IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Na Podhalu pierwsze takie wydarzenie

2015-05-08 //Wstecz
Na Podhalu pierwsze takie wydarzenieZbliża się transmisja koncertu Filharmoników Berlińskich i będzie to pierwsze takie przedsięwzięcie w Zakopanem i na Podhalu. Na życzenie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" ponawiamy informację o tym wyjątkowo ciekawym wydarzeniu.

 

Transmisje live koncertów, przedstawień operowych, baletowych itp. z najlepszych scen świata mają umożliwić mieszkańcom, turystom a zwłaszcza młodzieży, kontakt z wybitnymi działami muzycznymi w najlepszym mistrzowskim wykonaniu. Pozwolić poczuć smak sztuki przez wielkie S.


Według zapewnień organizatora, będzie to absolutna nowość w Zakopanem i naszym regionie. Takie transmisje w swojej ofercie mają jedynie kina w największych polskich miastach, a najbliżej w Krakowie i Katowicach. To dotąd dla mieszkańców Podhala i Zakopanego wiązało się z koniecznością dojazdu. Kino „Sokół” już teraz pełni w Zakopanem dla całego regionu funkcję kulturalnego centrum i skupia wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń i koncertów. Mamy nadzieję , że funkcja ta będzie w najbliższym czasie rozwijana i wzbogacana w związku zapowiadana planowaną modernizacją obiektu i rozpoczęciem przy udziale Miast i Biura Promocji inwestycji przebudowy dawnej strażnicy i utworzenia Centrum Edukacyjno-Sportowo-Kulturalnego z prawdziwego zdarzenia. Już dziś widać, że są możliwości, by odpowiedzieć na różne potrzeby kulturalne i rekreacyjne.

Zdjęcie sali kina Sokół w Zakopanem (zdjęcie ze zbiorów Kina Sokół)

Jak już informowaliśmy, transmitowany na żywo w dniu 10 maja koncert Filharmoników Berlińskich składać się będzie z popularnych dzieł kompozytorów urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Ich twórczość w dużej mierze ukształtował XX-wieczny repertuar symfoniczny, a także teatr muzyczny minionego stulecia.

Koncert poprowadzi gościnnie Mariss Jansons, dyrygent pochodzący z muzycznej rodziny (jego ojciec także był dyrygentem). Artysta studiował w Leningradzie, tam zadebiutował jako kapelmistrz.

 • Od 1973 roku koncertuje z najważniejszymi orkiestrami świata. W II Koncercie skrzypcowym Szostakowicza jako solista wystąpi niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann. Uważany kiedyś za cudowne dziecko (rozpoczął naukę gry w wieku 5 lat, pierwszy koncert z orkiestrą zagrał mając 10 lat), dziś 50-letni artysta należy do ścisłej światowej czołówki. 

 

Poza Zakopanem koncert transmitowany będzie  oprócz licznych kin w Niemczech, do Austrii i Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. 

Transmisja do kin rozpocznie się o 19.30, a oprócz samego koncertu jak zwykle zawierać będzie ciekawe wstępy informacyjne o wykonywanych dziełach i artystach oraz rzut oka za kulisy pracy Filharmoników Berlińskich.

Przed koncertem o godz. 19.00 odbędzie się krótka prezentacja możliwości transmisji live różnych wydarzeń w kinie „Sokół”. Będzie na co popatrzeć i co posłuchać.

PROGRAM 

Mariss Jansons

 

 • Filharmonicy Berlińscy
 • Mariss Jansons– dyrygent
 • Frank Peter Zimmermann– skrzypce 

Béla BartókMuzyka na smyczki, perkusję i celestę

 

 1. część I – Andante tranquillo
 2. część II – Allegro
 3. część III – Adagio
 4. część IV – Allegro molto 

czas trwania ok. 25 minut

 

 • Dmitrij SzostakowiczII Koncert skrzypcowy cis-moll 

 

 1. część I – Moderato
 2. część II – Adagio
 3. finał Allegro 

czas trwania ok. 30 minut

 

 • Maurice RavelII suita z baletu „Dafnis i Chloe” 

 

 1. Części: Świt (Lever du jour) – Pantomima – Taniec ogólny (Danse générale) 

czas trwania ok. 20 minut

Na prośbę Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, które 10 maja 2015r. o godz. 19.00 zaprasza do Kina „Sokół” na bezpośrednią transmisję koncertu Filharmoników Berlińskich, informujemy ponownie, że w związku z dużym zainteresowaniem tym wydarzeniem udostępniono do sprzedaży dodatkowa pulę biletów w cenie 30 zł.

Szerzej o tym wydarzeniu w artykule pod linkiem - http://www.otopodhale.pl/n/1204/pierwsza-taka-transmisja-live-w-zakopanem-i-na-podhalu


 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu


 

Opracowano na podstawie informacji nadesłanych przez Dh. Anna Karpiel-Semberecka - Sekretarz TG "Sokół" Gniazdo w Zakopanem.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

U GazdyU Gazdy
Nowy Targ / Nocleg
Noclegi Gazdy to nowoczesny obiekt położony w zacisznym zakątku Nowego Targu
Pensjonat DanutaPensjonat Danuta
Biały Dunajec / Nocleg
Naszym gościom oferujemy pobyt w komfortowych pokojach 1, 2, 3 i 4-o osobowy
Pensjonat RenesansPensjonat Renesans
Zakopane / Nocleg
Zakopiańska gościnność oraz ciepła i przytulna atmosfera.
Restauracje

Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Zajazd FurmańskiZajazd Furmański
Zakopane / Restauracja
Nasza restauracja to idealne miejsce dla miłośników znakomitej kuchni
Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz

Warto przeczytać

E-kartki góry