IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jedna góra a głośna na całe Podhale

2015-02-06 //Wstecz
Jedna góra a głośna na całe PodhaleCzy to podczas ferii zimowych, czy wakacji w górach, w tym miejscu nigdy nie gości nuda. Latem plaża, zimą śnieg, każdy region chciałby taką górkę u siebie mieć.


Głośno o niej przy różnych okazjach, tak latem jak i zimą. Często wymieniana jest jako przykład niedogadania się pomiędzy góralami a ski-biznesem. Doskonale widoczna z Zakopanego, góruje nad nim, czyniąc z siebie wspaniałą platformę widokową. O kim mowa? Nietrudno odgadnąć, że bohaterką naszego artykułu jest Gubałówka. 

Z dołu wygląda nieco tajemniczo, z masztem TV na szczycie. Podążają na nią rzesze turystów upatrując w niej i słusznie, niemałą atrakcję.


Latem, za sprawą PKL.S.A. urządzono na niej najwyżej położoną nie tylko na Podhalu ale i w całej Polsce, plażę z leżakami i piaskiem, którego nie powstydziiłyby się plaże znad Bałtyku. Jak za dawnych lat można było rozkoszować się nie tylko przepysznym stąd widokiem na leżące u jej stóp Zakopane, ale i korzystając z leżaków zażywać autentycznych kąpieli słonecznych. Tak zdobyta opalenizna przetrwa dłużej niż ta pochodząca z nizin. 

Za sprawą kolejki szynowo-linowej zdobycie jej szczytu nie nastręcza większych trudności. Przestronne i przeszklone wagoniki pozwalają wygodnie przebyć tę krótką podróż a zza okien i przez przeszklony dach  rozpościera się coraz to ciekawszy bo pasjonujący widok.

 Plaża na Gubałówce

Jej budowę rozpoczęto w lipcu, a zakończono 20 grudnia 1938 roku, i to po zaledwie 168 dniach budowy. Po oddaniu jej do użytku-20 grudnia 1938 roku  – stała się najpopularniejszym tego typu obiektem w Polsce, a Gubałówka przez to – jednym z najbardziej znanych i lubianych miejsc. Od samego początku działania, popularność tego środka transportu biła wszelkie wyobrażenia. Nie było to bez przyczyny, gdyż ze szczytu Gubałówki wybiegały we wszystkich kierunkach doskonałe trasy zjazdowe, a dwie z nich prowadziły aż do dolnej stacji kolejki. 

Kaprysom pogody zaradzono w roku 1994, gdy wybudowano na stoku narciarskim na Gubałówce pierwszy wówczas w Polsce system sztucznego zaśnieżania tras narciarskich. Tym samym przyczyniło się to do wydłużenia sezonu. Chcąc wykorzystać walory góry PKL poszerzyło swoją ofertę o inne urządzenia rekreacyjne, takie jak:np. uruchomiona 1 czerwca 1994 roku pierwsza w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjno-wózkowa. Urządzenie to przypadło do gustu przede wszystkim młodszej części klientów, która odwiedza Gubałówkę.

 


Intensywne użytkowanie, co przekłada się na wielka popularność i przydatność kolejki, sprawiła, że w 2001 roku Polskie Koleje Linowe przeprowadziły jej gruntowną modernizację. Od 15 grudnia 2001 roku, gdy uruchomiono nową kolej z przeszklonym dachem, pozwoliło to w pełni podziwiać najpiękniejszą panoramę Tatr.

 

Wagonik kolejki PKL S.A. Gubałówka

Budując kolej linową z dwuosobowymi krzesełkami w 1977 roku miała ona w zamyśle twórców funkcjonować wespól z koleją linowo-terenową na Gubałówkę. Tak też wykorzystywana jest i dziś w sezonie letnim i zimowym. Turyści wjeżdżający na Gubałówkę, a następnie wybierający się na spacer na dotrą np. na Butorowy Wierch lub skorzystać z licznych narciarskich tras biegowych, a po drodze podziwiać piękne widoki pasm górskich oraz ciekawą architekturę i oryginalny folklor. Ten 15-minutowy zjazd koleją dostarcza zazwyczaj niezapomnianych widoków na Tatry Zachodnie, Kościelisko i Zakopane. Najwyższym wzniesieniem Pasma Gubałowskiego zlokalizowanym na wysokości 1160 m n.p.m. i położonym ok. 2 km na zachód od szczytu Gubałówki jest właśnie Butorowy Wierch. 


