IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wszystkie drogi prowadzą na Podhale

2015-04-07 //Wstecz
Wszystkie drogi prowadzą na PodhalePodróż nie musi być ani nużąca ani stresująca. W erze GPS-u, gdy ten niejako za rączkę prowadzi przez gąszcz dróg, tracimy z oczu to, co najciekawsze. A wokoło jest tyle ciekawych rzeczy.

Ostatnie wyczyny pogody w niedawno przebytym czasie świąt wielkanocnych unaoczniły nam, że chociaż w kalendarzu wiosna i pierwsze krokusy już śmiało wyjrzały tu i ówdzie na światło dzienne, to aura ma swoje plany co do tego jak będzie i pozmieniała tak, że czuliśmy się jak pijany we mgle. Najbardziej te przewrotne atrakcje odczuli wszyscy Ci, którzy w przedświąteczne i poświąteczne wojaże wybrali się z opcją podróżowania po drogach Podhala. Nie obyło się oczywiście bez utyskiwań ze strony kierowców, którzy jednak wybierają drogę w góry i z powrotem tradycyjnym szlakiem. Zabronić nie zabronimy, ale zdziwienia nie kryjemy, bo już nie raz i nie dwa informujemy, że pod Tatry można dojechać dużo przyjemniej i spokojniej a jedynym naszym oponentem będą jednak zaskakujące anomalie pogodowe, które jednak są poza ludzką sferą wpływów.

superauto24.pl

Media doniosły niedawno, że po licznych odwołaniach, minister odmówił pozwolenia na realizacjęnowego mostu na słynnej z korków zakopiance. A to oznacza, że na razie nie da się określić, kiedy mogą ruszyć prace przy budowie nowej przeprawy na siódemce w Białym Dunajcu. Oznacza to, że prace przy dokumentacji nowego mostu tak naprawdę muszą się zacząć od nowa.

Most w Białym Dunajcu

Czekają nas kolejne miesiące jeśli nie lata podczas, których trzeba będzie od nowa przygotować decyzję środowiskową, uaktualnić projekt i występować do wojewody o pozwolenie na budowę nowej przeprawy. Oznacza to, że w najbliższym czasie niewiele się zmieni na zakopiance w Białym Dunajcu,chyba że okaże się, iż stan techniczny istniejącej przeprawy na tyle się pogorszy, że nie będzie nadawała się do użytkowania i trzeba znaleźć inny dojazd- teraz ruch po niej odbywa się na zasadzie wahadła.

Do dyspozycji podróżujących szosami w kierunku Podhala dostępne są:

 

 • Trasa Gdańsk – Szczawnica. 

 

Z Gdańska autostradą A1 przez Toruń do Łodzi, potem z Łodzi E75 do Częstochowy, stamtąd do Katowic, potem autostradą A4 do Krakowa. Z Krakowa drogami nr 7 i 47 do Nowego Targu, a potem w 969 do Szczawnicy, w sumie 713 km. 

 • Trasa Poznań - Szczawnica. 

Drogą nr 5 do Wrocławia, potem A4 przez Kraków do do Krakowa. Z Krakowa drogami nr 7 i 47 do Nowego Targu, a potem w 969 do Szczawnicy, w sumie 566 km. 

 • Trasa Warszawa - Szczawnica. 

Gotową trasą S7 do Radomia, potem do Kielc. Dalej "7" do Krakowa. Z Krakowa drogami nr 7 i 47 do Nowego Targu, a potem trasą 969 do Szczawnicy, w sumie 427 km. Brak płatnych odcinków. 

 • Trasa Rzeszów - Szczawnica. 

Z Rzeszowa autostradą A4 do Brzeska, następnie w 75, w Nowym Sączu zjazd na 87, następnie w okolicach Starego Sącza wjechać na 969 w kierunku Szczawnicy. W sumie 223 km. Brak płatnych odcinków.

Mapa tras dojazdowych

 

 • Trasa z Gdańska do Zakopanego. 

Z Gdańska autostradą A1 przez Toruń do Łodzi, potem z Łodzi E75 do Częstochowy, stamtąd do Katowic, potem autostradą A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 688 km. 

 • Trasa z Poznania do Zakopanego. 

Drogą nr 5 do Wrocławia, potem A8 i A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 552 km. 

 • Trasa z Warszawy do Zakopanego. 

I: S8 do Piotrkowa Trybunalskiego, potem do Częstochowy, stamtąd do Katowic, potem autostradą A4 do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 455 km.

II: S7 do Radomia, potem do Kielc. Dalej "7" do Krakowa. Z Krakowa drogą nr 7, a potem 47 do Zakopanego, w sumie 414 km.

Mapa dojazdowa

Co najważniejsze, jadąc trasami alternatywnymi, w drodze na Podhale zwiedzimy atrakcje i ciekawostki w tym piękne chociażby okolice Pienin, w tym nieodległy Czerwony Klasztor leżący po sąsiedzku na Słowacji.

Planując podróż na Podhale, wypada nieco zjechać w bok i zajrzeć do Szczawnicy, która z racji swojego mikroklimatu zachwyci. Już na wstępie naszej trasy, gdy jedziemy przez Małopolskę, to po małym rekonesansie palcem po mapie, jako ciekawostkę turystyczną wartą obejrzenia wskazujemy na Park Miniatur w Inwałdzie.

To niewielka miejscowość leży w województwie małopolskim przy trasie nr 52 pomiędzy Andrychowem a Wadowicami. To dość stare miasteczko, a jego historia sięga XIV w. Wówczas to niejaki Janusz Ligęza ufundował drewnianą świątynię. Obecna już murowana wersja datuje się na XVIII w.


