IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

U progu wiosny na Podhalu przyda się dobra kondycja

2015-03-19 //Wstecz
U progu wiosny na Podhalu przyda się dobra kondycjaOstatnio zima jakby dała za wygraną. Bezchmurne niebo i wysokie temperatury powietrza zwiastują rychłą wiosnę. Chociaż w marcu jak w garncu i zdarzyć może się jeszcze wszystko, to jednak do plenerów pełnych zielonych łąk, kolorowego kwiecia coraz bliżej.

Przed nami zapewne już niebawem kolejne weekendy, gdy pogoda zachęci do aktywnego wypoczynku. Narty powoli muszą oddać pola i wielu z Gości zjeżdżających na Podhale, przywiezie ze sobą rowery. Do ich dyspozycji bogata oferta ścieżek rowerowych oraz co ważne wypożyczalni rowerów. Kilka z propozycji podajemy poniżej, lista w miarę upływu czasu będzie poszerzana. Zapraszamy na nasze strony, gdzie już są opisy atrakcyjnych tras rowerowych na Podhalu.

Rowery w górach

Zanim dosiądziemy naszego dwukołowego rumaka, nie ważne skąd pochodzi, to tak duża dawka ruchu po zimowym lenistwie może skutkować niemiłymi zakwasami, a nawet co gorsza kontuzjami. Zasiedziały tryb życia, czy to w pracy, czy podczas dojazdów do i z pracy powoduje, że warto już teraz zadbać o naszą kondycję. W najlepszej kondycji są fani sportów zimowych, którzy korzystając z ostatnich mroźnych dni tego roku zakładali narty i snowboard y, co niewątpliwie wzmocnia nogi i przygotuje je do dłuższych rowerowych tras. Jeśli dotąd tego nie zrobiliśmy, lub dawno temu uprawialiśmy narciarstwo, to mamy ostatnia chyba w tym sezonie okazję, by podszlifować swoja kondycję. Poza nartami do dyspozycji przyszłych rowerzystów są jeszcze siłownia, basen, które pozwolą wzmocnić także mięśnie brzucha, grzbietu czy ramion, a te odpowiadają za amortyzację wstrząsów podczas jazdy, których to w terenie górskim aż nadto.

Fit Park Nowy Targ

Po wzmocnieniu kondycji i przeglądzie co ważne „dwóch kółek” nabieramy przeświadczenia, że jesteśmy gotowi na rozpoczęcie tegorocznego sezonu rowerowego, który na Podhalu jest szczególnie atrakcyjny. Nie porywajmy się jednak od razu z motyka na słońce i pamiętajmy o tym, aby nasze pierwsze wiosenne trasy nie były aż nazbyt długie i zbyt intensywne. Podziwiajmy budzącą się do życia przyrodę, rozkoszując się widokami, a te na Podhalu są najpiękniejsze.

Trasy rowerowe na Podhalu

Jedyna wypożyczalnia na szlaku turystycznym działa w Dolinie Chochołowskiej. Można tam wypożyczyć rower w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia, Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w Zakopanem.

Na terenach podległych TPN nadal zalega duża pokrywa śniegowa, drogi są już jednak czarne. Znikoma liczba turystów sprawia, że każdy weekend w górach jest tym bardziej atrakcyjny i pełen ciekawych doznań, bo to i przebiśniegi i krokusy, a także ptasie trele a w tle białe szczyty strzelistych tatrzańskich szczytów.

Trasy rowerowe Podhala 

Na pierwszy ogień idą Tatry, gdzie turystykę rowerową po TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość z tych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są dopuszczone wyłącznie do dyspozycji rowerzystów.

Każdy poruszający się po szlakach rowerowych dostępnych w TPN, musi pamiętać , że obowiązuje tu bezwzględne pierwszeństwo dla ruchu pieszego. 

W samym Zakopanym mamy do dyspozycji wypożyczalnie rowerów: 

  Wypożyczalnie rowerów na Podhalu.

