IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Historia Rabczańskich Źródeł Solankowych sięga stuleci

2015-04-14 //Wstecz
Historia Rabczańskich Źródeł Solankowych sięga stuleciAby pobyt był udany a kuracje efektywne, uzdrowiska stosują wiele różnorodnych zabiegów leczniczych, nie tylko w oparciu o wody mineralne, ale też z wykorzystaniem borowiny, czyli leczniczego torfu.


Małopolska dysponuje bogatą ofertą atrakcji, które czynią z regionu cel wypraw dla wielu poszukujących różnorakiej rozrywki na każdą porę roku. Spośród przybywających na południe Polski gości są i tacy, którzy wybierają się tu z powodów zdrowotnych. Występujące u podnóża Tatr uzdrowiska oferują nie tylko wody o leczniczych właściwościach, ale nie mniejsze znaczenie ma ich mikroklimat.

Gorce na Podhalu

W kotlinie u stóp Gorców i Beskidu Wyspowego na Podhalu leży Rabka- -Zdrój. Swoją sławę zyskało za sprawą wyspecjalizowania się w kuracjach skierowanych do najmłodszych. To górskie uzdrowisko dziecięce. Leczą się tu również dorośli. Historia Rabczańskich Źródeł Solankowych znana była miejscowej ludności już od wielu stuleciu. Pierwszy dokument o ich wykorzystywaniu do celów leczniczych pochodzi od księcia Bolesława Wstydliwego z 1254 r., o którym wspomina w swej kronice XV-wieczny historyk Jan Długosz. Potwierdzenie ich dobroczynnych właściwości z medycznego punktu widzenia dało impuls do rozwoju uzdrowiska, ale nastąpiło to dopiero poprzez wykonane badanie w 1858 r. Uzyskano pewność , że są to jedne z najsilniejszych w Europie solanek jodowo-bromowych. W wyniku tak bezspornej analizy nabrano pewności co do właściwości medycznych źródeł solankowych, i dzięki inicjatywie profesora Józefa Dietla kilka lat później oficjalnie uruchomiono tu uzdrowisko. Zaowocowało to powstawaniem różnych obiektów uzdrowiskowych, założono m.in. także park Zdrojowy. Wysoką renomę leczenia chorób u dzieci Rabka zyskała już pod koniec XIX stulecia i utrzymuje ją do obecnych czasów. Lata powojenne, to również czasy, gdy Rabka była ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy.

Gorce jesienią

O wiekowej tradycji eksploatacji źródeł soli mogą świadczyć do dziś zachowane nazwy miejscowe np.: Słone, rzeka Słonka czy też Zasłone. Skrupulatni kronikarze zapisali, że dopiero w 1364r, miała miejsce lokalizacja wsi, gdzie król Kazimierz Wielki nadał niejakiemu Mikołajowi z Ujścia przywilej lokowania wsi pomiędzy rzekami Rabą, Słonką, Łętownią i Kasinką. W 1858 roku na prośbę właściciela Rabki, a był nim Julian Zubrzycki, profesor Józef Dietl przeprowadził badania, które wykazały, iż solanki rabczańskie są jednymi z najsilniejszych wód jodowo-bromowych w Europie. Julian Zubrzycki podjął się dzieła budowy uzdrowiska, oczyszczenia źródeł jak również budowę pierwszych pensjonatów o architekturze uzdrowisk szwajcarskich. Już w 1864 r. otwarte zostało uzdrowisko, a w 1887 r. pierwszy w Polsce i trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych.

Gdzieś niedaleko Rabki Zdrój

Każde z uzdrowisk ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje w tym pobyty lecznicze w tradycyjnych ośrodkach sanatoryjnych oraz w nowoczesnych centrach spa i wellness. Będąc, w którymś z małopolskich uzdrowisk, warto wybrać się na zwiedzanie okolicznych perełek architektonicznych, czy też aktywnie wypoczywać na górskich szlakach podczas pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek.


W fachowej nomenklaturze Uzdrowisko Rabka-Zdrój sklasyfikowane zostało jako odznaczające się dużym zróżnicowaniem warunków bioklimatycznych, o typie umiarkowanym i silnie bodźcowym, które położone jest w tzw. rejonie bioklimatycznym. Oznacza to, że klimat Rabki cechuje korzystny stopień nasłonecznienia i niewielką ilość odpadów, a położenie w górskiej kotlinie zapewnia osłonę od silnych wiatrów. Tak dobre warunki nasłonecznienia, przy braku nadmiernych upałów i ostrych mrozów, sprzyjają podejmowanemu tu leczeniu klimatycznemu, które co istotne może być tu i jest prowadzone przez cały rok.

Gorce

Do najważniejszych bogactw naturalnych Rabki-Zdroju należą jej wody mineralne. Medycyna wykorzystuje te silne solanki chlorkowo-sodkowo-jodkowe do kuracji kąpielowych, pitnych i wziewnych.

