IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wyłoniono najlepsze stacje narciarskie Małopolski,przoduje Podhale

2015-03-17 //Wstecz
Wyłoniono najlepsze stacje narciarskie Małopolski,przoduje PodhaleNadal i to zgodnie z prognozami synoptyków najbliższe dni na Podhalu zapowiadają się bardzo słonecznie z temperaturą maksymalną dochodzącą do około 9°C, a w partiach szczytowych Tatr sięgnie około 0°C.


Wraz z nadchodzącą wiosną ceny na Podhalu są znacznie już niższe w stosunku do okresu z niedawnych ferii zimowych.

Ostatnie weekendy w górach zaliczane są za bardzo udane. Na trasach narciarskich dopisały tłumy przybyłych z głębi kraju narciarzy. Zaowocowało to z kolei sporym ruchem na zakopiance w związku z masowymi powrotami spod Tatr.

Na górnej stacji Gubałówki wielką popularnością cieszą się wyeksponowane na otwarte słońce miejsca, gdzie turyści zażywają kąpieli słonecznych.

Gubałówka

Co istotne, nadal warunki do uprawiania turystyki w części reglowej Tatr są dobre. Pogoda sprawia szlaki w godzinach rannych są przymarznięte, miejscami oblodzone, a w godzinach południowych, szczególnie w miejscach nasłonecznionych śnieg jest tu mokry, grząski i przepadający. Trzeba wiedzieć, że powyżej górnej granicy lasu część szlaków nie jest przetarta. W dalszym ciągu w górach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, czyni to prawdopodobieństwo zejścia lawiny możliwym już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. 

W całej Małopolsce można z powodzeniem cieszyć się z działających na pełnych obrotach stacji narciarskich, a wybór jest przyprawiający o mały zawrót głowy. Małopolska jest potentatem w ski turystyce na mapie kraju, bowiem działa tu już ponad 60 stacji narciarskich z 250 km tras zjazdowych. To musi i robi wrażenie. Stacje oferują bogaty asortyment usług i w zasadzie na każdą kieszeń.

Jak co roku tak i w tym stacje rywalizowały o miano Najlepszej Stacji Narciarskiej Małopolski. Organizatorami plebiscytu były tradycyjnie "Gazeta Krakowska" i samorząd Małopolski. Patronat honorowy objął nad imprezą Marszałek województwa Marek Sowa. 

To już 12. plebiscyt na Najlepszą Stację Narciarską w Małopolsce.

W opinii użytkowników, o tytuł najlepszej w sezonie 2014/2015: 

 • dużej stacji narciarskiej zwyciężyło nomen omen MAŁE CICHE z Podhala. 
Małe Ciche
 • W kategorii małe stacje narciarskie wyróżnienie uzyskała : POLANA SOSNY z Niedzicy. 
Polana Sosny
 • Specjalne wyróżnienie dla stacji z najlepszą ofertą po "zejściu ze stoku":wyróżniono KOTELNICĘ BIAŁCZAŃSKĄ i BANIĘ . 
Bania
 • W kategorii specjalne wyróżnienia za konsekwentny rozwój ośrodka uhonorowano: KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA RUSIŃ-SKI. 
Rusiń-ski
 • Kolejne wyróżnienie dla stacji z Podhala uzyskała stacja przyjazna rodzinie: SUCHE w Poroninie. 
Suche
 • Nagrodę specjalną za zaangażowanie przy organizacji małopolskiego projektu "Jeżdżę z głową" otrzymał NOWY TARG. Program „Jeżdżę z głową” realizowany jest od 2012 roku i kierowany do uczniów III i IV klas szkół podstawowych. To inicjatywa, której celem jest organizowanie lekcji nauki jazdy na nartach i snowboardzie, dbanie o bezpieczeństwo na stoku oraz promocja zdrowego stylu wśród młodych Małopolan. Dodatkowo program wspiera rozwój regionu jako miejsca przyjaznego rekreacji i uprawianiu sportów zimowych. 
Bezpieczny stok

W opinii wielu komentatorów doskonale widać jak wyraźnie zarysowała się granica między dużą a małą stacją narciarską. Cechą charakterystyczną dla małej stacji narciarskiej jest fakt, że obejmuje ona swoim obszarem jeden stok, który może być ponadto obsługiwany przed kilka wyciągów.W dyspozycji standardowej małej stacji jest oczywiście parking , najlepiej jeśli jest darmowy z zapleczem sanitarnym, gastronomicznym, z ofertą noclegową.

Dla odmiany duża stacja charakteryzuje się nie tylko większą ilością wyciągów i tras, ale także tym, że na nartach można zjeżdżać na różne strony góry.

Zwycięzca –stacja Małe Ciche, to w opinii wielu idealne miejsce do uprawiania narciarstwa dla każdego, niezależnie od wieku czy umiejętności. Są tu na przykład mniej wymagające trasy dla dzieci, ale bardziej zaawansowani także znajdą tu coś dla siebie.W Małym Cichym są:  

 • 3 wyciągi orczykowe 
 • i 2 koleje krzesełkowe.

Wyróżniona Białka Tatrzańska została w tegorocznym konkursie uhonorowana za swoją ofertę Apres-ski, która właśnie w tej miejscowości jest szczególnie atrakcyjna. To właśnie często te dodatkowe atrakcje przyciągają pod Tatry narciarzy. Obecnie nie liczy się tylko białe szaleństwo, ale też to, co można robić po zejściu ze stoku. To "coś" po nartach często decyduje o tym, gdzie jedziemy. Tu nie istnieje problem-co robić, gdy już zjedziemy ze stoku. Basen, sauna, masaż, siłownia, kręgle? A może bardziej aktywnie - łyżwy, jazda na koniu lub skuterze, ognisko na świeżym powietrzu lub jeszcze wieczorne tańce w dyskotece lub klubie? "Coś więcej niż narty" - to ważna nowa kategoria obecnego plebiscytu. 


Turyści, którzy po latach wyjazdów na narty za granicę i tam zaznawszy wszystkich możliwych uciech, jakie są w ofercie renomowanych zagranicznych stacji narciarskich, gdy wrócili w polskie góry, z aplauzem przyjęli, że i tu jest możliwy w pełni aktywny wypoczynek na najwyższym poziomie, przy wcale nie aż tak wysokich górach. Napływ turystów, to też nowe inwestycje, których na Podhalu są dziesiątki. Skutecznie, jak widać konkurują nawet z tymi uznawanymi dotąd za niedościgniony wzór. 

Rynek narciarski, to bardzo prężny segment wielu budżetów samorządowych. Stąd ważne jest aby oferta gastronomiczna i noclegowa szła w ślad za zapotrzebowaniem, dając dodatkowe możliwości relaksu. Poszukujący ciekawych miejsc ski turysta bez wątpienia dużą wagę przywiązuje też do ogólnej atrakcyjności miejsca: w tym liczy na atrakcyjne widoki, jakie oferuje stacja, zagospodarowanie krajobrazu czy choćby wspomniane już apres-ski, a więc możliwość atrakcyjnego zabawienia się po dniu spędzonym na nartach. Nierzadko miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji tylko dłuższy lub krótszy weekend w górach i jeśli znajdą w jednym miejscu satysfakcjonującą ich ofertę, to zapewne przyjadą tu też w przyszłości. Podhale ma tu wiele do zaoferowania. 

Jak znaleźć tę czy tamtą stację, zweryfikować zasłyszane o niej opinie, poznać bieżące warunki pogodowe?  

 • To, w jaki sposób dana stacja żyje w świecie wirtualnym, w dużym stopniu wpływa na jej popularność. Czynnikiem decydującym jest jak wyszukuje się i przedstawia ją w internecie, a także co ważne - przejrzystość strony internetowej. Fachowcy od marketingu internetowego podają tam podstawowe dane, jak lokalizacja na mapie z najwygodniejszym sposobem dojazdu, kamery na stokach relacjonujące na żywo warunki narciarskie. Informacje te są zazwyczaj podawane tak, by były dostępne dla każdego, innymi słowy bez zbędnych ulepszeń-prosto kawa na ławę. Jeden klik informacja w mig. 
 • Rozwój turystyki narciarskiej wymusza na zarządcach stacji ciągłą walkę z coraz ostrzejszą konkurencją. Każdy chce uszczknąć z tego niemałego przecież tortu biznesowego coś dla siebie. Bez konkurencji nie ma rozwoju, stąd najbliższe lata zapowiadają się dla miłośników białego szaleństwa niezwykle ciekawie. Uchodząca za lidera w zakresie modelowego zagospodarowania warunków terenowych –Białka Tatrzańska, w tym sezonie oddała do użytku dwa nowe i to 6-osobowe kanapy.

Gdy w końcu nadejdzie ów dzień połączenia Kotelnicy z Kaniówką, który niewątpliwie zbliża się w szybkim tempie i wkrótce dojdzie też, bo takie są wymogi rynku, do połączenia oferty Białki z Bukowiną Tatrzańską poprzez ich zespolenie na bazie wyciągów i tras - z Kotelnicy ze stacją na Wierchu Rusińskim, to oferta Podhala może być nie do pobicia.Pierwszy krok został już zrobiony- stacja Rusiń-Ski udostępniła do użytku drugie krzesełko na stoku z 6-osobową kanapą. Pozwoli to przy tym przejąć inicjatywę i wytrącić ją z rąk słowackich konkurentów, którzy w Szczyrku i jego okolicach inwestują na potęgę. W tak zażarcie toczonej rywalizacji organizatorzy zimowego wypoczynku na Podhalu szermują dodatkową atrakcją, jaką bez wątpienia jest pionierskie do niedawna rozwiązanie rodem z Podhala, to karnet Tatry Ski. Wspólnym karnetem o tej właśnie nazwie objęte są stacje w  

 • Białce Tatrzańskiej: Kotelnica, Bania i Kaniówka, 
 • a także Grapa-Litwinka, 
 • Koziniec 
 • i Jurgów 
 • oraz Czorsztyn-Kluszkowce.

Bezczynność jest najgorszą z możliwych sytuacji i z takim właśnie negatywnym przykładem braku konsolidacji jest Zakopane, które już dawno przestało zasługiwać na miano "zimowej stolicy Polski"i wydaje się, że powoli traci także pozycję "zimowej stolicy Podhala" na rzecz sąsiadującej z nim Białki Tatrzańskiej. Niestety, wydaje się niemal nieprawdopodobne, by w krótkim czasie powstał karnet obejmujący wyciągi znajdujące się na terenie Zakopanego, takie jak:  

 • Harenda, 
 • Gubałówka PKL, 
 • Polana Szymoszkowa, 
 • Nosal, 
 • czy wysokogórski Kasprowy Wierch. 

Przemysł narciarski w jego turystycznym wydaniu to dla wielu samorządów przysłowiowa kura znosząca złote jaja. Turysta wybierający się, czy to na weekend w góry, czy tez na zimowe wakacje na Podhale, nie zawsze jest całkowicie zdeterminowany, by każdą wolną chwilę spędzać na stoku. Nierzadko nie jest sam i inni członkowie jego ekipy mogą gustować w odmiennych zainteresowaniach. To pole do popisu dla lokalnych samorządów. Z myślą zwłaszcza o turystach przyjezdnych ale i zagranicznych, warto pomyśleć o takim budowaniu oferty opartej o wspólne działania promocyjne dla pozostałych obszarów Podhala. Katalog zimowych atrakcji można byłoby rozszerzyć choćby o takie unikatowe atrakcje jak wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedzanie Krakowa, miast Podhala- Nowego Targu, Rabki Zdrój, Szczawnicy i okolicznych miejscowości dysponujących bardzo bogatą bazą turystycznych atrakcji, jak chociażby szlaki architektury drewnianej, lokalne jarmarki, czy odwiedzenie zamku w Niedzicy, ruin w Czorsztynie. Nie codziennie przecież chce się jeździć na nartach, a jeśli nawet, to dodatkowa oferta turystyczna powinna zainspirować do częstszych odwiedzin. Skipass Tatry Ski aż się prosi o dodatkowe punkty. 

Konkurs 

 • Najlepsze ośrodki narciarskie w 2015: małe stacje

lp.

ośrodek

dojazd i parking

wyciągi

trasy

gastro- nomia

nie tylko narty

atrakcje

dostęp do informacji

Razem

1

Jurgów

9

10

10

8

8

10

10

65

2

Bukowina T. – Rusiń-ski

10

10

7

9

10

8

10

64

3

Ustroń – Czantoria

10

9

9

9

8

8

8

61

4

Wisła – Cieńków

8

7

9

9

9

8

8

58

5

Istebna – Złoty Groń

9

9

6

9

8

8

8

57

6

Wisła – Stożek

7

6

9

9

9

8

8

56

7

Wisła – Soszów

8

8

7

9

7

8

8

55

8

Małe Ciche

9

10

4

7

4

8

8

50

9

Świeradów

9

9

2

7

5

7

9

48

10

Kamienica

8

5

5

6

8

7

6

45


 

 • Najlepsze ośrodki narciarskie w 2015: duże stacje

 

lp.

ośrodek

dojazd i parking

wyciągi

trasy

gastro- nomia

nie tylko narty

atrakcje

dostęp do informacji

Razem

1

Białka Tatrzańska – Kotelnica:

10

10

9

9

10

10

10

68

2

Zieleniec

9

10

8

10

9

9

10

65

3

Czarna Góra

8

9

10

8

9

9

9

62

4

Jaworzyna Krynicka

6

9

10

10

9

9

8

61

5

Dwie Doliny: Muszyna-Wierchomla

8

8

10

8

7

9

10

60

6

Szklarska Poręba – Szrenica

6

8

10

9

8

9

7

57

7

Czorsztyn-Kluszkowce

9

7

8

6

7

10

9

56

8

Szczyrk

7

4

10

10

4

8

7

50

9

Korbielów – Pilsko

4

7

9

9

7

9

4

49

10

Karpacz – Śnieżka

5

4

6

9

8

9

7

48

 Pełny wykaz małopolskich stacji narciarskich znajdziemy na stronie www.domalopolski.pl/

Opracowano na podstawie doniesień miedialnych.
Zebrał i opracował Jacek Grzesiak

Nasze artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
 • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.
 • Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

 


Rozkład jazdy


Noclegi

DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Restauracje

Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie

Warto przeczytać

E-kartki góry