IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wraz z wiosną ruszają górskie atrakcje

2015-04-09 //Wstecz
Wraz z wiosną ruszają górskie atrakcjeZ corocznych zestawień statystycznych wynika, że Zakopane, Szczawnica, Rabka Zdrój ale i Nowy Targ, to dobre bazy wypadowe do zwiedzania południowej Polski, nawet podczas krótkich bo obliczonych na weekend w górach.

Kolejny sezon flisacki 2015/2016 tradycyjnie rozpoczął się 1 kwietnia, ale jego właściwe otwarcie nastąpi niebawem uroczystą inauguracyjną Mszą Św. Polową – wyznaczoną na 25 kwiecień godzina 10.00 na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach. Obecny-183. potrwa do końca października. W tym czasie z usług flisaków skorzysta ponad 235 tys. turystów. Tak było w kapryśnym pogodowo 2014 r. Tradycja flisacka datuje się już od 1832 roku. Gdy w 1934 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, które dzisiaj zrzesza ponad 900 flisaków z czego ponad 500 jest czynnych zawodowo, to dało początek skoordynowanej formie świadczenia usług turystycznych. Corocznie do obsługi turystów w sezonie przygotowanych jest ok. 250 zestawów łodzi.

Przełom Dunajca

Pieniny ze spływem Dunajcem, to niezwykła atrakcja turystyczna, która wzbogaca ofertę Podhala, czyniąc ja bardziej różnorodną, skierowana też dla tych którym podczas pobytu pod Giewontem znudziło już się chodzenie po górach, czy spacery po Krupówkach. Z corocznych zestawień statystycznych wynika, że Zakopane, Szczawnica, Rabka Zdrój ale i Nowy Targ to dobra baza wypadowa do zwiedzania południowej Polski, nawet podczas krótkich bo obliczonych na weekend w górach, ale za to atrakcje znajdują się bardzo blisko siebie.

Mapa Pienin

W sezonie flisacy pływają codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Święta Bożego Ciała.

Swój początek spływ ma na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe. Stąd turyści kierują się na przystań. Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Jednak, aby spływ doszedł do skutku trzeba minimalnej liczby chętnych, a to oznacza, że łodzie odpływają po zebraniu się co najmniej 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Na życzenie uczestników spływu flisacy użyczają jego uczestnikom kapoków. 

Na tratwie podczas spływu

Na trasie spływu istnieją dwie przystanie docelowe: 

  1.  SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min.
  2.  KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min. 

Wszyscy, którzy już zaznali przyjemności spływu tratwą po Dunajcu, uważają to za obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Pieninach.

Można śmiało powiedzieć, że jak w kwietniu bocian w przyrodzie tak widok flisackich tratw sunących po Dunajcu wypełnionych turystami - to widome symbole wiosny na Podhalu.

Na Dunajcu

Trzeba wiedzieć, że planując udział w spływie, w okresie wzmożonego ruchu turystycznego tj. np.w weekend majowy, czy w każdy inny weekend w górach podczas wakacji i aby chcąc uniknąć kolejek, najlepiej zacząć wycieczkę przed godziną 10.00,a wówczas poranne spływy pozwolą uczestnikom przeznaczyć dodatkowy czas na zwiedzanie Szczawnicy lub wycieczki w Małe Pieniny i wybrać się np. do Wąwozu Homole. Wybierając się na spływ trzeba pamiętać, co ważne szczególnie przy tak zmiennej aurze, by się ciepło ubrać.

Biała Woda

Kasy biletowe czynne są: 

  • kwiecień: 9.00-16.00
  • maj - sierpień: 8.30 - 17.00
  • wrzesień: 8.30 - 16.00
  • październik: 9.00 - 15.00. 

Do dyspozycji turystów udających się na Sokolicę, udostępniono przeprawę promową na szlaku niebieskim w Szczawnicy, która czynna jest w okresie:

  • 15.04 - 30.06 w godz. 8.00 - 19.00
  • 01.07 - 31.08 w godz. 8.00 - 20.00
  • 01.09 - 30.09 w godz. 8.00 - 18.00
  • 01.10 - 31.10 w godz. 8.00 - 17.00.

Sam Przełom Dunajca jest niewątpliwie jednym z najurokliwszych miejsc w Polsce. Ten malowniczy odcinek doliny rzecznej umiejscowiony w Pieninach Właściwych, może już niebawem pojawić się na liście światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Przyrodnicza perła Pienin jest bardzo rozpowszechnioną atrakcją turystyczną nie tylko w Małopolsce (wśród polskich turystów) ale i zdobywa uznanie wśród cudzoziemskich globtroterów. Czy wpisanie przełomu Dunajca na listę UNESCO sprawi, że turyści z innych krajów świata będą liczniej odwiedzać to miejsce? Więcej na ten temat - http://www.otopodhale.pl/n/898/lista-unesco-powiekszy-sie-o-kolejna-atrakcje-podhala .

