IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czas świątecznych jarmarków na Podhalu

2015-03-30 //Wstecz
Czas świątecznych jarmarków na PodhaluKolorowe jarmarki Podhala z całą gamą atrakcji opartych na wielowiekowej tradycji nadają ton przygotowaniom do zbliżających się świąt w górach.

Wielkanoc, to najstarsze i uważane za najważniejsze w kulturze chrześcijan święto. W tradycje świąteczne Podhala na trwałe wpisały się organizowane m.in. w Nowym Targu - Targi Wielkanocne. To okazja do poznania i zakupu małopolskich produktów regionalnych, których oferta dostępna jest na Rynku.

Rynek w Nowym Targu

Nie tylko handlem żyje wówczas Podhale. Ostania niedziela przed świętami rozpoczyna cały cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości bezpośrednio związanych z Wielkanocą. Niedzielę tą zwą górale Kwietną, Wierzbną, a najczęściej Niedzielą Palmową. Jest ona splotem wielu dawnych i nowych tradycji. Tego dnia na Podhalu w kościołach święci się palmy. Najbardziej uroczyście Niedzielę Palmową obchodzi Lipnica Murowana. Dodatkowo organizowany jest tu konkurs na najwyższą i najokazalszą palmę, który rokrocznie przyciąga rzesze turystów. Na zabytkowym lipnickim rynku, pod figurą św. Szymona, zebrani tu turyści i mieszkańcy uczestniczą w nietuzinkowym zdarzeniu , otóż stawiane są kilkunastometrowe palmy. Podobne atrakcje maja Ci, którzy odwiedzą Rabkę Zdrój.Całe przedstawienie zapewnia niezapomniane wrażenia.


W tę Niedzielę Kwietną z palmami lub bazickami, wykonanymi z gałązek wierzbowych pokrytych „kotkami” i delikatnie zdobionych wstążką a czasem bibułą lub mirtem, wierni kościoła katolickiego udają się do świątyń na symboliczne święcenie. Tak uhonorowane bazicki nabierały niezwykłych mocy i używano je do zabiegów o charakterze czysto magicznym, gdyż głaskano nimi bydło, bowiem wierzono, że zapewni mu zdrowie, ale „kotki” również zjadano, z tego samego powodu. Podhalańskie palmy miały chronić całe obejście przed nieszczęściami. Magiczne działanie bazi dotyczyło również plonów i stąd gazda kładł bazie wraz z kawałkiem moskala pod pierwszą skibę podczas orki. Miało to zapewnić urodzaj.


Turystów przybywających na Podhale w przeddzień świąt uderzy niezwykła cisza. Bierze się to stąd, że w Wielki Czwartek milkną wszystkie dzwony, które odezwą się dopiero w sobotę. Miejscami na Skalnym Podhalu w zamian bicia dzwonów słychać drewniane kołatki.

Magicznym działaniem obdarzano też Wielki Piątek, który był dniem, gdy bardzo obawiano się nalotu czarownic. To również dzień bardziej przyziemnych działań i sprzyjający powszechnemu szerzeniu higieny. Od wczesnego ranka rzeki Podhala wypełniały się kąpiącymi się . Tak powszechny udział w tym rytualnym moczeniu się miał zapewniać zdrowie na cały rok. Nie tylko ludzi dotyczył ten przywilej, gdyż takiej kąpieli lub też, co częściej praktykowano w odniesieniu do bydła, symbolicznemu kropieniu wodą poddawany był cały inwentarz.


Dziwnym praktykom nie było końca, bowiem kobiety dokładnie wczesnym rankiem obcinały sobie kosmyk włosów i szły umyć głowę w rzece, aby zapewnić piękną fryzurę i mocne włosy. Dla tego dnia przeznaczono też inne zadanie, gospodynie wytwarzały wtedy masło, które było przechowywane i stosowane przy leczeniu wszelakich chorób. Ten dzień to również czas postu i zakaz wykonywania prac związanych z przybijaniem, tłuczeniem czy ścieraniem. Bywały jednak pewne wyjątki, otóż zwyczajem wielkopiątkowym było wykuwanie przez kowali gwoździ. Rzemieślnicy wykuwali dokładnie 3 gwoździe na pamiątkę śmierci Chrystusa i przybijali je do futryny pracowni. Była to jednak ich jedyna praca jaką wykonywali tego dnia.


Te kilka dni to obecnie czas gorączkowych zakupów pośród smacznie, pięknie i kolorowo przyozdobionych straganów. Dawne obyczaje praktykowane są raczej jako ciekawostka aniżeli obowiązująca tradycja. W wielu miejscach Podhala przygotowane specjalnie stoiska zapełniają się produktami, które według miejscowej tradycji powinny znaleźć się na każdym świątecznym stole.

Produkty PCD Salami na Jarmarku Wielkanocnym w Nowym Targu

Wielkanocne Targi w Nowym Targu nawiązują do dawnej tradycji i już od niedzieli lokalni kupcy wystawiają swoje towary na straganach usytuowanych na nowotarskim Rynku.Jak to zwykle tu bywa ciekawostek i atrakcji nie zabraknie. Można spróbować i zakupić smakowite produkty regionalne. Są też kolorowe stoiska producentów ze wspaniałymi lokalnymi rarytasami.

Jarmark Wielkanocny w Nowym Taru

Te kilkanaście dni gorączkowych zakupów wzbogaca niezwykle ciekawy asortyment, który bezpośrednio nawiązuje do tradycji kolorowo przyozdobionych straganów. Te targi to także doskonała okazja do zapoznania się z nadal żywą twórczością ludową Podhala.

Wybierając się na ten świąteczny weekend w góry, gdzie jak mamy nadzieję zagości słoneczna i ciepła aura, warto wziąć pod uwagę, że wszystkie nadchodzące weekendy na Podhalu,będą owocowały w imprezy organizowane z myślą o coraz bliższych Świętach Wielkiej Nocy.Atrakcji i ciekawostek z tym związanych będzie sporo. 

Jarmark Wielkanocny w Nowym Targu

Zmotoryzowanym turystom zalecamy nasze strony, gdzie podajemy jak objechać korki a atrakcyjnie dojechać na Podhale. Weźmy pod uwagę, że przyjazdy rozkładają się na kilka dni i tak naprawdę już od czwartku Podhale przyjmować będzie pierwszych świątecznych gości, a odjazdy kumulują się na jednym dniu, jakim będzie świąteczny lany poniedziałek. Zaplanujmy tak swój wyjazd, by nie stać w korkach, a nasza zakładka korki na zakopiance, na bieżąco informuje o płynności ruchu na tym popularnym szlaku. Rezerwując nocleg, zapoznajmy się z kilkoma praktycznymi radami, których zastosowanie w praktyce uchroni nas przed internetowymi naciągaczami.

Śpiesz się powoli, działaj z rozmysłem, aby pobyt w ten świąteczny weekend w górach był mile wspominany.


 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 


 

Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.


Rozkład jazdy


Noclegi

JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Restauracje

Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.

Warto przeczytać

E-kartki góry