IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

W otoczeniu gór sielska kraina

2015-04-10 //Wstecz
W otoczeniu gór sielska krainaJest zasilana tlenem przez sąsiedni bujny las na górze Krzywoń, który otacza ją od południa oraz bogate w drzewostan ogrody i parki sanatoryjne wokół.

 

Można tu zadać jedno krótkie pytanie, który z parków Podhala szczyci się tytułem największego parku na terenie Małopolski?

Odpowiedź będzie brzmiała, że obecnie największym tego typu obiektem o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym w Małopolsce jest duma Podhala - jego jedno z najpiękniejszych miejsc zlokalizowane w uroczej Rabce-Zdroju, czyli Park Zdrojowy.

Rabka Zdrój

Zaczęto go zakładać ponad 110 lat temu. W początkowym okresie dominowały w nim drzewa charakterystyczne dla flory górskiej i podgórskiej– buki, świerki, modrzewie, sosny. Do dnia dzisiejszego zachowała się grupa 9 modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem, w miejsce obumierających okazów drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy prawie wszystkich drzew jakie rosną w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy oraz Azji. Obecność tak bogatego w ilość gatunków drzew sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza wiosną, latem i jesienią – różnorodnymi olejkami eterycznymi o unikalnych zapachach. 

Park Zdrojowy

Poszycie parku stanowią występujące tu m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek. Na licznie tu reprezentowanych starych drzewach schronienie znalazło wiele ptaków, a w tym:  

 • krukowatych, 
 • szpaków, 
 • lasów, 
 • kwiczołów, 
 • dzikich gołębi, 
 • sów, 
 • kukułek, 
 • sikorek, 
 • rudzików.  

Wiele radości dostarczają sympatyczne, czarne wiewiórki, które niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Chwila cierpliwości i na wyciągniętą dłoń z umieszczonym tam przysmakiem już zerka to cudowne zwierzątko, śmiało zbliżając się by pochwycić dar. Życie tętni tu całą dobę, przy odrobinie szczęścia nocą można natknąć się na spacerującego jeża lub przemykającą kunę.

W Parku Zdrojowym

Właściwy Park Zdrojowy rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla Dorosłych, obsadzona dorodnymi kasztanowcami aleja dr Jordana. Znajdują się tu: Kawiarnia Parkowa wraz z tarasem i placem zabaw dla dzieci, a w głębi tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena z zabytkową pompka –kiwajka.

Pompa w Parku Zdrojowym

Od północy krawędź parku graniczy z ul. Orkana, a po jej drugiej stronie częściowo w bocznych uliczkach usadowiły się sanatoria. Jak na prawdziwy park przystało, są tu fontanny :-jedna zwana przez rabczan nerką z kaskadą, druga z pojedyńczym gejzerem zbudowana została przed cmentarzem żołnierzy radzieckich z charakterystycznym jego symbolem - dwoma działkami, usytuowana za styku ulic Orkana i Parkowej. Oba te dwa atrakcyjne miejsca, szczególnie w gorące dni oblegane są przez dziatwę i nie tylko, a liczne stworzenia pierzaste, zażywają tu ożywczej kąpieli.

Fontanna w Parku Zdrojowym

Granicę parku od wschodniej strony wykreśla ul. Nowy Świat, a już od południa zamyka go spokojny potok Poniczanka, na którym jest również kilka uroczych kaskad wodnych. Centralna część parku to szeroka, widokowa, dwupasmowa aleja a na licznie znajdujących się tam wygodnych ławkach można spotkać wielu opalających się ludzi- to strefa słoneczna, prowadzi do placyku, przy którym w 2002 roku ustawiono pomnik Jana Pawła II, papieża – turysty. Tablica jaką tam ustawiono przedstawia tzw. szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, który tam się też rozpoczyna.

Fontanna w Parku Zdrojowym

Najdłuższa i biegnąca równolegle do ul. Orkana od szpitala kardiologicznego jest tzw. „czarna aleja”, która cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Zlokalizowane tam place zabaw posiadają boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnię gokartów dla dzieci, korty tenisowe, huśtawki i cały szereg innych atrakcji.Teren jest dla dzieci bezpieczny, gdyż jego podłoże stanowi miękka wykładzina, na wzór gąbki i zetknięcie z nią jest mało odczuwalne dla zatraconego w zabawie malca. Teren oświetlony jest zasilanymi solarnie lampami, przez co nie ma zagrożenia dla przebywających tu osób. Wesołe kolory, zapach kwitnących roślin, delikatny powiew otaczających to miejsce drzew a także dające się słyszeć ptasie trele uzupełniają obrazu tego idealnego do bezpiecznej i beztroskiej zabawy miejsca. Rodzice, opiekunowie mają do dyspozycji zadaszone tarasy, gdzie mogą w spokoju raczyć się widokiem roześmianych dzieci a także prowadzić konwersację.Obok zlokalizowany liczne trenażery do ćwiczeń fizycznych na wolnym powietrzu.

Park Zdrojowy-trenażery


Choć na części starych drzew widać już upływ czasu, to nadal troskliwa ręka administratora parku pielęgnuje i hołubi każdy jego element, by dobrze służył celowi, dla którego park powstał. Wyjątkową unikalnością tego miejsca jest jego mikroklimat, a park zawdzięcza go m.in. temu, że jest dosłownie zasilany tlenem przez sąsiednie tereny zielone i bujny las na górze Krzywoń, które otaczają go od południa oraz bogate w drzewostan ogrody i parki sanatoryjne wokół parku.
To miejsce idealne na rodzinne spacery ale również melancholijne spotkania. 

