IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Perła Pienin - zatopinona wokół gór Szczawnica

2015-04-16 //Wstecz
Perła Pienin - zatopinona wokół gór SzczawnicaTa perła Pienin jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XVI wieku


Rozlokowała się pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami, blisko sławnego na całą Europę pienińskiego przełomu Dunajca. Swoje istnienie datuje od co najmniej XV w., a jej wody mineralne znano już w XVI stuleciu, to jednak swoją karierę jako uzdrowiska zaczęła od 1839r. Jej walory dostrzegł ale i udostępnił szerszemu kręgowi osób Józef Szalay, pochodzący z węgierskiej zamożnej rodziny właścicieli. To z jego inicjatywy powstały pierwsze łazienki zdrojowe (zakład kąpielowy), pawilony przy źródłach mineralnych oraz liczne, najczęściej drewniane, pensjonaty i wille. Szalay nakazał również powiększyć park Zdrojowy i zadbał oto, by uzdrowisko odwiedzały i reklamowały takie sławy balneologii jak choćby Józef Dietl- twórca uzdrowiska w Rabce.

Szczawnica

Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają mieszkańcy miasta oraz kuracjusze z niemalże całego świata. Swoją oryginalną nazwę miasteczko to wzięło od wód zwanych szczawami. Jej najstarsza dzielnica Szczawnicy, ukryta w niewielkiej bocznej dolince, zachwyca kameralną atmosferą. Tu trudno się nudzić: liczne atrakcje w okolicy oraz różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku zarówno latem, jak i zimą to atuty tego uzdrowiska

.Szczawnica

To wspaniałe miejsce zarówno na weekend w góry-Pieniny, ale i na dłuższe pobyty. Uzdrowisko Szczawnica to miejsce nie tylko dla kuracjuszy, na których czekają Sanatoria Uzdrowiskowe i Zakład Przyrodoleczniczy z ofertą 42 rodzajów zabiegów, ale także miejsce dla lubiących aktywny tryb spędzania czasu, rodzin z dziećmi czy pragnących połączyć pracę z wypoczynkiem.

Szczawnica

Co czyni, że Szczawnica jest tak atrakcyjnym miejscem na każdy rodzaj wypoczynku? Jej górskie, leśne drogi, tak charakterystyczne w Beskidzie Sądeckim, to wymarzone trasy do jazdy na rowerach górskich. Wyznaczono tu liczne szlaki pieszo-rowerowe, którymi wydostać się można nawet na Prehybę. To położenie pośród gór sprawia, że Szczawnica jest doskonałym miejscem zarówno na wypoczynek letni, jak i zimowy. Czyste powietrze, wody i gleba sprawiają, że żyje ale i odpoczywa się tu niezwykle miło. Zimą dla aktywnych miłośników sportów narciarskich dostępny jest wyciąg krzesełkowy na Palenicę wraz z mniejszymi orczykowymi na szczycie oraz dwoma długimi nartostradami, co zapewnia dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Mniejszy wyciąg znajduje się także w Jaworkach, a dodatkowo w oddalonej o 22 km od Szczawnicy wsi Kluszkowce na gości czekają nowoczesne wyciągi i trasy ośrodka Czorsztyn-ski na górze Wdżar (767 m n.p.m.). Miłośnicy skituringu mogą skorzystać ze szlaków narciarskich w Beskidzie Sądeckim lub przemierzać odkryte przestrzenie grzbietów Małych Pienin. Latem, to niezliczona ilość wytyczonych i oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych, których pokonywanie poza walorami czysto sportowymi, to niezapomniane atrakcje wizualne.

Kluszkowce-widok na Pieniny

Ośrodkiem starej części uzdrowiska jest plac Dietla, wokół którego stoją XIX-wieczne budynki uzdrowiskowe, m.in. wille Szwajcarka i Holenderka oraz okazały gmach zwany "Pałacem". Pierwsze piętro tego oryginalnego drewnianego budynku z tarasem i małą wieżyczką zajmuje Muzeum Pienińskie. Prezentowane są w nim ciekawe eksponaty, m.in. ubiory i zdjęcia obrazujące życie górali pienińskich w dawnych wiekach. Można tam również zobaczyć wystawy o tematyce historycznej, poświęcone dziejom uzdrowiska i regionu. 

Szczawnica

Istotnym elementem Uzdrowiska i zarazem jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji, jest Pijalnia Wód Mineralnych, usytuowana na historycznym Placu Dietla, gdzie do dyspozycji gości są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Swe istnienie uzdrowisko w Szczawnicy zawdzięcza źródłom wód mineralnych, które wypłukują ze skał cenne minerały. Dominują tu szczawy alkaliczno-słone z zawartością bromu i jodu.

