IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kochasz góry, szanuj życie

2015-02-26 //Wstecz
Kochasz góry, szanuj życieOstatni weekend w górach ponownie tragicznie zapisał się w historii ratownictwa górskiego. Śmierć dwóch doświadczonych i obytych z górami dorosłych mężczyzn, którzy zginęli pod niewielką jak na Tatry lawiną, na dość popularnym szlaku w okolicy Doliny Pięciu Stawów Polskich, świadczy, że góry są groźne dla każdego.

Ostrożności nigdy za wiele. Bijemy na alarm.Zima na Podhalu pomimo, że jej na nizinach nie ma to tu trwa. W górach przede wszystkim utrzymują się warunki zimowe, I chociaż w Tatrach TOPR utrzymuje dość niski stopień zagrożenia lawinowego, bo "2", to są kolejne ofiary spośród tych, którzy eksplorują Tatry. Media donoszą o zasypanych podczas obsunięć śniegu, nawet gdy ten nawet dawno nie padał a warunki zdają się być stabilne. Najczęściej zmyleni chwilowo spokojną aurą turyści zapuszczają się na górski szlak, nie bacząc, że w górach zaskoczeni możemy być w każdym momencie i spotkać się oko w oko z niebezpieczną sytuacją na szlaku.

Lawinisko

Reagując natychmiast, gdy wysyłamy sygnał o tragicznym zdarzeniu z naszym udziałem lub zaobserwowanym przez nas, drastycznie podnosimy realne szanse na skuteczna pomoc, bowiem w takich sytuacjach ratownicy wyruszają niezwłocznie z akcją ratunkową i dobrze jeśli można potem powiedzieć, że odnaleźli zagubionych całych i zdrowych.

Polskie góry, wbrew popularnej u wielu opinii, że są jedynie namiastką prawdziwych gór, potrafią i daja temu wyraz zaskoczyć. Czy to Babia Góra, która cyklicznie poniewiera górołazów, czy Tatry- ratownicy górscy przeczesują szlaki po alarmie, że ktoś nie wrócił do schroniska lub, że znajomi nie dostają znaku życia od wędrowców. Uczestniczący w akcjach ratowniczych ratownicy nie liczą godzin i sił, które pochłaniają te działania, ale podkreślają, że szybkość i precyzja są tu podstawowym elementem do osiągnięcia sukcesu.

Lawinisko

Bez względu na to, czy było załamanie pogody, czy panują idealne warunki atmosferyczne, to warunki turystyczne szczególnie w górachale i na całym Podhalu są jednak bardzo trudne- a mamy tu mokry śnieg, śliskie podłoże, nadal krótki jednak dzień i słabą często widoczność przy zdarzających sie opadach i porywistym wietrze

Pracownicy górskich parków narodowych apelują do turystów, aby ci podczas wyjść w góry bezwzględnie trzymali się wytyczonych szlaków. Czas zimowych szaleństw powoli zanika za sprawą słabnącej zimy, ale ludzie lubią ekstremalne przeżycia często z narażeniem życia, zdrowia i wyruszają na ten czy inny szlak, nie doceniając stopnia trudności i przeceniając najczęściej swoje umiejętności, nawet jeśli są one nawet wysokie.

Oznaczanie lawinowiska

Każdemu ratownikowi górskiemu marzy się aby turyści odpowiedzialnie podchodzili do zagrożenia jakie niosą ze sobą góry. Dlatego apelują o to, by być zaopatrzonym w:

 • ciepłą i nieprzemakalną odzież,
 • źródło światła,
 • termos z ciepłym płynem,
 • środki do nawiązania łączności ze służbami ratunkowymi.

Należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo wędrujących z nami dzieci. Przypadkowe wyjście na szlak, bez rozeznania się w sytuacji pogodowo-terenowej, to szczyt nieodpowiedzialności.

Coraz szerzej dostępne mobilne urządzenia do nawiązywania łączności dają szansę na poprawę stopnia naszego bezpieczeństwa w górach.GOPR dysponuje aplikacją na popularne smartfony. Jej głównym celem jest dopomożenie ratownikom górskim w zlokalizowaniu osoby zaginionej na szlaku. Dzięki temu ratownicy mają ułatwione zadanie w zlokalizowaniu turysty, który już potrzebuje pomocy lub zgłasza taką potrzebę w imieniu innej osoby.Ci co zboczyli ze szlaku, nie zawsze ze swojej winy, doskonale wiedza, jak trudno jest odnaleźć prawidłowy kierunek, gdy trudności nawarstwiają się za sprawą szybko zapadających ciemności, zmęczenia i podenerwowania. Absolutnie koniecznym jest posiadanie aplikacji RATUNEK. Sposób działania aplikacji jest bardzo prosty. Do jej użytku wystarczy smartfon, na którym należy ją zainstalować- pobrać ja można ze strony internetowej GOPR

