IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górale na łajbie

2015-04-03 //Wstecz
Górale na łajbieNa pogodę i niepogodę, na wiosnę i zimę, na nudę i marazm - góralskie jezioro, a wokół niego trasa, która zachwyci i zaskoczy niejednego turystę, czy to zmotoryzowanego, czy też cyklistę.


Góralskie morze rozlokowane jest pośród gór, lasów, łąk z pięknymi Pieninami w tle ale i Tatrami na horyzoncie, kusi o każdej prze roku.

Nad Jeziorem Czorsztyńskim

Sztuczny zbiornik na Dunajcu w Czorsztynie powstawał w bólach. Do dziś wielu jest przeciwników tej inwestycji, która jednak w opinii innych uratowała Podhale i Spisz przed gigantyczną klęską żywiołową z roku 1997, zwaną powodzią stulecia. Najważniejsze, że powstałe jezioro wkomponowało się w krajobraz Pienin, pięknie go wzbogacając a i emocje wokół niego już opadły. Najwięcej niezadowolonych z obecnego stanu rzeczy jest pośród zatopionej wsi Maniowy, której szczątki spoczywają na dnie zbiornika. Niestety, tak wysoka cena za bezpieczeństwo jest satysfakcjonująca. 

Nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego

Wypoczynek nad brzegiem zbiornika w otoczeniu okolicznych lasów, wzniesień, bez względu na porę roku, gdy jesienią przebarwiają się porastające Pieniny buki, a zimą bielą się po same czubki- czyni zawsze atrakcyjnym i nawet zimę wiosną kompensuje niezwykły pejzaż. Rysujące się na horyzoncie pokryte śniegiem Tatry, połyskują w wiosennym słońcu i natchnęły już niejednego do przeniesienia tego widoku na cyfrowy zapis foto.

Jezioro Czorsztyńskie

Pobyt w takiej scenerii sprawia, że każda wycieczka poprowadzona nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, jest piękną, ciekawą i atrakcyjną przygodą. 

Jezioro Czorsztyńskie 

A po drodze mamy np. Kluszkowce,do których docieramy jadąc drogą 969 i obierając azymut na Czorsztyn ( 49°26′N 20°19′E ). Wszechobecne tu pensjonaty, kwatery i hotele podkreślają turystyczny klimat wsi. Kręta droga pozwala rozkoszować się raz jednym, raz drugim kawałkiem pięknego krajobrazu. 

Zamek w Niedzicy

Niewątpliwie, szczególną uwagę przyciągać będą ruiny XIV w. zamku. Z zachowanej w dobrym stanie Baszty Baranowskiego rozpościera się atrakcyjny widok na panoramę Pienin, a widoczny, bo odbijający się w toni jeziora zamek u  niejednego fotografa, czy malarza wywołuje przyśpieszone kołatanie serca.

 Ruiny zamku w Czorsztynie

Tak zauroczeni okolicą, jadąc zgodnie z niebieskim szlakiem, dojedziemy na przełęcz Osice w Sromowcach Wyżnych (49° 24′ 20″ N, 20° 20′ 26″ E). Tu czeka nas kolejna atrakcja,jest nią i Kalwaria Sromowska ale i korona zapory wodnej, po której przejedziemy mając z boku Jezioro Sromowieckie, czyli zbiornik wyrównawczy. Drogą tą dotrzemy nad zespół rekreacyjny Polana Sosny.Włodarzem całego kompleksu włącznie ze zbiornikiem jest Zespół Zbiorników Wodnych "Niedzica", który zimą udostępnia miłośnikom białego szaleństwa wyciągi narciarskie.

Niedzica

Jet też tu park miniatur, który jak w soczewce ukazuje główne atrakcje Pienin, Spiszu. W bezpośrednim otoczeniu zbiornika umiejscowiono uratowane od zagłady zabytki dawnej architektury Spisza, jak chociażby chata z Kir,czy dwór z Grywałdu.

Kalwaria Sromowska

Tu również nad piękną okolicą góruje pochodzący z XIV w. zamek w Niedzicy (49°24′29″N 20°18′02″E). Kiedyś będąc węgierską strażnicą na polsko-węgierskiej granicy strzegła interesów hospodarstwa węgierskiego. Na tym wąskim przesmyku, na dwu przeciwległych brzegach Dunajca splotły się burzliwe dzieje naszych narodów. 

Zamek w Niedzicy

Współcześnie pomieszczenia zamku, oprócz typowo muzealnych z bogatym zbiorem eksponatów, w tym z unikalną wozownią, to również uroczy hotel i kawiarnia. Jak na stary zamek przystało ma on swoją legendę, która głosi, że w zamku ponoć straszy, a wrażliwych na tego typu przeżycia ostrzega lub zachęca stosowna tabliczka. 

Zamek w Niedzicy

Głęboka na kilkadziesiąt metrów studnia ma być miejscem ukrywania się zamkowej zjawy. Otoczenie  zamku stanowi samo w sobie szereg ciekawych i wartych obejrzenia budowli chociażby leśniczówka, spichlerz zamkowy czy grobowiec znamienitej rodziny ostatnich właścicieli zamku Salomonów.

Niedzica

Z zamkowego tarasu rozpościera się niesamowity widok, który szczególnie teraz, gdy zamiast wiosny zima gości ponownie w Pieninach, uwidacznia cały urok tego miejsca. 

Widok na Tatry z zamku

Wystarczy uruchomić nieco wyobraźnie, by uzmysłowić sobie, jak atrakcyjnie musi tu być latem, bo widoczne w oddali kąpieliska i plaże oferują podczas letniej kanikuły, możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem zbiornika z pełnią atrakcji, w tym łódki, kajaki, rowery wodne. 

Niedzica 

Wspomnienie lata jest jak najbardziej pożądane i miłe, tym bardziej gdy zamiast radosnego śpiewu ptaków towarzyszy nam świst porywistego i mroźnego wiatru. Nacieszywszy oczy widokami z zamku jedziemy do Falsztyna ( 49°25′39″N 20°16′27″E). Dotrzemy tam podjazdem na wzniesienie Pienin Spiskich. Nad krajobrazem góruje majestatyczna Góra Wdżar.

Góra Wdżar

Falsztyn, to typowo spiska wieś, wielce zadbana i schludna. Wyruszając stąd nasycimy oczy widokiem ośnieżonych ponownie łąk. Po chwili dotrzemy do kolejnej wsi nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego Frydman (49°26′55″N 20°13′40″E). 

Polana Sosny

Wieś należała kiedyś do arystokratycznej węgierskiej rodziny Horwathów, po których ostał się pochodzący z XVI w. dwór ochronny rodziny. Do wnętrza dworu nie wejdziemy, gdyż to obecnie prywatna posiadłość. We wsi znajduje się też niezwykle ciekawy z architektonicznego punktu widzenia, pochodzący z XIV wieku kościół ze słynną renesansową attyką w formie tzw. jaskółczego gniazda.

Niedzica

Frydman latem pełni bazę sportów wodnych, tu miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa oraz wszelkich innych wodnych atrakcji mogą zatracić się w atrakcjach. Opuszczając smutny o tej porze roku ośrodek sportów wodnych, dotrzemy do  Dębna (49°28′00″N 20°12′30″E).

Dębno

Wieś ta zasłynęła niedawno tym, że na jej obszarze stoi zabytek architektury sakralnej, który wpisany został na światową listę dziedzictwa UNESCO. Bez wątpienia kościół pw. Św. Michała Archanioła zasłużył sobie na taką nobilitację  

Okolica Jeziora Czorsztyńskiego

Z Dębna drogą 969 docieramy przez Maniowy do wsi Mizerna. Same wsie niewiele mają do zaoferowania, za to widoki stąd są niesamowite, co tylko zwiększy nam przyjemność jazdy.

Widok na zaporę w Czorsztynie

Kółko się zamyka i docieramy do Kluszkowiec (49°28'N 20°18'E),gdzie przejeżdżamy przez most przerzucony przez potok Kluszkowianka. Ta stara pochodząca już z XIII wieku wieś już z początkiem XX wieku stała się popularną wioską letniskową z uwagi na klimat i krajobrazy. Jej walory wzrosły dodatkowo z chwilą powstania zbiornika czorsztyńskiego. 

Widok na Polanę Sosny

Dla sympatyków nart zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. umiejscowiono Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski. Ta góra to też ciekawy obiekt dla geologów, to tzw.dajka andezytowa. Od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący skałę plutoniczną – andezyt.

Okolice Niedzicy

Pieniny z pewnością zachwycają niejednego entuzjastę aktywnego wypoczynku. Rozwinięta infrastruktura turystyczna powoduje, że nawet przy słabo sprzyjających warunkach pogodowych nudzić się tu nie sposób. Gdy tylko obeschną ponownie drogi, nawet brak własnego roweru nie stanowi żadnej przeszkody. Dla chętnych do wypróbowania pienińskich tras rowerowych, można go wypożyczyć np. w Schronisku PTTK Trzy Korony (49°24′18,7″N 20°24′40,4″E). 

 

Stąd też niedaleko jest do perły Pienin-Szczawnicy. W samej Szczawnicy rozpoczyna się słynna Droga Pienińska– znany szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze.


Będąc w Szczawnicy, mamy tam do dyspozycji wypożyczalnie rowerów, które z chwilą powrotu wiosny uszczęśliwią niejednego turystę:

1) ul. Szalaya 5a,

2) ul. Szalaya 54,

3) ul. Szalaya 56,

4) ul. Jaworki 18,

5) ul. Pienińska 3a (parking w Pieninach),

6) ul. Pienińska 6,

7) ul. Pienińska 13,

8) ul. Nad Grajcarkiem 51,

9) ul. Groń 3,

10) ul. Główna 24,

11) ul. Główna 28,

12) ul. Ogrodowa 18a.

Szczawnica

Informacji o atrakcjach w Pieninach poszukajcie w naszym przewodniku, gdzie opisujemy liczne ciekawostki tego uroczego zakątka Polski.

 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  


 

Opracował Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat DanutaPensjonat Danuta
Biały Dunajec / Nocleg
Naszym gościom oferujemy pobyt w komfortowych pokojach 1, 2, 3 i 4-o osobowy
Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
Restauracje

Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry