IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

W górach obudziły się niedźwiedzie

2015-03-18 //Wstecz
W górach obudziły się niedźwiedzieGdy podczas spaceru po lesie zostaniemy zaatakowani przez niedźwiedzia, to najprawdopodobniej spowodowane to zostało zaskoczeniem ze spotkaniem człowieka, a u zwierzęcia zadziałał jego instynkt obronny.

Wędrując w Tatry, czy to idąc na wycieczkę, czy w innym celu, to liczmy się z możliwością spotkania niekwestionowanego władcy na tych włościach. Ciepło, które w końcu zawitało i na Podhale dotarło, i do jego gawry. Przebudzony ze snu niedźwiedź jest niezbyt miłą perspektywą dla każdego.

Plakat

Wybite z dotychczasowego zimowego snu, co by nie mówić to jednak sympatyczne misie, nie są nastawione zbyt przyjaźnie, bo to i głodno i obco, a w głowie jeszcze liczne wspomnienia po długim śnie. Nie dziwmy się zatem, że zwierzęta są nieco nerwowe.

Często zdarza się, że kosmaty kolos jest już zły z powodów nam raczej nieznanych i cokolwiek obcych, ale przekonać się o tym jak reaguje nie warto. Niespodziewanie, ten na pozór nieporadny kolos potrafi jednak zaatakować z niebywałą energią, stwarzając bardzo groźną dla człowieka sytuację. Ofiarą może być każdy, czy to turysta, czy też pracownik służb leśnych, a standardowe procedury nie zawsze skutkują. Takie spotkanie zakończyć się może różnie i lepiej nie sprawdzać, kto ma bardziej odporny na ciosy organizm.

Tablica TPN

Niedawno media doniosły o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce w lesie w Bieszczadach. Tam niedźwiedź najpierw uderzył mężczyznę łapą, a następnie chwycił go zębami i rzucił o ziemię. Szczęściem na tym się skończyło i mieszkaniec jednej z okolicznych wsi trafił do szpitala z lekkimi obrażeniami, bez zagrożenia życia.

W ocenie przyrodników, nie był to atak głodnego drapieżnika, a raczej obrona własnego terytorium. Najprawdopodobniej zwierzę zostało zaskoczone niedaleko gawry, co poskutkowało takim, a nie innym jego zachowaniem. Człowiek nieopatrznie wkroczył na teren zwierzęcia, co stwarza realną groźbę konfrontacji, podczas której jest na straconej pozycji.

Turyści wędrujący po TPN ze zdziwieniem przyjmują do wiadomości, że poza ludźmi w Parku są jeszcze zwierzęta, w tym właśnie niedźwiedzie. Park to nie ZOO i zwierzęta żyją tu na wolności. Intruzem jest raczej człowiek, jeśli nie stosuje się do obowiązującego regulaminu, który każdorazowo wywieszany jest przy wejściu na teren Parku. Różnie potem artykułowane oburzenie wywołuje raczej zdziwienie aniżeli zrozumienie.

Cytat z fb

Ludzie podczas swoich wędrówek, czy to w Bieszczadach, czy w Tatrach, spotykają na swojej drodze te groźne zwierzęta, ale do ataków dochodzi niezwykle rzadko. Agresywna reakcja ma miejsce w sytuacji, gdy np. niedźwiedź zostaje przez nas wystraszony lub broni młodych. Chodząc po lesie warto zatem mieć oczy dookoła głowy ale i dawać znaki swojej obecności np. poprzez prowadzenie rozmowy. Trzymając się wyznaczonych szlaków turystycznych , unikniemy takiego spotkania, bo zwierzę wie, w których miejscach może spodziewać się człowieka. Poruszając się poza nimi, warto jednak robić to w większej grupie a przede wszystkim mieć baczenie na najmłodszych uczestników naszej wyprawy.

