IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kierunek Łomnica!

2015-04-15 //Wstecz
Kierunek Łomnica!Jeżeli brakuje wam pomysłu na kolejną wyprawę, polecamy odkrycie pięknych widoków ze szczytu w Łomnicy. Tatrzańska Łomnica jest znana ze sportów zimowych ale również latem stanowi atrakcję dla turystów, dlatego nawet najbardziej wymagający będą usatysfakcjonowani. Zapraszamy na krótki opis z wycieczki na Łomnicę.
 
Dojeżdżamy do Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji. Tam kierujemy się do stacji początkowej kolejki gondolowej na Skalnate Pleso. Kupujemy bilety od razu również na szczyt Łomnicy. Zaraz przy wejściu wsiadamy do czteroosobowej gondolki i pniemy się w górę. Po drodze mijamy przystanek „START” znajdujący się na wysokości 1158 m ale nie wysiadamy bo to przystanek dla narciarzy lecz pniemy się dzielnie w górę. Trzęsie trochę wagonikami bo silnie dmucha. Dojeżdżamy do Skalnatego Plesa gdzie znajduje się budynek Skalnatej Chaty na wysokości 1725 m npm otwartej przez cały rok. Tutaj mamy trochę czasu, więc idziemy nad Staw Łomnicki. Jest on niewielki i przechodzi się go dookoła w niecałe pół godziny. Leży on na wysokości 1751 m npm a wypływa z niego Skalnaty Potok.

 
 
Powyżej stawu, na zboczu Huncowskiego Szczytu (1783 m), działa Obserwatorium astronomiczne przy Łomnickim Stawie. Kierujemy się do wejścia do kolejki na sam szczyt Łomnicy, położonej na wysokości 2634 m, którą to niegdyś uważano za najwyższy szczyt Tatr. Jest jednak o 20 metrów niższa od Króla Tatr-Gerlacha, który mierzy 2654m. Pniemy się kolejką w górę, w pewnym momencie zupełnie pionowo. Po prawej stronie Łomnicy widzimy Kieżmarski Szczyt (2556). Kiedy jesteśmy już na szczycie i wychodzimy na taras-nogi uginają się pode mną… Nie tyle z lęku wysokości- bo ten natychmiast opanowuję ale z wrażenia jakie pozostaje po rozejrzeniu się dookoła! Przed nami z boku Durny Szczyt (2621), Baranie Rogi (2526), Lodowy Szczyt (2627), i dalej na wprost mur skalny złożony z najwyższych szczytów Tatr Słowackich: Gerlacha (2654), Rysów (2503), Wysokiej (2547), Ganka (2462)… Wyliczać można bez końca. Pod nami zaś świecą Stawy Pięciostawiańskie Spiskie i Schronisko Teryego, zwane pieszczotliwie Terinką.

 
Widok zapierający dech w piersiach. Jest środek lata a stawy są pokryte lodem przy brzegach. Łomnica góruje nad dolinami Małej Zimnej Wody, Doliną Pięciu Stawów Spiskich, Łomnicką oraz Dziką i Miedzianą Kotliną. Po ponad godzinnym pobycie na szczycie (jakoś wyjątkowo nasza grupa kolejkowa mogła pozostać na szczycie dłużej), kierujemy się do powrotu na dół do Skalnatego Plesa, oddawszy pracownikowi kolejki tabliczkę z numerem otrzymaną przy wjeździe.


 
Od Łomnickiego Stawu można również wjechać kolejką krzesełkową na Łomnicką Przełęcz (2190)- czas przejścia to około 15 minut do punktu widokowego a dalej na piechotę zielonym szlakiem można dotrzeć na Wielką Łomnicką Basztę (2215), na którą idzie się również około 15 minut. Znajdujemy się wtedy w otoczeniu samych strzelistych szczytów! Aż nie chce się stamtąd schodzić!


 
Nie odpuszczam jednak tak łatwo i od Stawu nie zjeżdżam ponownie kolejką, tylko idę (z towarzyszami rzecz jasna) szlakiem Magistrali Tatrzańskiej w dół spod Łomnicy do Doliny Zimnej Wody przez liczne jej wodospady. Urokliwe miejsce. Po drodze mijamy Schronisko Zamkowskiego i Rainerową Chatę, skąd dochodzimy do Bilikowej Chaty położonej na wysokości 1255 a potem za chwilę do schroniska na Hrebienok. Stąd już kolejką szynową zjeżdżamy do Starego Smokowca gdzie kończy się nasza Łomnicka wyprawa. Będę ją jednak pamiętać zawsze!!!

 
Tekst i fotografie: Anna Maria Prościńska


Rozkład jazdy


Noclegi

PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Ośrodek Wczasowy STASINDAOśrodek Wczasowy STASINDA
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego w Bukowinie Tatrzańskiej grupy
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Restauracje

U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!

Warto przeczytać

E-kartki góry