IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kawał jak Podhale długie i szerokie

2015-04-01 //Wstecz
Kawał jak Podhale długie i szerokieSpod Wawelu na Krupówki w 30 minut i przejażdżka Poprad - Stara Lubowla - Muszyna- Nowy Sącz – Kraków nową linią kolejową i atrakcją dla Regionu Podhala.

 

 • Czy podróż z Krakowa do Zakopanego może trwać 30 minut?. Oczywiście, pod warunkiem, że znajdzie się inwestor, który zechce poprawić dojazd przez Podhale do najpopularniejszego kurortu górskiego, Zakopanego.
 • Czy wzdłuż zatłoczonej zakopianki, której remont pochłonie niebagatelne kwoty, i który to zamysł napotyka coraz to nowe problemy, powstanie zatem nowoczesna kolej napowietrzna? 

Większych przeciwwskazań nie widać, by podróż z Krakowa do Zakopanego zmniejszyć z paru godzin do 30 minut.

Stara dobra kolej

 

 •   Czy budowa kolei napowietrznej ma więc szansę powstać? 

 

 Marzenie, aby po upływie około pięciu lat od rozpoczęcia inwestycji pociąg nią poruszający się mógł osiągnąć prędkość do 200 km/godz.-realne.  

 • Jak rozwiązać odwieczny problem komunikacyjny Podhala bez waśni i kłótni? 

Wilk syty i owca cała, bowiem ten w pełni ekologiczny transport, podwieszony na szynie pięć metrów nad ziemią mogłyby sprawić, że nie tylko Zakopane ale i całe Podhale zyska turystycznie. Wszyscy odetchną z ulgą, tym bardziej z przyjemnością, bo powietrzem wolnym od spalin.  

 • Czy więcej turystów wybierałoby się np. na ferie zimowe, lub na weekend w góry, gdy zniknie utrudniony dotąd dojazd i zabierający lwią część czasu jakim dysponujemy? 

Niewątpliwie tak, bo każdy z wagonów zabierze do 120 pasażerów i pomknie przed siebie bez przeszkód.

Lataj balonami

 

 •   Czy koszty inwestycji szacowane na kilka miliardów dolarów, to jedyny problem tej inwestycji?   

 

Przynajmniej ten byłby do załatwienia, bo większość środków finansowych miałaby wyłożyć firma będąca inwestorem strategicznym tego przedsięwzięcia i czerpać godziwe zyski z przewozu.  
 • Czy decydenci w osobach instytucji-PKP i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dojdą do porozumienia, by inwestycja przybrała realny kształt? 

Może tu pójdzie łatwiej niż dogadywanie się GDDKiA z góralami w sprawie gruntów pod szerszą zakopiankę. Ale nie poszło.

                                   Luzik na zakopiance

 

 •   Czy koleje tego konsorcjum, które działają już m.in. w USA, Niemczech, Francji i Brazylii pojawią się też na Podhalu?   

Niestety, wszystko zależy od tego, czy Eagle Rail Trans Energy, który jest jednym z liderów innowacyjnych środków komunikacji od lat 70. XX wieku, uzyska zielone światło na tę inwestycję.Nie uzyskał. Póki co obecnie to temat czysto prima-aprilisowy, chociaż kilka lat temu wydawał się światełkiem w tunelu.  

 • Czy więc dojdzie do uruchomienia połączenia kolejowego łączącego Kraków z Popradem i tym samym popularnym kompleksem basenów termalnych Tatralandia? 

Niewątpliwie taki pociąg bardzo usprawniłby komunikację między Małopolską a Słowacją.  

 • Czy Polacy coraz chętniej jeżdżący w słowackie Tatry ale i mieszkańcy północnej Słowacji, którzy zaczęli częściej odwiedzać Podhale i Kraków zechcą tym samym korzystać z lotniska w Balicach? 

Niewątpliwie mieszkańcy zawsze z większym lub na początku mniejszym entuzjazmem przyjmują takie oferty. Po czasie jednak widać jest postęp w sferze integracji regionów, przez które przebiega żelazny szlak. Tatry są barierą do pokonania.