Ostrzeżenie

Wysokie temperatury doprowadziły do wybudzenia niedźwiedzi i póki co przez jakiś czas będą zachowywać się nienaturalnie. Spacerując dostępnymi dla ruchu turystycznego szlakami musimy zachować szczególną ostrożność. Nie wykluczone, że w Tatrach możemy mieć wątpliwą przyjemność wejścia w drogę osobnikowi o wadze super ciężkiej, który na żartach akurat niezbyt dobrze się zna, za to apetyt po miesiącach snu ma dość spory. 

Obecnie pierwsze tropy niedźwiedzi zaobserwowano w zachodniej części Tatr. Na razie są to ślady obecności pojedynczych osobników. Zazwyczaj samice z młodymi opuszczają gawry później, a najpóźniej pojawią się niedźwiedzice z tegorocznym przychówkiem. Te są najgroźniejsze dla otoczenia.

Informacja

Tegoroczna zima - dalece odmienna od zeszłorocznej, stwarza w miarę naturalne warunki do pojawienia się niedźwiedzi i zatem to dosyć typowa pora pierwszych po zimie obserwacji niedźwiedzich śladów. O tym, kiedy zwierzęta się budzą, decydują warunki pogodowe i to jak obficie jadły, i jak dużo tłuszczu zmagazynowały w roku poprzednim. Niedźwiedzie świeżo obudzone ze snu zimowego nie są również żarłocznymi bestiami. Zazwyczaj mają jednak pod skórą spore zapasy z poprzedniego sezonu, a ponadto ich układ pokarmowy musi się stopniowo przyzwyczajać do przyjmowania coraz większej ilości świeżego jedzenia. Przed niedźwiedziami coroczny okres wiosennego przednówku. Zwierzęta te poszukują świeżych traw i ziół, a tymczasem ziemię pokrywa jeszcze niedawno spadły śnieg.

Fachowcy zalecają następujące zachowanie w przypadku spotkania z niedźwiedziem: 

  1. Jeśli zobaczymy niedźwiedzia przy szlaku, nie wpadajmy w panikę. Nie zbliżajmy się do niego, lecz również nie rzucajmy do ucieczki. Spokojnie odejdźmy w przeciwnym kierunku.
  2. Wzmożoną czujność należy zachować w przypadku spotkania młodych niedźwiadków, gdyż zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być bardzo niebezpieczna.
  3. Nie patrzmy niedźwiedziowi w oczy.

Wiadomo, że w większości przypadków niedźwiedź nie będzie nami zainteresowany. Jeśli jednak niespodziewanie zacznie się do nas zbliżać, zachowajmy spokój. W razie konieczności połóżmy się na ziemi, podkurczmy nogi, osłońmy rękami głowę i twarz. 

Reasumując, zróbmy wszystko, aby zachować spokój i zejść niedźwiedziowi z drogi. Nawet zdenerwowane zwierzę dość szybko się uspokaja, jeśli człowiek zamanifestuje swój brak zainteresowania i czynnie zadeklaruje chęć odejścia.


Podstawowym błędem popełnianym przez turystów jest próba dokarmiania zwierząt, w tym niestety niedźwiedzi. Przebywając w górach w żadnym wypadku nie dokarmiajmy niedźwiedzi. Nie pozostawiajmy na szlaku resztek jedzenia czy opakowań po nim. To samo tyczy się zawartości samochodu zaparkowanego przed wejściem na szlak.Zadbajmy również o to, by schowane w plecaku pokarmy były szczelnie zapakowane. Niedźwiedź nie może i nie powinien kojarzyć ludzi jako obiektu, gdzie znajduje się żywność.

Wzajemna korzystna koegzystencja jest możliwa i świadomość, że obok nas pojawiają się dzikie zwierzęta, nie musi wprawiać nas w trwogę. Lepiej wzajemnie schodzić sobie z drogi. Miejsca dla wszystkich jest dość.

 

Nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

  • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
  • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.
  • Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

 

Opracowano na podstawie doniesień medialnych.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak.

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Ośrodek Usług Hotelarskich RedykOśrodek Usług Hotelarskich Redyk
Ząb / Nocleg
Najwyższy poziom usług hotelarskich w Polsce - 1023 m n.p.m.
Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Restauracje

Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.

Warto przeczytać

E-kartki góry