Te uwarunkowania powodują, że jako podstawowy profil leczenia rabczańskiego uzdrowiska przyjęto choroby: 

 

 • układu oddechowego, 
 • krążenia, 
 • niedokrwistości, 
 • choroby alergiczne, 
 • astma oskrzelowa, 
 • skaza wysiękowa, 
 • reumatyzm, cukrzyca, 
 • choroby przemiany materii, 
 • miażdżyca i nerwice.

 

Gorce

Przybywający tu w dużej liczbie kuracjusze mają do dyspozycji bogatą ofertę kulturalną i turystyczną. Osoby z chorobami układu ruchowego mogą nie opuszczając miasteczka, korzystać z jego unikalnych walorów klimatycznych, gdyż część uzdrowiskowa Rabki leży w kotlinie między gorczańskimi grzbietami. Funkcjonuje tu rozległy park Zdrojowy, który zyskał nowe atrakcje: oddane do użytku w 2009 r. tężnie solankowe oraz pijalnię wód mineralnych. To stawia Rabkę w czołówce ośrodków turystycznych Podhala. Rabka-Zdrój jako jedno z najpopularniejszych w Polsce i Europie miast uzdrowiskowych skrupulatnie wykorzystuje swoje położenie i odpowiedni klimat. Znajduje się tu wiele specjalistycznych placówek medycznych (m.in. Filia Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc), dziecięce sanatoria, szkoły sanatoryjne i otwarte zakłady służby zdrowia, w których przeprowadzane są zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Każdy, kto tego potrzebuje może zasięgnąć porady u najlepszych specjalistów w kraju. Wielu z kuracjuszy to stali bywalcy uzdrowiska. Korzystają z bogatej bazy medycznej ale i kulturalno-turystycznej.

Park Zdrojowy w Rabce Zdroju

Najstarszym zabytkiem Rabki jest umiejscowiona nad rzeką Rabą piękna, drewniana świątynia pochodząca z 1606 r. To dawny kościół św. Marii Magdaleny, dziś mieszczący zbiory Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana. W bogatej ekspozycji wyróżnia się największa wPolsce kolekcja góralskich świątków. Dzieci, które są tu bardzo mile widzianymi gośćmi mają do dyspozycji wspaniałe miejsce jakim jest Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Na jego terenie działają dwa muzea- Muzeum Orderu Uśmiechu, poświęcone historii i laureatom tego oryginalnego odznaczenia, przyznawanego przez dzieci i Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości.

Rabkoland, to miejsce gdzie dzieci zapominają o dręczących je dolegliwościach, otwarty będzie po przerwie zimowej już 25 kwietnia.

Rabkoland

Za dwa tygodnie Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland w Rabce-Zdroju ponownie otworzy swoje podwoje. W tym sezonie na gości czeka wiele występów na żywo oraz nowych atrakcji, wśród nich nowy rollercoaster – Kopalnia Złota. Podczas oficjalnego otwarcie wystąpi m.in. Teatr Magii - Czary Mary, zaprezentowane zostaną również nowe ruchome figury: Kabaret Warzyw, Papuga Gadatliwa, Hawajskie Tancerki, zespół Can Cana oraz Krasnoludy z Groty.

Miłośników techniki zainteresuje położona o przysłowiowy rzut kamieniem od Rabki Zdrój -Chabówka, która oferuje niewątpliwą atrakcję. Można tu obejrzeć stare parowozy, lokomotywy spalinowe i inne pojazdy szynowe. Mieści się tu Skansen Taboru Kolejowego, zaś w sezonie wyjeżdżają stąd turystyczne pociągi w stylu retro.

Skansen Kolejowy w Chabówce

Uzdrowisko leży na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej . Niedawno oddano do użytku pięknie odnowiony budynek stacyjny. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei cyklicznie organizuje na tym szlaku imprezy pod hasłem "Kolej na Majówkę. Parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną" . Obecnie zaprasza na 5. edycję imprezy pod tym hasłem. Bieżąca odsłona odbędzie się w niedzielę 24 maja 2015 roku. Internetowa rezerwacja biletów wystartowała w niedzielę 12 kwietnia na stronie internetowej: www.nsmk.pl. Przygotowano ciekawy program imprezy, który obejmie między innymi:- Przejazd pociągiem RETRO złożonym z lokomotywy parowej Ty42 lub OKz32 oraz odrestaurowanych wagonów. Ponadto począwszy od soboty 27 czerwca, we wszystkie weekendy wakacyjne do 30 sierpnia włącznie ( z wyjątkiem soboty i niedzieli 22 i 23 sierpnia) dostępne będą przejażdżki pociągami retro na trasie z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Kasiny Wielkiej i z powrotem. Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów liczących ponad 80 lat, to dla wszystkich podróż pełna niezapomnianych wrażeń. Bilety do nabycia tylko u obsługi pociągu bez dodatkowych opłat.

