IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhalańskie stacje narciarskie rywalizują o tytuł Najlepszej Stacji Małopolski

2015-02-17 //Wstecz
Podhalańskie stacje narciarskie rywalizują o tytuł Najlepszej Stacji MałopolskiW tym sezonie do regulaminu włączono nowość, a będzie to możliwość wyboru także spośród instruktorów i szkół narciarskich dostępnych w sezonie zimowym 2014/2015 w Małopolsce. Podhale zwiera szyki.

Zima na Podhalu nadal rządzi niepodzielnie. Warunki do szusowania są dobre. Miłośnikom białego szaleństwa często też towarzyszy słońce, które uatrakcyjnia pobyt na stoku. Tegoroczne ferie zimowe dla jednych udane dla innych mniej, bo pogoda nie dla każdego była łaskawa, nadal jednak trwają. 

Trwa też kolejny, bo XII już plebiscyt na "Najlepszą Stację Narciarską Małopolski 2014/2015 - Bezpiecznie i rozważnie". 

Laureaci zimowego sezonu 2009/2010 fot. Józef Augustyn

Bywalcy ośrodków narciarskich doskonale znają walory wykorzystywanych przez siebie obiektów. Porównują je też z tymi, które znali wcześniej jak i korzystają z zasłyszanych informacji. Zarządcy stacji narciarskich dwoją się i troją, by przyciągnąć jak największą grupę turystów i przekonać ich do siebie. W myśl tezy, że zadowolony klient wraca w to samo miejsce niczym rzucony bumerang, skupiają uwagę na gościach, którym poza stokiem, śniegiem oferuje się dodatkowe atrakcje. 

Wiele z tych stacji stanęło w szranki konkursu, który promuje te najlepsze, co w znaczący sposób przyczynia się do zwiększonej liczby odwiedzin. Organizatorzy plebiscytu czekają na: 

 • SMS-y, 
 • kliknięcia 
 • i kupony.

 Trofeum

Po pierwszej części plebiscytu nadeszła pora na II etap - głosowanie. Można to uczynić na cztery sposoby: 

 • wysyłając kupon wydrukowany w "Gazecie Krakowskiej", co przysporzy wybranej przez Was stacji 10 punktów. O tyle samo, bo o 10 punktów wzbogaci się konto np. instruktora, gdy jako formę głosu wybierzecie SMS Premium. 
Jeśli wskazujemy na szkołę narciarską za pośrednictwem:
 • strony internetowej www.gazetakrakowska.pl, to na jej konto kierujemy 1 punkt ale mamy dzienny limit kliknięć - 5 z jednego urządzenia,
 • za pośrednictwem Facebooka - 5 punktów z dziennym limitem kliknięć - 1 głos z jednego konta. 

Etap ten trwał będzie do 28 lutego, a na końcu czeka nas tylko podsumowanie wyników i ogłoszenie zwycięzców. Co ważne nagrodzeni zostaną również głosujący. 


Najciekawsze uzasadnienie dołączone do oddanego głosu zaowocuje niespodzianką - będziecie mogli wygrać kaski narciarskie. Zasada jest prosta - im ciekawszy i bardziej oryginalny opis, tym większa szansa na nagrodę. Warto się postarać, a kask na stoku, to przecież podstawa bezpieczeństwa dla każdego miłośnika nart. 

Rywalizacja nabiera tempa, każdy ma apetyt na laur zwycięzcy, niesie to ze sobą znaczące korzyści. Stacje zachwalają więc swoje położenie, atrakcje, podają techniczne ciekawostki, zachęcają dogodnym położeniem od głównych szlaków komunikacyjnych. Gość ma jednak bystre oko i nieraz byle drobiazg  może wykoleić starannie dopracowany scenariusz obsługi klienta, który bywały jest już i obyty w narciarskim świecie, i byle czym już nie zadowoli się. Co jednak istotne, to należy konkurs traktować też jako doskonałą zabawę, co przyświecało również pomysłodawcom tej pięknej idei.

Stacje narciarskie Małopolski

Organizatorami plebiscytu na "Najlepszą Stację Małopolski" są: 

 • "Gazeta Krakowska",
 • samorząd województwa małopolskiego, przy współpracy:
 • Małopolskiej Organizacji Turystycznej,
 • TVP Kraków,
 • Radia Kraków. 

Patronat honorowy nad konkursem objął Marek Sowa, marszałek Małopolski. 

Spośród wielu stacji narciarskich z terenu Małopolski, przedstawiamy te z Podhala, które uczestniczą w konkursie i przeszły I jego etap.

