym. Projekt przewiduje ponadto do wykonania m.in. : wzmocnienia podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich oraz zapewnienie stateczności nasypów i skarp, zabezpieczenia skarp głębokich wykopów oraz przebudowa i budowa dróg dojazdowych do obsługi terenu przyległego.

 

Na końcowy efekt przyjdzie nam poczekać 54 miesiące od daty zawarcia umowy, z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy, z uwzględnieniem miesięcy zimowych.


O tym jak skutecznie ominąć zakopiankę informujemy pod linkami:

Polecamy też lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.


Źródło: www.gddkia.gov.pl
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Restauracje

Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,

Warto przeczytać

E-kartki góry