IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Walenty po Podhalu się błąka

2015-02-14 //Wstecz
Walenty po Podhalu się błąkaJuż nasi pradziadowie mieli swój dzień zakochanych. Mieszkańcy Podhala obchodzili go jako sobótkę, w innych regionach kraju jako Noc Kupały.


Walentynki najczęściej kojarzą z niestety z kiczem na zachodnią modę. 

Mało kto jednak wie, że mają swój rodowód sięgający średniowiecza. Pod koniec XV wieku bowiem, papież Aleksander VI, znany z tego, że nie stronił od uciech życia doczesnego, przynależnego ludziom świeckim, uczynił św. Walentego patronem zakochanych. Dla nieusatysfakcjonowanych źródłem pochodzenia tzw. święta zakochanych, podpowiemy, że są i inne źródła mówiące o tym, że genezy tego dnia można dopatrywać się jeszcze wcześniej – między innymi w starożytnych Luperkaliach. 

Jako, że miłość jako uczucie nie jest i nie było przypisane do jednej nacji, to możemy pochwalić się, że istnieje też jego słowiańska alternatywa w odniesieniu dla zachodnich walentynek. Czas ten nie pokrywa się z obecnie praktykowanym , gdyż obchodzony był w noc z 21 na 22 czerwca i nosił zagadkową nieco nazwę – Noc Kupały, to na południu Polski nazywany bywa "sobótką".

Luty w naszej kulturze nie był postrzegany jako miesiąc przydatny do uniesień miłosnych. Słusznie zatem jednak to ciepły maj kojarzył się naszym przodkom jako miesiąc dla zakochanych. Dlatego właśnie w maju słowiańscy młodzieńcy stawiali przed domem swej upatrzonej a zarazem ukochanej a przybrane wstążkami drzewa – "moje", były swoistymi symbolami w wyznaniu lubej miłości.

Jak co tydzień polecamy Wam szereg wydarzeń, które warto na Podhalu zaliczyć. Nie każdemu po myśli są miłosne wyznania, co do przyczyny tego stanu rzeczy rozwodzić się nie będziemy, każdy bowiem wie sam lepiej jak i kiedy okazać drugiej osobie uczucie i czy trzeba to robić akurat tego dnia. Jeśli zatem chcecie odetchnąć od wszelkiej maści gadżetów w kształcie serca, wybierzcie się na wystawę "Witkacego portrety kobiet i dzieci", którą można obejrzeć w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem (ul. Zamoyskiego 25). Ale po kolei.

SnowFest Festiwal.

SnowFest Festiwal Zakopane

Sport, muzyka potrafią pięknie się wspólnie komponować, uzupełniać, tworząc niezapomniane widowisko. Tak tez będzie i tym razem podczas organizowanej w Zakopanem drugiej już edycji największego zimowego festiwalu muzyki i sportów zimowych, czyli  SnowFest Festival. Pojawią się tu największe gwiazdy sceny muzycznej ale i odbędą się zawody snowboardowe i freeski.

W tę charakterystyczną dla lutego sobotę ekipa Radiowej Czwórki zajrzy właśnie do Zakopanego, skąd nada plenerowy program prosto z największego festiwalu muzyki i sportów zimowych w Polsce – SnowFest Festival. Mobilne studio Stacji będzie otwarte dla słuchaczy od godz. 15.00.

Ta prezentacja sportów, muzyki i ciekawych inicjatyw młodych, aktywnych zakopiańczyków odbędzie się na zakopiańskim Placu Niepodległości, gdzie nie zabraknie też Radiowej Czwórki.

Oprócz relacji z zawodów, zapowiedzi koncertów, plenerowych konkursów, w studiu Czwórki pojawi się Jakub Kot– młodszy z braci skoczków, który został właśnie brązowym medalistą zakończonej Uniwersjady. Ponadto gościem audycji będzie młoda designerka promującą się pod hasłem Folkdesign oraz młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych.

Widzowie będą mogli dopingowac starujących, którzy podczas zawodów snowboard-freeski zmierzą się z siedmiometrową przestrzenią nad ulicą. Będą musieli rozpędzić się z potężnego najazdu i oddać skok nad głowami widzów. Po wykonaniu pierwszego triku na skoczni i wylądowaniu na górnej płycie placu czekać będzie na nich widowiskowa "zawrotka" na ścianie śniegu i efektowne przeszkody jibbowe, czyli konstrukcje w formie poręczy.

SnowFest Festiwal

Wszystko to malowane słowem w audycji "PlenAir" na antenie Radiowej Czwórki 

"PlenAir" to cykl wyjazdowych audycji Radiowej Czwórki. Stacja odwiedza wybrane miejsca w kraju, popularne wśród młodych ludzi, skąd nadaje interaktywne, zróżnicowane tematycznie audycje. Na słuchaczy i uczestników imprez plenerowych czeka mnóstwo atrakcji, m.in. spotkania z dziennikarzami i ich ciekawymi gośćmi, animacje, konkursy i dużo dobrej muzyki.

XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych Małopolska 2015.

21 Ogólnopolska Olimpiada

Tego dnia nastąpi również oficjalne i uroczyste otwarcie XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych MAŁOPOLSKA 2015 w Zakopanem. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych to początek wielkich karier takich sportowych geniuszy jak m.in. Justyny Kowalczyk czy Kamila Stocha – to tu rodzą się prawdziwe sportowe talenty. Już po raz piąty najlepsi młodzi sportowcy z całego kraju zjechali do Małopolski, by zmierzyć się w jedenastu różnych dyscyplinach sportowych.

PROGRAM OTWARCIA OLIMPIADY: 

Kiedy: 14 lutego br. (sobota), godz. 17.00

Gdzie: Tor łyżwiarstwa szybkiegoCentralnego Ośrodka Sportu, Zakopane 

  • 17.00 – przywitanie ekip sportowych i zaproszonych gości,
  • 17.30 – ceremoniał otwarcia Olimpiady (wciągnięcia flagi olimpijskiej na maszt i zapalenie znicza),
  • 17.50 – pokazowy wyścig drużyny łyżwiarzy szybkich Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i pokaz laserów.

· Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja prasowa z udziałem zaproszonych gości.

· KONFERENCJA PRASOWA·

· Kiedy:14 lutego br. (sobota), godz. 16.15

· Gdzie:sala konferencyjna hotelu Centralnego Ośrodka Sportu, ul. Br. Czecha 1, Zakopane

· Kto: 

  • Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego,
  •  Leszek Zegzda – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI OOM,
  •  Jerzy Janczy – Prezes Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej
  •  Andrzej Kozak – Prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. 

Thule Polish Freeskiing Open 2015.

Sportowe emocje nie ominą ośrodka w Białce Tatrzańskiej, który warto odwiedzić szczególnie 14 lutego br. Na miłośników białego szaleństwa czekają tam dodatkowe atrakcje związane z imprezą Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI. To będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć w akcji specjalistów od spektakularnych ewolucji na wybudowanej na tę okazję potężnej skoczni. Rozbudowana sieć wyciągów i tras o różnym stopniu trudności sprawiają, że Kotelnica Białczańska, to jedno z najlepszych miejsc, na rozegranie zawodów pełnych narciarskich emocji.

Thule Polish Freeskiing

W ramach zawodów rozegrane zostaną dwie główne konkurencje: Rexona Big Air i Rails. Szczególnie ta pierwsza dostarcza kibicom niesamowitych emocji, gdyż w czasie wysokich i dalekich skoków zawodnicy zdają się niekiedy zaprzeczać prawu grawitacji. Loty na odległość nawet 25 metrów połączone ze stylowymi obrotami i saltami to część, której nie można przegapić. Nowe oblicze zyska także MINI Night Session, czyli nocne show podczas którego szalonym ewolucjom towarzyszy energetyczna muzyka i światła przygotowane przez Red Bulla. Na czołówkę czeka największa w historii pula nagród, a najlepsi zawodnicy i zawodniczki powalczą też o tytuły Międzynarodowych Mistrzów Polski we Freeskiingu PZN.

Walentynkowy Bieg Narciarski Parami na Podhalu.

Walentynkowy Bieg Parami

Sportowe zmagania z okazji Walentynek zaistnieją też na trasach biegowych Kościelisko – Chotarz, gdzie rozegrane zostaną zawody pod hasłem "Walentynkowy Bieg Narciarski Parami". Jak można się domyślać, w zawodnicze pary będą dobrani przyszli oblubieńcy. Start zawodów o godzinie 12:00 - na dystansie 4 km.

Memoriał w stolicy Podhala.

W Nowym Targu na miłośników szusowania w promieniach zimowego słońca czeka Memoriał im. Władysława Sięki, to otwarte zawody narciarskie dla dzieci. Imprezę organizuje stacja narciarska "ZADZIAŁ" , która na ten dzień przygotowała m.in. Slalom Gigant.

Karnawał na śniegu-Podhale

Walentynkowy karnawał w ten weekend w górach.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się ten dzień na Gubałówce. Ta popularna góra przyciągnie na swój wierzchołek m.in. miłośników oryginalnych zaręczyn oraz sympatyków konkursów i ciekawych zabaw, dla których przygotowano też jedyny w swoim rodzaju karnawał na Gubałówce w walentynkowych rytmach. Organizator-Polskie Koleje Linowe zaprasza wszystkich obecnie już zakochanych jak i tych co doznają tego zawrotu głowy w przyszłości, na "Walentynkowy Karnawał na Gubałówce". Jak głosi odezwa organizatora do uczestników - każdy, kto w Walentynki wyjedzie na Gubałówkę od razu poczuje karnawałowe rytmy. Tego dnia okolice górnej stacji kolejki zamienią się w wielką walentynkową salę balową.

