IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Transgraniczny szlak wokół Tatr

2015-03-24 //Wstecz
Transgraniczny szlak wokół TatrKompletny projekt "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" zakłada realizację 250 km pętli wokół Tatr do wykorzystania jako trasy rowerowej, narciarskiej, edukacyjnej i biegowej.

Rozruszajmy się, wiosna sprzyja ruchowi. Drogi już dawno obeschły, szlaki dotąd narciarsko-piesze teraz przeobrażają się w rowerowo-piesze.

Na szlaku w górach-Podhale

Dla wszystkich, którzy z utęsknieniem oczekują warunków umożliwiających rozpoczęcie sezonu rowerowego, sa dobre wiadomości-nadchodzą w końcu te upragnione dni. Słonko mocno już usadowiło się na nieboskłonie. Noce może jeszcze nie nazbyt ciepłe, ale za to grunt po nocy jest twardy a dzienna dawka ciepła spokojnie wpływa na podłoże, czyniąc je coraz bardziej miękkim ale nie grząskim. Musimy wiedzieć, że duża dawka ruchu po zimowym lenistwie może jednak skutkować nielubianymi zakwasami, które nawet mogą przeradzać się w kontuzje. Uniknąć tego możemy, gdy wpłyniemy na nasz system mięśniowy i już teraz zadbać o lepszą kondycję. Fani sportów zimowych mogą jeszcze skorzystać z ostatnich mroźnych nocy tego sezonu.Nie jest tajemnicą, że narty i snowboard wzmacniają nogi i przygotowują je do dłuższych niż jednak narciarskie - rowerowych tras. Co jeszcze pomoże? Nie bez wpływu będą tu siłownia i basen, które pozwolą wzmocnić te z mięśni, które odpowiadają za amortyzację wstrząsów podczas jazdy.

FitPark Nowy Targ

Dobra forma jest gwarantem udanej wycieczki, by nie wymięknąć po drodze, o co szczególnie na Podhalu łatwo. Warto też wyposażyć się w kask, którego noszenie może uratować życie. Liczni ignoranci od razu zarzucą tę tezę i podadzą setki przykładów, że kask nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Jaka jest zatem prawda? A jest ona taka, że nie ma tu prostej odpowiedzi. Najprościej rzecz ujmując, w niektórych wypadkach kask może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkiego urazu głowy, ale każdy przypadek ma inny przebieg. Zderzenie z innym pojazdem nie daje szans rowerzyście, na szczęście liczba tych poważnych urazów głowy jest bardzo niska i wydaje się, że ogólne korzyści dla zdrowia z jazdy na rowerze przewyższa to niewielkie ryzyko. Toż i pechowcowi cegła w drewnianym kościele na głowę spada.

Downhil

Coraz częstszym widokiem jest ten z polskich dróg, gdy na dachach samochodów lub w innych przemyślnych miejscach maja umocowane rowery. Sympatyczny to obrazek, bo wiadomo, że w pojazdach podróżują aktywni turyści. Ci z Gości zjeżdżający na Podhale, a wiozący ze sobą rowery ale i ci co przyjeżdżają tu na rowerach, mają do dyspozycji coraz więcej atrakcyjnych szlaków .

W Pieninach

Podhale ale i ościenne regiony jak Orawa, Spisz, Pieniny a także przygraniczne regiony sąsiedniej Słowacji, w ramach projektu transgranicznej współpracy do września 2015 r.zamierzają oddać do użytku w sumie 74,22 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnącą przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Są wśród nich i te z 35 kilometrami nieprzerwanego transgranicznego odcinka prowadzącego od Nowego Targu trasą dawnej linii kolejowej do Jabłonki w kierunku do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena. Specyfika niektórych odcinków, szczególnie tych na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu sprawia, że w zimie będą mogły pełnić funkcję tras biegowych dla narciarzy w tym:

-Gmina Czarny Dunajec – 31,80 km
-Miasto Nowy Targ – 12,60 km
-Gmina Szaflary – 0,504 km
-Mesto Kežmarok –5,4 km
-Obec Hladovka – 3,334 04 km
-Obec Huncovce – 1 km (oznakowanie)
-Obec Liesek – 5,702 56 km
-Mesto Liptovský Mikuláš – 3,213 km
-Obec Nižná – 0,825 km
-Obec Suchá Hora – 1,857 54 km
-Mesto Trstená – 3,507 31 km
-Obec Vrbov –4,477 km

Mapka tras

 Poza naturalnymi dla szlaków rowerowych atrakcjami, w ciągu ścieżek znajdują się m.in. zabytkowe mosty kolejowe, które zostaną wyremontowane. Trasa posiada również dodatkowo 3 miejsca widokowo-postojowe (2 w Liptowskim Mikulaszu oraz jedno na obszarze Gminy Czarny Dunajec) oraz parking w Czarnym Dunajcu. Projekt ponadto przewiduje, że odgłównego szlaku będą mogły być tworzone pętle boczne przeznaczone dla turystów zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o lokalnych atrakcjach np. trasy: wokół Jeziora Czorsztyńskiego, unikatowych torfowisk, drewnianej architektury,zamków i warowni itp., których na obszarze Euroregionu Tatry jest sporo a pozostając nieco na uboczy głównych szlaków komunikacyjnych, pozostają poza głównym nurtem ruchu turystycznego. Dlatego też trasę główną uzupełnia kilka tras dodatkowych i pętli tematycznych, udostępniających atrakcyjne z różnych względów rejony i poszczególne obiekty położone w stosunkowo niewielkim oddaleniu: 
  • "trasa chochołowska i wierchowa", 
  • "pętla puścizn czarnodunajeckich", 
  • "ścieżka cysterska", 
  • "trasa łopuszniańska", 
  • "pętla spiska", 
  • "pętla stoki Gorców".
Trasy główne i boczne

 

Beneficjenci gminni środków pozyskiwanych ze źródeł unijnych nie poprzestają tylko i wyłącznie na tym projekcie i niektórzy partnerzy projektu w tym Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Miasto Kieżmark, Miasto Liptowski Mikulasz, część tras zrealizowali już z innych środków to ok. 12 km szlaków rowerowych stanowiących odcinki Szlaku wokół Tatr.

Na szlaku rowerowym.

Charakter przedsięwzięcia sprawia, że cała trasa dookoła Tatr będzie więc gotowa dopiero za 5-6 lat. To co istotne, to część biegnąca przez Podhale i ościenne regiony może być jednak gotowa wcześniej. Cały projekt "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" ma mieć 250 kilometrów dróg specjalnie przygotowanych dla miłośników dwóch kółek. Na ten rok zaplanowano powstanie 43 kilometrów tras . Obejmuje on szlak liczący 35 kilometrów od Nowego Targu do granicy ze Słowacją w Suchej Horze w kierunku do Trsteny, pozostałe na Spiszu oraz w Liptowskim Mikulaszu.

Tablica informacyjna

Jak podaje serwis Euroregionu Tatry, kompletny projekt "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" zakłada realizację pętli wokół Tatr do wykorzystania jako trasy rowerowe, narciarskie, edukacyjne i biegowe. Myśla przewodnią projektu jest udostępnienie niepowtarzalnych miejsc i lokalnych wartości o walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych po obu stronach granicy, których dostępność jest aktualnie ograniczona lub znikoma, dla szerszej rzeszy turystów, którzy z racji poruszania się np. rowerem, są w stanie więcej zobaczyć.

Scieżka rowerowa w Nowym Targu

 Użytkowników tras rowerowych zainteresuje zapewne, że będą mieć do dyspozycji szlaki o nawierzchni bitumicznej. Wieloraki charakter tras, których niektóre z odcinków przebiegają np. przez zabytkowe mosty kolejowe, które zostaną specjalnie do tego celu przygotowane i wyremontowane wyposażono w miejsca widokowo-postojowe. Tu można będzie odpocząć, nabrać sił do dalszej wycieczki.

Okolice Jeziora Czorsztyńskiego

Skala przedsięwzięcia jest niebagatelna i łączna wartość inwestycji wynosi ponad 3,7 mln euro, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 3,15 mln. W realizację projektu zaangażowanych jest 13 partnerów – ze strony polskiej: gmina Czarny Dunajec, miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ i gmina Szaflary oraz ze strony słowackiej: miasta Kieżmark, Liptowski Mikulasz i Trstena oraz gminy Hladovka, Sucha Hora, Liesek, Niżna, Huncovce i Vrbov.Tatry, kompletny projekt "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi.

W Pieninach

Kilka słów o projekcie Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatrto idea o ponad regionalnym zasięgu o zakrojonym na dużą skalę transgranicznym przedsięwzięciu, będącym efektem zainicjowanej przez Euroregion"Tatry" w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów przygranicznych.Co niezwykle ważne, to podjęcie starań o przybliżenie szerszemu ogółowi tych akcentów z naszego dorobku historycznego, który z powodów nie zawsze obiektywnych dla lokalnych społeczności pozostawał poza głównym nurtem turystycznej aktywności. Dlatego też realizowana trasa szlaku nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego dotyczącego najstarszej sieci osadniczej obejmującej Nowy Targ, Ludźmierz, Szaflary, Frydman po stronie polskiej,

Mapa Pienin 

a po stronie słowackiej Kieżmark, Stara Lubownia, Spiska Sobota, Liptowski Mikulasz, Dolny Kubin. Swoje walorystarych szlaków handlowych ukaże zapomniany już szlak solny, jantarowy, winny. Innego znaczenia nabiorą interesujące zabytki architektury takie jak Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Dwór w Łopusznej, Zamek w Starej Lubowni, Czerwony Klasztor, Orawski Hrad które dotąd znane są niewielu i odwiedzane niejako przejazdem. 

Architektura drewniana Podhala

Będące swoistą perłą w koronie gotyckie kościoły drewniane jakie w znakomitej formie dzięki staraniom lokalnych społeczności i władz samorządowych zachowane zostały na Podhalu, Spiszu, Orawie ale i po stronie słowackiej, jak chociażby te w Dębnie, Harklowej, Łopusznej, Nowym Targu, Twardoszynie, Zubercu, Istebnem, Leszczynach, Św. Krzyżu, Kieżmarku,staną się przedmiotem regularnych a nie okazjonalnych odwiedzin przemierzających szlaki na rowerach turystów. Liczne elementy drewnianego budownictwa ludowego, które zdominowały Chochołów, Podbiel, Prybylinę czy Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, a także Muzeum zamagurskiej wsi, Stará Ľubovňa, po doprowadzeniu do nich tras rowerowych nabiorą innego znaczenia i na stałe zaistnieją w planach turystycznych wielu turystów. Cały przebieg Szlaku zwraca również uwagę na unikatowe wartości przyrodnicze i krajobrazowe, pozwala odkrywać nieznane pomniki przyrody ale też i te, i o wyjątkowych walorach miejsca, gdzie prezentowany jest folklor i sztuka ludowa.

Euroregion Tatry

Mieszkańcy miast mają zazwyczaj do dyspozycji bogato wyposażone szlaki rowerowe, nic zatem dziwnego, że wyjeżdżając nawet na weekend w góry, planują robić to co lubią, czyli zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Temu słusznemu oczekiwaniu wychodzi naprzeciw idea trasy Szlaku wokół Tatr inawiązuje bezpośrednio do uprawiania turystyki aktywnej,przyjaznej dla środowiska itak pożądane podczas każdego wypoczynku zdrowe spędzanie wolnego czasujako alternatywę dla zmotoryzowanych form zwiedzania i podróżowania.


Oddolne inicjatywy zawsze charakteryzowała głęboka przenikliwość działania, gdyż znają problem od przysłowiowej podszewki. Brak odpowiedniej infrastruktury turystycznej na bogatym w tradycje historyczne i atrakcje przyrodnicze pogranicze polsko-słowackie zaowocowało podjęciem działań zmierzających do stworzenia odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej poprzez utwardzenie i oznakowanie tras dla pełniejszego wykorzystania posiadanych atrakcji turystycznych i dla ożywienia gospodarczego tych regionów. Co ważne wpłynie na korzystną transgraniczną współpracę pomiędzy regionami z obszaru Polski i Słowacji, zaktywizuje gospodarczo leżące na trasie szlaku ośrodki, zdywersyfikuje kierunki turystyczne, przyczyniając się do odpływu części turystów w inne tereny, pozwoli poszerzyć wiedzę o historycznym i kulturowym dziedzictwie tak bliskiego sobie regionu a także odkryje przed szerszą publicznością niedoceniane dotąd walory przyrodniczo-krajobrazowe z pogranicza polsko-słowackiego i umożliwi aktywne spędzanie wolnego czasu. 


Po zakończeniu realizacji projektu partnerzy zamierzają dalej współpracować w zakresie przygotowania kolejnych etapów tej strategicznej inwestycji.Co więcej zakres partnerstwa będzie ulegał ciągłemu rozszerzaniu – włączane będą kolejne miejscowości przez które przebiega szlak.

 

Poczytaj nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu


 

Opracowano z wykorzystaniem MSIT, platformy Euroregion Tatry i doniesień medialnych.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Pod TatramiPod Tatrami
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego domu wypoczynkowego "Pod Tatrami".
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Restauracje

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Cafe HelenkaCafe Helenka
Szczawnica / Restauracja
Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla.
Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...

Warto przeczytać

E-kartki góry