Ratunek

Sposób postępowania przy uruchamianiu jest prozaicznie prosty:

 • naciskając przycisk alarmowy trzykrotnie (3x). Wówczas telefon połączy się automatycznie z najbliższą stacją GOPR, przekaże jej nasze współrzędne GPS, lokalizując z dokładnością do 3m, gdzie znajduje się używający jej właśnie właściciel telefonu. Poza lokalizacją wzywającego pomocy w terenie ratownicy otrzymają również informację o stanie naładowania baterii dzwoniącego. Osoba wzywająca pomocy, od dyżurującego ratownika otrzyma uspokajającą odpowiedzieć: "nie zgubił się pan, wiemy, gdzie pan jest". To istotna informacja dla będącego w stresie człowieka, pod opieką którego nierzadko są dzieci.
Ratunek

 

 

Najważniejsze funkcje jakie oferuje aplikacja Ratunek:

 • wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli wszystkimi grupami GOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach: 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z ratownikiem dyżurnym GOPR,
 • lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,
 • Książeczka Medyczna – pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

Ratunek

Jedynym warunkiem skorzystania z dobrodziejstw jakie udostępnia appka jest konieczność jej zainstalowania. Teraz, gdy przeżywamy kolejną tragedię, gdy ofiara padają jednak dorośli i doświadczeni oraz obyci w górach ludzie, to niepokojąca okolicznością jest to, że, akcja ratunkowa trwała tak długo, gdyż szukano ofiar na dość rozległym terenie niejako po omacku. Często elementem decydującym o tym, czy odnaleziony w końcu przeżyje, czy nie, jest przede wszystkim czas. Aplikacja "Ratunek" w sposób zdecydowany skraca czas oczekiwania na pomoc przez potrzebujących, co znacznie podnosi prawdopodobieństwo, że zrazu nieszczęśliwa przygoda skończy się jednak szczęśliwie.

Obecna aplikacja umożliwia już dyżurnemu:

 • podgląd stanu naładowania baterii wzywającego pomocy turysty i dzięki temu będzie wiedział, jak długo będzie możliwy z nim kontakt,
 • dostęp do kontaktów zapisanych w jego telefonie, aby można było powiadomić znajomych czy rodzinę o sytuacji. Jeśli zawczasu wzbogaciliśmy nasze dossier o grupie krwi, branych lekach, uczuleniach itd. , to śpiesząca nam na ratunek ekspedycja będzie wyposażona w specjalistyczne dla wielui nieodzowne leki, bez których nasz stan zdrowia będzie w stanie zagrożenia.

Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Szczegółowe informacje o sposobie postępowania z aplikacją Ratunek znajdziemy pod adresem www.ratunek.eu/faq.html

Odpowiedzialni za bezpieczeństwo w górach przedstawiciele TPN, już z chwilą pojawienia się pierwszego śniegu starają się na wszelkie sposoby uczulić nas na występujące w Tatrach zagrożenia. Ogłaszane są komunikaty lawinowe, prowadzone też akcje uświadamiające i upowszechniające wiedzę o realnym zagrożeniu jakie niosą góry szczególnie zimą.Przed wejściem na szlaki, w schroniskach są tablice informacyjne, które pokazuja aktualne warunki pogodowo-terenowe jakie panują na szlakach. Trzeba jedynie zapoznać się z podawanymi tam na bieżąco informacjami i nie ignorować ich.

Tablica informacyjna

Sympatycy ekstremalnych przygód, a takich jest wielu, winni wyruszając na wysokogórski szlak bezwzględnie zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt:

 • folia NRC,
 • karimata,
 • śpiwór,
 • ciepłą kurtkę najlepiej „puchówkę”,
 • termos z ciepłą herbatą
 • żywność,
 • raki,
 • czekan,
 • sprawne środki łączności,
 • sonda lawinowa,
 • łopatka.

Do niezbędnych dla wypraw w góry urządzeń zaliczyć należyjednak przede wszystkim detektor lawinowy. Planujący zimową wycieczkę w góry, dla własnego bezpieczeństwa powinni sprawdzić jego sprawność.W Tatrach przygotowane są punkty kontroli, które umożliwiają szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów. Bez tego urządzenie jest nieprzydatne iamo posiadanie detektora lawinowego nie załatwia sprawy, to tylko połowa sukcesu, bowiem należy skoordynować posiadane przez nas urządzenie z detektorami będącymi w terenie. Takie właśnie urządzenia do kontrolowania sprawności detektorów lawinowych zostały już zamontowane wTatrzańskim Parku Narodowym ,gdzie uruchomione zostały 2 punkty kontrolne do sprawdzania detektorów lawinowych – tzw. checkpointy. Wybierając się w góry, warto sprawdzić swój detektor lawinowy. Jeden checkpoint stoi w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki, drugi – przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Checkpoint

Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest przez całą zimę. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. Warunkiem jego działania jest zaleganie pokrywy śnieżnej.