Przez kolejne sezony zimowe po uruchomieniu kolei stok Butorowego Wierchu był najpopularniejszym naonczas miejscem narciarskim Zakopanego i był wykorzystywany przez narciarzy o średnim i wysokim stopniu zaawansowania. Popularność dawała trasa o ponad 1600 m długości, przy 277 m różnicy wysokości.

Co czyni z Gubałówki miejsce ze wszech miar ciekawe i o wszechstronnym wykorzystaniu?


Poza trasę narciarską na Polanie Gubałówki dla aktywnych turystów przygotowano profesjonalny Snowpark GOOBAYA 

To tu jeżdżąc na nartach i snowboardzie można podziwiać zapierającą dech w piersiach ośnieżoną panoramę Tatr oraz położone u stóp Gubałówki Zakopane. Amatorów śnieżnego szaleństwa w Snowparku zainteresuje zapewne miniaturowa wersja Ski Crossu, czyli specjalnie wyznaczonej trasy do wyścigów z licznymi przeszkodami (bandami, muldami, rollerami oraz tyczkami.

Dobrze się bawić, to znaczy dzielić radość z innymi Ski Cross gwarantuje nie tylko świetną zabawę samemu, ale także w towarzystwie.


Z Mini Ski_ Cross mogą korzystać zarówno mali jak i duzi użytkownicy. Wjazd na niego możliwy jest od strony stoku narciarskiego, a dla chętnych dostępne są małe hopki oraz profilowane zakręty. 

To największy Snowpark w Polsce, a zaprojektowany i wykonany został pod okiem topowych zawodników freestyla w Polsce: Szczepana Karpiela-Bułeckę oraz Jana Krzysztofa.

Na narciarzy i snowboardzistów, którzy szukają bardziej ekstremalnych doznań czeka tu pięć skoczni, w tym cztery wielkości 4-9 m oraz największa ma 15 metrów, do tego poręcze, raile, boxy oraz przeszkody niespodzianki.


Przy Snowparku prowadzona jest ponadto szkółka narciarsko-snowboardowo-freestyle'owa. Dla wygody turystów rezerwacja godzin lekcyjnych i zgrupowań weekendowych możliwa jest drogą mailową, więcej informacji o szkółce na www.pkl.pl oraz www.air-time.pl. Osoby biorące udział w lekcjach będą miały ponadto możliwość nieodpłatnego testowania sprzętu freestylowego najlepszych producentów.

Snowpark czynny w godzinach:

 • Grudzień: 9:30 – 16:00 (od 25.XII do 18:30)
 • Styczeń 9:30 – 18:00
 • Luty: 9:30 – 18:00
 • Marzec 9:30 - 17:00

 


 Całe zaplecze atrakcji jakie czeka na turystów na szczycie Gubałówki powoduje, że ciągną nań miłośnicy dobrej zabawy. To miejsce dla całych rodzin. Co ważne, nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem toczonych tu gier i zabaw czuwają profesjonalnie przygotowani specjaliści z zakresu animacji oraz darmowa nauka jazdy na łyżwach. Lodowisko na Gubałówce, można zaryzykować twierdzenie, że najwyżej położone w Polsce, na czas zimowych ferii w górach przygotowało specjalną ofertę dla najmłodszych. Od 24 stycznia do końca lutego, w każdą sobotę od godziny 16:00 odbywać się tam będą specjalne animacje dla dzieci. Przewidują one darmową naukę jazdy na łyżwach dla maluchów pod okiem Koziołka Matołka a do tego wiele zabaw, gier i konkursów, a dla wszystkich uczestników ciekawe upominki-niespodzianki. Najbliższe terminy animacji:  

 • 7.02, 
 • 14.02, 
 • 21.02, 
 • 28.02.-2015r.  