Tyle że znalezienie się w gronie tysiąca unikatowych obiektów świata nie będzie łatwe, gdyż przełom Dunajca przez powstałą niedawno zaporę i zbiornik wodny Niedzica stracił nieco ze swej atrakcyjności.

Widok na zamek w Niedzicy

 Dla żądnych większych wrażeń przygotowano inną formę aktywnego wypoczynku. To rafting- spływ pontonowy przełomem Dunajca, który ma odcinki z bardzo wartkimi miejscami. Udział w tym wyczynie musi być jednak dobrze przygotowany, zatem wskazanym jest aby odbywał się w asyście ratowników WOPR na profesjonalnych pontonach rafting'owych. 

Takie atrakcje zapewnia m.in. organizator raftingu Akcja Serca - akcjaserca.pl. i inni -  https://www.facebook.com/Otopodhale/posts/511930478842284 .

Podawane na bieżąco informacje pogodowe napawają coraz większym optymizmem. Napływa już ciepło, a słońce co istotne, ma zawładnąć niebem. Zdjęcia z takiego wypadu, chociażby tylko podczas spędzanego tak weekendu w górach urozmaiconego pobytem na tratwie, pontonie, będą wspaniałym tematem do wspomnień.


Wraz z początkiem letniego sezonu w Pieninach, gdy wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, rusza kolejna edycja fotowarsztatów. Ta impreza pozwala nie tylko cieszyć się pięknymi widokami najpiękniejszych w Polsce gór, ale również poznać tajniki profesjonalnego zatrzymania w kadrze tych cudów natury. Odbyć je można na pieszo ale i na rowerze. Organizatorzy zapraszają w najciekawsze i najbardziej spektakularne plenery w Pieninach, jedynych takich górach w Polsce. Malownicze Małe Pieniny, z magicznym Wąwozem Homole, niepowtarzalny wschód&zachód słońca na Sokolicy, a także atrakcyjny spływ Dunajcem, to wszystko dostępne jest i w tej odsłonie warsztatów połączonych ze sporą porcją praktycznej wiedzy fotograficznej.

Hale Małych Pienin

Tegoroczne fotowarsztaty rozpoczynają już w czwartek kolacją oraz wykładem, na którym poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia teoretyczne. Po wykładzie degustacja grzanego wino lub piwa według uznania. Na piątek i sobotę zaplanowano trasę pieszą z przejazdem busem do Jaworek, skąd przez Wąwóz Homole uczestnicy skierują się się ku sercu Małych Pienin, niezwykle malowniczej grupy górskiej, słynącej z dalekich widoków, wypasu owiec oraz fantazyjnych form skalnych. Drugi dzień zarezerwowany został dla rowerów i Drogą Pienińską wzdłuż Przełomu Dunajcem nastąpi przejazd przez serce Pienin, skąd podziwiać można będzie zapierające dech w piersiach widoki. Niedziela rozpocznie się skoro świt w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo zaplanowano wyjście na wschód słońca.

Małe Pieniny

Bazą dla uczestników tej edycji fotowarsztatów jest Zajazd Sokolica w Krościenku nad Dunajcem, który jest klimatycznym miejscem, prowadzonym przez ludzi z pasją, do tego zapalonych . Zajazd znajduje się w centrum Krościenka w niedalekiej odległości od końcowej przystani spływu Dunajcem. Zajazd Sokolica to doskonała baza wypadowa na całą okolicę, zarówno w stronę Pienin, Gorców, Szczawnicy i dalej w kierunku Jaworek, Wąwozu Homole, Białej Wody, jak również w drugim kierunku tj. Czorsztyna, Niedzicy, Kluszkowiec, Dębna, Białki Tatrzańskiej, aż do Nowego Targu. O otoczeniu Pienin poczytać można  tu - http://www.otopodhale.pl/n/1185/gorale-na-lajbie .

Szczegóły dotyczące tegorocznego weekendu w górach pośród uroczych Pienin znajdziemy pod linkiem http://fotowarsztaty.com/tematy/item/65-foto-majowka-w-pieninach. Wiele innych ciekawostek o okolicy Jeziora Czorsztyńskiego znajdziecie Państwo tu - http://www.otopodhale.pl/n/1144/wycieczka-na-spisz .

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  


 

W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione przez e-gory.pl
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.

Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Pieniny. Pieniny. Pieniny.
Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Restauracje

Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry