IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Święta w górach

2015-04-02 //Wstecz
Święta w górachCo przyciąga chcących świętować turystów pod Tatry? Na pewno piękne o tej porze roku góry ale i wielkanocne tradycje mieszkańców, które na Podhalu są wyjątkowo barwne i żywe.

Czas przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy, to w bardzo wielu przypadkach nie szykowanie potraw świątecznych, ale raczej pakowanie toreb, waliz, plecaków, bo wzorem lat ubiegłych Polacy ruszają na święta do Zakopanego. Przyjeżdżają, bo wciąż można poszusować ale i pospacerować na tle ośnieżonych Tatr. Pogoda według zapowiedzi synoptyków ma nieco zaszaleć. 

Gubałówka i Tary

Gospodarzy z Podhala czeka prawdziwy najazd świątecznych gości. Istnieje co prawda różnica w potencjale przyjazdów w czasie Wielkanocy, gdy daleko do szaleństw, jakie mają miejsce pod Tatrami podczas świąt Bożego Narodzenia, ale widać wyraźnie, że coraz więcej osób uważa, że święta spędzone poza domem, w górach, to dobra decyzja. Tym bardziej dobra, bo odwiedzają Podhale, które oferuje szeroki wachlarz uciech.

Zakopane ale i okoliczne ośrodki dodatkowo kuszą w tym roku nadal dobrymi warunkami narciarskimi. Dla górali to dobry czas, bo na święta pod Tatry przyjadą polscy turyści. Wedle wszystkich znaków na niebie i ziemi widać, że w tym tygodniu, od piątku czeka ich kolejny najazd turystów. Specyfiką tego okresu jest, że Gości z zagranicy akurat o tej porze roku jest niewielu. Jeśli już się zdarzą obcokrajowcy, to przede wszystkim z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Zakopane

Kto nie dokonał jeszcze rezerwacji miejsc musi się spieszyć, bowiem pod Tatrami zaczyna już brakować wolnych pokoi. I chociaż specjaliści z biur podróży mówią, że właśnie teraz jest ostatni dzwonek na rezerwację miejsc w pensjonatach i hotelach Podhala, to trzeba być czujnym i nie łasić się na te najtańsze, bez telefonu stacjonarnego w ofercie. Dlaczego? O tym dowiecie się czytając jak ustrzec się oszustów. Czas, gdy lada moment wszystko będzie już zajęte, to żniwa dla oszustów, a chyba nikt nie chce przyjechać i stwierdzić, że nocleg jest ale wirtualny, za to pieniędzy jak najbardziej realnie nie ma. Zapowiadający się krótki, ale bardzo owocny sezon świąteczny musi pobudzić w nas też odruch nieufności, by nie dać się okpić.

Hotel Stamary Zakopane

Co przyciąga świętujących turystów pod Tatry? Na pewno góry i wielkanocne tradycje, które na Podhalu są wyjątkowo barwne i żywe, ale nie tylko. Dodatkowo, z uwagi na wczesną porę tegorocznych świąt i sprzyjającą aurę, podczas pobytu na święta na Podhalu wciąż można jeszcze pojeździć na nartach. Wielu turystów kieruje wzrok na Kasprowy Wierch, mając na myśli i to, czy niżej jest jeszcze szansa na szusowanie na nartach, czy kolejka wjedzie na szczyt? Kasprowy znany i nieznany .

Tatry

Włodarze pensjonatów, hoteli szykują dla swoich klientów wiele atrakcji. Każdy hotel organizuje pobyt swoim gościom we własnym zakresie wychodząc naprzeciw życzeń świątecznych gości. Niewątpliwie od strony kulinarnej menu jest wyjątkowe z obowiązkowym świątecznym śniadaniem Słynące z przywiązania do tradycji Podhale mile zaskoczy zapewne swoich gości i tym, że na stołach niewątpliwie znajdzie się miejsce na tradycyjną święconkę. To z pewnością uczyni, że naprawdę w święta w Zakopanem możemy poczuć się jak w domu. W zależności od potrzeb organizowane mogą też być np. wycieczki. Wyprawy w góry raczej odpadają, z uwagi na niestabilną pogodę, ale całe Podhale usiane jest niezliczoną liczbą atrakcji, na które latem, czy zimą najczęściej brak nam czasu.

Termy

Mający duże doświadczenie w organizowaniu czasu turystom górale zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Sporo mokrego mogą oni spodziewać się np. w lany poniedziałek, gdy górale przygotują im niezłą polewackę, czyli po cepersku "śmigus-dyngus". Kto chociaż raz był na Podhalu, wie że nie sposób tu się nudzić.

Jakie zwyczaje praktykują Podhalanie w ten niezwykły czas dowiemy się czytając o zwyczajach wielkanocnych na Podtatrzu.

Główną atrakcją i magnesem, który przyciąga turystów ze wszystkich, nawet najbardziej odległych zakątków świata, są znane wielu niepowtarzalne i zapierające dech w piersiach widoki na Tatry. Uwagę zwracają także budowane w stylu zakopiańskim wille i pensjonaty, z których większość pełni współcześnie rolę muzeów.

Będąc w okresie świąt w Zakopanem warto wybrać się na niedługą górską wędrówkę do jednej z malowniczych dolin lub na wybrany szczyt. Takich wrażeń jak na szlaku, nie dostarczy nam żadne kino ani fotografia.

W TPN

Zdrożeni urokami miasta, koniecznie trzeba odbudować nadwyrężone siły. Dokonamy tego w jednej z licznych gospód, karczm, które w swojej ofercie wręcz prześcigają się, tak że wybór jest nie do ogarnięcia. A jeść przecież trzeba.

Będąc na Podhalu nie sposób, nie skosztować tego czy owego ze słynnego góralskiego menu. Łącząc to z atmosferą, przywiązaniem do tradycji otrzymujemy na tacy efekt murowany. Najsłynniejszy w tej części Europy deptak został opanowany przez restauratorów, którzy jak mało kto, wiedzą jak zaspokoić gusta zdrożonego turysty. Nie tylko jednak Zakopane kusi i oferuje zdrowe i smaczny jadłospis, który na okres świąt szczególnie jest w cenie. 

Plan Zakopanego

 

  •  "Gazdowo Kuźnia" - restauracja znajduje się w jednym z najstarszych budynków w Zakopanem- poleca dania z kuchni staropolskiej, oraz tradycyjne obiady domowe. Zakopane,ul. Krupówki 1.To karczma o czysto góralskim charakterze. Wystrój wnętrza stylizowany na góralską chatę, menu na podhalańską modłę i atmosfera lokalu czynią, że czas tu spędzony będzie mile wspominany.
Gazdowo Kuźnia
  • "Staro Izba" - restauracja mieszcząca się w środkowej części ulicy Krupówki. Wnętrze lokalu zostało pieczołowicie odwzorowane na wzór starej góralskiej izby, pokazując najlepsze przykłady regionalnego budownictwa rodem z Podhala i Orawy. Fachowa obsługa z pewnością zadba aby każdy gość czuł się tu wyjątkowo dobrze. Specjalnością kuchni jest żeberko zapiekane z cebulą, podawane na drewnianym półmisku z dodatkiem sosów, kaczka pieczona w owocach podawana z żurawiną, moskol z masłem czosnkowym, kotleciki jagnięce, oraz wiele innych mięsiw i napitków charakterystycznych dla regionu Podhala, Spisza i Orawy. Zakopane ul. Krupówki 28.
Staro Izba
  • "Stek Chałupa" - restauracja położona w centralnej części Krupówek przyciąga w szczególności amatorów potraw przyrządzanych na tradycyjnym grillu, opalanym węglem drzewnym. Intensywny aromat grillowanych steków, szaszłyków i kiełbas kusi spacerujących Krupówkami turystów. Specjalność zakładu: stek amerykański: gruby, krwisty kawał mięsa z kością, podany z jarzynami grillowanymi oraz z kilkoma rodzajami sosów; golonko pieczone na grillu serwowane z aromatycznym sosem piwnym, podane na drewnianym półmisku; gulasz jagniyncy z hauskami. "Staro Izba" otrzymała w 2013 roku prestiżowy laur- Certyfikat-Regionalna Karczma Małopolski. Zakopane ul.Krupówki 33.
Stek Chałupa
  • Restauracja Grand Hotel Stamary z Zakopanego-Grand Hotel Stamary mieści się w budynku pochodzącym z 1905 roku, zaprojektowanym przez Eugeniusza Wesołowskiego i położonym przy głównej ulicy Zakopanego prowadzącej do centrum miasta. Nazwa"Stamary" pochodzi od pseudonimu znanej ówcześnie artystki estradowej –Marii Budziszewskiej, która była pierwszą właścicielką Hotelu i jego fundatorką. Są tu i stylowe Wellness & SPA, restaurację oferującą najlepsze dania kuchni europejskiej, lobby bar serwujący znakomite kawy, herbaty i drinki, kawiarnię z przepysznymi deserami i sałatkami.

 

Hotel Stamary

 

  •  Jazz Bar ze Szczawnicy- w ciągu dnia goście mogą delektować się tu przysmakami szefa kuchni lub w eleganckiej scenerii znaleźć chwilę wytchnienia przy filiżance dobrej kawy lub skosztować wyśmienitych koktajli. Restauracja poleca wykwintne dania kuchni azjatyckiej, a także liczne międzynarodowe przysmaki. 

 

Jazz Bar Szczawnica 

  • KarczmaHulaj Dusza z Rabki Zdrój ul. Piłsudskiego kusi wykwintnym menu ale i dysponuje ponad 120 miejscami. W dwupoziomowym lokalu, wyposażonym w zaplecze multimedialne, parkingiem dla gości serwuje się smaczną regionalną kuchnię. Staraniem szefa kuchni wiele potraw opartych zostało na tradycyjnych recepturach kuchni góralskiej. 

Hulaj Dusza

Turyści odwiedzający Podtatrze niezmiennie mają obowiązkowy punkt programu jakim jest wycieczka na Kasprowy Wierch, który wciąż cieszy się dużą popularnością, jest też teraz bardziej dostępny. To co zawsze jest problemem, to by skorzystać z kolejki linowej najpierw należy kupić bilet, co z kolei wiązało się z odstaniem  w sporej kolejce- naziemnej. Od jakiegoś czasu można zaopatrzyć się w taki bilet systemie przedsprzedaży online, bez konieczności oczekiwania w tradycyjnej kolejce do kasy. Umożliwia to operator kolejki-Polskie Koleje Linowe, który udostępnia system zakupów biletów online. Z oferty przedsprzedaży biletów można skorzystać nawet niemalże w ostatniej chwili, czyli na 2 godziny przed wyprawą.

TPN

Zarządca kolejki PKL SA przygotował prosty system zakupu biletów online, który funkcjonuje na stronie internetowej www.pkl.pl. Można tam np. wybrać bilet w obie strony, góra-dół lub tylko podróż na górę. W ofercie bilety normalne i ulgowe. Warunkiem dokonania transakcji jest rejestracja w systemie, z podaniem aktualnego adresu poczty elektronicznej, by otrzymać link aktywizacji konta. Wydrukowany lub skopiowany na urządzenie mobilne z dostępem do internetu bilet elektroniczny jest rozpoznawalny przez bramkę i tym samym rozpoczyna się podróż koleją. Jednorazowo jeden użytkownik może zakupić 7 biletów na 1 dzień, z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem, nie później niż na 2 godziny przed planowanym przejazdem. Podróż koleją trwa ok. 20 minut. Kolej jest czynna od 7.00 do 19.00. Bilet na podróż na Kasprowy Wierch jest jednocześnie biletem wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Zanim wyruszymy, warto dla zapoznania się z warunkami pogodowymi na Kasprowym Wierchu skorzystać z podglądu jaka pogoda aktualnie jest na szczycie góry. Jest to możliwe, gdyż PKL zainstalowało kamerę na Kasprowym Wierchu, a jej obraz jest dostępny online również na stronie internetowej PKL.

Biletomat PKL

Ważne jest aby miłośnicy zimowych górskich wędrówek podczas uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr dysponowali niezbędnym doświadczeniem górskim, zimowym i używali sprzęt zimowy jak: raki, czekan oraz zestaw lawinowy - detektor, sonda, łopatka oraz posiadali podstawową umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Nieodzowny jest telefon z aplikacją RATUNEK. Trzeba też pamiętać o ubezpieczeniu.

Aplikacja Ratunek

  • Obecny czas w górach to okres niespodziewanych zwrotów akcji i wybierając się w góry należy odpowiednio przygotować trasę wycieczki, którą warto dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed szybko zapadającym zmrokiem.
  • Wszyscy wybierający się w niższe partie Tatrzańskiego Parku Narodowego, muszą mieć świadomość, że obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.
  • Pamiętajmy, że w poszukiwaniu krokusów możemy natknąć się na wybudzone już niedźwiedzie, które lepiej warto omijać, a pod żadnym pozorem nie można ich dokarmiać.
Ostrzeżenie

Miłośnicy turystyki narciarskiej , którą chcieli by uprawiać na terenie TPN muszą wiedzieć, że wolno to czynić na wyznaczonych szlakach turystycznych oraz trasach narciarskich. Skiturowcy korzystają również z tras narciarskich oraz nartostrad.

Rozkoszy po jeździe na nartach ale i po każdym innym mniejszym lub większym wysiłku zażyjemy w jednym z dostępnych na Podhalu basenów z wodą termalną.

W ten świąteczny weekend w górach bez względu na to, czy pogoda dopisze czy nie, to zgodnie z tradycją, na Podhalu zawsze jest dobra aura na przyjemności i zabawę.


Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  Wykorzystano materiał udostępniony przez P.Eweline Bełzowską / PKL SAJulita Dąbrowska / Kalitero PR,oraz skotrzystano z doniesień prasowych.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa JanWilla Jan
Zakopane / Nocleg
Willa Jan znajduje się w Zakopanem, zaledwie 200 metrów od kompleksu narciar
Dom Wczasowy HalnyDom Wczasowy Halny
Murzasichle / Nocleg
Serdecznie zapraszamy wszystkich tych z Państwa, którzy cenią sobie komfort.
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
Restauracje

Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry