IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górski i leśny raj

2015-05-04 //Wstecz
Górski i leśny rajZ dala od codziennego zgiełku, blisko pienińskiej przyrody dla turystów kochających aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Pośród pięknych górskich lasów i szerokiej toni spiętrzonego zaporą Dunajca.

Ileż to razy przechodząc,czy przejeżdżając obok nie mamy świadomości, co kryje się za wysokim płotem, murem, za wałem przeciwpowodziowym, skarpą, czy ścianą gęstego lasu za wzniesieniem. Wiele razy przemierzamy nasz kraj coraz liczniejszymi autostradami, oddzieleni jednak ekranami akustycznymi od tego co naprawdę piękne i tajemnicze. Za to niezmiennie nasz podziw wzbudza to, co zobaczymy w trakcie wakacyjnych wyjazdów sięgających poza granice naszego kraju. Zasypujemy siebie, rodzinę, znajomych setkami zdjęć na tle majestatycznych budowli, udowadniając gdzie to byliśmy, czego to nie widzieliśmy. Nie mamy przy tym najczęściej większej świadomości o tym co nas otacza, pomijamy wstydliwym milczeniem nasze otoczenie i nie doceniamy to, co ma do zaoferowania nasz kraj. 

Nad Jeziorem Czorsztyńskim

A Polska jest przecież wyjątkowa i pod wieloma względami nie ustępuje a nawet przewyższa w wielu rankingach zagraniczne atrakcje turystyczne. Dla wielu jednak na szczęście nadal atrakcyjna jest nie tylko na wakacyjne wojaże ale i na weekendowe wycieczki, bowiem warto poznawać uroki kraju leżącego pomiędzy morzem a górami, w otoczeniu pięknych lasów i pośród urokliwych rzek. To właśnie tu są prawdziwe tysiącletnie bory i niezliczona ilość zabytków. Takim ciągle nieodkrytym zakątkiem Polski jest Podhale, które dla wielu kojarzy się tylko z Krupówkami, Giewontem i Morskim Okiem. Nadal, pomimo dalekosiężnych akcji propagandowych śmiało możemy zacytować nasze dobre,bo polskie przysłowie- "Cudze chwalicie, swego nie znacie". 

Spisz

Nasz podziw budzą zamki na Loarą, majestatyczne piramidy w Gizie, Luwr i Wersal w Paryżu, Coloseum w Rzymie. Wydeptywanie tradycyjnych szlaków wiodących wzdłuż i wszerz naszego kraju czyni, że powiedzenie to jakże trafne jest w przypadku naszego kraju. Świadczy też o zaskakująco niskiej świadomości Polaków, o tym co kryje ich kraj. Najdziwniejsze w tym jest to, że jeśli chodzi o zagranicznego turystę, to w większości przypadków wie on czego szuka. Wie nie tylko o Wawelu ale i o jego mniejszym odpowiedniku w Suchej Beskidzkiej. 

Mały Wawel w Suchej Beskidzkiej

Zna też lokalizację zamku w Malborku ale i dociera do zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podziwia kościół Mariacki w Krakowie, ale i z zaciekawieniem przemierza podhalański szlak architektury drewnianej. 

Mapa

Wraz ze zmianą w obyczajowości, zmienia się i styl podróżowania i zwiedzania. Szkoły organizując wycieczki, wybierają miejsca gdzie pogodzą i potrzebę zwiedzania, bo inaczej wyjazd jest niemożliwy, ale i więcej czasu poświęcają na odwiedzanie hipermarketów, bo żądanie małoletnich turystów jest oczywiste. Napawa jednak dużym optymizmem widok wędrujących po szlakach turystycznych, w tym Podhala, młodych ludzi, którzy objuczeni plecakami dążą ku swojemu celowi. Pełne sale schronisk turystycznych, wesoły gwar młodych głosów, to dobry prognostyk na przyszłość. Jest nadzieja, że swoje pasje przekażą swoim dzieciom.