Pociąg retro na szlaku przez Podhale

Sprawni ruchowo, aktywni fizycznie z Rabki mogą udać się bądź na długą wycieczkę czerwonym szlakiem do schronisk PTTK na Maciejowej i na Starych Wierchach aż po najwyższy gorczański szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.). Przyda się tu spory zapas sił, gdyż z centrum Rabki to aż 5 godz. marszu pod górkę. Jeśli jednak poprzestaniemy na którymś z wcześniejszych schronisk, to i tak już sam spacer pięknymi grzbietami i tak jest wart polecenia. Ciekawe wycieczki z Rabki prowadzić mogą na samotne szczyty Beskidu Wyspowego, w tym na wznoszący się tuż nad uzdrowiskiem Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) z charakterystyczną wieżą przekaźnikową. Na szczyt prowadzą z Rabki trzy szlaki: zielony, niebieski iżółty. Ten ostatni jest najbardziej stromy, lecz prowadzi przez tereny rezerwatu Luboń Wielki z oryginalnymi rumowiskami skalnymi i małą jaskinią. Na wejście na szczyt przeznaczyć trzeba minimum 3,30 godz

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim.

Rabka Zdrój położona jest na wysokości 500 - 560 m n.p.m. i leży, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych- to "zakopianka" droga z Krakowa do Zakopanego oraz droga do Nowego Sącza i Bielska. Stąd do Zakopanego jest ok. 40 km, Krakowa ok. 65 km, nad Morskie Oko ok. 60 km, na Spływ Dunajcem ok. 50 km, do Nowego Targu 25 km.

Rabczańska Kotlina to atrakcyjny region naturalny w południowej Polsce. Stanowi część Beskidów Zachodnich, położona jest pomiędzy Beskidem Makowskim, Wyspowym, Gorcami i Beskidem. Jego powierzchnia to 90 km2. Kotlina Rabczańska charakteryzuje się falistą powierzchnią (500-600 m n.p.m.), rozciętą płytkimi dolinami górnej Raby i górnej Skawy.

Kotlina Rabczańska

Sąsiadujący z regionem Rabki Beskid Wyspowy, to pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich, leżące między doliną Skawy a Kotliną Sądecką. Charakteryzuje się występowaniem pojedynczych masywów górskich o dużych . Do najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego zalicza się Mogielica (1170 m n.p.m.), Jasień (1062 m n.p.m.), Ćwilin (1071 m n.p.m.), Modyń (1029 m n.p.m.). Stoki gór porośnięte lasami. Obok Rabki, są tu Mszana Dolna i Limanowa.


Nabrawszy zdrowia, poprawiwszy kondycję przebywając w Rabce miłośnicy górskich wędrówek, maja do wyboru wiele szlaków turystycznych:

 • szlak zielony : Rabka Zdrój - Potok Luboński - Luboń Wielki-długość trasy 8,5 km, różnica poziomów ok. 472m, czas wejścia ok.3.45h, zejścia ok. 3.30h,
 • szlak żółty : Rabka Zdrój - Piątkowa-długość trasy 5 km, różnica poziomów ok. 164m, czas wejścia ok.1.40h, zejścia ok. 1.10h,
 • szlak czerwony : Rabka Zdrój - Maciejowa - Bardo - Stare Wierchy - Groniki - Obidowiec - Turbacz-długość trasy 18 km, różnica poziomów ok. 825m, czas wejścia ok. 6.30h, czas zejścia ok. 5.00h,
 • szlak czerwony : Rabka Zdrój - Jordanów - Babia Góra-długość trasy 14 km, czas przejścia ok. 3.00h,
 • szlak niebieski : Rabka Zdrój - Olszówka - Poręba Wielka - Polana Hucisko - Czoło Turbacza - Hala Turbacz - Schronisko PTTK na Turbaczu długość trasy 20km, czas wejścia ok. 7.30h, zejścia ok. 5.50
 • szlak niebieski : Rabka Zdrój - Zaryte - Luboń Wielki-długość trasy 8km, czas wejścia ok. 3.30h, zejścia ok.3.20

 

Na Podhalu

Sporą popularność zdobywa działająca od niedawna wieża widokowa na Polczakówce. Stąd w pogodne dni można wybrać się na wycieczkę aby z platformy znajdującej się na wysokości ponad 25 metrów podziwiać widoki na okoliczne góry - Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy i Pasmo Babiogórskie. Na Polaczakówkę można dotrzeć na dwa sposoby. Można podjechać samochodem na parking pod wyciągiem narciarskim w Rabce-Zarytem i podejść stokiem na szczyt (wieża widokowa znajduje się nieopodal górnej stacji wyciągu – czas dojścia to ok. 20-30 minut), albo można też skorzystać z niebieskiego szlaku wiodącego ul. Słoneczną (koło szpitala), który w 30-40 minut doprowadzi nas pod samą wieżę. 


Rabka Zdrój jako uzdrowisko ale i baza wypadowa w Gorce i dalej przez Podhale, to miejsce unikalne, bowiem i młodsi, i starsi są tu na równi pełnoprawnymi turystami, dla których liczba atrakcji jest długa i atrakcyjna. Na krótki weekend w górach, czy też pobyt wakacyjny, wiosną, latem aż przez zimę - Rabka Zdrój.


 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  


 

Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnianych przez visitmałopolska.pl

Jacek Grzesiak

 


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
PENSJONAT BORUTAPENSJONAT BORUTA
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Boruta położony jest w centrum Zakopanego.
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".

Warto przeczytać

E-kartki góry