IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zimowe ferie w górach pod znakiem śniegu

2015-02-03 //Wstecz
Zimowe ferie w górach pod znakiem śnieguPrzybyło śniegu i pobyt w górach podczas tych ferii nabrał innego wymiaru. Dostępne są poza tradycyjnymi atrakcjami i takie jak kuligi, przejażdżki skuterami śnieżnymi,spacer na rakach śnieżnych czy bieganie na nartach.

Na Pod­ha­lu i w Ta­trach spadł w końcu długo ocze­ki­wa­ny przez gó­ra­li śnieg. Do tej pory aura w zi­mo­wej sto­li­cy Pol­ski ale i całego regionu była bar­dziej wio­sen­na niż zi­mo­wa, a tu­ry­ści re­zy­gno­wa­li zwolna z wy­po­czyn­ku w gó­rach, widząc w prognozach, że będzie 10 stopni ale na plusie.

Gorce zimą

Teraz w Zakopanem leży ponad 35 cm śniegu, a termometry wskazują nocą mocno minusowe temperatury. W Tatrach obowiązuje trzeci, stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad metr śniegu, a termometry na szczycie dochodzą do kilkanastu stopni mrozu. Górskie trakty przykryte są świeżym śniegiem i pozostają nieprzetarte.Wzrosło zagrożenie lawinami.

Tegoroczna zima na Podhalu jak dotychczas należała chyba do najmniej śnieżnych w historii.Do czasu.

Według synoptyków, możemy w najbliższych dniach spodziewać się kolejnych opadów śniegu. Niewielkich ale zawsze. Temperatura w dzień na Podhalu wyniesie około 0 st. C., w nocy będzie mroźno.

Nie tylko na Podtatrzu ale i w całej południowo - wschodniej Małopolsce przybyło śniegu, przy tym obniżyła się też znacznie temperatura, a to pozwala na coraz lepsze przygotowanie stoków narciarskich. Na trasach leży sporo naturalnego białego puchu.

Gorce zimą

Gdy się tylko wystarczająco ochłodziło, to znów ruszyły armatki produkujące sztuczną pokrywę. Co ważne posypało też białym, oryginalnym puchem, więc uruchamiane są kolejne trasy narciarskie, które dotąd cierpiały na chroniczny brak śniegu, natomiast na tych wcześniej już przygotowanych warunki z dnia na dzień są coraz lepsze, żeby nie powiedzieć doskonałe.

Uczniowie kolejnych województw rozpoczęli właśnie oczekiwane przez nich z utęsknieniem ferie zimowe. Jedną z propozycji jak je czynnie spędzić jest pobyt na lodowisku.

Te atrakcję ma wiele polskich miast. Jedno lub kilka lodowisk działa zimą niemal w każdym z nich.. Za największą taką atrakcję w naszym regionie z taflą lodową na otwartej przestrzeni uchodzi ta urządzana od kilku lat na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, która może pomieścić nawet 200 osób. Zabawa tym przyjemniejsza, bo łyżwiarze ślizgają się na tle malowniczego Giewontu. Dzięki sztucznemu oświetleniu można śmigać aż do 22.

Lodowisko w Zakopanem

Podobną atrakcję na wolnym powietrzu ma Nowy Targ, który tradycyjnie już udostępnia miłośnikom łyżew swoją taflę na Rynku. Nagłaśniana i oświetlona przyciąga licznych sympatyków tego uroczego sportu.

Postęp robi swoje, a miłośnicy śmigania po śniegu podczas ferii zimowych znajdą przyjemność wyszalenia się na skuterach śnieżnych zamiast tradycyjnego kuligu, a może jedno i drugie.

Koń, choć to zwierzę wielce sympatyczne, to przegrywa wyraźnie, gdy można jego siłę zamienić na konie mechaniczne skryte pod maską skutera. Specyfiką tych Pojazdów jest to i ku uciesze ich miłośników, żeporuszać się mogą zarówno po drogach, jak i poza nimi, w tym również po zamarzniętym lodzie. Maja też niezłe osiągi i potrafią też rozpędzić się nawet do 150 km/h. Najlepiej spisują się i dlatego najczęściej wybieranymi rejonami do eksploracji są obszary górskie. Wielu organizatorów wypraw na skuterach w tym Snowdoo AcademyZakopane, choć bazę ma najczęściej w górach, jest w stanie dostarczyć skutery do jazdy w dowolne miejsce.