Jako, że miłośnicy białego szaleństwa doskonale znają walory swojej ulubionej stacji narciarskiej, nieobcy są im też pracujący tam instruktorzy oraz doskonalące innych szkółki narciarskie, co też jest przedmiotem zainteresowania organizatorów konkursu,to pozostaje nam tylko zachęcić Was do oddania głosu i wzięcia udziału w tej sympatycznej zabawie. 

W Szczawnicy konkurują : 

 • Arena Narciarska Jaworki HOMOLE
 • Kolej Linowa Palenica Szczawnica. 

Szczawnica to niespełna 8 tys. przygraniczne sąsiadujące ze Słowacją, otoczone lasami, miasto o statusie uzdrowiska dzięki specyficznemu klimatowi, źródłom wód mineralnych. Wielkim walorem dla miasta jest jego położenie w pobliżu najwyższych szczytów Pienin i Gorców. To z kolei powoduje, że rozbudowano infrastrukturę turystyczną i od lat kładzie się nacisk na rozwój turystyki, wypoczynku, sportu i lecznictwa. Poza typowo turystycznymi walorami, leczy się tu unikalnymi metodami choroby płuc i oskrzeli jak również przewodu pokarmowego, dróg moczowych i schorzenia narządów ruchu. 

Szczawnica-mapa tras

Do dyspozycji kuracjuszy jest doskonała baza noclegowa, gastronomiczna, liczne obiekty sportowe: kolejka krzesełkowa na Palenicę, rynna śnieżna do snowboardu, wyciągi, korty tenisowe, przystań kajakowa na Dunajcu, ścieżki zdrowia, skatepark, kryty basen oraz wiele szlaków turystycznych, rowerowych, narciarskich, które przyciągają przez cały rok setki tysięcy turystów. Na terenie miasta organizowanych jest wiele imprez kulturalnych,sportowych, w tym przejażdżki konne, bryczkami, czy saniami, jak również hippoterapia.W Dworku Gościnnym goszczą sławy artystyczne wielkiego kalibru. Sprywatyzowana część Szczawnicy - Uzdrowisko świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Po sąsiedzku, w przepięknych plenerach Pienin działa Stacja Narciarska Polana Sosny Niedzica.

Niedzica - to miejscowość położona nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim i w dolinie rzeki Niedziczanki, znajduje się na granicy Pienin i Pogórza Spisko-Gubałowskiego. 

Polana Sosny

Do głównych atrakcji tej miejscowości zalicza się m.in. : 

 • XII wieczny zamek, królujący nad zalewem Czorsztyńskim,
 • sztuczny zbiornik wodny - Zalew Czorsztyński z zaporą i elektrowni wodną,
 • stacja narciarska z tarasami zjazdowymi i biegowymi,
 • park miniatur. 

Na Podhalu w drodze do Zakopanego działa Stacja Narciarska Suche Poronin.

Ta podtatrzańska miejscowość położona jest pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim i Gubałowskim. Dzięki tak atrakcyjnemu położeniu już od przełomu XIX i XX wieku stała się sławna jako miejscowość letniskowa, odwiedzana przez przedstawicieli elity intelektualnej kraju – malarzy, poetów, pisarzy itp.

Suche Poronin

Okolice Poronina za sprawą takiej lokalizacji są znakomitymi terenami do uprawiania turystyki pieszej, a dodatkowo w okresie zimowym miejsca te są wspaniale przygotowane do narciarstwa. Warte wspomnienia jest to, iż w Poroninie śnieg leży od grudnia do marca - o ile spadnie.

Stacja narciarska - Ski Lubomierz.

Lubomierz Ski

Leżąca na północnym stoku Jaworzynki (1026 m n.p.m.) Ski Lubomierz położona jest w odległości zaledwie 65 km od Krakowa. Lubomierz położony jest w gminie Mszana Dolna, w powiecie limanowskim, woj. małopolskie. Lokalizacja - tuż przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, gdy z górnej stacji, przez którą przebiega szlak na Kudłoń i Turbacz, stąd narciarze i snowboardziści mogą podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego i czyni zeń wielce atrakcyjną tak widokowo jak i wyczynowo. Stąd rozpościerają się piękne widoki na lezące u stóp Jaworzynki tereny, a szlaki piesze, rowerowe i narciarskie tylko dodają atrakcyjności temu miejscu. 

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego działa Stacja Narciarska Koninki.

