IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Absynt z Podhala, z certyfikatem Kuchni Plus

2015-03-05 //Wstecz
Absynt z Podhala, z certyfikatem Kuchni PlusGdziekolwiek byśmy byli, nad morzem, czy w górach i gdy poszukujemy odpowiedniej restauracji, to informujemy się wśród znajomych,czym wyróżnia się ona w temacie odpowiedniego jedzenia, jakości obsługi oraz pomysłowości gospodarzy.


Może nie od razu zwracamy uwagę na wiele istotnych w gastronomii rzeczy, gdyż trudno z ulicy ocenić, jak dany lokal jest prowadzony i co serwuje klientowi na stole, to jednak poszukujemy zazwyczaj informacji na temat tej czy tamtej restauracji.

Czym kierujemy się przede wszystkim przy wyborze lokalu?

Na pewno oceniamy jego wygląd zewnętrzny, nie może nas razić sam obiekt jak i jego bezpośrednie otoczenie. Duże znaczenie ma tu regionalizm, czyli zastosowanie form architektonicznych dostosowanych do tradycji regionu, gdzie lokal stoi. Acz ciekawie zasiada się w góralskiej karczmie nad morzem, a w górach w lokalu w stylu kutra rybackiego też, to jednak zazwyczaj preferujemy te bardziej odpowiadające charakterystyce regionu.

U Wróbla-Bukowina Tatrzańska

Inną ważną sprawą jest jakość jedzenia, która w restauracji jest raczej kluczową sprawą. Możemy przeboleć niedostatki wystroju zewnętrznego i wewnętrznego lokalu, bo nie szata przecież stanowi o istocie rzeczy, ale jedzenie przede wszystkim sprawia, że klienci tu wracają. Ominiemy wielkim łukiem lokal, gdzie już raz zaserwowano nam posiłek, który delikatnie mówiąc nie przypadł nam do gustu. 

Klient nasz Pan, taka maksyma dominowała w lokalach, które stawiały na pełne zadowolenie konsumenta, który wybrał w gąszczu ofert właśnie tę,

Hotel Nawigator-Szczawnica

Obsługa to przecież główny punkt na styku gościa z restauracją. Nieważne, czy obsługa to kelnerzy, osoby obsługujące za barem, czy też sam gospodarz. Przychylne nastawienie obsługi lokalu, od portiera, szatniarza, przez kelnera i menedżera lokalu do szefa kuchni etc., powoduje, że dobre wrażenie gościa, jakie wyniesie z pobytu w tym miejscu, może sprawić, że poleci tę restaurację innym. Zazwyczaj gość odwiedzający restaurację, to przekracza jej próg będąc w dobrym nastawieniu i jeśli nie w takim samym to przecież w lepszym samopoczuciu, powinien ją opuścić.

Bar Modrzewie - Park Hotel-Szczawnica 

Dobra atmosfera w lokalu nie bierze się znikąd. Zadowolony pracownik restauracji będzie z przyjemnością wykonywał swoje obowiązki na rzecz klienta, któremu również udzieli się te dobre samopoczucie. W jaki sposób jest zarządzana restauracja, kawiarnia, karczma, pub, wszystko to decyduje o ostatecznym sukcesie jaki ona odniesie. To w prostej linii od właściciela, gospodarza, managera lub szefa kuchni wypływa wizja danego lokalu, gdy nadają na tzw. jednej fali.

 Caffe Helenka - Szczawnica

Klienci tworzący tzw. rynek gastronomiczny są różni. Oczekują więc indywidualnego podejścia do swoich oczekiwań. Jeśli zatem restauracja chce, aby klienci ją dostrzegli musi się czymś wyróżnić, zachęcić do odwiedzin a więc musi komunikować się ze swoim otoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że w restauracji liczy się zarówno pomysł i wizja, jak i charakter tej komunikacji. Co uczyni, że restauracja stosownie wyróżni się na tle innych? Powinna posiadać historię, którą będzie w stanie zainteresować gości. Historia restauracji - tak umownie nazwijmy lokale gastronomiczne, uzasadnia po prostu jej obecność na rynku.

Muzyczna Owczarnia-Jaworki-Szczawnica

W gąszczu ofert gastronomicznych trudno się rozeznać. Żaden z lokali nie reklamuje się przecież jako marny, tandetnie żywiący, byle jak traktujący klienta, bez wizji i planu działania. Pomocą dociekliwemu klientowi służą różne poradniki, akcje promocyjne, katalogi, rankingi etc. o tematyce branżowej.

Dobra opinia głoszona przez miarodajne, bo opiniotwórcze agencje marketingowe, czy to na forum internetu, prasy, czy TV, to niebagatelny kapitał w walce o dobrą pozycję na rynku.

Liczba rankingów jest dość spora, każdy jednak ma swój charakterystyczny profil. Jedne promują tradycyjny smak, inne stawiają na bardziej ogólną prezentację swojego wizerunku. Dodatkowej wartości nabiera mnożenie takich certyfikatów, które zdobyte w ostrej rywalizacji, przysparzają dodatkowego splendoru.

Raz zdobyty laur procentuje. Klienci odwiedzający lokal z racji jego głośnego wyróżnienia wystawiają swoją laurkę. Opinia znawców tematu jest tu bardzo ważna, lubimy bowiem podpisać się pod oceną, którą wystawiła osoba ogólnie znana, powszechnie z racji swoich kompetencji szanowana, jednym słowem rzecz ujmując, zgodzić się z autorytetem. Za taki niewątpliwie uchodzi znana celebrytka Magda Gessler, która odwiedziwszy niemałą przecież liczbę restauracji w Polsce, wydała przewodnik po 101 najlepszych z nich, które promuje.