Wyjazd na ferie zimowe w góry to jedno a bezpieczne ferie na stoku to drugie. 

Nie uciekajmy od kupna kasku. Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, ale nie zabrania noszenia go innym - starszym też.. Dobrze zatem w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Zimne na wszelkie gesty statystyki mówią, że co czwarty upadek na stoku kończy się urazem głowy. Te 100–200 złotych nabiera znaczenia i sensu, prawda? Tym bardziej, że przyda się i na następne lata.

Kamil Stoch

Kupując kask sprawdźmy, czy ma symbol CE, to unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania. Dobierając pamiętajmy, że powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową.

Inną niezbędną rzeczą na stoku są porządne okulary przeciwsłoneczne lub gogle. Teraz dla amatorów video reportaży są nawet gogle z mini kamerą, która zarejestruje nasze wyczyny. Niech nas nie zmyli brak słońca, zakładajmy je również w pochmurne dni, bo śnieg odbija promieniowanie, a jego siła wzrasta wraz z wysokością, na której się znajdujemy.Jazda bez okularów grozi przykrymi konsekwencjami, w tym ślepotą śnieżną, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień w oku i niebezpiecznej zaćmy. Kupno okularów, czy gogli powinno być poprzedzone dokładna analizą oferty, a nabywamy tylko te z filtrem UV. Bardziej doświadczeni narciarze wiedzą, że najlepiej mieć dwie pary:  

 • ciemniejszą, na słoneczne dni, 
 • i jaśniejszą, na dni pochmurne
Jeśli już mowa o bezpiecznych feriach w górach, to zapewnimy je sobie tylko wtedy, gdy oprócz wspomnianych już gogli, okularów i kasku dołączymy ochraniacze ale i zadbamy o właściwe kosmetyki. To nie fanaberia, gdyż mróz, wiatr i odbijające się od śniegu słońce, to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla naszej cery. Zazwyczaj zasiedziali w domach, w pracy, w pomieszczeniu szkolnym, mało mamy do czynienia z rześkim powietrzem, którego intensywność w górach jest tym większa, im więcej i aktywniej przebywamy na świeżym powietrzu, a przecież jazda na deskach, łyżwach, skuterach, a nawet zwykły spacer, to wystawianie się na agresywne czynniki zewnętrzne. 

 Zima w Gorcach

Dlatego w kosmetyczce i pań ale, i panów najważniejszy będzie bez wątpienia krem ochronny z wysokim filtrem, takim przynajmniej 20. Zasada jest prosta- im wyżej, tym mocniej operuje słońce – jeśli jedziemy w góry wysokie- wybierzmy krem z SPF 50, a na usta pomadkę z SPF 25. Na Kasprowym Wierchu to równie ważne jak przeciwsłoneczne ochraniacze na oczy. Dla odpowiedniej ochrony smarujemy wszystkie odkryte partie ciała – dłonie, twarz i uszy. Białych obwódek po goglach unikniemy, gdy nałożymy grubszą warstwę kremu na nos i górne partie policzków. Operacja słoneczna podczas pobytu na stoku, w górach z odbijającym się od śniegu słońcem jest na tyle silna, że czasem mogą nawet spowodować oparzenia w dziurkach nosowych – je również smarujmy, tak do głębokości ok. 1 cm. Unikniemy tym samym przykrości zdrowotnych. W góry przyjechaliśmy wypocząć a nie zmagać się z dolegliwościami zdrowotnymi.

 Zima w Gorcach

 

Jest już sezon narciarski, który rozkręca się w pełni. Ponieważ narty nie stanowią naszego codziennego wyposażenia w życiu codziennym, warto przypomnieć sobie o kilku istotnych elementach ich przyjemnego wykorzystania.

Każdy instruktor narciarski bez wahania powie, że zanim przypniemy deski do nóg musimy wykonać pewne ćwiczenia, aby przygotować organizm na wysiłek na stoku.Cel ten osiągniemy poprzez zwiększenie wytrzymałości oraz siłę trzech ważnych w tym przypadku partii mięśni. Najbardziej popularne ćwiczenia to:  

 • tradycyjne przysiady, 
 • przysiady z obciążeniem, 
 • przysiad przy ścianie, 
 • jazda na rowerze, 
 • bieganie, 
 • ćwiczenia rozciągające ścięgna,
 • pompki.  

Te ćwiczenia zalecane są zarówno dzieciom jak i dorosłym. Dla zachęty można z powodzeniem wykonywać je też wspólnie.

Gorce-Turbacz

Początkowi narciarze często popełniają błędy, które z czasem przechodzą w złe nawyki na stoku.Takim najczęstszym błędem jest np. jeżdżenie na nartach, czy desce bez rozgrzewki. Ważnym błędem jest niedostosowanie prędkości do umiejętności oraz przede wszystkim groźna brawura.

Nie zaniedbujmy doskonalenia umiejętności nawet w wieku dorosłym. Poprawnych nawyków nabierzemy podczas lekcji z certyfikowanym instruktorem, a na początek wystarczy 5 do 6 h zajęć. Z doświadczenia wiemy przecież, że dobry nawyk tak samo jak i ten zły zostaje nam w pamięci mięśniowej często na całe życie. Czy to podczas pływania, jazdy na rowerze, biegania, zawsze nawyk, który mamy utrwala się i staje z czasem nie do opanowania go.

Jeżdżąc zawsze pamiętajmy aby nie zrobić szkody sobie i innym.

Pierwsza sprawa to wspominana już rozgrzewka, następnie odpowiedni dobór sprzętu dostosowany do naszych umiejętności, których nie przeceniajmy, odpowiedni ubiór w tym oczywiście kask, czapka, kominiarka, rękawiczki, gogle, bielizna termoaktywna, kosmetyki na mróz. Niby rzecz oczywista, ale pamiętajmy, że na stoku rzadko kiedy jesteśmy sami, panujmy więc nad prędkością, unikajmy niepotrzebnej tu brawury. Odpowiedzialny narciarz zawsze dopasuje prędkość do umiejętności, rodzaju trasy zjazdowej i pogody.

Zima na Podhalu

 Jeśli dojdzie już do wypadku lub każdej innej kolizji, to wmiarę możliwości starajmy się udzielić poszkodowanym pomocy. Nie drwijmy z niego ani nie bagatelizujmy zdarzenia. Szok pourazowy potrafi utrudnić prawdziwą ocene sytuacji ofierze zdarzenia.

Różnorodność dostępnych strojów dla narciarzy może owocować swoistym zawrotem głowy. Ale w co powinien zaopatrzyć każdy narciarz?

Jeśli pominiemy tu niebagatelną sprawę jaką jest zasobność portfela i często występującą chęć przypodobania się ulegając presji otoczenia, to przede wszystkim musimy mieć kurtkę i spodnie narciarskie lub snowboardowe, obowiązkowo czapka, kominiarka, rękawiczki oraz gogle. Jedną znajważniejszych rzeczy jest oczywiście wspominany już kask, który będzie chronił nas przy upadkach tych zawinionych i niezawinionych. Warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną. Styl, fason, to wybór osobisty, najważniejsze by były wygodne, zdrowe i funkcjonalne.

Zima na Podhalu

Wydając niebagatelne przecież sumy na sprzęt, odzież, wyposażenie musimy zadbać aby służył nam na lata.

Ważne są buty, które po każdym użytkowaniu powinny zostać dokładnie osuszone. Kończąc sezon należy je dokładnie oczyścić na zewnątrz iw środku. Wszystkie klamry i paski pozostawić należy w pozycji odpiętej i poluzowanej. Co do nart, to przede wszystkim muszą być woskowanie, która to czynność pozwoli utrzymać je w dobrym stanie.Zanim jednak rozpoczniemy sezon, narty powinny zostać naostrzone, możemy to zrobić w ośrodku narciarskim lub w sklepach ze sprzętem narciarskim. Na bieżąco zadbajmy o ich oczyszczanie z zabrudzeń. Sam sprzęt powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej.