Współczesną atrakcją w Inwałdzie jest jednak jego Park Miniatur leżący przy ul. Wadowickiej 169. Przyciąga on turystów z całej Polski, którzy w drodze na Podhale mogą zatrzymać się tu, aby wśród misternie odtworzonych miniatur światowych i polskich cudów architektury, skorzystać ze świetnej rozrywki jaką to miejsce oferuje dla całej wielopokoleniowej rodziny.

Są tu m.in.: 

 • Średniowieczna Warownia,
 • Park Ruchomych Smoków,
 • Muzeum Tortur,
 • Dinolandia- swoisty Park  Dinozaurów i Rozrywki- niejako żywcem przeniesiony z planu filmowego "Park Jurajski". 

Dodatkowymi atrakcjami Inwałdu są m.in. : 

 • Sanktuarium Maryjne.
 • Pałac w Inwałdzie, który jest późno klasycystyczną budowlą z XIX wieku otoczoną zabytkowym parkiem ze starodrzewiem.
 • Mini Zoo z ul. Kruczej, które prócz ciekawych zwierzątek ma w ofercie przejażdżki konne, przejażdżkę ciuchcią, ciekawą wioskę indiańską oraz kuligi i ogniska. 

Dysponujący czasem mogą wybrać się czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym z Inwałdu na Groń Jana Pawła II, to dawna Jaworzyna, 890 m n.p.m- w Beskidzie Małym. 

Zjeżdżając w końcu po tak licznych atrakcjach i pełni wrażeń do Szczawnicy, odnajdujemy tu urocze uzdrowisko, które wzięło swą nazwę od tzw."szczaw" wypływających z góry Bryjarki. Wielki rozkwit uzdrowiska przypadł na wiek XIX. Ta piękna miejscowość położona w paśmie Pienin, przedstawia w swoim Muzeum Pienińskim przebogatą faunę i florę tego obszaru geograficznego. Stąd też po wjeździe koleją krzesełkową na Palenicę podziwiać możemy najpiękniejsze góry Pieniny z Trzema Koronami i wijącym się u ich stóp Dunajcem, Grajcarkiem. Dla wielu stanowi to o niepowtarzalnym uroku tego zakątka.

Szlak architektury drewnianej

 

Kaprysy Dunajca poskromiła zapora w Niedzicy, która tworzy Zalew Czorsztyński. To super nowoczesna budowla wznoszącą się na wysokość 50 m i długą na 400 m. Mieści się tu też elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 93 MW.

Okolica Jeziora Czorsztyńskiego

Usadowione na wysokich skałach Zamki w Czorsztynie i Niedzicy, leżące po przeciwnych stronach Dunajca, pełniły funkcję twierdz granicznych -Czorsztyn dla Polski,Niedzica dla Węgier, trzymając w ryzach, w niespokojnych czasach watażków o nazbyt wybujałych ambicjach.

Niedzica-zamek

 

Ze Szczawnicy, gdy skorzystamy np. z dostępnych tu na masową skalę rowerów, możemy pokusić się o zawitanie do zabytku o klasie narodowej kultury, jakim jest Klasztor Kartuzjański w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Jego historia sięga początków XIV wieku.

Na Słowacji

Nieopodal w Dębnie na Podhalu stoi zabytkowy drewniany, zbudowany w 1490 r. kościółek wpisany już na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kierując się w stronę Nowego Targu,mamy okazję zajrzeć do matecznika Góralskiego Filozofa, jak zwykł o sobie mawiać Wielki Autorytet Moralny i Duchowy-ksiądz prof. Józef Tischner. Spoczywa na miejscowym Cmentarzu otoczony czcią i pamięcią znających Go i pamiętających ludzi. 

Przed nami kolejne weekendy w górach a i pogoda w końcu zachęci do aktywnego wypoczynku, w tym na rowerach. Wiadomo , że np. turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.

Szlak rowerowy Tatry

 

Również na szlakach udostępnionych przez TPN dla rowerów, obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego. Na bardzo popularnym trakcie turystycznym w Dolinie Chochołowskiej działa wypożyczalnia rowerów, a można go wypożyczyć w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia,Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w Zakopanem. 

Dla osób, które z różnych względów nie mogą skorzystać z tradycyjnego roweru, istnieje możliwość wykorzystania dla celów turystycznych-EkoRoweru.

Rower elektryczny EkoRower jest znakomitym środkiem lokomocji dla osób o zmniejszonej wydolności organizmu. Doskonale sprawdza się jako rower miejski na spacery i zakupy, jako rower turystyczny na dłuższe wypady za miasto czy na zwiedzanie miejskie, bądź codzienne dojazdy do miejsca pracy. 

1. Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska. 

Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa trudna. Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki wjazd do Doliny Chochołowskiej przez Siwą Polanę, asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską cały czas przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztoki tam przez most na Kirowej Wodzie, szutrową drogą dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej do przysiółka Groń, gdzie jadąc obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.

Mapa tras po TPN

 

2. Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska. 

Długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy. Szlak wiedzie przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą podjazd stromo pod górę do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska i wspaniały widok na Tatry. Zjazd do przysiółka Zimni, dalej szutrową drogą jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem. Widok jak z bajki na Tatry i Podhale. Polną droga dojeżdżamy do Gliczarowa Dolnego i dalej do Białego Dunajca.

Przez Podhale na rowerach

Na naszym portalu opisujemy ciekawe trasy, a tam znajdą Państwo artykuły bliżej opisujące walory: 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  


W tekście wykorzystano materiały dostępne na stronie superauto24.pl
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Restauracje

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!
Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry