IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Takie widoki na Tatry tylko z Zębu

2015-03-11 //Wstecz
Takie widoki na Tatry tylko z ZębuŻądni widoków jakich nigdzie poza tym miejscem nie doświadczycie, powinni niezwłocznie zaszczycić miejscowość Ząb swoją osobą. A czemu widok stąd jest jedyny i niepowtarzalny? Miejscowość ta leży 1013 m n.p.m.


Tu też żyje Kamil Stoch. Polski Król Nart tu mieszka, wypoczywa i tu się wychowywał. A swoje początki miejscowość datuje na 1620 r.

Widok z Zębu

 

Nie tylko Kamil Stoch jest sławnym reprezentantem Zębu. Mieszkańcy z dumą podkreślają, że Dawid Kubacki też zaczynał jak Mistrz Olimpijski- w LKS Ząb. W opinii miejscowych autorytetów, jest on tak samo dobry jak inni skoczkowie i też pokaże swój sportowy ząb.

Widok z Zębu na Tatry

Na liście sławnych Zębczan znajdziemy m.in.: 

 • Stanisława Bobaka - polskiego skoczka narciarskiego, reprezentanta Polski, zwyciężał w zawodach z cyklu Turnieju Czterech Skoczni i Pucharu Świata. Brał także udział w dwóch igrzyskach olimpijskich i osiem razy zdobywał mistrzostwo Polski. W swojej karierze oddał ponad 10 tysięcy skoków. Zmarł w 2010r.
 • Stanisława Lassak Marysioka – który również był członkiem kadry narodowej. Reprezentował Polskę min. na uniwersjadzie w Chamonix we Francji, gdzie 17 lutego 1966 r. zdobył Akademickiego wicemistrza świata w kombinacji norweskiej. W 1967 r. wyemigrował do Francji, gdzie był wicedyrektorem kopalni. We Francji otrzymał tytuł doktora nauk górniczych. Zmarł w 2011r.
 • Józefa Łuszczka - polskiego biegacza narciarskiego, dwukrotnego medalistę mistrzostw świata. Jako pierwszy Polak został mistrzem świata w biegach narciarskich.
 • Stanisława Ustupskiego- polski ego narciarza, specjalistę kombinacji norweskiej, dwukrotnego olimpijczyka
 • Kamila Wiktora Stocha – niezwykle utalentowanego polskiego skoczka narciarskiego, którego piękna kariera sportowa, pełna niezwykłych sukcesów nadal trwa. Jako reprezentant Polski m.in. już dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Jest m.in. zdobywcą dwudziestu dwóch medali na zimowych i letnich mistrzostwach Polski . Jest też dwukrotnym mistrzem olimpijskim i zdobywcą Pucharu Świata. Jego kariera trwa.
Okolice Zębu

Poza darem do kreowania mistrzów sportowych, wieś bogata jest w pochodzący z 1921 r. stylowy drewniany kościołek pw. św. Anny. Jego wnętrze przyozdabia ołtarz zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza Wojciecha Brzegę. Nieopodal zaś znajduje się piękny cmentarz obsadzony urokliwymi limbami. Znajdują się tu też liczne kapliczki ze świątkami, które wyszły spod dłuta autorów ludowych.

Ząb

Nie ominął też tej najwyżej położonej wsi w Polsce inny sławny Polak, wielki miłośnik gór, nart, sportu ówczesny Papież Jan Paweł II. 7 czerwca 1997 r. przejeżdżał przez Ząb Ojciec Święty Jan Paweł II, jadąc z Krzeptówek do Ludźmierza. Wydarzenie to upamiętnia tabliczka "Witaj Gazdo Świata w miejscu, skąd najbliżej do nieba", a szlak, który przemierzał, to obecnie "Szlak Papieski".

Ząb

 

Jak dojechać do matecznika Kamila Stocha? Od strony Nowego Targu drogą 47, jedziemy ulicą Szaflarską, a następnie ul. Krakowską-zakopianka, obierając kierunek na Zakopane. Przed Poroninem wykonujemy ostry skręt w prawo, zgodnie z drogowskazem, następnie kierując się na zachód, przejechać musimy tylko 5 km dzielących nas od celu. Inny szlak to przez Nowy Targ, Biały Dunajec, Czerwienne, Bustryk. I jesteśmy na polskim dachu świata. Zimą zwolennicy białego szaleństwa mają możliwość skorzystania z czterech dostępnych tu wyciągów narciarskich, położonych w odległości 200 m od wsi.

Mapa

To, że obecność we wsi Kamila Stocha można wykorzystać i do innych celów, aniżeli tylko machanie Mistrzowi, wiadomo i wielu już turystów, i tych pieszych ale tych co upodobali sobie np. narty biegowe, czy rower, jako środek do przemierzenia gór, przemieszcza się przez tę wioskę wybierając dostępne i atrakcyjne piesze szlaki turystyczne: 

 • zielony – z Ciągłówki, przez Furmanową do Zębu właśnie, a stąd przez Czerwienne, Maruszynę, Szaflary i Gronków, do – położonego na Spiszu – Dursztyna;
 • czerwony– biegnie on nieco na południe od wioski Ząb, aby przez Gubałówkę i Furmanową, docelowo dając możliwość dojścia nawet do Chochołowa;
 • niebieski– swój początek ma na pobliskim wzgórzu Brylówka (861 m). Wiedzie on przez Zakopane do Kuźnic, a następnie Skępniowym Upłazem na Halę Gasienicową i dalej do Czarnego Stawu Gąsienicowego.
Trasa biegowa

 Pieszo-rowerowe: 

 •  Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska- jej długość to 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa oceniana jako trudna. 

Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy do Doliny Chochołowskiej aby przez Siwą Polanę dojechać do Hucisk. Szlak wiedzie pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Wracamy tą samą drogą do Roztok aby przez most na Kirowej Wodzie,pojechać szutrową drogą do przysiółka Groń, gdzie obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.  

 •  Trasa górska Zakopane - Witów.Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa oceniana jako trudna. 

Początek szlaku to parking na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy przez wieś Kościelisko aby w przysiółku Roztoki szutrową drogą wjechać na polanę Płazówka. Następnie przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Ten niestety trudny odcinek zrekompensuje nam wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Zjeżdżamy drogą do Kościelisk i dalej do Zakopanego.  

 •  Trasa górska Ząb - Bachledówka - Gubalówka ma długość 35 km, a czas przejazdu to ok. 4 godz., z różnicą wzniesień 300 m, trasa oceniana jako trudna. 

Swój początek trasa ma we wsi Ząb. Stąd kierujemy się na Furmanową i Gubałówkę aby przez przysiółek Słodyczki zjechać do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę. Dalej trasa wiedzie przez Czerwienne do Zębu.  

 •  Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska.to ok.20 km, z czasem przejazdu ok. 2,5 godz.,i różnicą wzniesień 300 m, trasa oceniana jako trudna. 

Początek znajduje się w Białym Dunajcu-przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą stromo pod górę do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska i wspaniały widok na Tatry. Tutaj skręcamy w lewo i asfaltową dróżką dojeżdżamy do przysiółka Zimni, dalej jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem aż do Gliczarowa Dolnego i dalej do Białego Dunajca.  

 •  Trasa górska Biały Dunajec - Stołowe-ma długość ok.25 km, z czasem przejazdu wynoszącym 3 godz.,i różnicą wzniesień ok.300 m, trasa oceniana jako trudna. 

Początek trasy w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy, dalej przez wieś, skręcamy do Gliczarowa Górnego. Jedziemy asfaltową drogą stromo pod górę do przysiółka Janasówka. Na wzniesieniu rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry. Jedziemy w prawo do przysiółka Stołowe i dalej w dół asfaltową dróżką do potoku Świdrowego. Następnie polną drożyną na ulicę Skupniową w Białym Dunajcu.  