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem "ofiar" (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę "ofiar", wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Dodajmy, że identyczny zestaw działa w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, przy Biurze Turystyki Górskiej 5+.

Uwaga lawiny

To już czwarta edycja akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Jej ideą jest uświadomienie odbiorcom – wszystkim zainteresowanym zimową działalnością w górach, że wiąże się ona z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Działa strona www.lawinoweabc.pl, zawierająca szereg przydatnych materiałów edukacyjnych. Do nabycia są wydane w ramach poprzedniej edycji akcji: książka „Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów” oraz ulotka „Uwaga, lawiny” (do pobrania w Punkcie Informacji Turystycznej TPN, punktach wejścia do Parku.

Przeszkolenie lawinowe winno być obowiązkowe dla młodzieży, która zdobywa tez doświadczenie życiowe na licznych kursach praktycznych. Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej błędnych decyzji na lawinowisku. Umiejętne jego przeszukiwanie, to podstawa sukcesu w sytuacji, gdy liczą się minuty. Może zamiast kolejnego gadżetu, warto pozwolić zdobyć naszej latorośli taką specjalność, która być może uratuje czyjeś zycie.

TOPR w akcji

To, jak się zachowamy w tak ekstremalnej sytuacji, zależy czy akcja zakończy się sukcesem, a to oznacza życie.

Tylko sprawny i wkomponowany w system detektor może uratować życie turyście podczas zejścia lawiny.Lawinowy checkpoint poinformuje o wyniku kontroli poprzez zapalenie lampki.

 • Zielone światło oznacza, że detektor jest sprawny i po zasypaniu przez lawinę będzie wysyłał prawidłowy sygnał.
 • Pomarańczowe światło będzie oznaczało, że detektor wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy.
 • Czerwone światło informuje, że urządzenie jest uszkodzone.
Detektor lawinowy

Taki detektor lawinowy ma dwie funkcje:

 • Tryb nadawania, tzn. wysyłania sygnału, gdy turysta już niestety znajduje się pod śniegiem.
 • Tryb poszukiwania, który polega na odbieraniu sygnału nadawanego z innych detektorów.

Czym jest ten ratujący życie"pieps"?To niewielkie o wadze około 250 g elektroniczne pudełko nadawczo-odbiorcze, które pracuje jako nadajnik bądź odbiornik fal radiowych. Działa na stałej częstotliwości 457 kHz obowiązującej na całym świecie. Dzięki niemu można szybko wskazać miejsce przebywania zasypanego człowieka. Można je użytkować zatem i w Tatrach ale i w Alpachrównież oraz w Dolomitach też.

W razie zstąpienia śniegu, gdy uczestników wycieczki porwie lawina, pozostali przełączają swoje "pipsy" na odbiór, dzięki czemu mogą dość szybko wydobyć poszkodowanego, gdyż namierzają detektor zasypanego/ych.. Czas gra tu główną rolę.

Cechą charakterystyczną urządzenia odbiorczego jest, że nadaje głośniejszy sygnał im bliżej jest źródła nadawania, czyli zasypanego. Wskazuje odległość w metrach od poszkodowanego – zlokalizowanie nadajnika jest możliwe już w odległości około 40 m, z dokładnością do około 0,5-1 m. Po złapaniu sygnału podążamy za wskazaniami z wyświetlacza i ustalamy dokładne miejsce zasypania. Im więcej skoordynowanych i przećwiczonych działań, tym mniej chaosu podczas akcji i straconych cennych sekund na uratowanie zycia.

Detektor lawinowy

Detektorymogą się różnić pod kątem obudowy, ale ich układ scalony jest technologicznie podobny.

Ratownicy górscy z uporem przypominają, że w ekwipunku rasowego turysty wybierającego się na zimową wędrówkę w góry, powinna znaleźć się także sonda lawinowa oraz łopatka, bowiem w razie zasypania przez lawinę naszych towarzyszy wędrówki, można od razu przystąpić do ich poszukiwania pod zwałami śniegu, a tu każda minuta jest na wagę życia minut tych zasypany śniegiem nieszczęśnik ma raptem tylko i aż 15. Dotyczy to również narciarzy, którzy równie często padają ofiarą spowodowanych przez siebie lawin.

Statystyki za ubiegłe lata są wyraziste i nie pozostawiają złudzeń, kto wygrywa a kto przegrywa w starciu z lawiną.

