IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Turbacz gości uczestników zimowej turystyki górskiej

2015-02-13 //Wstecz
Turbacz gości uczestników zimowej turystyki górskiejRatownicy z GOPR i TOPR ale i inne autorytety z zakresy zimowej turystyki górskiej poprowadzą terenowe szkolenia lawinowe i medyczne. Pod ich czujnym okiem miłośnicy turystyki górskiej zbudują największe zimowe pole biwakowe w Polsce.

Najwyższy szczyt w Gorcach tętni życiem za sprawą Wintercampu 2015. Rusza właśnie bowiem szósta już edycja Wintercampu. W opinii wielu to niesamowita zimowa przygoda. Gospodarzem jest schronisko PTTK na Turbaczu (Gorce) i będzie bazą dla uczestników dniach 12-13 lutego lutego 2015.

Gorce zima2015

Czym jest Wintercamp? W swoim założeniu to nauka radzenia sobie poprzez zabawę w zimowych realiach górskich . Czyni to doskonałą okazję do świetnej zabawy w nieprzyjaznych, bo zimowych warunkach. Czas tu spędzony uatrakcyjnią możliwości zawarcia niezwykłych znajomości z tak samo pozytywnie zakręconymi jak przybyli tu ze wszystkich stron kraju uczestnicy.

Gorce zimą 2015r

VI edycja zimowego biwaku szkoleniowego pełna jest ciekawych imprez, które odbędą podczas zgrupowania.. Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach, pokazach i prezentacjach dotyczących bezpiecznego poruszania się zimą w górach.

Organizatorzy kładą nacisk na to, że WinterCamp jest impreza edukacyjną z systemem szkoleń i warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, który ma na celu przekazanie uczestnikom biwaku unikalnej wiedzy i umiejętności, które mają ułatwić, ale także zachęcić ich do aktywnej i rozsądnej turystyki zimowej.

Gorce szlak na Turbacz

Organizatorem biwaku jest Polish Outdoor Group (POG),to organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską. Głównym zadaniem POG jest działanie na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. Podczas pięciu poprzednich edycji WinterCamp przeszkolono ponad 500 osób.


To także możliwość spotkania się z fachowcami z GOPR i TOPR, którzy prowadzić będą terenowe szkolenia lawinowe i medyczne. Pod ich czujnym okiem, miłośnicy turystyki górskiej zbudują największe zimowe pole biwakowe w Polsce. Uczestnicy w trakcie szkoleń dowiedzą się:

 • jak zorganizować awaryjny nocleg w górach,
 • nauczą się budowy jam śnieżnych,
 • poruszania się na rakietach śnieżnych,
 • podstaw terenoznawstwa zarówno w formie tradycyjnej (mapy), jak i nowoczesnej (GPS),
 • przejdą szkolenie skitourowe,
 • pod okiem specjalistów POG dowiedza się jak. dobierać sprzęt i odzież outdoorowej.
 • przetestują nowoczesny sprzęt i poznają innowacyjne technologie outdoorowe demonstrowane w trakcie szkoleń i warsztatów.
Szlak na Turbacz-Gorce

O całokształt zadbali sponsorzy i partnerzy techniczni, w tym m.in.:

 • Dare2b,
 • Columbia,
 • The North Face,
 • Regatta,
 • Woda Góry Las,
 • VMG,
 • ABS,
 • Polartec,
 • Hemiplanet,
 • Brunton, Nordhorn,
 • Petzl.

Po ciężkim dniu, zmęczeni ale bogatsi o nowe doświadczenia w przytulnej sali schroniska, wezmą udział w fascynujących spotkaniach z Gośćmi specjalnymi,m.in. z:

 • Ryszardem Pawłowskim,
 • Januszem Gołębiem.

 

 1. Pierwszy z nich, znany w środowisku górskim pod pseudonimem "Napał", ma już na swoim koncie zdobytych 10 ośmiotysięczników, a w całej swojej karierze wziął udział w ponad 250 wyprawach, jako ich uczestnik lub organizator. Wspinał się z Jerzym Kukuczką, Adamem Pustelnikiem, Januszem Majerem, Krzysztofem Wielickim i wieloma innymi himalaistami.
 2. Drugi z Gości specjalnych-Janusz Gołąb dokonał wraz z Adamem Bieleckim pierwszego zimowego wejścia na szczyt Gaszerbrum I. Wspina się od niemal trzech dekad. W 1999 roku razem z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem otrzymał nagrodę „Kolosy” za zdobycie jednej z najtrudniejszych ścian w Himalajach – wschodniej ściany Kedar Dome w Garhwalu, w Indiach.
Gorce zimą

Program Wintercamp 2015

 • pokazy filmów górskich,
 • prezentację slajdów,
 • gre terenowa z atrakcyjnymi nagrodami,
 • ognisko.
 • powstanie również sztuczna ściana lodowa PETZL, na której każdy będzie mógł spróbować swoich sił, oczywiście przy asyście instruktora.

Zakres ćwiczeń i pobyt w trudnych warunkach zimowych stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia jego uczestników. Jednakże organizatorzy Wintercamp 2015 bardzo poważnie podchodzą do całości zagadnienia i zapewniają m.in :

 • miejsca na nocleg w schronisku,
 • miejsca na rozbicie namiotu na dwie,
 • zaplecze sanitarne w schronisku,
 • ubezpieczenie NW.
Gorce Turbacz

Każdy z uczestników, który wyrazi taką chęć, będzie mógł wziąć udział w trzech wybranych szkoleniach, a do testowania będzie także udostępniony sprzęt turystyczny. Program przewiduje też szkolenie lawinowe, medyczne, obejmuje tematykę poruszania się w terenie i biwakowania.

SZKOLENIE LAWINOWE

Specjaliści od lawin pokażą jak i kiedy powstają lawiny, jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie, jakie są metody poszukiwania ludzi zasypanych przez lawinę, a także zajęcia praktyczne podczas poszukiwań zaginionego. W akcji wezmą psy GOPR-u. Atrakcyjności zajęciom dodadzą wykłady i prezentacje multimedialne, ale także praktyczne szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym oraz lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda).

Detektor lawinowy

SZKOLENIE MEDYCZNE

O wypadek zimą w górach nietrudno, specyfika miejsca powoduje, że najbliższa pomoc dotrze do ofiar za kilka godzin. Sytuacja staje się groźna, gdy obrażenia sa poważne, warunki atmosferyczne ulegaja pogorszeniu. W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim opanowanie i praktyczne umiejętności i to właśnie je nabęda podczas tego szkolenia uczestnicy. Zajęcia zostały przygotowane tak, aby poza wiedzą teoretyczną i przydatnymi poradami, obozowicze osobiście przećwiczyli – w zimowych warunkach terenowych i pod okiem profesjonalistów – najbardziej przydatne i efektywne metody ratownictwa medycznego.

BIWAKOWANIE i PORUSZANIE SIĘ W TERENIE

Nagła zmiana pogody, zamieć, zapadający zmierzch, mgła i co tam jeszcze natura na nas wysyła, powoduje, że zgubiłeś się, zaskoczyła cię noc, zaspy uniemożliwiły dotarcie do schroniska. Ratunkiem jest awaryjny biwak, który zimą to rzecz niecodzienna i potencjalnie niebezpieczna. Przechodząc stosowne szkolenie dowiemy się jak zabezpieczyć się przed chłodem i wiatrem podczas nieplanowego noclegu w górach. Co zrobić, aby następnego ranka móc wyruszyć dalej. Budowa jamy śnieżnej jest istotnym punktem takiego szkolenia, uczestnicy nabęda też wiedzy jak poruszać się w trudnych warunkach zimowych, w rakach oraz co daje używanie czekana.

Na szlaku

DOBÓR SPRZĘTU i JEGO PRAKTYCZNE UŻYWANIE ZIMĄ

Zimowa wyprawa na weekend w góry nie musi oznaczać , że to zwykły wyjazd, bo warunki potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych góro łazów. Niedostosowanie się do realiów życia w górach może stać się koszmarem. Zminimalizujemy wystąpienie tego niebezpieczeństwa zjawiska jeśli zwrócimy uwage na odpowiedni dobór sprzętu. W trakcie szkolenia uczestnik dowie się jak dobrać sprzęt zgodny z potrzebami, instruktorzy pokażą jak drobne rzeczy ułatwia nam życie. W praktyce przećwiczą jak zagotować wodę na śniegu oraz spać w namiocie w sposób bezpieczny i wygodny. Ocenie i testom poddane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane obecnie w sprzęcie oraz odzieży outdoorowej.

W drodze na Turbacz

SZKOLENIE SKITOUROWE

Czym rożni się skialpinizm od innych narciarskich dyscyplin takich jak:

 • nart biegowych,
 • zjazdowych,
 • snowboardu?

Skitourowcy

Odpowiedź brzmi-sprzętem do uprawiania skialpinizmu. Na Wintercamp 2015 uczetnicy poznają budowę wiązań, dowiedzą się jaka jest różnica między wiązaniami tradycyjnymi, a kłowymi. Dowiedzą się jak dobrać narty i buty do swych umiejętności i portfela. Zaznajomią się też z podstawowymi technikami poruszania się na skitourach w różnym terenie i warunkach atmosferycznych.

Gorce zimą

Co ciekawe -specjalnie dla zgłoszonych gości z zagranicy, niektóre szkolenia będą prowadzone również w języku angielskim.


 

Artykuły o Podhalu

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Atrakcje turystyczne Podhala [przewodnik]
Podhale Przewodnik

Restauracje na Podhalu
Podhale Rozrywka

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

 

Artykuły o Podhalu

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Więcej informacji na temat obozu znajdziecie na stronie wintercamp.org.pl
JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Restauracje

Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona

Warto przeczytać

E-kartki góry