IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Ostatkowe Kolędowanie nowotarskiego Związku Podhalan

2015-01-30 //Wstecz
Ostatkowe Kolędowanie nowotarskiego Związku PodhalanDusza pragnie postu, a ciało wręcz odwrotnie…karnawału- pod takim hasłem odbyły się w Nowym Targu ostatkowe "posiady"góralskie,czyli doskonała okazja, by zapoznać się z regionalnymi przyśpiewkami, tańcami i miło spędzić wieczór.


Posiady Związku Podhalan w Nowym Targu

W Regionalnej Izbie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, 27 stycznia br., odbyło się tradycyjne spotkanie członków związku. Tym razem "posiady" poświęcone zostały "Ostatkowemu Kolędowaniu". 

Posiady Związku Podhalan w Nowym Targu

Najpiękniejsze góralskie kolędy zabrzmiały podczas wtorkowego popołudnia w Izbie im. ks. Józefa Tischnera. 

Posiady Związku Podhalan Nowy Targ

Wszyscy zgromadzeni biesiadnicy, wspólnie w ramach jednej góralskiej rodziny raz jeszcze przywołali atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Śpiew i "posiady" umilane były słodkościami - przygotowane przez zaprzyjaźnionych sponsorów oraz członków nowotarskiego zarządu Związku stanowiły nie lada wyzwanie kulinarne. 

Posiady Związku Podhalan w Nowym Targu

Obfite lukrowane pączki dla każdego z biesiadników stały się słodką walką karnawału przed zbliżającym się postem.  

Posiady Związku Podhalan w Nowym Targu
Wśród gości Związku Podhalan oddział wNowym Targu obecni byli kapelan Związku ks. Mieczysław Łukaszczyk, wiceprezes zarządu głównego Związku Podhalan w Polsce Alojzy Lichosyt , a także radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i zarazem członek Związku Podhalan Stanisław Barnaś. 

Posiady Związku Podhalan Nowy Targ

  • Opracowanie- Przemysław Zachura – sekretarz Związku Podhalan oddział w Nowym Targu.
  • Zdjęciia- Zbigniew Krauzowicz-Zibi.

Na posiady szło się na Podhalu w celach towarzysko-informacyjnych.Już w dawniejszych czasach ustanawiały one łączność pomiędzy gospodarstwem gazdy a jego sąsiadami, aż do nieraz odległych osad rozrzuconych po okolicy. Tamte posiady, które wspominają z rozrzewnieniem najstarsi górale, z upływem czasu zmieniały charakter, stanowiąc jednak wiekową tradycję. Człek lgnął do człeka, chciał się z nim podzielić i dobrą i złą nowiną. Posiady zrodziły się z potrzeby obcowania ludzi z ludźmi.

W czasach kiedy nie było żadnego innego środka przekazu same okoliczności wymuszały na ludziach z Podhala spotkań, przyjaźni,a nawet swarów. To normalne i ludzkie. Co starsi spośród nas pamiętają zapewne staropolskie przysłowie: "Gość w dom, Bóg w dom". Przybywającego z wizytą do góralskiej chaty gościa witano od progu słowami zadowolenia: "witojcie", a gazda lub gaździna zagadnięci, odpowiadali: "byłek haw na posiadach". 

Odwiedzali więc górale inne domy, by na posiadach, podzielić się dobrym słowem, dowiedzieć się plotek towarzyskich. W czasach utraty państwowości,gdy Podhale cierpiało pod zaborem austriackim, ale i podczas zawieruchy z I i II wojny światowej, posiady były tym miejscem,podczas których w konspiracyjnych warunkach uświadamiano narodowo chłopskie rodziny a spotkania miały charakter narad patriotycznych. 

Górale od dawnych czasów twardo stali przy swojej wierze i nie wyrzekli się polskości.

Takie posiady z racji skąpych warunków ograniczały się do przekazywania sobie tajemniczych opowieści, bajań o fantastycznych stworach żyjących w bezludnych miejscach, na polach, łąkach, w lasach i w wodzie, złych i dobrych duchach, o zmarłych duszach ludzkich. Twardy ród góralski w te legendy wierzył bez zastrzeżeń,i chociaż stanowiły tajemne tabu, to miały w sobie ludową filozofię i naukę. Podczas posiad mówiono gwarą. Tylko ją znano od rodziców i towarzyszyła góralom od dzieciństwa aż do końca życia. Dlatego tak ważne były  posiady dla zachowania żywego języka gazdów podhalańskich.

Postęp cywilizacyjny nie ominął i strzech na Podhalu.Wybudowano kolej parową przez Nowy Targ do Zakopanego, Czarnego Dunajca, Podczerwonego i Suchej Góry. W co bogatszych chałupach na honorowym miejscu postawiono radio, coraz częściej piśmienni górale szerzej obcowali z prasą. Nieuchronnie nadchodzący postęp cywilizacyjny spowodował, że gazdowskie domy przestały już być jedynymi miejscami towarzysko-informacyjnych spotkań.Młodzież śmielej sięgała po nowoczesne środki przekazu, a spotkania z czasem  o przeniosły się do świetlic, ośrodków regionalnych. 


O tradycyjnych posiadach w domach gazdów podhalańskich, gdzie gwarzono o zwykłych, ludzkich sprawach, bajano i filozofowano, można jeszcze usłyszeć od starszych górali. Dziś, gdy górale w swoich domach na ekranach telewizyjnych oglądają i słuchają najnowszych wiadomości ze świata,surfują w internecie, mailują i esemesują bez ograniczeń, to tamta zwyczajność i prostota nieznanego im już życia, kiedy ich dziadowie i ojcowie chodzili na posiady, pozostała dla nich wspomnieniem tego rodzinnego ciepła,o którym czasem dziadek, babcia wspomną, przywołując  tradycje "zywobycio" podhalańskiego gazdy.

Wyobrażenie o charakterze góralskich posiad doskonale oddaje "Filozofia po góralsku" autorstwa najsłynniejszego gawędziarza pośród górali podhalańskich-ks. prof. Józefa Tischnera.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:

  • Dla odświeżenia smakowitych wspomnień z Podhala warto poczytać o 

  • Zamiast standardowego maila wyślijcie naszą e-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata. 


Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze zasilą nasz album e-kartek.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  Facebooku - dziękujemy.Opracowano z wykorzystaniem materiałów źródłowych.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wczasowy "Borowy"Ośrodek Wczasowy "Borowy"
Biały Dunajec / Nocleg
Biały Dunajec - gdzie znajduje się nasz ośrodek, to piękna miejscowość.
Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Restauracje

Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...

Warto przeczytać

E-kartki góry