IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Po drodze do Morskiego Oka jest Roztoka

2015-02-19 //Wstecz
Po drodze do Morskiego Oka jest RoztokaSympatycy zabaw pod bezchmurnym niebem Podhala świętują swoje zwycięstwo. Takich warunków do biegania, chodzenia i ślizgania tylko pozazdrościć.

Na szlaku do Morskiego Oka

Wyżowa pogoda jaka zawładnęła Podhalem, z bezchmurnym niebem, wysoko świecącym słońcem nie pozwala być obojętnym. Ci wszyscy, którzy teraz właśnie spędzają wolny czas w górach, na Podtatrzu, lepiej trafić nie mogli. Miłośnicy białego szaleństwa czują się usatysfakcjonowani. Wszystkie stacje, ośrodki narciarskie pracują na pełnych obrotach. Wyciągi wciągają rzesze ski-turystów na szczyty wzniesień, skąd Ci szusują opromienieni nie próżnującym słońcem.

Szlaki, które zostały udostępnione turystom zapełniają się z każdą godziną słonecznego dnia. Najpopularniejszym w Tatrach jest bodaj ten wiodący od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. To bezpieczny szlak o ile stosujemy się do wymagań stawianych przez TPN, który za pomocą tablic informacyjnych uświadamia turystów o stanie zagrożenia lawinowego. Obecnie mamy drugi stopień w pięciostopniowej skali, co znaczy, że jest w miarę bezpiecznie.

Szczyty Tatr zimą

Spacer w otoczeniu niczym nie skażonej przyrody, pośród wysokich, strzelających ku niebu smreków, szemrzących pod śniegiem potoków i rozbrzmiewających wesoło dzwoneczków sunących wartko po drodze sań, jest miły, relaksujący i dla zdrowia wręcz pożądany.

Sanki na szlaku

Parking w Palenicy Białczańskiej niezmiennie zapełniony jest samochodami, kolejne busy pracowicie dowożą kolejnych smakoszy tatrzańskiej przyrody. Jeszcze tylko jeden obowiązek- uiszczenie opłaty za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i suniemy najczęściej na własnych nogach ku celowi.

Parking Palenica Białczańska

A po drodze jest smakowity kąsek, w zaciszy Doliny Roztoki przycupnęło skromnie niewielkie ale niezwykle kameralne schronisko PTTK.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Można tu w ciszy i spokoju rozkoszować się błogim spokojem, który uderza przybywających tu z głównego traktu turystów. Łagodnie opadająca, kręta ścieżka wiedzie przez leżący pokotem las, który uległ halnemu. 

Dojście do Doliny Roztoki

Robi to teraz jeszcze bardziej przygnębiające wrażenie, bo sceneria jest w tonacji biało szarej za sprawą bogato zalegającego śniegu i szarych cieni rzucanych przez szczyty i kikuty drzew. Kilkunastominutowy spacer kończy się na polanie, którą na swoją siedzibę wybrało schronisko.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Zanim postawiono schronisko, to przez Roztokę wiodły ścieżki, którymi szli pierwsi zdobywcy Tatr Wysokich.

Idący od parkingu mijają po drodze słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, które teraz w pełni zimy są nieco uśpione i nie czynią już takich grzmotów, które dały przyczynek do ich nazwy, nie mniej nadal są ciekawym elementem architektury parku.

Wodogrzmoty w zimowej szacie

Wodogrzmoty Mickiewicza tworzą trzy większe i kilka mniejszych kaskad liczące od 3 do 10 m na potoku Roztoka a wypływające z Pięciu Stawów Polskich, w odległości ok. 1 km od jego ujścia do potoku - Białki Trzy większe z nich noszą nazwy:

 

  • Wyżni Wodogrzmot,
  • Pośredni Wodogrzmot,
  • Niżni Wodogrzmot.

 

Wodogrzmoty w zimowej szacie

Spacer nie może uśpić naszej czujności. Tym bardziej zimą, gdy w górach zalega jeszcze sporo śniegu. Szczególnie niebezpieczny jest odcinek powyżej Polany Włosienica, znajdujący się w zasięgu lawin schodzących zboczem Opalonego Wierchu.