Działa ono przez siedem dni w tygodniu. 

Gubałówka poza aktywnością stricte sportową oferuje także szereg atrakcji dla bardziej wymagających turystów. Otóż, w godzinach popołudniowych i wieczornych na turystów czekają rzeźby świetlne o tematyce zimowej. Można tu usiąść, odpocząć i zrobić sobie niezwykle atrakcyjne i przy tym pamiątkowe zdjęcia.

Czas ferii zimowych w górach, to konieczność zapewnienia gościom oferty przyjemnego spędzenia tu czasu, aby w dużej mierze młodzi, którzy zjechali tłumnie na Podhale dobrze się bawili. Młodość wszak ma swoje prawa.

Niebanalnym pomysłem na oryginalny pobyt na Podhalu jest zamysł imprezy, którą firmują Polskie Koleje Linowe S.A. pod hasłem - "Oświadcz się swojej ukochanej na Gubałówce i wygraj pierścionek zaręczynowy". Tak zamierzają organizatorzy zachęcić 14 lutego na odwiedziny i spędzić tu wyjątkowy bo "Walentynkowy Karnawał na Gubałówce".

Oświadczyny na Gubałówce 2015

Organizatorzy informują, że już od godziny 10:00 każdy, kto wyjedzie na Gubałówkę, będzie mógł poczuć karnawałowe rytmy, zatańczyć oraz wziąć udział w licznych konkursach na śniegu, na najwyżej położonym lodowisku w Polsce.

Tego szczególnego dnia dla owładniętych miłosnymi instynktami względem siebie ludziach, okolice górnej stacji kolejki zamienią się w wielką walentynkową salę balową. Mile widziane przebrania karnawałowe, tak charakterystyczne dla tego czasu-masek, trąbek, kapeluszy i innych wesołych elementów strojów. Na zakochanych chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przygotowano specjalną foto budkę.

A w programie imprezy walentynkowej zapisano szereg konkursów, w tym na: 

 • najlepszą parę taneczną,
 • najlepszy strój karnawałowy,
 • jedzenie na czas piernikowych serc. 

Dobra zabawa, to też nieodzowny przy takich imprezach koncert życzeń, podczas którego każdy będzie mógł zamówić dla swojej lub swojego lubego ulubiony utwór u Dj`a.

Na godz. 16:00 zarezerwowano szczególną atrakcję, atu odbędą się wielkie grupowe zaręczyny. Zakochani panowie, którzy zadeklarują taką chęć i przybędą 14 lutego na Gubałówkę, będą mogli uroczyście oświadczyć się swojej wybrance, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu.

Warto poćwiczyć mowę zaręczynową, gdyż najpiękniejsze teksty oświadczyn zostaną nagrodzone pierścionkiem zaręczynowym ufundowanym przez znaną i renomowaną firmę Lewanowicz lub do wyboru uroczystą kolację sponsorowaną przez Karczmę przy Młynie.Całość zwieńczy specjalny pokaz tańca ognia, czyli tzw. fire show. 

Dla uczestników walentynkowego karnawału na Gubałówce przewidziano również przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, prezentację snowparku Goobaya zlokalizowanego na Polanie Gubałówka. Będzie można tam porozmawiać z najlepszymi zawodnikami free ski i snowboardu. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie zapewne profesjonalny pokaz slopestyle w snowparku.

 

Szczegółowy program imprezy "Walentynkowy Karnawał na Gubałówce" 

Karnawał Walentynkowy Gubałówka 2015 


Nie zapomnijcie o przygotowaniu i zabraniu na Gubałówkę przebrań karnawałowych.

 

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje, a tam.:Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze zasilą nasz album e-kartek.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  Facebooku - dziękujemy.

Zapraszamy do lektury na temat: 

zimowych atrakcji podczas tegorocznych ferii na Podhalu- kliknij tutaj,


III Zimowych Zawodów Balonowych w Nowym Targu - kliknij tutaj


O bezpieczeństwie w górach - kliknij tutaj.  


Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.

JG


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Restauracje

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…

Warto przeczytać

E-kartki góry