 Na nartach w górach

Skoro wróciła zima, to wielbiciele relaksu na nartach zażywają swoich przyjemności.

Ostatnie dość jak na bieżącą zimę opady śniegu pozwoliły na uruchomienie wielu atrakcji dla miłośników biegówek w wielu miejscach Podhala.

W Nowym Targu wytyczono tradycyjną trasę biegową wokół Boru "Na Czerwonem"-lotnisko, mającą swój początek w zależności od wariantu:  

 • na lotnisku, 
 • przy Alei Tysiąclecia, 
 • bądź kładce na Dunajcu. 

 Mapa tras biegowych w Nowym Targu

Ponadto zostały również założone ślady w tzw. "Borze Kombinackim". Miłośnicy biegówek, których jest wielu, mogą zarówno na trasach jak i stadionie biegowym przy stacji narciarskiej Długa Polana trenować do zbliżającego się VIII Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, który odbędzie się w sobotę 7 lutego 

Natomiast w Zakopanem ponownie ruszyły trasy w:  

 • Dolinie Białego (na całej długości) i na Równi Krupowej.
 • Rówień Krupowa. Trasa 4 km, sztucznie oświetlona. Czynna od niedzieli
 •  Biały Potok. Trasa od 1 do 5 km. Czynna na całej długości.
 • Harenda. Trasa od 2 km.
 • Kościelisko - Chotarz. Trasa od 2 do 10 km. Czynna na całej długości Kościelisko - Siwa Polana. Trasa od 3 do 10 km.
 • Kościelisko - Kiry. Trasa 2 km..

 

 Nieopodal Nowego Targu dla ambitniejszych biegaczy funkcjonuje trasa Obidowa - Turbacz. Odcinek ma 9 km . Trasa cały czas jest czynna.

 1. Białka Tatrz. - Jankulakowski Wierch. To profesjonalnie przygotowane trasy liczą od 2 do 5 km. Są oświetlone. Obecnie pętla czynna na całej długości. Białka Tatrz. - Sołtysi Potok. Pętla ma 10 km. Jurgów - Górków Wierch. Pętla ma 4 km i leży obok ośrodka narciarskiego. Czynna.
 2. Zawoja - Mosorny Groń. Pętla ma 4 km. Czynna.
 3. Rabka - Park Zdrojowy. Pętla ma 3,3 km. Jest oświetlona. Obecnie czynna.

Dla wielu miłośników białego szaleństwa narty biegowe to doskonała alternatywa dla nart zjazdowych. W ten sposób można spróbować zimą czegoś innego niż klasyczne zjazdy na deskach. W zasadzie można je uprawiać wszędzie tam, gdzie leży śnieg.

Wcześniej, gdy przez całe wieki, narty służyły mieszkańcom gór ale i nizin też, głównie jako środek transportu po płaskim terenie, czy to na dalekiej Północy- w Skandynawii, gdzie wciąż sporo osób do szkoły i pracy nadal dojeżdża na nartach, to u nas jest odwrotnie.Jazda na nartach biegowych, to nowe zjawisko, ale zdobywające w szybkim tempie coraz większe grono sympatyków. 

Według znawców tematu-poruszanie się na nich angażuje także górne partie ciała, dzięki czemu zmarznąć jest tu dużo trudniej niż podczas zwykłego zimowego spaceru. W minimalnym stopniu topografia terenu narzuca nam styl jazdy-sami możemy tu dopasować tempo biegu i zależnie od preferencji sunąć po prostu rekreacyjnie. 

W górach od dawien dawna zaprzęgi konne odgrywały wiodącą rolę w życiu codziennym mieszkańców. 