Tatry-widok ze szlaku do Morskiego Oka

Wielu turystów marzy, co zrozumiałe o różnych przejściach poza szlakami i o wyprawach zimą. Szalenie popularny staje się sport skiturowy Wszystko to wymaga nie tylko dobrego sprzętu, co też jest ważne, ale przede wszystkim wiedzy i świadomości, co przebywanie w terenie górskim zimą może nam przynieść. W schronisku w Dolinie Roztoki działa Baza Górska Roztoka. 

Tablica informacyjna w Bazie Roztoka

W ramach prowadzonych tam szkoleń i wypraw możemy zrealizować w bezpieczny sposób wiele swoich górskich marzeń. W chwili, gdy coraz więcej młodych ludzi gna w góry choćby tylko dla udowodnienia sobie, że smak zdobytego z trudem szczytu jest o wiele sympatyczniejszy niż waty cukrowej na Krupówkach, i gdy przypina narty, i próbuje szusować po dziewiczych trasach, z dala od ratraków, zabezpieczeń, to zamysł propagowania wiedzy o górach i ich bezpiecznej eksploracji jest bardzo pożądany. 

 Na szlaku

Baza górska Roztoka przygotowała dla turystów szeroką ofertę szkoleń i wycieczek dedykowanych zarówno osobom, które zaczynają swoją przygodę z górami i jak i zaprawionym w górskich bojach wspinaczom.

Każdy kto zawitał do schroniska w Dolinie Roztoki zauważa, że ono jest miejscem o wyjątkowym położeniu. 

Otoczenie schroniska

W okresie międzywojennym Roztoka była bazą dla kolejnej generacji zdobywców – taterników robiących pierwsze wspinaczkowe przejścia na niedostępnych dotąd perciach. Pomysłodawcom Bazy górskiej Roztoka przyświeca zamysł ich wielkich poprzedników i zapraszają turystów, by wspólnie pójść w ich ślady – "na niedostępne granie, w morze chmur, do domu górskiego wiatru".Ideą działalności bazy górskiej Roztoka jest promowanie bezpiecznej turystyki dla ambitnych a wszystkie propozycje bazy opatrzone są odpowiednimi zezwoleniami TPN.

 

W drodze do schroniska Roztoka

Roztoka jako schronisko leżące nieco na uboczu głównych tras dobrze sprawdza się jako miejsce szkoleniowe dlatego z dala od zgiełku nawiązuje do tradycji sięgających jeszcze końca XIX wieku. Dzięki temu każdy w bezpieczny sposób może w Roztoce zacząć swoją przygodę z górami na poważnie. A smak zdobytych szczytów będą wzmacniać po powrocie do Roztoki gorącą herbatą z żurawiną!

Wnętrze schroniska
Program szkoleń, zasady uczestnictwa i wszystkie terminy publikowane są na specjalnej zakładce na stronie internetowej schroniska.

 

Najczęściej zmyleni chwilowo spokojną aurą turyści zapuszczają się na górski szlak, nie bacząc, że o tej porze roku każde załamanie pogody to niebezpieczna sytuacja.

Tatry

Ostatnio media donoszą, że kolejni turyści zgubili drogę i wzywali pomoc. Nie ominęło to też wytrawnych taterników, którzy ulegli górom i szukali pomocy u ratowników z TOPR i GOPR. Reagujący natychmiast w takich sytuacjach ratownicy wyruszają niezwłocznie z akcją ratunkową i dobrze jeśli można potem powiedzieć, że całych i zdrowych odnaleźli zagubionych.

 Na szlaku do Doliny Roztoki

Niejednokrotnie GOPR-owcy i TOPR-owcy odratowali kolejnych pechowych turystów w różnych rejonach Tatr ale i Beskidów też-zimowe wieści z Babiej Góry obfitują w relacje o zagubionych turystach, a Ci nie zawsze potrafili odnaleźć się w ekstremalnych warunkach. Śnieg, spadek temperatury narastające uczucie zimna, to siła złego na jednego.