 Balony o podnóża Tatr

 

 •   Jak dalece obie strony z entuzjazmem przyjmą uruchomienie pociągu na trasie Poprad - Stara Lubowla - Muszyna- Nowy Sącz – Kraków?  

 

Jak zawsze, tak i tu zależy to komu postawiono takie pytanie. Póki co słowaccy i polscy miłośnicy kolei przekonują, że propozycja ta spotkała się z zainteresowaniem samorządowców tak z północnej jak i południowej strony Tatr. Turystyka zakupowa ze Słowacji mogłaby nabrać żywszego pędu i dać tego wymierne efekty dla Podhala. 

 • Jak dalece realną jest szansa uruchomienia tego projektu? 

Jest o tyle, o ile fundusze na wdrożenie nowego połączenia przekaże Unia Europejska, czyli zostanie sporządzony wspólny, spójny projekt. Niewątpliwie jest bardzo prawdopodobne, ze nowa trasa przypadałaby do gustu tak polskim jak i słowackim turystom oraz tym, którzy zarówno na letni jak i zimowy urlop wybierają Polskę lub Słowację i niekoniecznie pochodzą z tych krajów. 

Pieniny

 

 •  Jak dalece dotąd niezmotoryzowani podróżni byliby chętni korzystać z tego typu atrakcji?  

Ci z turystów, którzy będąc obecnie pozbawieni wygodnego dojazdu w najpopularniejsze regiony obu krajów, bo albo nie mają własnych pojazdów lub niechętnie poruszają się autobusami, z chęcią wsiedli by do pociągu, który nie staje w korkach i pozwala na relaks podczas podróży, która dodatkowo przebiega w tak malowniczym krajobrazowo terenie.

Integracja europejska na szczeblu wzajemnego udostępnienia sobie szlaków kolejowych przez bliskich sobie sąsiadów –Polskę i Słowację pozostaje na etapie kolejnego żartu na prima- aprilis.  

 • Czy pingwiny mogą latać ? 
 • A, czy były ZSRR aż tak dalece się zreformował za rządów genseka Czernienki, że otworzył się w 1984r. na świat poprzez przyłączenie się tego państwa do Usenetu (ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych)? Miał o tym poinformować sam Konstantin Czernienko. 

Obie te informacje acz obiegły świat i narobiły sporo zamieszania, to niestety tak dla pingwinów jak i dla mieszkańców trzymanego wtedy jeszcze żelazną ręką przez reżim komunistyczny kraju, były tylko i wyłącznie udanym żartem na prima-aprilis.

Pomysłodawcy tych żartów, by uwiarygodnić newsa, którego w odniesieniu do latających pingwinów wypuściła BBC a odniesieniu do otwierającej się na świat Rosji Piet Beertem z Amsterdamu, podjęli szersze działania na rzecz uwiarygodnienia tego co niewiarygodne z zasady jest.

BBC przedstawiła nawet filmik, na którym widać wzbijające się do lotu pingwiny Adeli. Jak informowano, ten niezwykły widok udało się uchwycić ekipie BBC kręcącej na Antarktydzie zdjęcia do serii "Miracles of Evolution". Według prezentera pingwiny zamiast marznąć podczas zimy, odlatują do lasów deszczowych w Ameryce Południowej. Tam też mają spędzać zimę wygrzewając się w tropikalnym słońcu. Tak skonstruowana argumentacja przypadła do gustu bardzo wielu telewidzom.


Na żart o otwarciu się ZSRR na szerokie wody rodzącego się dopiero internetu, Rosjanie zareagowali jednak odrobinę większym poczuciem humoru. Chociaż w 1984 roku użytkownicy Usenetu faktycznie dostali wiadomość, że do systemu przyłączył się Związek Radziecki, bo naród radziecki potrzebował ponoć "środka do otwartej dyskusji z Amerykanami i Europejczykami", to ta niewiarygodna decyzja Czernienki wywołała wielkie poruszenie. Na podany adres spłynęło mnóstwo odpowiedzi.

Dwa tygodnie później żartowniś ujawnił się. Dziś jego wyczyn uważany jest za pierwszy dowcip w internecie. Jednak kawał lub pomysł spodobał się nawet za żelazną kurtyną, kilka lat później, za rządów reformatora Michaiła Gorbaczowa, pojawiła się pierwsza radziecka strona w Usenecie, nazwano ją "kremvax".

Niestety pingwiny pozostały nielotami.

Siec internetowa jest wielce podatna na wszelkie humorem podszyte ataki. W 1997 roku wkręcono internautów, że w dniach 31 marca - 2 kwietnia światowa sieć zostanie wyłączona aż na 24 godziny w celu przeprowadzenia niezbędnych wiosennych porządków, w tym na wyrzucaniu nieużywanych adresów mailowych, ftp i stron www. Użytkownikom polecono, by na czas "odkurzania" odłączyli z sieci wszystkie urządzenia. Żart chwycił, serwery odnotowały raptowny spadek ruchu w sieci.

Innym kawałem odnoszącym się do nowoczesnych technologii i nie zawsze kumatych w tym względzie użytkowników, było zrobienie żartu właścicielom telefonów stacjonarnych. Poproszono ich, by na końce linii telefonicznych zakładali plastikowe worki, ponieważ 1 kwietnia system będzie sprzątany i "może się trochę kurzyć...". Wystarczy powiedzieć, że tu i ówdzie worki zwisały smutnie, niepomne tego, że stały się końcówką kawału, którego celem padli homo sapiens.

Gdy w 1988 roku radziecka gazeta "Izwiestia" podała wiadomość z ostatniej chwili, że wielki Maradona negocjuje kontrakt ze Spartakiem Moskwa, w Rosji zawrzało. Pikanterii dodał fakt, że rosyjski klub miał zapłacić piłkarzowi niewiarygodną na ówczesne czasy dla Rosjan kwotę - 6 milionów dolarów. Żart miał swoje drugie życie, gdyż korespondent agencji AP zdążył wysłać depeszę do centrali, a ta do subskrybentów- dzisiejszy odpowiednik newslettera. Musiano publikować sprostowanie, sprawa nabierała rozmachu. W opublikowanym stosownym sprostowaniu tłumaczono wszem i wobec, że agencja uwierzyła moskiewskiej gazecie, ponieważ... nikt nie pamiętał, by radziecka prasa kiedykolwiek opublikowała primaaprilisowy żart. Jakie gromy sypały się na nieszczęsny Spartak Moskwa ze strony rosyjskich oficjeli nie wiemy, bo w czasach ZSRR raczej dolarami się nie chwalono, ale do śmiechu im chyba długo nie było.

Nie mniej podatni na wprowadzenie w błąd, tudzież przysłowiowe wpuszczenie w maliny są też raczej znani z tego, że lubią się śmiać- Amerykanie.

Autorzy radiowego programu "Talk of the Nation" w National Public Radio odwołali się do niesławnej pamięci twórcy odprężenia w relacjach Wschód-Zachód i bohatera afery Watergate- Prezydenta USA R. Nixona

Na antenie stacji Nixon oświadczył, że zamierza ponownie wystartować w wyborach prezydenckich. Jego hasłem wyborczym miał być slogan: "Nie zrobiłem nic złego i więcej tego nie zrobię". Wiadomość wzbogaciły urywki z najnowszego przemówienia kandydata. Wśród Amerykanów zawrzało. Tuż po emisji wiadomości w stacji rozdzwoniły się telefony. Oburzeniu nie było końca. Sytuację ratował spiker w drugiej części programu, gdy przyznał, że powrót Nixona był ponurym żartem, a głosu użyczył mu znany komik.

Poczucie humoru ma jak widać swoje granice ale i ograniczony dobry smak. Czy to samo można powiedzieć o 30 minutowej podróży spod Wawelu pod Tatry i tym podobnym pomysłom? 

Niech się święci Prima Aprilis.  

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  

Opracowano z wykorzystaniem fakty.interia.pl
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Rezydencja SienkiewiczówkaRezydencja Sienkiewiczówka
Zakopane / Nocleg
Rezydencja Sienkiewiczówka jest położona w zacisznej części Zakopanego.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Restauracje

Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku

Warto przeczytać

E-kartki góry