 • Zakopane Centrum, ul.Tetmajera 4,(wypożyczalnia, serwis, biuro wycieczek rowerowych),czynne codziennie 9.00 - 19.00
 • Zakopane „Pod Kozińcem”, róg ul.Broniewskiego / Dr. na Antałówkę,(wypożyczalnia, serwis, biuro wycieczek rowerowych),czynne codziennie w sezonie od 21 czerwca - do 30 września w godz. 9.00 - 17.00
 • Zakopane „Oczko wodne”, róg ul.Krupówki / Piłsudskiego(wypożyczalnia, wycieczki rowerowe),czynne codziennie w sezonie od 21 czerwca - do 30 września w godz. 9.00 - 17.00
 • Zakopane "Rejon Dworców PKP i PKS"wypożyczalnia - Dowóz w 10 minutczynne codziennie w sezonie od 21 czerwca - do 30 września w godz. 9.00 - 17.00.
 • Zakopane, ul. Krupówki 50A, tel.+48 18 20 125 41.
 • Zakopane, ul. Harenda 21A, tel. +48 18 20 256 80.
 • Zakopane, ul. Krupówki 75, 34-500 Zakopanetel. +48 601 231884.
 • Zakopane, ul. Kasprusie 42,tel. +48 604 275 847, czynne: poniedziałek – piątek 10.00 – 17.00, sobota 10.00 – 13.00.
 • Zakopane, ul. Nowotarska 21 F,tel. +48 502 137 512, +48 795 388 087.Czynne: poniedziałek – niedziela 9.00 – 18.00.
 • Zakopane, ul. Bronisława Czecha, tel. +48 18 20 120 05, +48 609 603 034, +48 601 418 484. Czynne: poniedziałek – niedziela 9.00 – 18.00.
 • Zakopane, ul. Droga na Bystre 2A, tel. +48 18 20 124 56, +48 608 353 045. Czynne: 9.00 – 18.00.
 • Zakopane, Dolina Chochołowska,tel. +48 535 990 115, +48 601 363839.
 • Zakopane, Plac na Gubałówce 150 metrów w lewo od Kolejki Linowo Terenowej na Gubałówkę.Czynne lipiec–sierpień,tel.+48 608 832 372,+48 601 496500.
 • Witów, Kojsówka, Wypożyczalnia "U Holka", 690 846 701. 

Ci, którzy lubią jazdę na rowerze, ale z różnych względów nie mogą skorzystać z roweru w tradycyjnym wydaniu, istnieje możliwość wykorzystania dla celów turystycznych EkoRoweru.

http://www.zakopane-free.pl/wydarzenia/ekorowery

To rower o napędzie elektrycznym- EkoRower- jest znakomitym środkiem lokomocji dla osób o zmniejszonej wydolności organizmu. Doskonale sprawdza się jako rower turystyczny na dłuższe wypady za miasto, czy na zwiedzanie miejskie. Wspomagany jest silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii litowo-jonowej, co pozwala przejechać nawet 80 km, dając radość podróżowania osobom z problemami kardiologicznymi, schorzeniami stawów, niewydolnością mięśniową oraz rekonwalescentom.

Dotakowo EkoRower zachwyca swoją ekonomiką użytkowania, gdyż jest łatwy i tani w utrzymaniu podobnie jak klasyczne rowery, a koszt ładowania baterii z domowego gniazdka 230V, to zużycie prądu rzędu około 1 zł, poza tym nie wymaga rejestracji i ubezpieczeń, i w ruchu drogowym obowiązują go takie same zasady jak innych rowerzystów.

Kilka tras z obszaru TPN do dyspozycji miłośników dwukółek:

1. Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska.

Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa trudna. Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Poruszamy się drogą w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy w lewo do Doliny Chochołowskiej a dalej przez Siwą Polanę- asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Jadąc pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską jesteśmy cały czas na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po drodze mijamy Niżnią i Wyżnią Bramę Chochołowską i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztok, gdzie skręcamy w prawo i zaraz w lewo, aby przez most na Kirowej Wodzie, po szutrowej drodze dojechać do asfaltowej drogi. Dalej przez Groń, gdzie skręcamy w prawo i obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.

Trasy rowerowe Podhala

2. Trasa górska Zakopane - Witów - Dzianisz.

Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., z różnicą wzniesień 300 m, oceniana jako trasa trudna. Początek trasy jest na parkingu na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy za znakami przez wieś Kościelisko. W przysiółku Roztoki w prawo przez las szutrową drogą wjeżdżamy na polanę Płazówka. Zachwyci nas tu otoczenie Doliny Chochołowskiej. Na polanie kilka domów i urocza kapliczka. Dalej przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Trudy podjazdu rekompensuje wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Powrót drogą do Kościelisk i dalej do Zakopanego.