101 Najlepszych wg Magdy Gessler


Surowa ocena, niejednokrotnie drakońska kuracja jaka została zastosowana w wizytowanym lokalu, czynią, że albo pacjent stanie zdrowo na nogi, albo po prostu odejdzie z tego biznesu.

Nowotarska restauracja Absynt przeszła pomyślnie przez cały cykl ozdrowieńczych zabiegów, jakimi została poddana przy otwartej kurtynie i teraz zbiera owoce tych działań. Zaliczając się do liczby 101 najlepszych lokali w Polsce, które promuje Magda Gessler, od 24 lutego b.r. może poszczycić się kolejnym certyfikatem, przyznanym tym razem przez inny autorytet w branży kulinarnej i gastronomicznej. Takim jest stacja telewizyjna Kuchnia+. Uhonorowała ona najbardziej godne polecenia restauracje w całej Polsce i zamknęła pierwszą edycję akcji. W tym wąskim gronie, gdzie Kuchnia +Poleca. znalazła się właśnie restauracja Absynt z Nowego Targu.

Certyfikat

Początkowy etap projektu stanowił, że internauci i pasjonaci kulinariów zgłosili ponad 1400 restauracji i oddali na nie blisko 14000 głosów. W drugim etapie konkursu znalazły się 32. z największą liczbą plusów. Dodatkowo-w drugiej fazie akcji, stacja poprosiła rywalizujące lokale o wypełnienie specjalnych formularzy, a eksperci Kuchni+ jako tajemniczy klienci, sprawdzili każdą z nich.

Gdy zebrano wszystkie uwagi, to Kuchnia+ stworzyła ranking. Początkowo planowano przyznać parzyste 12 certyfikatów, ale ze względu na wyrównany poziom zdecydowano się uhonorować 13.

Tak wyróżnione lokale mają prawo posługiwać się przyznanym im certyfikatem przez 365 dni od momentu otrzymania. 

Ponadto stacja Kuchnia+ zrealizuje specjalne reportaże w każdym wyróżnionym miejscu.

Organizatorzy przez tę akcję pokazali dobrą stronę polskiej gastronomii. Duża liczba zaangażowanych w akcję internautów pozwala zauważyć, że godne polecenia miejsce można znaleźć praktycznie wszędzie i odwiedzając ten, czy ów lokal, nie jest nam obojętne, gdzie, jak, w jakim otoczeniu i atmosferze spożywamy posiłek,czy spędzamy czas. Ma to zachęcić wszystkich do szukania tych godnych polecenia a właścicieli do zabiegania o nasze względy. Niebawem kolejna edycja tej ciekawej zabawy i warto w niej wziąć udział. Start w marcu b.r.

Restauracja Absynt w Nowym Targu

 W prestiżowym gronie znalazły się:

•Bistro Mojego Brata w Zawierciu
•Beksien Bistro w Bielsku-Białej
•Don Giovanni Trattoria w Śremie
•Droga Mleczna we Wrocławiu
•Magiel Kulinarny w Sosnowcu
•Mańana Bistro & Wine Bar w Chorzowie
•Miodova w Krakowie
Restauracja Absynt w Nowym Targu
•Restauracja Bluebell hotelu Natura Residence w Siewierzu
•Restauracja hotelu POZIOM 511 w Podzamczu k. Ogrodzieńca
•Szara Eminencja w Piasecznie
•U Braci w Częstochowie
•Umami Piąty Smak w Pyskowicach 

O sobie Kuchnia+ informuje, że "to pierwszy w Polsce kanał, który dostarcza inspiracji pasjonatom kulinariów, zarówno rozpoczynającym swoją przygodę z gotowaniem, jak i wytrawnym adeptom tej sztuki. W ramówce nadawanej przez 24 godziny na dobę stacja prezentuje najlepsze światowe programy takich gwiazd, jak Jamie Oliver, Anthony Bourdain czy Martha Stewart, a także własne produkcje z udziałem polskich sław gastronomii: "Jakubiak lokalnie", „ABC GOTOWANIA”, "Z.U.P.A." czy "David w Europie" oraz program współtworzony przez widzów stacji „Warsztaty smaku Kuchni+”. Kanał emituje także "cook news", jedyny w Polsce program informacyjny poświęcony branży gastronomicznej i kulinarnej".

Absynt-menu

Nowotarżanie mogą zatem z dumą odnotować, że mają do dyspozycji lokal, który doskonale oceniany jest w branży gastronomicznej. Potwierdzić tę wysoką pozycję lokalu mogą bez problemu, odwiedzając go przy okazji bliskiego już wydarzenia artystycznego w restauracji Absynt, gdzie odbędzie się występ artystów komediowych z grupy Stand-up Polska: Macieja Adamczyka i Piotra Szumowskiego. 

Absynt-Stand-Up

Ta forma występów kojarzy się przede wszystkim z komikami amerykańskimi, ale ze względu na swą wyjątkową formę, cieszy się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce. Ta poza kulinarna działalność gospodarzy Absyntu, doskonale wyróżnia go i uzasadnia tak wysoką ocenę.

 

Więcej informacji o Absyncie pod lionkiem www.absynt-nowytarg.pl

Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Mateusza Leśniowskiego- Marketing Restauracji Absynt.

Jacek Grzesiak.


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska

Warto przeczytać

E-kartki góry