Koninki

To należąca do Poręby Wielkiej osada letniskowa rozłożona w dolinie o tej samej nazwie, u podnóża góry Turbacz (1310 m n.p.m.).Koniki są wymarzonym miejscem do różnorodnej aktywności turystycznej tak latem jak i zimą. Za sprawą atrakcyjnego położenia, czystego powietrza, jest to wspaniałe miejsce dla amatorów "białego szaleństwa", osób lubiących górskie, piesze, rowerowe wycieczki. 

Stacja Narciarska Witów.

Witów jest bardzo atrakcyjną turystycznie miejscowością Podhala, położoną, co ważne bezpośrednio u stóp Tatr. Witów powstał na początku XVII w. Latem ta tatrzańska część Witowa z doliną Lejowa i najdłuższą z dolin tatrzańskich - Doliną Chochołowskich, stanowi cel wielu wypraw turystycznych. Pozostała część wsi rozciąga się w Rowie Podtatrzańskim, a dalej na północ w dolinie rzeki Czarny Dunajec, otoczonej od zachodu grzbietem górskim graniczącym ze Słowacją.

Witów Ski

Prowadzą stąd bardzo ciekawe szlaki turystyczne na: 

 • Starorobociański Wierch,
 • Ornak,
 • Wolowiec,
 • Jarząbczy Wierch. 

Z dojazdem do tej góralskiej pięknej miejscowości nie ma problemu a kolejnymi ważnymi atutami położenia Witowa są:

 • bliskie sąsiedztwo Zakopanego,
 • 3km do przejścia granicznego ze Słowacją Chocholów - Sucha Hora,
 • piesze przejście graniczne Magura Witowska - Orawice,
 • w pobliskich Orawicach znajdują się ciepłe źródła, które ogrzewają znajdujący się tam kompleks basenowy.
Amatorzy sportów zimowych odnajdą tutaj również kilka tras biegowych, z których można korzystać do woli. W tym okresie odbywają się tu również liczne kuligi. 

Stacja Narciarska Kaniówka Białka Tatrzańska i Ośrodek Narciarski Bania Białka Tatrzańska.

Ta góralska miejscowość położona jest w uroczym zakątku Skalnego Podhala. Dobrze rozwinięta baza turystyczna jest zapleczem dla pięknych widoków i wspaniałego położenia. 

Białka Tatrzańska to niezwykłe miejsce, które oferuje szeroką gamę możliwości aktywnego spędzenia czasu:  

 • zimą - na stokach narciarskich, 
 • latem - na wycieczkach pieszych, rowerowych po Podhalu.
Kaniówka mapa tras

Słynne baseny termalne, prężnie działające w Bukowinie Tatrzańskiej centrum kultury góralskiej dodatkowo uatrakcyjniają pobyt w tej części Podhala. 

Stacja Narciarska Śnieżnica - Kasina Wielka.

Miejscowość położona na Podhalu, na ciekawym szlaku kolei transwersalnej, z najsłynniejszą sportową Polką – Justyną Kowalczyk – jej mieszkanką, to ciekawe miejsce na spokojny, pozbawiony zgiełku relaks.

Kasina Wielka mapa tras

Znajdziemy tu: 

 • Karczmę, Sklep, SKI-Serwis
 • Parkingi
 • Wypożyczalnię sprzętu narciarskiego
 • System sztucznego naśnieżania i oświetlenia tras narciarskich
 • Taras widokowy
 • Punkt gastronomiczny
 • Strefa wypoczynku. 

Wyciągi Narciarskie U Żura Chabówka.

Chabówka słynna jest przede wszystkim ze swojego skansenu kolejowego, gdzie od złomowania ratowani są bohaterowie z dawnych lat -  

 • parowozy, 
 • lokomotywy, 
 • elektrowozy, 
 • wagony.  

Ta położona w odległości 64 km od Krakowa, 34 km od granicy słowackiej na Orawie i 40 km od Zakopanego, i 20 km od Nowego Targu miejscowość, otoczona jest przez góry - Gorce i Beskid Wyspowy. Stąd widoczny jest wielki masyw Babiej Góry (1725 m), która góruje nad okolicznymi górami z ich przeciętną wysokością 1000 m.n.p.m.

U Żura nocą

 

Klimat jest tu górski, łagodny, suchy. Odznacza się idealną czystością powietrza, z małą ilością opadów, silną insolacją. W położonej 3 km dalej-po sąsiedzku Rabce Zdrój, w jej centrum uzdrowiskowym znajduje się ogromny park oraz liczne obiekty uzdrowiskowe. Nieznaczne różnice temperatury dziennej, średnia wilgotność przy doskonałym nasłonecznieniu i małej ilości wiatrów stawiają Chabówkę i Rabkę w rzędzie znakomitych stacji klimatycznych górskich.

Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda Zakopane.

Harenda mapa tras

Zimowej Stolicy Polski nie trzeba przedstawiać. Jej głównymi atrakcjami są:

 • Krupówki - jest to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Obecnie stoją tu wspaniałe wille, drewniane chałupy, mieści się tu również większość sklepów i knajpek. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie. Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście. Niektórzy tyuryści ograniczają Zakopane tylko do Krupówek. Jednak Krupówki to też miejsce, w którym należy uważać na portfele.
 • Ulica Kasprusie - pierwsza przecznica Kościeliskiej po lewej stronie od Krupówek. Ulica jest dość gęsto zabudowana mieszaniną starej i nowej architektury.
 • Ulica Kościeliska - obecnie stanowi skansen. Od XVI w. "honorne" rody góralskie zakładały swoje gospodarstwa. Poszczególne domy oznaczone są tablicami informującymi o nazwiskach pierwszych gospodarzy i roku budowy. 

Stacja Narciarska Długa Polana Nowy Targ i Ośrodek Narciarski Zadział Nowy Targ.

Stolica Podhala Nowy Targ położony jest we wschodniej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, w województwie małopolskim, u podnóża Gorców. To główny ośrodek przemysłowy i handlowy Podhala. Leży u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca. Będąc w Nowym Targu warto zwiedzić: 

 • Kościół pod wezwaniem św. Anny,
 • Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
 • Rynek (okalają go zabytkowe kamienice mieszczańskie) i Ratusz.
 • Park im. Adama Mickiewicza.

 Długa Polana mapka

Miasto słynie z doskonałej gastronomii, latem królują tu słynne na całe Podhale i nie tylko, lody wyrabiane według tradycyjnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury. Tu również ma swoje lodowisko znany na Podhalu I-ligowy zespół hokejowy Szarotki. 

Zadział mapka

Miasto głośne jest za sprawą: 

W szranki konkursu stają również szkółki narciarskie-

Te z Podhala to m.in.:

 1. Szkoła narciarska Klepacka-Sport - Szkoła posiada aktualną licencję Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego. Przeprowadza kursy kwalifikacyjne, demonstratora szkolnego oraz Pomocnika Instruktora SITN PZN na Kasprowym Wierchu (Hala Gąsienicowa). Szkolenia odbywają się także na stoku Kotelnica Białczańska.
 2. Szkoła narciarska - STOK - Szkoła jest licencjonowana, prowadzi zajęcia w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Szkolenia odbywają się na stoku Kotelnica Białczańska.
 3. Szkoła narciarska - Talarinio - Licencjonowana szkoła narciarskiej, która prowadzi autorski program. Dzieci rozpoczynając swoją przygodę z narciarstwem otrzymają własny indeks. W indeksie zbierane są odznaki świadczące o poziomie posiadanych umiejętności. Szkolenia odbywają się na stoku Ski Centrum Czarny Groń.
 4. Szkoła narciarska LIDER – szkolenia odbywają się na stokach Polczakówki w Rabce oraz Polana Sosny w Niedzicy.


Czy doskonale jeżdżący na nartach i snowboardzie, mili, sympatyczni, uśmiechnięci, do tego potrafiący znaleźć wspólny język z dziećmi oraz dorosłymi, ale także przełamać u innych lęk przed jazdą na nartach, a przy tym doskonali fachowcy – instruktorzy zasługują na Państwa uznanie?
Zapewne spotykamy takich u progu naszej narciarskiej kariery, którzy służą radą, są pomocni, cierpliwi i wyrozumiali- na nich także będziecie mogli oddać swój głos. Ich wiedza, umiejętności, a także talent pedagogiczny zasługują na Wasze wparcie i okazaną tym samym sympatię.Pełen wykaz startujących w konkursie znajdziemy na stronach organizatora - Gazeta Krakowska- www.gazetakrakowska.pl/artykul/3693096,wybieramy-najlepsze-stacje-szkoly-i-instruktorow-malopolski,id,t.htmlOpracowano z wykorzystaniem MSI.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 1DW U Tośki 1
Murzasichle / Nocleg
Dom wczasowy "U Tośki" powstał zimą 1987 roku. Jest on jakby rodzinną tradyc
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Pensjonat DanutaPensjonat Danuta
Biały Dunajec / Nocleg
Naszym gościom oferujemy pobyt w komfortowych pokojach 1, 2, 3 i 4-o osobowy
Restauracje

Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu

Warto przeczytać

E-kartki góry