 •  Trasa górska Białka - Droga Królewska - Czarna Góra. Jej długość to ok.30 km, a czas przejazdu ok. 3,5 godz., różnica wzniesień 280 m, trasa trudna. 

Początek trasy znajduje się w Białce Tatrzańskiej i dojeżdżamy do spiskiej już wsi Trybsz, gdzie mamy okazję zwiedzić drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Następnie przez wieś Czarna Góra docieramy do Bukowiny Tatrzańskiej. Przez przysiółki Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdżamy do Gliczarowa Górnego, a dalej szutrową drogą, grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską docieramy do Kotelnicy. To tzw. "Droga Krolewska", tędy według legendy miał wracać zwycięski Lew Lechistanu- Król Jan III Sobieski po słynnej Odsieczy na Wiedeń z 1683 r. Przy górnej stacji kolejki zjeżdżamy do Białki Tatrzańskiej.

Trasa biegowa w Zębie

Sezon rowerowy tuż tuż, jednak zanim dosiądziemy swojego dzielnego dwukołowego rumaka, musimy wiedzieć, że uprawiać turystykę rowerową w Tatrzańskim Parku Narodowym można tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.  

W Tatrzańskim Parku Narodowym do użytku dla rowerzystów wyznaczone zostały następujące trasy:

 • Dolina Chochołowska: Siwa Polana - schronisko na Polanie Chochołowskiej,
 • Kuźnice - schronisko na Polanie Kalatówki,
 • Brzeziny, Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej,
 • Małe Ciche – Zazadnia – Wierch Poroniec – Zgorzelisko – Tarasówka. 

Do wiosny już niedaleko. Śnieg, który nadal obficie leży na polach Podhala, to już na drogach raczej nie zalega. Suche szosy są przyjazne rowerzystom i zanim ruszymy na leśne szlaki, to jazda po górskich drogach jest równie atrakcyjna i ciekawa.

Ząb-okolice

Póki co zima trwa nadal a sporty zimowe dominują i najlepszym na to dowodem jest  III BIEG NARCIARSKI O PUCHAR SPORTOWCÓW WSI ZĄB. 
Impreza odbędzie się 2015-03-14 o godzinie 11:00. Głównym założeniem imprezy jest promocja zdrowego trybu życia i spędzania wolnego czasu, a także propagowanie dyscypliny sportowej, jaką są biegi narciarskie. Wyniki sportowe i rywalizacja pomiędzy zawodnikami schodzą w przypadku tej imprezy na dalszy plan ustępując miejsca dobrej zabawie w znakomitej, przyjaznej atmosferze. Impreza ma charakter otwarty, prawo startu mają zarówno amatorzy jak i zawodnicy.Nie pobierane są opłaty startowe. Wszystkie biegi rozgrywane będą stylem dowolnym.

Plakat Zawodów w Zębie

 Program zawodów przewiduje:

11:00     Szkoły podstawowe:
 •   IV klasa i młodsi – 0,5 km
 •   V, VI klasa - 1km
  11:30     Szkoły gimnazjalne -1,5 km
  12:00    Szkoły gimnazjalne - uprawiający biegi wyczynowo – 2,5 km
  12:15    Szkoły ponadgimnazjalne - uprawiający biegi wyczynowo – 5 km
  13:00     Bieg Główny Kobiet – 3 km
  13:30     Bieg Główny Mężczyzn - 5 km
Szczegóły na stronie organizatora zawodów -http://www.kochamzab.pl/

Artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. 
 • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.
 • Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

 

 

 

 

Opracowano z wykorzystaniem wikipedia.pl

JG


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa JanWilla Jan
Zakopane / Nocleg
Willa Jan znajduje się w Zakopanem, zaledwie 200 metrów od kompleksu narciar
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Restauracje

Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes
Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja

Warto przeczytać

E-kartki góry