Park Zdrojowy alejka latem

W parku jest wiele bocznych, zacisznych alejek, miejsc zadaszonych z altankami o drewnianym podeści. Równo ułożone z kostki brukowej alejki wyśmienicie nadają się do spacerów również dla osób o ograniczonej swobodzie ruchów. Na licznych ławkach można spocząć, by nabrać sił a także rozkoszować się widokiem bujnej zieleni i wsłuchać się czasem w ptasi śpiew. Ten słychać szczególnie wiosną we wczesnych godzinach przedpołudniowych.

Park Zdrojowy jest wspaniałym miejscem do wypoczynku tak na wypad na weekend w góry jak i na dłuższy pobyt, dla tych wszystkich, którzy cenią sobie górskie powietrze i płaską przestrzeń wygodną do przemierzania.

Park Zdrojowy-alejka latem

Dodatkową atrakcją jest zlokalizowana w dolnym parku- trzecia już na jego terenie fontanna z charakterystycznymi słonikami, podświetlana wieczorem i jest niezwykle ciekawym uzupełnieniem tego uroczego miejsca. Zlokalizowana nieopodal muszla koncertowa na 800 osób, to miejsce festynów, zabaw, imprez plenerowych a także estrada. Miasto Rabka Zdrój wraz z Parkiem Zdrojowym od dnia 1 czerwca 1996 roku noszą zaszczytny tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Tytuł ten został Rabce przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu. 


Z Rabki już tylko krok do Chabówki, na teren skansenu kolejowego, który szczyci się i zasłużenie piękną kolekcją starych lokomotyw, wagonów etc. Usytuowany na PodhaluSkansen Taboru Kolejowego w Chabówce ma do dyspozycji najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Każdego roku skansen odwiedza rzesza ciekawych wrażeń turystów, który stanowi nie lada atrakcję turystyczną.

Zabytkowa Parowozownia w Chabówce

24 maja w swoja kolejna podróż wyrusza skład retro szlakiem kolei transwersalnej. Przejazd pociągiem retro zestawionym z parowozu serii Ty42 lub OKz32 oraz odrestaurowanych, zabytkowych wagonów pasażerskich z lat 1920 – 1962 na przepięknej trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka czyni, że jest to jedyna okazja w roku do przejażdżki takim składem.
Sam przejazd obfitował będzie w pikniki podczas postoju pociągu na stacjach:  

 1. Nowy Sącz, 
 2. Klęczany, 
 3. Męcina, 
 4. Limanowa, 
 5. Tymbark, 
 6. Dobra, 
 7. Kasina Wielka, 
 8. Mszana Dolna, 
 9. Rabka Zdrój  

 Retro pociąg na trasie 2014 rok

 • Przed odjazdem dostępne będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego,
 • pociąg do kultury i tradycji: występy muzyczne zespołów regionalnych, orkiestry, muzycy w pociągu,
 • pociąg do historii: udział grup rekonstrukcyjnych,
 • kuchnia regionalna, degustacje, poczęstunki, ponadto w ramach biletu ciepły posiłek,
 • możliwość przejazdu koleją linową na górę „Śnieżnica” (1007 m.n.p.m.) podczas postoju na stacji Kasina Wielka, dla uczestników przejazd zniżkowy,
 • loterie, konkursy, upominki dla uczestników przejazdu, przekazane przez partnerów imprezy,
 • po przyjeździe, zwiedzanie ekspozycji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

 Retro pociąg wjazd do Chabówki

Przez wakacje od 28 czerwca we wszystkie weekendy w górach -na Podhalu - Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce zaprasza na przejażdżki pociągami retro na trasie z Chabówki do Mszany Dolnej i z powrotem. Jest więc okazja na podróż 80-letnią, skoro nie załapaliśmy się na przejazd całym szlakiem w maju. To już cykliczna impreza i było na niej już i tak- http://www.otopodhale.pl/n/926/usytuowany-na-podhalu-skansen-taboru-kolejowego-w-chabowce-miejscem-startu-dla-skladu-retro

Nierozerwalnie z Rabką związany jest rodzinny park rozrywki Rabkoland, który oferuje całą masą licznych atrakcji i ciekawostek godnych najbardziej wymagających młodych obieżyświatów. Szerzej o tym miejscu poczytacie tutaj-http://www.otopodhale.pl/n/650/jak-smiech-to-radosc-jak-radosc-to-zadowolenie-jak-zadowolenie-to-rabkoland

Z Rabki Zdrój o rzut kamieniem jest do Stolicy Podhala-Nowego Targu, to niekwestionowane centrum kulturalno-handlowe Regionu Podhale, o którym to mieście między innymi piszemy tu-http://www.otopodhale.pl/n/828/skocz-pan-pani-na-rynek

Region Podhale, to kraina niezliczonych atrakcji, a każdy wypad na weekend w góry-na Podhale lub dłuższe tu wakacje, to gwarancja udanego pełnego atrakcji wypoczynku. 

 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 


 

Opracował Jacek Grzesiak.

 


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
Ośrodek Wczasowy STASINDAOśrodek Wczasowy STASINDA
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego w Bukowinie Tatrzańskiej grupy
Restauracje

Zajazd FurmańskiZajazd Furmański
Zakopane / Restauracja
Nasza restauracja to idealne miejsce dla miłośników znakomitej kuchni
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!

Warto przeczytać

E-kartki góry