Specyficzne warunki wymusiły podmianę kół na płozy. Bryczka, wóz konny, to codzienny obrazek z dawnych lat. Teraz zastąpione końmi mechanicznymi, tradycyjne konne zaprzęgi służą już teraz tylko rekreacyjnie. Spotkamy je na szlaku do Morskiego Oka, w wielu górskich miastach są ciekawostką turystyczną jak chociażby dorożki z Rynku Głównego w Krakowie. Przejażdżka takim powozem, szczególnie zimą, gdy z pochodniami w dłoniach zasiadamy w jego wnętrzu , to niezależnie, czy posiadamy arystokratyczne korzenie czy też nie, to możemy spędzić zimowy wieczór tak jak przed wiekami szlachta we dworach, czyli na kuligu konnym. Z taka ofertą wychodzi dziś wiele gospodarstw agroturystycznych czy stadnin. Już od inwencji samych organizatorów zależy, czy wycieczka wielkimi saniami przez las zostanie wzbogacona dodatkowymi atrakcjami, w tym z muzyka ludowa i ogniskiem. Nie od dziś wiadomo, że najlepsza atmosfera panuje na kuligach z góralską oprawą.


Śnieg stwarza wiele możliwości do aktywnego wypoczynku, a miłośnicy oryginalnie spędzanego tak czasu sięgają po coraz to nowe możliwości. Sporą popularnością cieszą się piesze wycieczki z rakietami śnieżnymi. Nieodzowne na wyposażeniu traperów przemierzających niegościnną tajgę, zdaje się być ciekawą propozycją dla osób lubiących penetrację miejsc, gdzie poruszanie się po świeżym i obfitym śniegu bez rakiet śnieżnych jest niemożliwe.

Najwięcej szlaków rakietowych powstało w Małopolsce, a wędrować można w nich po Gorcach, Beskidzie Sądeckim i masywie Babiej Góry.Dla zaprawionych w wędrówkach po niższych górach, kolejnym etapem eksploracji będą zapewne Tatry, gdzie na rakietach podchodzi się nawet nad Czarny Staw. Co istotne-nauczenie się techniki chodzenia w rakietach śnieżnych zajmuje zwykle 15 minut i nie powinno nastręczać większych problemów. Zasady poruszania się zimą w górach w rakietach śnieżnych można poznać na specjalnych kursach. 


Tatry, tak zimą jak i w pozostałe pory roku, są groźne i zbierają swoje tragiczne żniwo, gdy wyruszamy na ich podbój nienależycie przygotowani, lekceważąc zagrożenie jakie niosą.

Szczególnie teraz, zimą, gdy warunki w górach są ekstremalne, to dla bezpiecznego tu pobytu podczas ferii w Tatrach, należy bezwzględnie skorzystać z usług doświadczonego tatrzańskiego przewodnika. W Tatrzańskim Parku Narodowym do dyspozycji turystów oddanych jest ponad 250 km oznakowanych kolorami i kierunkowskazami tras. TOPR przypomina jednak o konieczności zachowania szczególnych względów bezpieczeństwa podczas zimowych wypraw. Przed wyjściem w góry należy zawsze sprawdzić prognozę pogody, zagrożenie lawinowe oraz przede wszystkim dostosować trasę wycieczki do własnych możliwości, których nie można przeceniać ani nie wolno narażać osoby nam towarzyszące na niebezpieczeństwo poprzez nasz lekceważący stosunek do realnego tu zagrożenia.

Szczególnie groźne są zima niespodziewane lawiny, które schodzą w różnych rejonach Tatr czasem samoistnie a czasem z winy człowieka. Uczestnik wyprawy górskiej zimą powinien przejść podstawowe szkolenie lawinowe, jakie są organizowane przez TOPR, poznać zasady korzystania z detektorów lawinowych oraz zaopatrzyć się i zaznajomić z aplikacją Ratunek, która w zasadniczy sposób usprawnia prowadzenie działań ratunkowych w trudnym górskim terenie.


Wielbiciele tradycyjnego sposobu spędzania czasu w górach, zimą gdy ferie wspaniale wkomponowały się w nawrót zimy na Podhale, mogą do woli korzystać z dobrodziejstw regionu, który dla swoich gości przygotował przede wszystkim stoki narciarskie.