Uwaga lawiny

Pracownicy górskich parków narodowych, ratownicy apelują do turystów, aby ci podczas wyjść w góry bezwzględnie trzymali się wytyczonych szlaków. Czas zimowych szaleństw trwa. Ludzie lubią ekstremalne przeżycia i często z narażeniem życia, zdrowia wyruszają na ten czy inny szlak, nie doceniając jego stopnia trudności i przeceniając najczęściej swoje umiejętności.

Tatry

 Ważne, by turyści odpowiedzialnie podchodzili do zagrożenia jakie niosą ze sobą góry. Dlatego trzeba też zawsze być zaopatrzonym w :

  • ciepłą i nieprzemakalną odzież,
  • źródło światła,
  • termos z ciepłym płynem,
  • środki do nawiązania łączności ze służbami ratunkowymi.

Należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo wędrujących z nami dzieci. Przypadkowe wyjście na szlak, bez rozeznania się w sytuacji pogodowo-terenowej, to szczyt nieodpowiedzialności. Co istotne, trakt, po którym wędrujemy jest udeptany, a nawet odśnieżony, jak ten do Morskiego Oka, co może uśpić czujność opiekunów, gdy spuszcza z oka rozbrykaną latorośl, która na świeżym górskim powietrzu wprost tryska energią, to pobocze traktu już tak przyjazne nie jest, a dla dziecka może stanowić nie lada problem z wydostaniem się z takiej zaspy, z która może się po prostu zsunąć w dół.

Na szlaku

Bardziej świadomi i Ci idący śmielej w góry nie stronią już oj dostępnych na coraz szerszą skalę mobilnych urządzeń do nawiązywania łączności, które dają realną szansę na poprawę stopnia naszego bezpieczeństwa w górach. Borykający się na co dzień z ludzkim nieszczęściem ratownicy TOPR, GOPR wdrażają w życie maksymę przezorny zawsze ubezpieczony. Od jakiegoś czasu GOPR uruchomił nową aplikację na popularne smartfony. Jej głównym celem jest dopomożenie Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w zlokalizowaniu osoby zaginionej w górach. Dzięki temu ratownicy mają ułatwione zadanie w zlokalizowaniu turysty, który już potrzebuje pomocy lub zgłasza taką potrzebę w imieniu innej osoby. Aplikacje mobilne ułatwiają poruszanie się w terenie, objaśniają i podpowiadają ucząc jednocześnie. 

 Aplikacja mobolna

Sposób działania aplikacji RATUNEK, która powinna znajdowac się w każdym telefonie górskiego turysty, jest bardzo prosty wręcz intuicyjny. Do jej użytku wystarczy smartfon, na którym należy ją zainstalować. Tego typu informacje są dostępne w schroniskach, które propagują tę ideę.

Aplikacja RATUNEK

Dla uruchomienia aplikacji Ratunek należy naciskać przycisk alarmowy trzykrotnie (3x). Wówczas telefon połączy się automatycznie z najbliższą stacją GOPR, przekaże jej nasze współrzędne GPS, lokalizując z dokładnością do 3m, gdzie znajduje się używający jej właśnie właściciel telefonu. Poza lokalizacją wzywającego pomocy w terenie ratownicy otrzymają również informację o stanie naładowania baterii dzwoniącego. Osoba wzywająca pomocy, od dyżurującego ratownika otrzyma uspokajającą odpowiedzieć: "nie zgubił się pan, wiemy, gdzie pan jest". To istotna informacja dla będącego w stresie człowieka, pod opieką którego nierzadko są dzieci.To pomoc na miarę naszego i cudzego zdrowia, i życia.

Splikacja RATUNEK 

Appka "Ratunek" jest darmowa i pobrać ją można ze strony www.ratunek.eu jest dostępna też w Google Play.

 

Zapamiętaj numer ratunkowy TOPR i GOPR –

601 100 300.

Tablica informacyjna

 Na naszych stronach przeczytacie Państwo nt.:

 

 

 

 

 

 

  • Zamiast standardowego maila wyślijcie nasząe-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata.

 


 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w naszym konkursie.


 

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  Facebooku- dziękujemy.

 

Wykorzystano materiał otrzymany od Katarzyny Buda ze Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki.

Jacek Grzesiak.


Rozkład jazdy


Noclegi

U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
Restauracje

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.

Warto przeczytać

E-kartki góry