 Mapa tras rowerowych Podhale

3. Trasa górska Ząb - Gubalówka - Bachledówka.

Długość trasy 35 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa oceniana jako trudna. Początek trasy we wsi Ząb. Stąd jedziemy na Furmanową i Gubałówkę. Cały czas mamy piękny widok na Tatry i Zakopane. Z Gubałówki przez przysiółek Słodyczki zjeżdżamy do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę, gdzie wielokrotnie przebywał biskup Karol Wojtyła. Piękna panorama na Tatry i Podhale. Widzimy Pilsko, Babią Górę, Gorce z Turbaczem i całą grań Tatr. Dalej jedziemy przez Czerwienne do Zębu.

Podhale dla rowerów

 

4. Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska.

Ma długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa oznaczona jako trudna. Początek ma w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy. Przemieszczamy się przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą stromo pod górę do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska a stąd wspaniały widok na Tatry. Tutaj skręcamy w lewo i asfaltową dróżką dojeżdżamy do przysiółka Zimni, dalej szutrową drogą jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem. Widok stąd jest jak z bajki tak na Tatry jak i Podhale. Polną drogą dojeżdżamy do Gliczarowa Dolnego i dalej na Biały Dunajec.

Trasy rowerowe Podhala

 5. Trasa górska Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica.

Długość trasy 40 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa oznaczona jako trudna. Początek trasy w Bukowinie Tatrzańskiej przy Urzędzie Gminy. Jedziemy asfaltową drogą do wsi Czarna Góra położonej już na Spiszu. Dalej przez Trybsz do Leśnicy i przez wieś pod górę do Bukowiny Tatrzańskiej. Na tym odcinku trasy zaznamy niezwykłych przyjemności wobec rozpościerających się stąd przepięknych widoków na Tatry. Następnie przez Rusiński Wierch zjeżdżamy pod Urząd Gminy.

 Do Czarnej Góry

6. Kluszkowce, Czorsztyn, Sromowce Niżne, Nidzica-samo piękno.

 Pieniny-trasy rowerowe

Oferta rodem z Pienin, Spiszu jest również niezwykle atrakcyjna widokowo. Następuje tu połączenie gór, lasów, łąk i wody, co zazwyczaj stanowiło zawsze natchnienie dla artystów, którzy piórem, pędzlem lub obiektywem utrwalali to niezwykłe, będące darem od natury piękno. Nic jednak nie zastąpi obcowania na żywo z przepiękną fauną i florą urokliwych Pienin, jaką spotkamy w bezpośrednim otoczeniu góralskiego morza.

Okolice Jeziora Czorsztyńskiego-trasa rowerowa

 

Historia powstania sztucznego zbiornika w Czorsztynie jest zawiła. Nie zmienia to jednak faktu, że wycieczka rowerowa po wsiach rozlokowanych nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, to piękna, wielokilometrowa przygoda. Trasa jest wielce urozmaicona i posiada niekiedy strome i przez to męczące podjazdy.

Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Wyprawę tę najlepiej rozpocząć z Kluszkowiec drogą 969 obierając azymut na Czorsztyn ( 49°26′N 20°19′E ), który opada ku brzegom jeziora, tworząc wielce urokliwe zakątki. Liczne pensjonaty, kwatery i hotele oddają turystyczny klimat wsi. Uwagę przyciągają ruiny XIV w. zamku, wzniesionego przez tego co zastał Polskę drewnianą a pozostawił murowaną. Z zachowanej nieźle Baszty Baranowskiego rozpościera się znakomity widok na panoramę Pienin, a odbijający się w toni jeziora zamek, a ten niejednego fotografa już natchnął. Wycieczka rowerem do Sromowiec Wyżnych i dalej Niżnych, gdzie swój początek ma słynny na całą już Europę spływ tratwami po Dunajcu, da nam przedsmak tego co zakosztujemy, gdy zechcemy rowerem objechać wkoło Jezioro Czorsztyńskie.

Na Spiszu - trasy rowerowe

O tych i innych wyprawach rowerowych poczytacie Państwo na naszych stronach.

Opracowano na podstawie: it.nowytarg.pl,pttk.nowytarg.pl,zakopane-free.pl, tpn.pl/pl.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.

Nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia


 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
 • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAELOśrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAEL
Łopuszna / Nocleg
Pensjonat NATANAEL- to idealne miejsce, nie tylko dla osób poszukujących cis
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Restauracje

Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!
Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.

Warto przeczytać

E-kartki góry