Walentynkowy Karnawał na Podhalu

BARTKI.

W Klub DragoN w Czarnym Dunajcu na najlepszej dyskotekowej imprezie na Podhalu, sali dance 14 lutego wystąpi ZESPÓŁ BARTKI. Parkiet Klubowy nakręcą Rezydenci! Maxxis & Rafael More. Na Gości jak zawsze czeka moc atrakcji,gadżetów i dobrej zabawy.

Karnawał w Klub DragoN

 

Hokejowe zmagania gigantów na Podhalu.

Dodatkowo ten mecz będzie dedykowany byłemu hokeiście Podhala Robertowi Bieli zmagającemu się od lat z ciężką chorobą .

 

Szarotki

 

 Znajdź pasję.

W Szczawnicy w Dworku Gościnnym przygotowano muzyczny weekend a także spotkanie z pienińskimi artystami pod hasłem "Znajdź swoją pasję".

Dworek Gościnny

Spotkanie z pienińskimi artystami, to otwarte warsztaty, podczas których Pienińscy artyści, pisarze, malarze, rzeźbiarze pokażą co tworzą i jak to robią. Jest to niecodzienna okazja, aby spotkać się z tymi, których na co dzień nie widać. Odkryją swój warsztat pracy. Będzie można z nimi porozmawiać, podpatrzeć jak pracują ale także dosiąść się i wspólnie wykonać małe dzieło sztuki. Może odkryjesz swój talent?

 Parada Gazdowska.

Wiele wspaniałych wrażeń zapewni przejazd Parady Gazdowskiej i Kumoterskiej w Białym Dunajcu, którą oceniała będzie komisja sędziowska. Kumoterska Gońba to zimowe wyścigi konnych zaprzęgów oraz narciarzy ciągniętych przez konie. Tradycyjnie Parada Gazdowska połączona jest z zawodami w skiringu (jeździec na nartach za koniem) i ski-skiringu (jeździec na koniu za nim narciarz) oraz wyścigiem kumoterek.

Parada Gazdowska

Program imprezy przewiduje:

  • od godz. 11:00- przejazd zaprzęgów przez wieś Biały Dunajec ulicą Jana Pawła II na polanę pod osiedlem Gile, gdzie sanie i kumoterki zostaną ocenione przez jury. Pod uwagę brane będzie: rasa i ułożenie koni, uprząż, wykonanie sań, strój powożącego i sposób powożenia.
  • około godz. 12.00 odbędą się zawody sportowe na przygotowanym torze o długości kilkuset metrów w trzech kategoriach: wyścigów kumoterek, skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) oraz ski - skiring (narciarz za koniem z jeźdźcem).

O zwycięstwie zadecyduje czas przejazdu. Zapisy do Parady i zawodów od godz. 9:30-10:30 obok pensjonatu "Danuta" przy ul. Jana Pawła II 333b. 

 

Zawody o Puchar Gorców

W niedzielę (15.02.2015) odbędzie się PUCHAR GORCÓW. Zawody dla górali oraz ich sympatyków.W zawodach mogą startować wszyscy! W programie start na nartach zjazdowych, snowboardzie lub/i nartach biegowych. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki góralskiej. Start dla GÓRALI o godz. 11:00, start dla sympatyków 13:00. Nie dajcie się długo namawiać!

 

Walentynki na Podhalu można spędzić też w:

Kinie-

Kino Giewont w Zakopanem (ul. Kościuszki 4) zaprasza na najgorętszy film sezonu "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Film to historia studentki literatury, która poznaje przystojnego miliardera, z którym zaczyna ją łączyć nietypowa więź.

Galerii-

W Galerii Antoniego Rząsy (ul. Bogdańskiego 16a w Zakopanem) można oglądać poplenerową wystawę III Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych, który odbył się we wrześniu 2013 roku na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

Wele ciekawych ofert przygotowały lokalne puby, karczmy, kluby. Podhale Mekką Zakochanych.


 


Na biegówkach

 

 

 

Biegówki

Kulig

 


Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje, a tam.:Liczymy na Państwa fotografie i relacje z Waszych wojaży po Podhalu.Konkurs z nagrodami nadal aktualny.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku- dziękujemy. 


 

Artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach  i  Podhalu.

 

Opracowano z wykorzystaniem informacji dostępnych na ;portalu malopolskatogo.pl/

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
MicherdaMicherda
Niedzica / Nocleg
Ośrodek położony jest w malowniczym regionie Spisza. W bliskiej odległości m
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja

Warto przeczytać

E-kartki góry