W powiecie tatrzańskim można dobrze pojeździć m.in. w zakopiańskich ośrodkach: 

 • na Nosalu, 
 • Harendzie,
 • Polanie Szymoszkowej,
 • pod Wielką Krokwią, czy w okolicach stacji PKP. 
Na świetnie jak zawsze przygotowane trasy zapraszają także stacje w: 
 • Bukowinie i Białce Tatrzańskiej,
 • Czarnej Górze,
 • Gliczarowie Górnym,
 • Jurgowie,
 • Małem Cichem,
 • Murzasichlu,
 • Suchem,
 • Witowie,
 • Zębie,
 • w kotle Gąsienicowym.
 • czy na Kasprowym Wierchu. 

Powiat nowotarski udostępnia w Nowym Targu.: 

 • Zadział,
 • Długą Polanę 

W Pieninach zapraszają także: 

 • szczawnicka Szafranówka,,
 • trasa rodzinna na Palenicy. 

Działają też wyciągi w: 

 • Chabówce,
 • Cichem,
 • Niedzicy,
 • Orawce,
 • Czerwiennem,
 • w Kluszkowcach.

W powiecie gorlickim działa Smerekowiec,a w limanowskim czynny w jest Lubomierz.Trasy tam są bardzo dobrze przygotowane.

Kasprowy Wierch

Dla miłośników narciarstwa goszczących na Podhalu przygotowano karnet "tatry-ski" obejmujący obszar obu powiatów. Bez konieczności zakupu nowego biletu, można jeździć na wyciągach krzesełkowych, talerzykowych i orczykowych w ośrodkach narciarskich:  

 • Grapa - Litwinka, 
 • Koziniec SKI, Czorsztyn SKI, 
 • Jurgów SKI, 
 • Bania, 
 • Kotelnica Białczańska,
 • Kaniówka.
Zima na Podhalu

Miłośnicy białego szaleństwa mogą swobodnie dotrzeć na Podhale z odległych zakątków Polski.Ci, którzy mają awersję do samochodowych podróży mało sympatyczną zakopianką, od grudniowego rozkładu jazdy znajdą w połączeniach PKP liczne istotne zmiany na lepsze. 

Na tory wyruszył super szybki pociąg Pendolino, który w regularnych odstępach czasu jeździ z Trójmiasta i Warszawy do Krakowa. Podróż tym super nowoczesnym i cichym oraz szybkim pociągiem to prawdziwa przyjemność. Do Krakowa można nim dojechać z Gdańska w 5h30, z Warszawy juz w 2h30.

Pendolino

Przez najbliższe 4 tygodnie co weekend do Zakopanego jeździ IR "Giewont" z Częstochowy. Pociąg wyrusza w sobotę o 5:58 i przyjeżdża o11:54 do Zakopanego. 


Nadal problemem jest słabo wyposażona linia na odcinku Kraków – Zakopane. Te 100 km, które dzielą te dwa miasta pociąg pokonuje niestety nadal po blisko 4 godzinnej jeździe. Rozwiązaniem jest przesiadka na autobus na dworcu autobusowym w Krakowie - MDA. Autobusy jeżdżą stąd często i są niedrogie (15 zł z Krakowa do Zakopanego liniami Szwagropol, Majer Bus i Max Bus) i trasę 80km pokonują przy sprzyjających warunkach, tj. przy braku korków na zakopiance, w niecałe 2h. Jadąc w Tatry warto kupić bilet u przewoźnika PKP Intercity z tygodniowym wyprzedzeniem, wówczas otrzymujemy 20% zniżki, gdy transakcji dokonamy z dwutygodniowym wyprzedzeniem,mamy aż 30% rabatu. Ponadto kupując bilety w ramach promocji "Weekendowa biletomania" zapłacimy jeszcze taniej. Władze PKP na szczęście dostrzegają potrzebę elastycznego podejścia do klienta i promocje te obowiązują również na pociągi pospieszne TLK.Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:

 • Dla odświeżenia smakowitych wspomnień z Podhala warto poczytać o 

 • Zamiast standardowego maila wyślijcie naszą e-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata. 


Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze zasilą nasz album e-kartek.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  Facebooku - dziękujemy.


Przygotowano w oparciu o doniesienia medialne.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Restauracje

Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz

Warto przeczytać

E-kartki góry