Z informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w latach 1996-2010 w polskich Tatrach lawiny śnieżne porwały 134 osoby; 39 osób poniosło śmierć, 27 zostało rannych.


Śnieg jest niejednorodnym materiałem, a warunki pogodowe mogą być różne nawet w dwóch sąsiednich dolinach. Jak radzą TOPR-wcy-

 • najbezpieczniej jest poruszać się dnami dolin, grzbietami lub graniami. Głupotą jest przeto przecinanie zboczy w poprzek,
 • miejsca niebezpieczne trzeba pokonywać w pojedynkę w odstępach ok. 50m. Przed wejściem w takie miejsce należy rozpiąć pas biodrowy i piersiowy w plecaku. Ułatwi to nam odrzucenie tego balastu, który inaczej pociągnie nas na dno lawiny, a jeśli zostaniemy porwani przez lawinę, musimy odrzucić od siebie plecak i inne ciężkie przedmioty oraz starać się utrzymać na powierzchni lawiny.
 • kiedy jesteśmy świadkami wypadku, powinniśmy obserwować tor upadku i podjąć natychmiastową akcję ratunkową, ponieważ szansa ofiary na przeżycie pod śniegiem maleje z każdą minutą.

Jeśli jednak zostaniemy porwani przez lawinę, to w opinii ratowników TOPR powinnismy:

 • rozłożyć ręce oraz nogi w miarę szeroko, aby stworzyć opór i zmniejszyć szybkość przemieszczania się.
 • w razie lawiny pyłowej (gęsta chmura śniegu) niosący się opad wciska się m.in. do ust i nosa. W takim przypadku należy szybko wypluwać śnieg z ust, aby nas nie zadusił.

Warto poznać system sygnalizacji. Głos ludzki raczej na niewiele się tu zdaje. Krzycząc szybko możemy stracić siłę głosu. Poza tym w górach głos odbija się od skał, deformując kierunek skąd nadlatuje. Warto zabierać ze sobą i gwizdek, i latarkę ale i apteczkę pierwszej pomocy.

 • Pomocy w górach wzywamy poprzez powtarzanie jakiegoś sygnału. W dzień może to być sygnał dźwiękowy najlepiej gwizdkiem ew. jednak okrzyki lub przez dawanie wyraźnych znaków z jakiegoś dobrze widocznego miejsca (np. wymachiwanie czerwoną, odcinająca się kolorem od pokrywy śniegowej, koszulą).
 • W nocy najlepiej sprawdzają się sygnały świetlne - świecenie latarką, flara. Sygnałem potwierdzającym potrzebę pomocy wysyłanego np. dla załogi śmigłowca jest sylwetka ustawiona w kształcie litery Y (Yes) - dwie ręce uniesione w górze. Informacją dla śmigłowca, że nie potrzeba pomocy jest sylwetka z jedną ręką opuszczoną a drugą uniesioną w górę - litera N (No).

Nie pozdrawiajcie załogi śmigła- możecie zostać "uratowanymi mimo woli", ze wszystkimi wynikającymi dla tego faktu przykrymi dla nas konsekwencjami.


Najlepszym sposobem na wezwanie pomocy w naszych górach jest obecnie telefon komórkowy z wpisanym numerem alarmowym:

+48 601 100 300

lub 112

(zawiadomienie zostanie wtedy przekazane doGOPR/TOPR; działa z każdego telefonu, nawet bez wprowadzenia numeru PIN).

Możemy również wysłać SMS- akcja ratownicza też zostanie uruchomiona. Jest to ważne, gdyż wiadomość tekstową da się wysłać nawet przy bardzo słabym zasięgu i niskim poziomie energii baterii. Co jest również ważne – kiedy już zgłosicie zapotrzebowanie na odwiedziny ratowników- nie przemieszczajcie się bez wyraźnej konieczności.

Niezbędną jest omawiana już w tym artykule Aplikacja Ratunek, która również służy pomocą zagubionym i potrzebującym pomocy w górach. Posiadanie jej w smartfonie jest tak niezbędne jak spadochron podczas skoku z samolotu.

 

Artykuły o Podhalu

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Atrakcje turystyczne Podhala [przewodnik]
Podhale Przewodnik

Restauracje na Podhalu
Podhale Rozrywka

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Czytaj także: Ciekawostki o Podhalu | Pieniny | Bezpieczeństwo w górach

Zobacz też: podsumowanie III Zimowych Zawodów Balonowych w Nowym Targu

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych podróży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie lawinoweabc.pl

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Pensjonat Zbójecki DwórPensjonat Zbójecki Dwór
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zbójecki Dwór zaprasza.
Restauracje

Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".

Warto przeczytać

E-kartki góry