Na schronisku

By unikać tłumów na pospolitych i oklepanych trasach wycieczkowych, i nie uczestniczyć w pogoni tłumu za samym sobą, bo weekend majowy w górach często zamienia się w gonitwę rodem z Pampeluny, tyle, że bez żądnych ludzkiej krwi byków, to dla nielicznych jeszcze ale zawsze ciekawych czegoś innego istnieje jednak wybór. Jest nim Spisz. 

Na Spiszu

To teren wyjątkowy nie tylko w skali naszego kraju. Stąd od Trzech Koron po Lubań króluje turystyka w jej czystym wymiarze. Ze szczytów i grzbietowych polan rozlokowanych na pięknych o każdej porze roku Pienin, rozpościera się niezwykły widok na ciekawe krajobrazy. 

Widok na Zamek w Niedzicy

To miejsce dla tych , którzy lubią wypoczywać blisko przyrody, z dala od codziennego zgiełku. Górski krajobraz i leśny raj jakim jest Podhale i jego sąsiednie regiony-Orawa i Spisz, to oazy prawdziwej turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarskiej oraz z gatunku sportów wodnych. Leżące nieco na uboczu utartych szlaków a prowadzących do Kuźnic, Morskiego Oka, Gubałówki, Kasprowego Wierchu nie mniej atrakcyjne są te, które przez bardzo wielu nie zostały jeszcze odkryte lub zapomniane. Te omijane lub wstydliwie zapomniane leżą np. na polskim Spiszu i nadal czekają na swoich odkrywców. 

Nad Jeziorem Czorsztyńskim

Skoro o tym regionie mowa. Polski Spisz jest niewielką częścią całości, bowiem to tylko 5% jego obszaru. Położony jest w dorzeczu Dunajca i górnego Popradu oraz górnego Hornadu. Nazwa Spisz wzięła się od węgierskich źródeł regionu i znaczy „jest piękny- szebb ez”. Przez wieki krzyżowały się tu wpływy polskie, węgierskie, wołoskie, romskie i niemieckie oraz żydowskie. Ta mieszanka kulturowa stworzyła swoistą odrębność w architekturze i strojach, zabytkach kultury duchowej i materialnej. N turystów czekają m.in.:  

  • Krościenko n/Dunajcem, 
  • Tylmanowa, 
  • Grywałd, 
  • Sromowce Wyżne, 
  • Czorsztyn, 
  • Niedzica, 
  • Krośnica.
Pobyt nad Jeziorem Czorsztyńskim doskonale udowadnia, że w górach można również aktywnie uprawiać sporty wodne. Są tu i statki białej floty ale i gondole, którymi można wybrać się na przejażdżkę po całym jeziorze, pływać pomiędzy dwoma rywalizującymi kiedyś a teraz majestatycznie górującymi nad okolicą zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. 

Gondola na Jeziorze Czorsztyńskim

W tym Czorsztyńskim rządził i dowodził załogą sam słynny Zawisza Czarny. Przeprawa z jednego brzegu na drugi nie stanowi żadnego kłopotu. Wsiadając na Halnego lub Harnasia, możemy dotrzeć bez problemu na sąsiedni brzeg, by po spacerze po okolicy dotrzeć do wsi Czorsztyn a stamtąd przekroczyć bramę Pienińskiego Parku Narodowego i wniknąć w jego wnętrze. 

Czorsztyn

Stąd pójdziemy na Trzy Korony ale i na Lubań. A wszystko to w otoczeniu pięknej pienińskiej przyrody, której ciekawe elementy obejrzeć można w ciekawej ekspozycji Muzeum Pienińskiego w Czorsztynie. Stąd dotrzemy i do Krościenka n/Dunajcem, Szczawnicy, Niedzicy i wielu innych miejsc i miejscowości, które zadziwią nas i zachwyca.

Region Pienin, Spiszu przybliży nam lektura artykułów: 

 

 Poczytaj też nasze artykuły o Podhalu, Orawie, Spiszu a znajdziesz tam bogato ilustrowaną ofertę turystyczną

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 


 

Opracował Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
Restauracje

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Restauracja WiniarscyRestauracja Winiarscy
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja Gazdowo KuźniaRestauracja Gazdowo Kuźnia
Zakopane / Restauracja
Karczma znajduje się w jednym z najstarszych budynków Zakopanego.

Warto przeczytać

E-kartki góry