Podążając w kierunku parku Dolnego, mijamy wznoszący się na górce neogotycki kościół św. Wojciecha z 1892 r., zaś w parku Górnym powyżej placu Dietla trafimy na kolejne piękne drewniane wille: Brat i Siostra, a także na kaplicę Szalayów. Spacerując po Szczawnicy, warto przyjrzeć się kolorowym, drewnianym tablicom ozdabiającym niektóre domy i pensjonaty. Są one nazywane godłami Szalayowskimi (z inicjatywy Józefa Szalaya w ten sposób oznaczano domy z pokojami dla kuracjuszy jeszcze przed wprowadzeniem nazw ulic i numeracji domów). Współcześnie, dzięki renowacji starych i rekonstrukcji 77 innych tablic, udało się stworzyć oryginalny Szlak godeł Szalayowskich, którym można spacerować po mieście. Okolice Szczawnicy słyną z oryginalnych krajobrazów górskich, gdyż z jednej strony miasta wznoszą się dzikie, zalesione grzbiety Beskidu Sądeckiego, z przeciwnej Małe Pieniny, słynące z górskich łąk, na których wypasa się wielkie stada owiec.Niedaleko, zaraz za Dunajcem, białe ściany skalne znaczą niewysokie, lecz śmiałe kształty szczytów Pienin Właściwych.

Szczawnica

Poza walorami leczniczymi Uzdrowisko oferuje wiele atrakcji kulturalnych oraz turystycznych, których dopełnieniem jest bogata oferta noclegowa i gastronomiczna. Jedną z największych atrakcji kulturalnych Szczawnicy jest Dworek Gościnny odbudowany od podstaw przez spółkę Thermaleo i oddany do ponownego użytku w 2011 roku. Historia tego miejsca jest atrakcją samą w sobie, jednakże to nie to przyciąga najbardziej. To tutaj ponownie tętni życie kulturalne i artystyczne Pienin. 

Szczawnica

Odbywają się w nim konferencje i kongresy, koncerty, sztuki teatralne, bale oraz imprezy. Dzięki stylowym i eleganckim wnętrzom w stylu art deco każdy poczuje się w tym miejscu, tak jakby cofnął się do innej epoki. Ponadto, dla osób ceniących sobie klimat oraz klubową atmosferę, Dworek Gościnny oferuje Jazz Bar – miejsce, w którym można zatopić się w dźwiękach muzyki i zachwycać kunsztem najlepszych jazzmanów oraz muzyków, jak również delektować się przysmakami szefa kuchni. 

Szczawnica

Ośrodkiem starej części uzdrowiska jest plac Dietla, wokół którego stoją XIX-wieczne budynki uzdrowiskowe, m.in. wille Szwajcarka i Holenderka oraz okazały gmach zwany "Pałacem". Pierwsze piętro tego oryginalnego drewnianego budynku z tarasem i małą wieżyczką zajmuje Muzeum Pienińskie. Prezentowane są w nim ciekawe eksponaty, m.in. ubiory i zdjęcia obrazujące życie górali pienińskich w dawnych wiekach. Można tam również zobaczyć wystawy o tematyce historycznej, poświęcone dziejom uzdrowiska i regionu. 

Kolejną propozycją dla gości kurortu jest Kawiarnia Café Helenka. Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla, jest idealnym miejscem na spotkanie z przyjaciółmi, biznesowy lunch czy też popołudniową kawę. Wnętrza Café Helenka urządzone zostały z niezwykłą elegancją i starannością o każdy detal. Café Helenka słynie przede wszystkim z międzynarodowego menu przeplatanego nutą francuskiego smaku oraz szerokiego wyboru aromatycznych kaw, różnorodnych herbat, wyśmienitych deserów czy też wykwintnych koktajli.

Cafe Helenka -widok z tarasu

Podążając wkierunku parku Dolnego, mijamy wznoszący się na górce neogotycki kościół św. Wojciecha z 1892 r., zaś w parku Górnym powyżej placu Dietla trafimy na kolejne piękne drewniane wille: Brat i Siostra, a także na kaplicę Szalayów. Przechadzając się po Szczawnicy, warto przyjrzeć się kolorowym, drewnianym tablicom ozdabiającym niektóre domy i pensjonaty. Są one nazywane godłami Szalayowskimi (z inicjatywy Józefa Szalaya w ten sposób oznaczano domy z pokojami dla kuracjuszy jeszcze przed wprowadzeniem nazw ulic i numeracji domów). Współcześnie, dzięki renowacji starych i rekonstrukcji 77 innych tablic, udało się stworzyć oryginalny Szlak godeł Szalayowskich, którym można spacerować po mieście.

