IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wielkanoc 2015 na Podhalu - pomysły, zwyczaje i tradycje

2015-03-12 //Wstecz
Święta Wielkanocne to świetna okazja, aby złapać odrobinę oddechu od codziennej rutyny. Polacy coraz częściej przeznaczają ten czas na podróżowanie. Ale gdzie w Wielkanoc jest atrakcyjnie? Oczywiście w górach i na Podhalu!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pisanka#/media/File:Jatsowne_jajki.jpg

Świąteczny weekend w górach roztacza wiele perspektyw, w zależności od pogody i upodobań możemy wybierać spośród licznych możliwości. Zacznijmy jednak od podstaw - kiedy wypada w tym roku weekend wielkanocny?

Kiedy jest Wielkanoc 2015?

W tym roku Wielkanoc wypada 5 kwietnia 2015. Jaką pogodę znam przyniesie? Trudno wyczuć, według długoterminowych prognoz w okolicach Zakopanego wciąż spodziewane są ciepłe dni i noce z przymrozkami, ale jak będzie w kwietniu - trudno jednoznacznie stwierdzić. Bez względu na to, Podhale oferuje szereg atrakcji dla wymagających turystów, a dodatkowo ze względu na koniec sezonu zimowego z pewnością będzie można liczyć na obniżki cen.

Kalendarz Wielkanoc 2015
Wokół weekendu wielkanocnego nie ma możliwości stworzenia długiego weekendu, ale jeśli chcesz przedłużyć sobie wolne, weź urlop w dniach 7-10 kwietnia, aby cieszyć się aż 9 dniami bez pracy i korzystaj z uroków Podhala jeszcze dłużej. Co warto tutaj robić? Czytaj dalej.

Zwyczaje wielkanocne i tradycje na Podhalu

Święta Wielkanocne to okres podniosłych uroczystości kościelnych, a także czas, kiedy można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, takich jak Misteria męki Pańskiej i koncerty muzyki pasyjnej.
107/365: Palm Sunday in Lipnica Murowana by Magic Madzik, on Flickr

Na Podhalu można obserwować w tym okresie wiele tradycyjnych zwyczajów m. in. bazicki (palmy wielkanocne), publiczna egzekucja kukły Judasza, koszyki na święconkę wyplatane z korzeni jałowca , polewacka (Śmigus-dungus).

Informację o wydarzeniach kulturalnych na Podhalu znajdziesz na http://www.otopodhale.pl/kalendarz - wybierzesz się na jakieś? Koniecznie rób zdjęcia i prześlij nam relację - najciekawsze reportaże zawsze nagradzamy!
A jak już ruszysz w trasę to przydadzą Ci się zapewne regionalne rozmówki podhalańskie, czyli nasz internetowy słownik gwary podhalańskiej. Dzięki nim łatwiej będzie Ci zrozumieć tradycyjne góralskie zwroty, hej!

Wycieczki po Podhalu

Przez podhalańskie miejscowości przechodzi mnóstwo tras turystycznych, początek wiosny to idealny moment na piesze wędrówki górskie i wycieczki rowerowe po Podhalu. Obowiązkowo jednak należy pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyprawy i zmiennej górskiej pogodzie. Pomocą może służyć specjalna aplikacja mobilna przygotowana przez ratowników http://www.otopodhale.pl/n/1097/turysto-poczuj-sie-bezpieczny.

Noclegi na Podhalu w okolicy Wielkanocy

Jako baza wypadowa świetnie sprawdzi się Poronin http://www.otopodhale.pl/podhale-przewodnik/poronin

gory

Miejscowości godnych odwiedzenia jest tu jednak więcej. Znajdziesz je opisane w naszym dziale Przewodnik po Podhalu.

Jeśli pogoda sprawi, że będzie można jeszcze poszusować na nartach, to sztucznie naśnieżane stoki na pewno będą atrakcyjne dla amatorów białego szaleństwa. Warto wtedy wybrać się do Zakopanego (http://www.otopodhale.pl/podhale-przewodnik/zakopane) albo do Białki Tatrzańskiej (http://www.otopodhale.pl/podhale-przewodnik/bialka-tatrzanska).

Dla amatorów bardziej wymagających sportów przypominamy, że na Podhalu znajdują się także miejsca do uprawiania wspinaczki (http://www.otopodhale.pl/n/530/przelom-bialki), trasy biegowe (http://www.otopodhale.pl/n/918/po-podhalu-biegiem-marsz), można też polatać balonem (http://www.otopodhale.pl/balon) i skorzystać z wypoczynku w basenach termalnych.

Do zobaczenia na Podhalu!

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy SiwarnaOśrodek Wypoczynkowy Siwarna
Kościelisko / Nocleg
Ośrodek zlokalizowany jest w Kościelisku w pięknej okolicy.
Rezydencja SienkiewiczówkaRezydencja Sienkiewiczówka
Zakopane / Nocleg
Rezydencja Sienkiewiczówka jest położona w zacisznej części Zakopanego.
Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.

Warto przeczytać

E-kartki góry