Szczawnica 

Przyjeżdżający do Szczawnicy mają do wyboru szeroką paletę bazy noclegowej. Do wyboru są Wille o różnym klimacie, stylu oraz usytuowaniu:  

  • Willa Marta – miejsce z artystyczną duszą w centrum uzdrowiska, oferujące regionalną kuchnię oraz domowe lody; 
  • Willa Danusia– kameralna zabytkowa, jodłowa willa usytuowana na wzgórzu, w centrum zadbanego ogrodu, który naturalnie odgradza ją od zgiełku miasta; 
  • Willa Temida – synonim wygody i nastroju, który podkreślony jest poprzez indywidualny charakter wnętrz. 
Ponadto dostępne są hotele o różnym standardzie, w tym pierwszy w Pieninach pięciogwiazdkowy Modrzewie Park Hotel *****. Jest on połączeniem luksusu i familijnej atmosfery. Hotel łączy najwyższe standardy usług hotelarskich z elementami regionalnego stylu. Do dyspozycji gości jest także SPA Suite. Dopełnieniem luksusu jest wyśmienita kuchnia, której szef proponuje międzynarodowe dania o subtelnym i oryginalnym smaku. 

Modrzewie Park Hotel 

Okolice Szczawnicy słyną z oryginalnych krajobrazów górskich: z jednej strony miasta wznoszą się dzikie, zalesione grzbiety Beskidu Sądeckiego, z przeciwnej Małe Pieniny, znane z górskich łąk, na których wypasa się wielkie stada owiec. Niedaleko, zaraz za Dunajcem, białe ściany skalne znaczą niewysokie, lecz śmiałe kształty szczytów Pienin Właściwych. 

Pieniny

Lubiący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z takich atrakcji jak stadnina koni RAJD, która oferuje rajdy, przejażdżki konne i spacery, a zimą - kuligi z pochodniami. W stadninie odbywają się również spotkania integracyjne oraz imprezy okolicznościowe w dostępnej przez cały. Ponadto Szczawnica to raj dla miłośników wycieczek górskich, sportów wodnych oraz amatorów białego szaleństwa, i nie tylko. W uzdrowisku Szczawnica każdy znajdzie coś dla siebie. 

Liczne kawiarenki, bary, restauracje, wyremontowane schronisko PTTK Sokolica oraz mnogość ofert dla chętnych na skorzystanie z jednodniowych wycieczek oferowanych przez miejscowe biura podróży, których trasa wiedzie do najciekawszych zakątków Podhala i nie tylko a nade wszystko możliwość indywidualnego skomponowania trasy wycieczkowej, bo i Czerwony Klasztor, i Niedzica, i zapora w Czorsztynie, i deptak wzdłuż Grajcarka no i Trzy Korony, Sokolica oraz całe pasmo Pienin z Jaworkami, i przełom Dunajca, to tylko malutki przykład tego, że Szczawnica oferuje i rekreację ale i strawę duchową przy wspaniałej lokalnej gastronomii. 

Statek Harnaś na Jeziorze Czorsztyńskim

Dojazd do Szczawnicy zapewnia droga powiatowa łącząca Szczawnicę z Krościenkiem.

Przez Krościenko zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Szczawnicy przebiega droga wojewódzka Nowy Targ - Krościenko - Łącko - Nowy Sącz, dzięki której Szczawnica zapewnione ma połączenia drogowe z głównymi węzłami komunikacyjnymi na obszarze województwa. Mini Busy - kursują na popularnych trasach do 

 

Na terenie miasta wyznaczonych jest kilka miejsc postojowych Busów np. naprzeciw domu towarowego HALKA, na parkingu w Pieninach, na al. Parkowej.

Szczawnica

Szczawnica szczególnie piękna jest na wiosnę i latem, gdy wybujałe formy roślinne, które dominują na obszarze całego miasta wręcz zalewają zielenią całą miejską przestrzeń. 

Kilka ciekawych  imprez odbywających się w Pieninach w początkowym okresie wiosny w górach, znajdziecie Państwo w naszym kalendarium, a tam;

Zachęcamy też do zapoznania się z zawartością portalu otopodhale.pl:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  

Zebrał i opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Góralski RajHotel Góralski Raj
Nowy Targ / Nocleg
Hotel został wybudowany w 2004 roku w wysuniętym na północ zakątku Nowego Ta
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!

Warto przeczytać

E-kartki góry